Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Total War: Warhammer - poradnik do gry

Total War: Warhammer - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Jednostki | Wojownicy Chaosu | Total War Warhammer poradnik Total War: Warhammer

Jednostki

Jak zostało wspomniane we wstępie, Wojownicy Chaosu mają dostęp do bardzo silnych jednostek walczących wręcz i różnorakich jednostek potworo-podobnych. Co więcej, ich Lordowie i Bohaterowie są w stanie miotać potężne zaklęcia. Brakuje im jednak porządnej piechoty walczącej na dystans i większego wyboru w artylerii.

Piechota walcząca w zwarciu

Wojownicy Chaosu mają dostęp do następujących jednostek walczących w zwarciu:

 • Grasanci Chaosu - najprostsza jednostka do walki w zwarciu dostępna dla tej frakcji. Posiadają tarcze i średnie obrażenia, jednak ich największym problemem jest brak pancerza. Jednostki te powinno używać się jedynie przez pierwsze kilkadziesiąt tur, zanim nie odblokujesz dostępu do Wojowników Chaosu i/lub Wybrańców.
 • Grasanci Chaosu (wielkie bronie) - wariant jednostki opisanej wyżej. Odrzucają tarcze na rzecz dwuręcznej broni, która zwiększa ich obrażenia, jednak w dalszym ciągu cierpią przez brak pancerza. Sprawia to, iż mimo dość dobrego przebicia pancerza są to jedne z najbardziej wrażliwych (a przez to najbardziej bezużytecznych) jednostek w grze - jedna seria od pierwszych lepszych strzelców potrafi zmniejszyć ich pasek zdrowia o 1/3.
 • Wojownicy Chaosu - jednostki kilkukrotnie silniejsze od opisywanych wyżej Grasantów Chaosu. Otrzymują ciężki pancerz (szczególnie biorąc pod uwagę to jak wcześnie da się ich odblokować), zadają spore obrażenia, posiadają zwiększoną dyscyplinę, a także wyposażeni są w tarcze. Niestety ich przebicie pancerza jest dość słabe. Jednakże, jest to jedna z najbardziej opłacalnych jednostek biorąc pod uwagę stosunek siła-koszty.
 • Wojownicy Chaosu (wielkie bronie) - wariant jednostki opisanej wyżej. Zamiast tarczy wyposażeni są w dwuręczną broń, którą zadają większe obrażenia, szczególnie te przebijające pancerz. Doskonale nadają się tam, gdzie potrzebne jest duże przebicie pancerza. Oprócz tego są to jednostki praktycznie identyczne jak "normalni" Wojownicy Chaosu.
 • Wojownicy Chaosu (Halabardy) - twoja pierwsza jednostka do walki z dużymi przeciwnikami i konnicą, a zarazem jedna z najlepszych jeśli chodzi o ten typ jednostki. Zadają praktycznie takie same obrażenia jak Wojownicy Chaosu z wielkimi broniami, jednak otrzymują dodatkowe obrażenia i ochronę w walce z dużymi przeciwnikami i kawalerią.
 • Wybrańcy - najlepsza piechota tej frakcji, a zarazem jedna z najlepszych w ogóle. Wybrańcy to po prostu ulepszona wersja Wojowników Chaosu - lepszy pancerz, więcej życia, lepsze obrażenia i dyscyplina. Jednostka ta powinna stanowić trzon twojej armii. Ich jedyny problem to fakt, iż zadają stosunkowo niewielkie obrażenia przebijające pancerz, jednak od tego są inne warianty tej jednostki.
 • Wybrańcy z wielką bronią - ulepszona wersja jednostki Wojowników Chaosu z wielkimi broniami. Lepsza obrona, atak, cięższy pancerz i ataki zadające jeszcze więcej obrażeń przebijających pancerz.
 • Wybrańcy z halabardami - przyszła kolej na ulepszoną wersję Wojowników Chaosu wyposażonych w halabardy. Wszystkie ich współczynniki znacząco wzrosły, a sama jednostka otrzymała jeszcze większą premię do walki z dużymi jednostkami i konnicą. Jest to prawdopodobnie najlepsza jednostka do walki z dużymi przeciwnikami w grze - zdecydowanie warta swojej (wysokiej) ceny.
 • Opuszczeni - jednostka o tyle unikalna, iż skupia się na zadawaniu obrażeń. Jeśli chodzi o obrażenia nieprzebijające pancerzy to zadają oni najwyższe ze wszystkich jednostek Wojowników Chaosu (z wyjątkiem potworów i artylerii), jednakże brakuje im przebicia pancerza. Nadają się więc doskonale do walki z "normalną" piechotą, lecz nie za bardzo radzą sobie z opancerzonymi celami. Posiadają dość dobry pancerz, a także zdolność która pozwala im przez chwilę zadawać większe obrażenia.

Jazda dystansowa

Wojownicy Chaosu mają dostęp do następujących jednostek jazdy dystansowej:

 • Konni Grasanci - pierwsza jednostka dystansowa do której otrzymasz dostęp grając Chaosem. Ich zasięg ataki jest krótki, nie mają pancerza, lecz nadrabiają to bardzo dużą szybkością poruszania się i zdolnością strzelania w ruchu. Dodatkowo, posiadają zdolność Straży Przedniej, przez co będziesz w stanie ustawić je po za obszarem rozstawienia początkowego. Ich jedynym problemem jest brak obrażeń przebijających pancerz, przez co są nieskuteczni w walce z opancerzonymi celami. Dodatkowo, Konni Grasanci przydają się wyłącznie podczas walk z jednostkami do walki w zwarciu - każda jednostka strzelecka w grze bez problemu sobie z nimi poradzi.
 • Konni Grasanci (topory do rzucania) - ulepszona wersja jednostki opisanej wyżej. Mają jeszcze krótszy zasięg ataku, jednak posiadają dość dobre obrażenia przebijające pancerz, przez co radzą sobie dobrze w walce z opancerzonymi celami. Co więcej, otrzymują tarcze, co pozwala im nieco skuteczniej walczyć z wrogimi strzelcami. Jednostka to powinna być jednak używana wyłącznie do walki z wolnymi jednostkami walczącymi wręcz - w dalszym ciągu zostaną wybici do nogi w bezpośrednim starciu ze strzelcami.

Jazda walcząca w zwarciu i rydwany

Wojownicy Chaosu mają dostęp do następujących jednostek jazdy walczącej w zwarciu i rydwanów:

 • Rycerze Chaosu - przyzwoita jednostka kawalerii. Posiadają gruby pancerz, wyposażeni są w tarcze i zadają spore obrażenia. Jednakże, brakuje im obrażeń przebijających pancerze, przez co są nieskuteczni w walce z opancerzonymi celami.
 • Rycerze Chaosu (kopie) - ulepszona wersja regularnych Rycerzy Chaosu. Choć ich pancerz, prędkość i punkty zdrowia nie uległy zmianie, otrzymują oni spory wzrost premii do szarży co sprawia, że są jedną z najlepszych jednostek tego typu w grze. Niestety jak każda jazda szturmowa w grze nie nadają się do długich potyczek - najlepiej wykorzystać ich do przeprowadzenia szarży, po czym należy ich wycofać i ponowić cały proces.
 • Rydwan Chaosu - jednostka bardzo dobra w szarżowaniu na wrogie jednostki z uwagi na olbrzymią premię do szarży. Przy odrobinie szczęścia jedna jednostka tego typu będzie w stanie przełamać linię wrogich jednostek. Jednakże, w przypadku otoczenia przez wrogów Rydwany Chaosu stają się kompletnie bezużyteczne, przez co sama jednostka nie jest zbyt wiele warta.
 • Rydwan z rogatą bestią - ulepszona wersja Rydwanów Chaosu. Zadają znacznie więcej obrażeń przebijających pancerz, sami mają grubszy pancerz i jeszcze większą premię do szarży. Dodatkowo, powodują strach, obniżając dyscyplinę pobliskich jednostek. Jednak podobnie jak "zwykłe" rydwany, są skuteczne do momentu, aż wrogie jednostki je otoczą - wtedy stają się kompletnie bezużyteczne.

Potwory, bestie i olbrzymy

Wojownicy Chaosu mają dostęp do następujących potworów, bestii i olbrzymów:

 • Ogary Chaosu - ekstremalnie szybkie jednostki, które doskonale nadają się do flankowania i atakowania od tyłu. W bezpośrednim starciu jednak przegrają walkę praktycznie z każdą inną jednostką, na co wpływa ich niski pancerz, obrona i atak. Są też bardzo nieskuteczne w walce z opancerzonymi przeciwnikami. Jednostki przydatne praktycznie do momentu, aż będziesz w stanie zrekrutować coś innego.
 • Ogary Chaosu (trucizna) - praktycznie jednakowa jednostka jak ta opisana wyżej, włącznie z praktycznym brakiem obrażeń przebijających pancerz, z tą jednak różnicą, iż ich ataki zatruwają cel. Po zatruciu jednostka wroga na kilka sekund otrzymuje karty do obrażeń, szybkości i wytrzymałości. W teorii jest więc to dość skuteczna jednostka, w praktyce jednak nie warto używać jej gdy odblokujesz inne jednostki.
 • Trolle Chaosu - więksi od ludzi, mniejsi od olbrzymów. Jednostka bardzo skuteczna w walce dzięki wysokim obrażeniom normalnym i przebijającym pancerz, jednak sami pozbawieni są pancerza, przez co Trolle Chaosu podatne są na wszelkie ataki, szczególnie wrogich strzelców. Dodatkowo, posiadają zdolność regeneracji, co pozwala im odnawiać zdrowie podczas trwania starć. Wiąże się to jednak z -20% odpornością na ogień. Ich największym problemem jest jednak niski współczynnik dyscypliny, przez co dość łatwo się załamują i uciekają.
 • Trolle Chaosu (pancerz) - jest to jednostka identyczna jak ta opisana wyżej, z tym, że posiada ona dość dobry pancerz. Posiada te same zdolności bojowe (jak i regenerację), jednak jej pancerz wzrasta do 80 punktów (w porównaniu do 30 punktów u wersji "podstawowej). W dalszym ciągu jednak cierpią na niską dyscyplinę i są podatni na ostrzał jednostek dystansowych.
 • Olbrzym Chaosu - najsilniejsza jednostka Chaosu jeśli chodzi o same obrażenia (nie licząc Kholeka Pożeracza Słońc, jednego z legendarnych Lordów frakcji). Posiadają bardzo dużą ilość punktów zdrowia, jednak kosztem byle jakiego pancerza. Wywołują terror u pobliskich jednostek. Największą wadą tej jednostki jest jednak jej ślamazarność (szczególnie jeśli porówna się ją do Shaggotha Smoczych Ogrów), przez co może nawet dojść do sytuacji że Olbrzym Chaosu nie dotrze nawet do linii wrogiej armii, gdyż wcześniej ubiją go strzelcy nieprzyjaciela.
 • Smocze Ogry - jednostka bardzo zbliżona do Trolli Chaosu, jednak znacznie mocniejsza. Zadają naprawdę duże obrażenia (szczególnie te przebijające pancerz) i są zdradziecko szybkie - jedynie konnica będzie w stanie ich przegonić. Posiadają także zdolność Łuskowata Skóra, która sprawia, iż otrzymują zmniejszone obrażenia od pocisków. Ich współczynnik dyscypliny również jest wysoki, przez co ciężko jest ich złamać.
 • Shaggoth Smoczych Ogrów - jednostka podobna do Olbrzymów Chaosu, jednak pod każdym względem ją przewyższająca. Mimo faktu, iż zadają odrobinę mniejsze obrażenia od wspomnianych Olbrzymów, poruszają się ponad dwukrotnie szybciej - są przez to najszybszą jednostką w grze, która nie jest kawalerią, czy jednostką latającą. Zadają olbrzymie obrażenia zwykłe i przebijające pancerz, wywołują terror i jak ich mniejsi kuzyni mają Łuskowatą Skórę, która zmniejsza obrażenia od pocisków. Można by rzecz, iż jest to po prostu krzyżówka olbrzyma z konnicą.

Artyleria

Wojownicy Chaosu mają dostęp do jednej tylko jednostki artylerii:

 • Piekielne Działo - jedyna jednostka artylerii dostępna dla Wojowników Chaosu. Jednakże, jednostka ta strzela na duże dystanse i zadaje duże obrażenia przebijające pancerz. Posiadają także unikalną zdolność Ogień Zagłady, który sprawia, że ich ataki zmniejszają dyscyplinę trafionych celów, a pociski nieznacznie naprowadzają się na cel, przez co łatwiej jest im trafić cele w ruchu.