Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Sid Meier's Civilization VI - poradnik do gry

Sid Meier's Civilization VI - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Civilization 6: Miasta-państwa, informacje ogólne, lista, porady Poradnik Sid Meier's Civilization VI

Na tej stronie poradnika do gry Civilization 6 znajdziesz komplet informacji na temat miast-państw. Możesz dowiedzieć się m.in. czym są państwa - miasta w Cywilizacji VI, dlaczego warto się nimi zainteresować oraz jakie występują ich główne rodzaje.

Miasta-państwa - czym są?

Miasta-państwa to osady, które są kontrolowane jedynie przez sztuczną inteligencję. Są znacznie bardziej rozwinięte niż wioski plemienne czy obozy barbarzyńców. Podlegają takim samym prawom rozwoju jak miasta, którymi zarządzają gracze. Mogą produkować własne jednostki ale nie mogą osiągnąć zwycięstwa w grze.

Poniżej znajdziesz szereg przydatnych informacji o tym jak funkcjonują, a także co możesz zyskać jeśli poświęcisz nim odpowiednią uwagę.

Znaczenie

Nie możesz nawiązać stosunków dyplomatycznych z ich przywódcami bowiem tacy w grze nie występują. Ogólnie rzecz biorąc pozostają neutralne, aczkolwiek możesz wywierać na nie wpływ, jeśli osiągniesz w nich status suzerena. Staniesz się suzerenem miasta, gdy ze wszystkich graczy w scenariuszu będziesz miał ich najwięcej w danym mieście, aby otrzymać ten status w mieście musisz mieć co najmniej 3 emisariuszy. Warto mieć na uwadze, że wszystkie miasta-państwa funkcjonują jako pojedyncze osady i nie tworzą mniejszych miast, więc status suzerena oznacza, że sprawujesz pełną kontrolę nad nieformalną nacją. Związane są z tym rozmaite korzyści uzależnione od typu miasta i liczby wysłanych emisariuszy, ale więcej informacji na ten temat znajdziesz w rozdziałach poświęconym poszczególnym typom miast.

Liczba miast-państw w każdym scenariuszu jest różna, a wysyłać do nich swoich przedstawicieli możesz dopiero wtedy gdy odkryjesz ich położenie na mapie. Dlatego szczególnie ważne jest wysyłanie zwiadowców i poznanie całej mapy na której toczy się aktualny scenariusz. Przyjrzyj się korzyściom wynikającym ze statusu suzerena, a zauważysz, że brak wiedzy odnośnie dowolnego z miast-państw może cię sporo kosztować.

Warto cały czas poszerzać swoje wpływy, by kontrolować jak największą liczbę neutralnych osad. Możesz oczywiście je ignorować, ale szybko się to na tobie zemści. W ostateczności możesz zdecydować się na podbicie miasta-państwa, aczkolwiek proces ten jest długotrwały i kosztowny, więc zdecydowanie lepszym wyborem, szczególnie na początku rozgrywki, jest przejęcie sterów nad osadą. Wiedz, że jako suzeren możesz wezwać podległe ci miasto do udzielenia wsparcia militarnego, co przydaje się szczególnie jeśli jesteś w stanie wojny z innymi graczami. Pamiętaj też, że jeśli zdecydujesz się na walkę z miastem-państwem które jest pod kontrolą innego gracza, to będzie to równoznaczne z wypowiedzeniem wojny jego nacji.

Rodzaje miast-państw

Nazwy miast-państw tego samego rodzaju oznaczone są zawsze tym samym kolorem w scenariuszu. - Civilization 6: Miasta-państwa, informacje ogólne, lista, porady - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry
Nazwy miast-państw tego samego rodzaju oznaczone są zawsze tym samym kolorem w scenariuszu.

Miasta-państwa dzielą się na handlowe, kulturowe, militarne, naukowe, przemysłowe i religijne. W zależności od tego jaki sposób na wygranie scenariusza cię szczególnie interesuje, powinieneś więcej wpływów inwestować w taki typ miasta-państwa, który jest w stanie cię do niego przybliżyć. Oczywiście, żeby mieć nad tym pełną kontrolę musisz najpierw odkryć każdy dostępny zakątek mapy. W zależności od wybranego typu mapy powinieneś odpowiednio szybko rozwinąć żeglarstwo, bowiem dotarcie do miasta-państwa przed innymi graczami z miejsca stawia cię w lepszym położeniu. Miej też na uwadze fakt, że jeśli odkryjesz miasto-państwo jako pierwszy to automatycznie zostanie do niego wysłany twój emisariusz.

Zadania i korzyści

Miasta-państwa co jakiś czas wyznaczają ci określone zadania, które możesz realizować lub ignorować. Wykonanie misji oznacza konkretną korzyść, która będzie wskazana w zadaniu. Jeśli tylko jesteś w stanie, to wykonaj je tak szybko jak to możliwe, gdyż większość korzyści związana jest bezpośrednio z rozwojem technologicznym lub ideologicznym twojej nacji. Warto również pamiętać o podziale zasobów pomiędzy twoją stolicą a miastem-państwem, którego jesteś suzerenem. Jeśli posiadasz status to automatycznie przejmujesz wszystkie zasoby miasta, a dodatkowo w razie potrzeby możesz budować własne ulepszenia na jego terytorium.

Pamiętaj, że nawet otrzymywane korzyści mają określone wymagania, więc staraj się balansować podział emisariuszy poszczególne miasta. Staraj się za wszelką cenę utrzymywać status suzerena, ale zwracaj uwagę na wymagania jakie musisz spełnić, aby skorzystać z bonusów. Jeśli twoja pozycja w mieście handlowym nie jest zagrożona, a nie masz jeszcze dzielnicy biznesowej to nie warto poświęcać kolejnych emisariuszy aby zyskać bonus, bowiem i tak nie będziesz mógł z niego skorzystać. Tym bardziej, że przez całą długość scenariusza wszyscy gracze moją pełen dostęp do liczby emisariuszy przeciwników w danym mieście-państwie, co pozwoli ci sprawnie reagować na próby przejęcia twojej strefy wpływów.