Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Sid Meier's Civilization VI - poradnik do gry

Sid Meier's Civilization VI - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Civilization 6: Barbarzyńcy, porady Poradnik Sid Meier's Civilization VI

Poniższy rozdział poradnika do gry Civilization 6 został w pełni poświęcony zagadnieniu kierowanych przez sztuczną inteligencję barbarzyńców. Dowiesz się tutaj przede wszystkim jaki jest schemat działania barbarzyńców w Cywilizacji VI, jakie typy obozów barbarzyńców napotkasz w toku rozgrywki oraz jak skutecznie z nimi walczyć. Zawartość rozdziału podzielono na stosowne sekcje.

Informacje ogólne

Obozy barbarzyńców poznasz po charakterystycznej palisadzie. - Civilization 6: Barbarzyńcy, porady - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry
Obozy barbarzyńców poznasz po charakterystycznej palisadzie.

Jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla rozwoju Twojej osady na początkowym etapie rozgrywki jest najazd barbarzyńców. Ich osady rozmieszczone są w losowych punktach mapy już po rozpoczęciu każdego scenariusza. Jeśli zniszczysz wybraną osadę to po jakimś czasie na mapie pojawi się kolejna, a jej położenie zależy od punktu, który w danej chwili nie jest obserwowany przez żadnego z graczy. W momencie powstania osady dysponuje ona jednostką zwiadowczą, która natychmiast rozpocznie eksplorację najbliższych terenów w poszukiwaniu miast zarządzanych przez graczy, by poznać ich położenie i wrócić z tą informacją do swojej osady.

Barbarzyńcy - metody działania

Staraj się atakować jednostki barbarzyńców przy każdej okazji. - Civilization 6: Barbarzyńcy, porady - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry
Staraj się atakować jednostki barbarzyńców przy każdej okazji.

W chwili gdy położenie dowolnego dobrze prosperującego miasta jest znane, zwiadowca wraca z jego lokalizacją, by osada barbarzyńców rozpoczęła produkcję jednostek, które będą miały za zadanie najechać miasto. Jeśli w trakcie rozgrywki pod twoje granice podejdzie zwiadowca barbarzyńców, to pamiętaj aby podążyć za nim przy pomocy dowolnej jednostki wojskowej, którą akurat dysponujesz. Zwiadowca doprowadzi cię do osady wroga dzięki czemu będziesz mógł szybko zneutralizować zagrożenie. Jeśli zabijesz zwiadowcę, to barbarzyńska wioska nie wyśle na twoje ziemie swoich oddziałów, bowiem zwiadowca zawsze musi do niej najpierw wrócić.

Obecność barbarzyńców możesz wykorzystać do zdobycia premii dla rozwoju określonych technologii i idei, a także ich nieszczególnie zaawansowane technologicznie jednostki są dobrym materiałem na nabijanie punktów doświadczenia dla twoich oddziałów. Pamiętaj, aby po opracowaniu kodeksu przydzielić dodatkową premię z ustroju dla siły bojowej przeciwko barbarzyńcom, a z każdej batalii wyjdziesz obronną ręką. Jeśli zależy ci na szkoleniu oddziałów, to pozwól wrócić zwiadowcy do swojej wioski. Wkrótce w twoim kierunku powędrują jednostki bojowe, które możesz unieszkodliwiać w bezpiecznej odległości od miasta. Postaraj się jednak nie przedłużać tego procesu, bowiem może się okazać, że pod twoje mury podejdzie zwiadowca kolejnej osady i szybko okaże się, że nie jesteś w stanie prowadzić walki na dwóch frontach. Możesz pozwolić kilku jednostkom barbarzyńców przypuścić atak, a potem otocz osadę i zniszcz ją.

Zagrożenia

Warto mieć na uwadze, że jednostki barbarzyńców, tak jak wszystkie przeciwne bojowe jednostki, mogą przejmować twoje jednostki cywilne. Jeśli nie zabezpieczysz swoich granic to szybko okaże się, że barbarzyńcy najechali twoje ziemie, splądrowali je, zniszczyli ulepszenia a przy tym zabrali wyprodukowane jednostki cywilne. Pod żadnym pozorem nie możesz dopuścić do takiej sytuacji, dlatego przede wszystkim musisz pamiętać, by nie pozostawiać miasta bez garnizonu. W przeciwnym wypadku bardzo szybko doprowadzisz do sytuacji, gdy będziesz borykać się z atakami barbarzyńców, podczas gdy inne cywilizacje będą przeć do przodu i nie będziesz w stanie im zagrozić ani wyrównać wyniku.

Najważniejsze jest byś obserwował sytuację i odpowiednio reagował na działania barbarzyńców. Największym błędem jest zupełne ignorowanie ich działań, gdyż w tej sytuacji szybko będziesz musiał stawić czoła kilku jednostkom, co sprawi, że poniesiesz straty. Być może uda ci się nie dopuścić ich do miasta i unikniesz zniszczeń, ale ilość wrogich oddziałów będzie na tyle duża, że prędzej czy później twoje jednostki zostaną pokonane. Tym samym będziesz musiał poświęcić produkcję ważniejszych obiektów jak dzielnice czy budynki na rekrutowanie jednostek, bądź wyczyścisz zasoby w skarbcu. Każde z tych rozwiązań znacznie oddala cię od zwycięstwa w aktualnym scenariuszu, więc nie popełniaj błędów tego typu.

Typy osad

Warto wiedzieć, że jednostki barbarzyńców nie są szczególnie rozwinięte technologicznie i przez całą grę nie zauważysz u nich postępu. W zależności od tego w której części mapy powstaje osada, barbarzyńcy mogą dysponować trzema typami jednostek.

Konne

Jeśli w pobliżu osady barbarzyńców znajdują się stada koni (odpowiedni zasób) to produkowane przez osadę jednostki będą poruszały się konno. Jest to największe zagrożenie dla twoich jednostek w początkowej fazie gry, gdyż kawaleria porusza się szybciej, może pokonać więcej pól w trakcie jednej tury, a zadaje znacznie większe obrażenia na twój jednostki piechoty. Jeśli po zlokalizowaniu wioski znajdziesz w jej pobliżu wspomniany zasób, to postaraj się zniszczyć ją od razu zanim zdąży wyprodukować odpowiednio dużo jednostek, aby z tobą konkurować.

Piechota

Obozy w głębi lądu będą produkować najłatwiejsze do pokonania jednostki barbarzyńców. Poruszają się na tych samych zasadach co twoje jednostki na początku rozgrywki, więc masz większe szanse na skuteczną walkę i kontrolę nad mapą. W przypadku tych obozów możesz sobie pozwolić na dłuższe utrzymanie go, by zdobywać punkty doświadczenia dla swoich jednostek.

Morskie

Osady tworzone na wybrzeżu mogą produkować zarówno jednostki lądowe jak i morskie. W tym przypadku ich rozwój jest zbieżny z najbardziej rozwiniętą cywilizacją aktualnego scenariusza, więc musisz szczególnie uważać na tego typu jednostki, gdy twoje miasto również leży na wybrzeżu. Pamiętaj, by produkować okręty wojskowe, które stawią czoła barbarzyńcom. Na początku rozgrywki uważaj też na swoje jednostki i budynki, które ustawiłeś wzdłuż linii brzegowej, bowiem tylko one są narażone na atak od strony zbiornika wodnego.

Pamiętaj, że obozy generowane są w losowych miejscach pokrytych mgłą wojny dla wszystkich graczy. Po pewnym czasie ich obecność będzie oznaczać dla ciebie większe korzyści niż straty, więc postaraj się stale utrzymywać zwiadowców i co jakiś czas wracać na tereny, które wcześniej odwiedziłeś. Jeśli jako pierwszy wykryjesz wioskę i ją zniszczysz to tym samy wydrzesz kolejne zasoby złota z rąk przeciwników.

Eliminowanie barbarzyńców - korzyści

Zniszczenie obozu barbarzyńców nie tylko zwiększa poczucie bezpieczeństwa, ale przy okazji zwiększa też ilość złota w skarbcu. Dodatkowo możesz skorzystać z kilku bonusów, które pozwolą szybciej opracować poszczególne technologie. Warto mieć też na uwadze fakt, że walka z barbarzyńcami zwiększa szacunek wobec twojej cywilizacji w oczach rywali i poprawia stosunki dyplomatyczne z nimi.