Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 4 sierpnia 2005, 09:06

100 najlepszych gier w historii wg. serwisu IGN

Publikacja wszelkich rankingów najlepszych gier w historii komputerowej rozrywki od lat wzbudza dużo kontrowersji. Czytelnicy serwisów prezentujących tego typu zestawienia na ogół mają swoje własne wyobrażenia, jak powinna wyglądać tego typu lista i często nie zgadzają się z opinią redaktorów. Mimo to warto przyjrzeć się ostatniemu rankingowi przygotowanemu przez serwis IGN.

Publikacja wszelkich rankingów najlepszych gier w historii komputerowej rozrywki od lat wzbudza dużo kontrowersji. Czytelnicy serwisów prezentujących tego typu zestawienia na ogół mają swoje własne wyobrażenia, jak powinna wyglądać tego typu lista i często nie zgadzają się z opinią redaktorów. Mimo to warto przyjrzeć się ostatniemu rankingowi przygotowanemu przez serwis IGN, gdyż w wielu kwestiach jest on bardzo interesujący.

Przede wszystkim należy podkreślić to, że w zawierającej setkę tytułów liście pojawiła się ogromna ilość gier na PC. Redaktorzy zachodnich serwisów często gloryfikują produkcje na konsole (zarówno te stare jak i nowe), co nie jest oczywiście naganne, ale dla nas – przyzwyczajonych z reguły do produkcji na „blaszaka” – czasem niezrozumiałe. Po drugie, redaktorzy przekopali się przez naprawdę olbrzymią ilość tytułów, o czym najlepiej świadczy uwzględnienie w zestawieniu Herzog Zwei (pozycja 95) – pierwszej w historii strategii rozgrywanej w czasie rzeczywistym (RTS). W rankingu zobaczymy także tytuły wydane stosunkowo niedawno. Najwyżej notowana nowość pochodzi z 2004 roku, a jest nią Rome: Total War (miejsce 14).

Jeśli chodzi o pierwszą dziesiątkę, znajdziemy tu głównie starsze gry. Wygrał Super Mario Bros., czy słusznie – to już jest temat do dyskusji zwłaszcza, że edycja tego programu przeznaczona na platformę Nintendo 64 uplasowała się na piątym miejscu. Warto zaznaczyć, że na czele rankingu uplasowały się dwie gry sygnowane nazwiskiem Sida Meiera: Pirates! (miejsce szóste) oraz Civilization II (miejsce czwarte). Wśród reszty tytułów zobaczymy również kolekcjonerskie wydanie TIE Fightera (9), Street Fighter II (8) i co ciekawe – StarCraft (7).

Pełną listę wraz z argumentacją możecie znaleźć w tym miejscu.