Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Total War - seria gier

Popularna seria strategicznych gier komputerowych autorstwa brytyjskiego studia Creative Assembly. Cykl Total War w udany sposób łączy elementy klasycznej strategii turowej, opartej na zarządzaniu zasobami, oraz taktyczne bitwy toczone w czasie rzeczywistym.

Pierwsza odsłona serii – Shogun: Total War – ukazała się w 2000 roku na komputerach PC i szybko została uznana za jedną z najciekawszych produkcji w swym gatunku. Pozwoliło to deweloperom z Creative Assembly rozwinąć cykl, który na przestrzeni dwudziestu lat doczekał się kolejnych jedenastu głównych odsłon przeznaczonych na PC, szeregu rozszerzeń oraz DLC, a także pięciu spin-offów, z których pierwsze dwa – Total War Battles: Shogun (2012) i Total War Battles: Kingdom (2016) – zostały stworzone głównie z myślą o urządzeniach mobilnych, a kolejne – Total War: Arena (2018), Total War Saga: Thrones of Britannia (2018) oraz Total War Saga: Troy (2020) – jedynie na PC. Twórcy często wracają do prezentowanych wcześniej realiów, by przedstawić je z nowej perspektywy i w bardziej spektakularnej formie. Okresy historyczne leżące w głównym obszarze zainteresowań studia Creative Assembly to feudalna Japonia, europejskie średniowiecze oraz czasy starożytnego Rzymu, jednak seria nie stroniła również od Europy epoki oświecenia czy starożytnych Chin (do których zabrało nas Total War: Three Kingdoms).

Przełomowym momentem dla serii była wydana w 2016 roku gra Total War: Warhammer, gdyż po raz pierwszy w historii marki zdecydowano się na osadzenie akcji w świecie fantasy. Wybór padł na stworzone przez brytyjską firmę Games Workshop uniwersum Warhammera, więc w strategii pojawiły się zróżnicowane rasy, magia, bohaterowie oraz elementy RPG. Rok później ukazała się druga część z planowanej trylogii.

Deweloperzy eksperymentowali także z pobocznymi odsłonami cyklu, nastawionymi na rozgrywkę wieloosobową i obsługującymi również urządzenia mobilne. Część z nich funkcjonuje w oparciu o model free-to-play (seria Total War Battles, charakteryzująca się rozbudowaną warstwą strategiczną i nieco uproszczonym systemem toczenia bitew). Z kolei Total War: Arena łączy elementy RTS oraz MOBA. Gracze obejmują w niej dowództwo nad maksymalnie trzema oddziałami liczącymi nie więcej niż 500 ludzi. W każdym meczu walczą ze sobą dwie 10-osobowe drużyny, więc jednocześnie w bitwie może brać udział aż 60 oddziałów.

Wyróżnikiem serii Total War jest zastosowanie dwoistego podziału rozgrywki. Podstawą są zmagania strategiczne toczone w klasycznym systemie turowym na sporych rozmiarów mapie. Taktyczne bitwy odbywają się natomiast w czasie rzeczywistym z opcją aktywnej pauzy (niedostępną tylko na najwyższych poziomach trudności bądź po wybraniu odpowiedniej opcji przed rozpoczęciem kampanii).

Fabuła nie odgrywa kluczowej roli w żadnej z gier Total War. Gracz obejmuje kontrolę nad jedną ze stron historycznego lub fantastycznego konfliktu (np. klanem samurajów, rzymskim rodem arystokratów czy orkami) i ma dużą swobodę w kształtowaniu wydarzeń.

Do atutów cyklu należy zaliczyć staranność w odwzorowaniu historycznych realiów bądź motywów fantastycznych na potrzeby gry. Dotyczy to nie tylko wyglądu jednostek czy stosowanych przez nie taktyk walki, ale także szeregu czynników związanych m.in. z polityką, gospodarką oraz sprawami społeczno-obyczajowymi.

W każdej nowej odsłonie twórcy starają się wprowadzić szereg zmian i usprawnień względem poprzednika, głównie w zakresie poprawy sztucznej inteligencji przeciwników czy też oprawy graficznej, nadającej produkcji realizmu. Pojawiają się również różnorakie nowości względem mechanik. Na przykład w Empire: Total War wprowadzono bitwy morskie, na których przebieg dodatkowo wpływają zjawiska atmosferyczne, a w Napoleon: Total War dodano system wyżywienia wojska, sprawiający, że podczas przeprawy przez trudne tereny żołnierze mogą umrzeć z głodu. Ponadto postać głównego bohatera, na wzór Napoleona, który zawsze brał udział w bitwach, wrzucona zostaje w wir walki, podnosząc tym samym morale żołnierzy. Odsłona Total War: Warhammer z kolei wprowadziła elementy RPG takie jak ekwipunek postaci (wyposażenie generałów i agentów) czy też ich rozwój.

Od samego początku seria Total War wyróżnia się bardzo efektowną oprawą audiowizualną. Duże wrażenie robią przede wszystkim spektakularne bitwy z udziałem setek, a nawet tysięcy jednostek, toczone na rozległych planszach.

Total War Battles: Warhammer
Total War Battles: Warhammer

Strategiczne 2024

Total War Battles: Warhammer to mobilna wersja popularnej serii strategicznej stworzonej przez studio Creative Assembly. Produkcja korzysta z uniwersum fantasy Warhammer. Za jej opracowanie odpowiada chińska firma NetEase.

ANDiOS

Total War: Pharaoh
Total War: Pharaoh

Strategiczne 11 października 2023

Total War: Pharaoh to strategia historyczna osadzona w czasach starożytnego Egiptu. Rozgrywka dzieli się na dwie płaszczyzny – turową na mapie strategicznej, gdzie zarządzamy państwem, oraz toczone w czasie rzeczywistym wielkie bitwy z udziałem tysięcy jednostek.

PC

Total War: Warhammer III
Total War: Warhammer III

Strategiczne 17 lutego 2022

Trzecia i ostatnia część podcyklu serii Total War na licencji Warhammera. Total War: Warhammer 3 wprowadza m.in. frakcje Kislevu i Kataju, które biorą udział w starciach o jeszcze większym rozmachu niż dotychczas.

PC

Total War: Rome Remastered
Total War: Rome Remastered

Strategiczne 29 kwietnia 2021

Remaster kultowego Rome: Total War z 2004 roku, usprawniający i uprzystępniający tytuł dla nowych odbiorców. Ponownie wcielamy się w lidera jednej z wielu dostępnych frakcji, próbując podbić Rzym i zostać Cesarzem.

PC

Total War Saga: Troy
Total War Saga: Troy

Strategiczne 13 sierpnia 2020

Drugi spin-off strategicznego cyklu Total War, w którym gracze mogą wziąć udział w konflikcie znanym jako wojna trojańska. W Total War Saga: Troy możemy poprowadzić do boju wojska tytułowego miasta lub nacierającą na nie grecką armię. W grze stworzonej przez studio Creative Assembly pojawia się ośmiu słynnych herosów, na czele z Achillesem i Odyseuszem.

PC

Total War: Three Kingdoms
Total War: Three Kingdoms

Strategiczne 23 maja 2019

Dwunasta główna odsłona strategicznego cyklu Total War, która zabiera graczy do starożytnych Chin - w czasy, gdy Państwo Środka było podzielone na trzy rywalizujące ze sobą królestwa. Gra łączy w sobie cechy RTS-a oraz strategii turowej na dużą skalę (ang. grand strategy game).

PC

Total War Saga: Thrones of Britannia
Total War Saga: Thrones of Britannia

Strategiczne 3 maja 2018

Spin-off cyklu Total War, w którym studio Creative Assembly zabiera graczy na Wyspy Brytyjskie z IX wieku naszej ery. Naszym zadaniem jest opowiedzenie się po jednej ze stron w walce o dominację nad Wyspami i poprowadzenie jej do zwycięstwa. Produkcja czerpie garściami z dorobku dotychczasowych części serii, więc podobnie jak one stanowi połączenie strategii turowej i klasycznego RTS-a.

PC

Total War: Arena
Total War: Arena

Strategiczne 22 lutego 2018

Gra strategiczna, łącząca elementy RTS oraz MOBA. Tytuł stanowi spin-offową odsłonę bestsellerowego cyklu Total War i udostępniany jest w formule free-to-play (za darmo) z opcją mikropłatności za niektóre udogodnienia. Total War: Arena pozwala wziąć udział w widowiskowych bitwach z udziałem maksymalnie 20 graczy podzielonych na dwie rywalizujące ze sobą drużyny. Pod komendą każdego z uczestników znajdują się trzy jednostki, liczące nie więcej niż 500 ludzi. Deweloperzy ze studia Creative Assambly zrezygnowali przy tym z ograniczeń historycznych, co umożliwia toczenie pojedynków formacjami reprezentującymi całkowicie odmienne epoki i cywilizacje. Rozgrywka nastawiona jest na kooperację w grupie i umiejętność wykorzystania unikatowych umiejętności poszczególnych oddziałów.

PC

Total War: Warhammer II - Mortal Empires
Total War: Warhammer II - Mortal Empires

Strategiczne 26 października 2017

Darmowe rozszerzenie do gry Total War: Warhammer II, za którego opracowaniem stoją autorzy oryginału, czyli studio Creative Assembly. Dodatek jest przeznaczony wyłącznie dla osób posiadających obie części serii, a wprowadzoną w nim nowością jest trzeci tryb rozgrywki: łączona kampania. Pomimo że add-on scala ze sobą kampanie z pierwszego i drugiego Total War: Warhammer, nie łączy w sposób dosłowny map z obu gier – zabawa toczy się w Starym Świecie z dodanymi najbardziej istotnymi terytoriami, czyli Ulthuanem, Naggaroth, Południowymi Ziemiami oraz Lustrią; łącznie zawarty w nim teren obejmuje 295 osad będących pod kontrolą 117 grywalnych i niegrywalnych frakcji. Warto również odnotować, że Total War: Warhammer II - Mortal Empires nie wnosi istotnych zmian do mechaniki rozgrywki. Zabawa w dalszym ciągu dzieli się więc na dwa etapy – w pierwszym operujemy na strategicznej mapie całego państwa, z kolei kiedy dochodzi do potyczki, uczestniczymy w widowiskowych bitwach z udziałem tysięcy jednostek, rozgrywanych w czasie rzeczywistym. Niemniej w rozszerzeniu zawarto wszystkie nowości i usprawnienia znane z Total War: Warhammer II, a ponadto każde DLC i darmowy dodatek do tej produkcji będzie dostępny również w trybie Mortal Empires – dzięki temu skala łączonej kampanii będzie stale rosnąć.

PC

Total War: Warhammer II
Total War: Warhammer II

Strategiczne 28 września 2017

Total Warhammer 2 to kolejna odsłona popularnego cyklu gier strategicznych od Creative Assembly. Tym razem toczymy wojnę na czterech kontynentach zwanych Ulthuan, Naggaroth, Południowe Ziemie oraz Lustria. W konflikcie biorą udział elfy wysokiego rodu, mroczne elfy, jaszczuroludzie oraz skaveni. Poszczególne frakcje walczą o kontrolę nad Wielkim Wirem, który mogą wzmacniać lub rozpraszać przy pomocy rozmaitych rytuałów. Rozgrywka w Total War: Warhammer II ponownie wspiera się na dwóch filarach. Podczas gdy na mapie strategicznej przemieszczamy armie, zarządzamy gospodarką i rozbudowujemy miasta (wszystko to w trybie turowym), bitwy toczone są w czasie rzeczywistym na oddzielnym ekranie. Każde z ugrupowań ma unikalne mechaniki, jednostki i bohaterów. Ponadto posiadacze pierwszej i drugiej części serii mogą pobrać olbrzymią mapę będącą połączeniem terenów dostępnych w obu grach. W ten sposób otrzymują możliwość rozegrania kampanii w epickiej skali, kontrolując dowolną frakcję z jedynki lub dwójki.

PC

Total War: Warhammer
Total War: Warhammer

Strategiczne 24 maja 2016

Kolejna odsłona cyklu epickich gier strategicznych, zapoczątkowanego przez studio Creative Assembly w 2000 roku. Po serii tytułów osadzonych w różnych okresach historycznych, twórcy zabierają nas do jednego z najpopularniejszych światów fantasy, wykreowanego przez firmę Games Workshop. W znanym uniwersum Warhammera różne rasy toczą ze sobą ustawiczną walkę o władzę i panowanie nad światem, jednocześnie są one nieświadome faktu, że prawdziwe zagrożenie stanowi nadciągająca z północy potężna siła. W Total War: Warhammer możemy stanąć po stronie jednej z ras, takich jak ludzie, orki, gobliny, krasnoludy czy wampiry. Poza wprowadzeniem do zabawy elementów fantastycznych, rozgrywka nie odbiega w znaczącym stopniu od rozwiązań znanych z poprzednich części serii, a jej sednem są w dalszym ciągu epickie potyczki, rozgrywane w czasie rzeczywistym. W przerwie pomiędzy bitwami zajmujemy się prowadzoną w trybie turowym rozbudową państwa, rozwijaniem ekonomii i nawiązywaniem stosunków dyplomatycznych.

PC

Total War Battles: Kingdom
Total War Battles: Kingdom

Strategiczne 24 marca 2016

Druga odsłona spin-offowej podserii cyklu Total War, stworzonej głównie z myślą o graczach mobilnych. Za powstanie obu tytułów odpowiada osobny zespół deweloperów, wydzielony w ramach studia Creative Assembly. W odróżnieniu od pierwowzoru, gra koncentruje się jednak w całości na aspekcie sieciowym oraz pojedynkach toczonych przez żywych graczy. Akcja przenosi nas do X wieku n.e., gdzie, wcielając się we władcę niewielkiego państewka, musimy zadbać o jego rozwój oraz bezpieczeństwo. Celem zabawy jest podbijanie okolicznych ziem i przemienianie ich w żyzne, produktywne tereny. Warstwa strategiczna gry została mocno rozbudowana, tak więc oprócz typowego wznoszenia budynków, pozyskiwania surowców i rozbudowy armii, możemy wykorzystać dyplomację, szpiegów, a także oszustwa i zdrady – zarówno wobec sprzymierzeńców, jak i wrogów. W porównaniu z poprzedniczką, pod względem oprawy oraz sposobu prezentacji bitew, gra znacznie bardziej przypomina pełnoprawne odsłony cyklu Total War.

PCANDiOSWWW

Total War: Attila
Total War: Attila

Strategiczne 17 lutego 2015

Kolejny rozdział epickiej serii strategicznej Total War, zapoczątkowanej i rozwijanej przez studio Creative Assembly. Po kilku sequelach (jak Medieval, Shogun czy Rome) autorzy postanowili skupić się na zupełnie nowym bohaterze oraz właściwym mu okresie historycznym. Akcja gry toczy się na przełomie IV i V wieku n.e., a my śledzimy losy chylącego się ku upadkowi Cesarstwa Rzymskiego, pochłoniętego walką z barbarzyńskimi plemionami Hunów i Wizygotów. Podczas zabawy kontrolujemy osłabioną licznymi potyczkami armię rzymską, co przekłada się na znacznie wyższy poziom trudności, stanowiący wyzwanie nawet dla weteranów cyklu. Gra w sposób realistyczny odtwarza szereg militarnych, społecznych i religijnych aspektów tamtych czasów. Zmagamy się m.in. z chorobami i zarazami oraz zmianami klimatycznymi, wpływającymi na funkcjonowanie rolnictwa i gospodarki. Autorzy usprawnili interfejs użytkownika, a dzięki nowemu ulepszonemu silnikowi, wyraźnej poprawie uległa też oprawa graficzna gry.

PC

Total War: Rome II
Total War: Rome II

Strategiczne 3 września 2013

Widowiskowa gra strategiczna, wyprodukowana przez brytyjskie studio deweloperskie Creative Assembly. Total War: Rome II pozwala graczom wcielić się w role przywódców państw z okresu starożytnego Rzymu i stanąć do walki o władzę oraz terytoria. Wzorem wcześniejszych gier z serii Total War (np. Total War: Shogun 2 oraz Empire: Total War) rozgrywka łączy elementy strategii turowej oraz czasu rzeczywistego (RTS). Do zadań graczy należy zarządzanie państwem i podległymi prowincjami, a także dowodzenie armiami. Atutem gry są spektakularne bitwy z udziałem tysięcy jednostek. Twórcy Total War: Rome II dołożyli starań o zachowanie historycznych realiów związanych m.in. z formacjami wojskowymi, ich uzbrojeniem oraz taktyką walki. Wysokiej jakości oprawa wizualna w grze jest zasługą zmodyfikowanego silnika Warscape Engine.

PC

Total War Battles: Shogun
Total War Battles: Shogun

Strategiczne 19 kwietnia 2012

Poboczna odsłona popularnej serii strategicznej Total War, stanowiąca konwersję gry opracowanej na urządzenia mobilne przez twórców cyklu – studio Creative Assembly. Podczas zabawy wcielamy się w postać młodego żołnierza, który poprzysięga wrogom zemstę za śmierć swojego zamordowanego ojca. Rozgrywka łączy w sobie elementy strategii, RPG oraz zręcznościówki. Sedno zabawy stanowi rozbudowa bazy i produkcja kolejnych typów jednostek. Wraz ze wzrostem doświadczenia wojsko można ulepszać, tworząc w rezultacie coraz silniejszą i wytrzymalszą armię. Bitwy rozgrywane są w czasie rzeczywistym na planszy złożonej z heksagonalnych pól. Poruszając się nieustannie w prawą stronę mapy, podejmujemy rozmaite akcje ofensywne i defensywne, a celem jest oczywiście wyeliminowanie jednostek przeciwnika. Oprócz kampanii przeznaczonej dla jednego gracza, autorzy udostępnili także tryb potyczki, pozwalający brać udział w pojedynczych bitwach i piąć się wzwyż specjalnych internetowych rankingów.

PCANDiOS

Total War: Shogun 2
Total War: Shogun 2

Strategiczne 15 marca 2011

Siódma pełnoprawna odsłona cyklu gier strategicznych łączących rozgrywkę turową i bitwy w czasie rzeczywistym. Total War: Shogun 2 oferuje powrót do korzeni serii, czyli okresu Sengoku-jidai w XVI-wiecznej Japonii.

PC

Napoleon: Total War
Napoleon: Total War

Strategiczne 23 lutego 2010

Kolejny tytuł z uznanej serii epickich gier strategicznych, rozwijanych rzez studio Creative Assembly nieprzerwanie od 2000 roku. Gra wykorzystuje lekko zmodyfikowaną mechanikę swojej poprzedniczki i koncentruje się na osobie Napoleona Bonapartego oraz prowadzonych przez niego na przełomie XVIII i XIX wieku działaniach wojennych. W trakcie trzech kampanii - włoskiej, egipskiej oraz europejskiej - możemy prześledzić wzloty i upadki legendarnego wodza, począwszy od jego dojścia do władzy aż do schyłku cesarstwa. W grze wykorzystano wszystkie sprawdzone rozwiązania Empire: Total War, wzbogacając je garścią nowości. Wśród nich wymienić należy system wyżywienia wojsk oraz naprawy statków, dalsze rozbudowanie opcji dyplomatycznych i wzrost znaczenia szpiegów. W trakcie bitew istotną rolę pełnią generałowie (a także sam Bonaparte), którzy mogą zagrzewać do boju lub karać swoich żołnierzy. Kolejną poprawę odnotowała także oprawa graficzna gry oraz sztuczna inteligencja jednostek.

PC

Empire: Total War
Empire: Total War

Strategiczne 3 marca 2009

Piąta część popularnej serii strategicznej, zapoczątkowanej przez firmę Creative Assembly w 2000 roku. Akcja kolejnej odsłony toczy się w XVIII wieku i koncentruje na najważniejszych wydarzeniach tego okresu, jak wojna secesyjna, rewolucja przemysłowa czy rywalizacja o wschodnie szlaki handlowe. Mimo, iż ogólne założenia rozgrywki pozostały niezmienione, mechanika zabawy uległa sporym przeobrażeniom, głównie za sprawą wprowadzenia potyczek na pełnym morzu. W grze możemy dowodzić zarówno całymi flotami, jak i pojedynczymi statkami, a wpływ na przebieg walki wywrzeć mogą np. zmieniające się warunki pogodowe. W grze poprawiono zachowanie doradców i dodano nowe opcje dotyczące handlu, dyplomacji oraz szpiegostwa. Dzięki powszechnemu wykorzystaniu broni palnej, rozgrywka wymusza także konieczność zastosowania nowych rozwiązań taktycznych. Niezmienne zostały za to charakterystyczne cechy serii, jak turowa warstwa strategiczna oraz epickie bitwy, zrealizowane na modłę gier RTS.

PC

Total War: Medieval II
Total War: Medieval II

Strategiczne 10 listopada 2006

Kolejna odsłona cyklu strategii studia Creative Assembly, nawiązująca do drugiej części serii i przenosząca graczy ponownie w realia mrocznego średniowiecza. Akcja gry toczy się w latach 1080-1503, a twórcy skupili się na możliwie wiernym odtworzeniu realiów tego okresu, wliczając w to ekonomię, gospodarkę, handel i stosunki polityczne. Do dyspozycji graczy oddano aż 21 grywalnych nacji (m.in. Polskę) różniących się od siebie nie tylko wyglądem, ale i stosowaną taktyką bojową. Kolejne scenariusze rozgrywają się na Starym Kontynencie, jak również w Ameryce Środkowej i Południowej oraz na Bliskim Wschodzie. Rozgrywka podzielona została tradycyjnie na część turową, w trakcie której zarządzamy swoim królestwem oraz toczone w czasie rzeczywistym bitwy. W stosunku do poprzednich części cyklu, w grze znacznie rozbudowano możliwości taktyczne, wprowadzając m.in. nowe machiny oblężnicze i ciężką artylerię. Znacznie poprawiono też szatę graficzną, animacje oraz system zniszczeń.

PCANDiOS

Total War Eras Collection
Total War Eras Collection

Strategiczne 30 czerwca 2006

Wydany przez firmę SEGA kolekcjonerski pakiet trzech pierwszych odsłon popularnej serii Total War studia Creative Assembly, wraz z ich oficjalnymi rozszerzeniami. W skład zestawu Total War Eras Collection wchodzą gry Shogun: Total War z dodatkiem The Mongol Invasion, Medieval: Total War z dodatkiem Viking Invasion, oraz Rome: Total War z dodatkiem Barbarian Invasion. Całość uzupełniają liczne materiały dodatkowe, takie jak płyta DVD z kulisami produkcji poszczególnych odsłon serii, płyta ze ścieżką dźwiękową, album z grafikami koncepcyjnymi, obszerna instrukcja, plakat formatu A2 oraz cztery karty okolicznościowe z grafikami z gier.

PC

Rome: Total War - Alexander
Rome: Total War - Alexander

Strategiczne 19 czerwca 2006

Drugie oficjalne rozszerzenie do opracowanej przez studio Creative Assembly gry Rome: Total War z 2004 roku. Tym razem możemy wcielić się w jednego z najwybitniejszych strategów w dziejach ludzkości – tytułowego Aleksandra Wielkiego, który dzięki swoim spektakularnym podbojom na stałe zagościł w podręcznikach historii. Kluczowym elementem dodatku jest zupełnie nowa kampania, pozwalająca odtworzyć największe sukcesy legendarnego władcy Macedonii. Na potrzeby Rome: Total War – Alexander autorzy wiernie odtworzyli zarówno tereny słynnych bitew, jak i liczbę biorących udział w walce jednostek czy stosowane przez poszczególne wojska taktyki. Pomiędzy kolejnymi scenariuszami gry oglądamy zaś wysokiej jakości materiały wideo, w których znany aktor Brian Blessed opowiada o sukcesach Aleksandra Macedońskiego, wzbogacając tym samym wiedzę historyczną graczy.

PCANDiOS

Rome: Total War - Barbarian Invasion
Rome: Total War - Barbarian Invasion

Strategiczne 27 września 2005

Oficjalny dodatek do trzeciej odsłony popularnej serii strategicznej Total War studia Creative Assembly. Rome: Total War – Barbarian Invasion koncentruje się na bardzo niekorzystnym dla Imperium Rzymskiego okresie pomiędzy 363 a 476 rokiem naszej ery. Wtedy to na terenie Europy pojawiło się zagrożenie ze strony plemion barbarzyńskich, zaś na wschodzie wyrosła wrogo nastawiona potęga w postaci Imperium Perskiego. Opisywany dodatek oferuje zupełnie nową kampanię dla jednego gracza oraz dziesięć niedostępnych wcześniej grywalnych frakcji, takich jak Zachodnie i Wschodnie Imperium Rzymskie, Imperium Persów oraz plemiona Hunów, Gotów, Saksończyków, Franków, Wandalów, Sarmatów i Allemanów. W grze pojawiły się tradycyjnie wiernie odtworzone realia historyczne, a także nowe cechy specjalne wybranych wojsk. Otrzymaliśmy też m.in. nowe drzewo technologiczne, możliwość werbowania generałów oraz niezwykle istotny dla kraju czynnik w postaci religii.

PCANDiOS

Rome: Total War
Rome: Total War

Strategiczne 22 września 2004

Trzecia odsłona słynnej strategicznej serii Total War, tworzonej przez studio Creative Assembly. Tym razem gra zabiera nas do czasów rozkwitu i panowania Imperium Rzymskiego. Możemy uczestniczyć w znanych z historii wydarzeniach, takich jak powstanie Spartakusa, wojny punickie czy też podbój Galii przez Juliusza Cezara. Twórcy Rome: Total War zadbali o wierność historyczną gry, wprowadzając autentyczne jednostki, machiny i technologie używane przez antyczne narody. Tradycyjnie rozgrywka toczy się dwufazowo. Na mapie świata podejmujemy decyzje strategiczne – np. rozbudowujemy miasta, rozwijamy technologię, kierujemy dyplomacją, mobilizacją i ruchem wojsk, itd.; tutaj zabawa odbywa się w turach. Natomiast bitwy toczymy w czasie rzeczywistym, osobiście dowodząc poszczególnymi oddziałami. Rome: Total War korzysta z nowości wprowadzonych w poprzednich odsłonach serii, w tym oblężenia miast, rozpoznania wrogich wojsk czy wprowadzania odwodowych oddziałów. Oprócz kampanii dla jednego gracza tytuł oferuje rozgrywkę wieloosobową dla 8 osób.

PCANDiOS

Medieval: Total War
Medieval: Total War

Strategiczne 21 sierpnia 2002

Kontynuacja epickiej gry strategicznej studia Creative Assembly z 2000 roku. Medieval: Total War przenosi nas z terenów Dalekiego Wschodu w nieco bliższe nam realia średniowiecznej Europy, gdzie przychodzi nam stanąć na czele jednego z dwunastu najsilniejszych mocarstw tego okresu. Podobnie jak jej poprzedniczka, produkcja łączy elementy czysto militarne z handlem, dyplomacją i zarządzaniem surowcami. Część, w której zarządzamy naszymi włościami, zrealizowana została w systemie turowym; rozwijamy własne imperium, budując zamki, tworząc alianse, ustalając szlaki handlowe, opracowując nowe wynalazki i rozwijając naszą potęgę militarną. Bitwy rozgrywane są zaś w czasie rzeczywistym, w całkowicie trójwymiarowym otoczeniu, a podczas potyczek w akcji zobaczyć możemy nawet 10 tysięcy jednostek. Dostępne w grze kampanie fabularne oparte zostały na wydarzeniach historycznych i podzielone na trzy części, rozgrywające się we wczesnym, środkowym i późnym średniowieczu.

PC

Shogun: Total War Warlord Edition
Shogun: Total War Warlord Edition

Strategiczne 8 sierpnia 2001

Kompletne wydanie bestsellerowej gry strategicznej autorstwa studia Creative Assembly. W skład pakietu zatytułowanego Shogun: Total War – Warlord Edition wchodzi wydana w roku 2000 gra macierzysta oraz udostępniony rok później dodatek The Mongol Invasion. W Shogun: Total War gracz musi w trakcie rozbudowanej kampanii fabularnej zjednoczyć pod swoim panowaniem rozbite prowincje średniowiecznej Japonii, mając do dyspozycji historyczne jednostki z Kraju Kwitnącej Wiśni. Dodatek przenosi nas zaś w czasie trzy wieki wcześniej i rozgrywa się w czasie inwazji hord mongolsko-koreańskich pod dowództwem legendarnego Kubilaj Chana. Otrzymujemy do dyspozycji trzy nowe kampanie (w których stanąć możemy również po stronie agresora), a także kolejne, niedostępne wcześniej typy jednostek.

PC

Shogun: Total War
Shogun: Total War

Strategiczne 13 czerwca 2000

Opracowana przez brytyjskie studio Creative Assembly epicka gra strategiczna, przenosząca nas w czasy XVI-wiecznej Japonii. W grze Shogun: Total War jako głowa jednego ze szlachetnych rodów mamy za zadanie rozwijać własną prowincję celem zapewnienia sobie większej strefy wpływów w wyniszczonym wojną kraju. Rozgrywka toczy się niejako w dwóch aspektach, łącząc elementy strategii turowej z bitwami w czasie rzeczywistym. Podczas zabawy zajmujemy się więc rozwijaniem naszej prowincji poprzez wznoszenie nowych budynków, handel i dyplomację, wychowywanie następców oraz trenowanie armii oddanych nam samurajów. Równocześnie jednak bierzemy udział w epickich potyczkach z przeciwnikami, rozgrywających się w pełnym 3D przy udziale nawet tysięcy jednostek. Całość odznacza się sporym realizmem historycznym, a także rozbudowaną mechaniką bitew, na które wpływ mają takie czynniki, jak sposób dowodzenia, formacja, morale, zmęczenie, rzeźba terenu, pogoda czy fortyfikacje.

PC

Total War: Elysium
Total War: Elysium

Strategiczne prace wstrzymane

Oparta na modelu free-to-play strategiczna gra karciana z serii Total War, inspirowana takimi tytułami jak Magic: The Gathering Arena i Legends of Runeterra. Total War: Elysium stworzyło studio Creative Assembly.

PCANDiOS