Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Total War: Attila - Age of Charlemagne (PC)
OkładkaTotal War: Attila - Age of Charlemagne (PC)

Total War: Attila - Age of Charlemagne PC

Drugi duży dodatek do kolejnej odsłony cyklu gier strategicznych Creative Assembly o nazwie Attila: Total War. Akcja Age of Charlemagne rozpoczyna się w roku 768, a więc na długo po tym, jak rządy legendarnego Attyli dobiegły końca.

To jest dodatek do gry Total War: Attila.

Strategiczne | RTS | turowe | średniowiecze | historyczne

Total War: Attila - Age of Charlemagne Premiera PC

10grudnia2015

pudełko PL

10grudnia2015

producent: Creative Assembly wydawca: SEGA wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Total War: Attila - Age of Charlemagne

Medieval II: Total War

Król Artur II

XIII Wiek: Śmierć lub Chwała

Age of Charlemagne to drugie duże rozszerzenie do wydanej na początku 2015 roku gry studia Creative Assembly Total War: Attila, stanowiącej kolejną odsłonę uznanej serii strategicznej, rozwijanej przez to brytyjskie studio od 2000 roku. Wydane na PC rozszerzenie to największy z dotychczasowych dodatków do gry, oferujący całkiem nową, rozbudowaną kampanię fabularną oraz całą masę nowości i zmian.

Fabuła

Akcja Age of Charlemagne rozpoczyna się w roku 768, a więc na długo po tym, jak rządy legendarnego Attyli dobiegły końca. W czasach, kiedy dawne imperia legły w gruzach, a mieszkańcy Europy zmęczeni długoletnimi wojnami próbują przywrócić na kontynencie światło, wiedzę i cywilizację – na horyzoncie pojawia się ambitny władca, Karol Wielki, który ma dzielić tron Franków ze swym bratem. Kiedy sytuacja między braćmi staje się coraz bardziej napięta, w żyłach Charlemagne’a zaczyna burzyć się gorąca krew jego dziadka Karola Młota. Działania wielkiego władcy i wizjonera prowadzą do stworzenia pierwszego wielkiego imperium od czasu upadku Cesarstwa Rzymskiego. Pragnąc zjednoczenia i zaprowadzenia porządku w całej Europie, Karol Wielki wiedzie swój lud w zupełnie nową erę: wiek edukacji, religii i kolejnych wojen.

Mechanika

Osadzona w erze Karola Wielkiego zupełnie nowa kampania fabularna, stawia gracza w roli wielkiego średniowiecznego władcy, którego celem jest zjednoczenie Europy pod hasłem odbudowy zniszczonej cywilizacji. W toku rozgrywki do podbicia mamy aż 52 prowincje, zamieszkane zarówno przez te już znane, jak i zupełnie nowe frakcje, z których każda posiada oczywiście swoje unikalne cechy, budynki itp. Wraz z nową erą, w grze pojawia się także ponad 300 niedostępnych wcześniej jednostek oraz charakterystyczne technologie wojenne i formacje wojskowe tamtych czasów.

Prócz tego, Age of Charlemagne wprowadza całą masę istotnych zmian w dotychczasowej mechanice rozgrywki. Ustanowienie własnego królestwa wymaga od gracza spełnienia ściśle określonych warunków – odmiennych dla każdej z frakcji. Obok wydarzeń wspólnych dla wszystkich nacji, w grze pojawiają się także unikalne wydarzenia (tzw. Kingdom Events), wzorowane na historii powszechnej tamtego okresu. Jednocześnie wyraźnie odczuwalne staje się przeniesienie środka ciężkości w stronę pokojowego rozwiązywania konfliktów. Na nasze poparcie w społeczeństwie wpływa bowiem zupełnie nowy współczynnik o nazwie War Weariness, określający zmęczenie ludności nieustającymi wojnami i zmuszający do dużej ostrożności w prowadzeniu agresywnej polityki zagranicznej.

Zestaw nowości w grze uzupełniają także liczne zmiany wprowadzone w sferze zarządzania jednostkami. Armia oraz flota otrzymały całkiem nowe dziedzictwa (tzw. Legacies), a generałowie – drzewka umiejętności. Twórcy zdecydowali się także na wprowadzenie specjalizacji dla poszczególnych agentów, co z jednej strony pozwala Zabójcom, Szpiegom czy Kapłanom na opanowanie nowych, potężniejszych umiejętności, jednak z drugiej strony wpływa na ich mniejszą uniwersalność. Jeśli jednak w dążeniu do celu postawimy na bardziej pokojowe podejście, w grze znajdują się także mniej agresywne warunki zwycięstwa, na które wpływ mogą mieć np. rozwój technologii czy bonusy pochodzące od określonych budynków i wpływające korzystnie także na okoliczne prowincje.

Kwestie techniczne

Pod względem technicznym, wydany na PC dodatek Age of Charlemagne nie wprowadza żadnych zmian w stosunku do gry macierzystej. Odnotować warto jednak z pewnością nowy, przemodelowany interfejs użytkownika, inspirowany średniowieczną sztuką i przyozdobiony stylowymi rękopisami oraz witrażami.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 8,6 / 10 na podstawie 84 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.7 / 10 na podstawie 5 głosów czytelników.

Total War: Attila - Age of Charlemagne cena w dniu premiery: 64,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Total War: Attila - Age of Charlemagne

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Total War: Attila - Age of Charlemagne Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 3 GHz
 • 3 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 GT/ Radeon HD 2900 XT lub lepsza
 • 35 GB HDD
 • Windows Vista 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5 3.9 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 560Ti/ Radeon HD 5870 lub lepsza
 • 35 GB HDD
 • Windows 7 64-bit