Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Total War: Attila - Age of Charlemagne (PC)

Total War: Attila - Age of Charlemagne PC

Drugi duży dodatek do kolejnej odsłony cyklu gier strategicznych Creative Assembly o nazwie Attila: Total War. Akcja Age of Charlemagne rozpoczyna się w roku 768, a więc na długo po tym, jak rządy legendarnego Attyli dobiegły końca.

To jest dodatek do gry Total War: Attila.

Strategiczne | RTS | turowe | średniowiecze | historyczne

PC Windows
Okładka Total War: Attila - Age of Charlemagne (PC)

Polskie napisy

Angielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

10grudnia2015

10grudnia2015

pudełko PL

Age of Charlemagne to drugie duże rozszerzenie do wydanej na początku 2015 roku gry studia Creative Assembly Total War: Attila, stanowiącej kolejną odsłonę uznanej serii strategicznej, rozwijanej przez to brytyjskie studio od 2000 roku. Wydane na PC rozszerzenie to największy z dotychczasowych dodatków do gry, oferujący całkiem nową, rozbudowaną kampanię fabularną oraz całą masę nowości i zmian.

Fabuła

Akcja Age of Charlemagne rozpoczyna się w roku 768, a więc na długo po tym, jak rządy legendarnego Attyli dobiegły końca. W czasach, kiedy dawne imperia legły w gruzach, a mieszkańcy Europy zmęczeni długoletnimi wojnami próbują przywrócić na kontynencie światło, wiedzę i cywilizację – na horyzoncie pojawia się ambitny władca, Karol Wielki, który ma dzielić tron Franków ze swym bratem. Kiedy sytuacja między braćmi staje się coraz bardziej napięta, w żyłach Charlemagne’a zaczyna burzyć się gorąca krew jego dziadka Karola Młota. Działania wielkiego władcy i wizjonera prowadzą do stworzenia pierwszego wielkiego imperium od czasu upadku Cesarstwa Rzymskiego. Pragnąc zjednoczenia i zaprowadzenia porządku w całej Europie, Karol Wielki wiedzie swój lud w zupełnie nową erę: wiek edukacji, religii i kolejnych wojen.

Mechanika

Osadzona w erze Karola Wielkiego zupełnie nowa kampania fabularna, stawia gracza w roli wielkiego średniowiecznego władcy, którego celem jest zjednoczenie Europy pod hasłem odbudowy zniszczonej cywilizacji. W toku rozgrywki do podbicia mamy aż 52 prowincje, zamieszkane zarówno przez te już znane, jak i zupełnie nowe frakcje, z których każda posiada oczywiście swoje unikalne cechy, budynki itp. Wraz z nową erą, w grze pojawia się także ponad 300 niedostępnych wcześniej jednostek oraz charakterystyczne technologie wojenne i formacje wojskowe tamtych czasów.

Prócz tego, Age of Charlemagne wprowadza całą masę istotnych zmian w dotychczasowej mechanice rozgrywki. Ustanowienie własnego królestwa wymaga od gracza spełnienia ściśle określonych warunków – odmiennych dla każdej z frakcji. Obok wydarzeń wspólnych dla wszystkich nacji, w grze pojawiają się także unikalne wydarzenia (tzw. Kingdom Events), wzorowane na historii powszechnej tamtego okresu. Jednocześnie wyraźnie odczuwalne staje się przeniesienie środka ciężkości w stronę pokojowego rozwiązywania konfliktów. Na nasze poparcie w społeczeństwie wpływa bowiem zupełnie nowy współczynnik o nazwie War Weariness, określający zmęczenie ludności nieustającymi wojnami i zmuszający do dużej ostrożności w prowadzeniu agresywnej polityki zagranicznej.

Zestaw nowości w grze uzupełniają także liczne zmiany wprowadzone w sferze zarządzania jednostkami. Armia oraz flota otrzymały całkiem nowe dziedzictwa (tzw. Legacies), a generałowie – drzewka umiejętności. Twórcy zdecydowali się także na wprowadzenie specjalizacji dla poszczególnych agentów, co z jednej strony pozwala Zabójcom, Szpiegom czy Kapłanom na opanowanie nowych, potężniejszych umiejętności, jednak z drugiej strony wpływa na ich mniejszą uniwersalność. Jeśli jednak w dążeniu do celu postawimy na bardziej pokojowe podejście, w grze znajdują się także mniej agresywne warunki zwycięstwa, na które wpływ mogą mieć np. rozwój technologii czy bonusy pochodzące od określonych budynków i wpływające korzystnie także na okoliczne prowincje.

Kwestie techniczne

Pod względem technicznym, wydany na PC dodatek Age of Charlemagne nie wprowadza żadnych zmian w stosunku do gry macierzystej. Odnotować warto jednak z pewnością nowy, przemodelowany interfejs użytkownika, inspirowany średniowieczną sztuką i przyozdobiony stylowymi rękopisami oraz witrażami.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena gry 8.3 / 10 na podstawie 46 ocen czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.7 / 10 na podstawie 5 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 64,90 PLN

Gry podobne do Total War: Attila - Age of Charlemagne

Klasyfikacja PEGI Total War: Attila - Age of Charlemagne

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Total War: Attila - Age of Charlemagne

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i5 3.9 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 560Ti/ Radeon HD 5870 lub lepsza, 35 GB HDD, Windows 7 64-bit
Minimalne: Intel Core 2 Duo 3 GHz, 3 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 8800 GT/ Radeon HD 2900 XT lub lepsza, 35 GB HDD, Windows Vista 64-bit

Age of Charlemagne - duży dodatek do Total War: Attila zadebiutował na rynku
Age of Charlemagne - duży dodatek do Total War: Attila zadebiutował na rynku

wiadomość11 grudnia 2015

Popularna strategia Total War: Attila doczekała się potężnego dodatku Age of Charlemagne, który wprowadził nową kampanię, osiem grywalnych frakcji, ponad 300 jednostek i nie tylko.

Age of Charlemagne - nadciąga największe DLC do Total War: Attila
Age of Charlemagne - nadciąga największe DLC do Total War: Attila

wiadomość25 listopada 2015

Studio Creative Assembly zapowiedziało Age of Charlemagne - DLC do gry Total War: Attila. Dodatek ma być największym z dotychczasowym i wprowadzi sporo zawartości oraz istotne zmiany w mechanizmach rozgrywki.