Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka XIII Century: Death or Glory (PC)

XIII Wiek: Śmierć lub Chwała PC

XIII Century: Death or Glory

XIII Century: Death or Glory to strategia czasu rzeczywistego (RTS) z akcją umiejscowioną w Średniowieczu. Zrealizowana została ona w sposób przypominający legendarną serię gier Risk, traktującą o globalnym podboju świata.

Strategiczne | RTS

PC Windows
Okładka XIII Century: Death or Glory (PC)

producent: One Small World

wydawca: 1C / Cenega

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

12października2007

21marca2008

pudełko PL

XIII Century: Death or Glory to strategia czasu rzeczywistego (RTS) z akcją umiejscowioną w Średniowieczu. Dzieło studia OSW Games przenosi gracza w okres panowania wielkich imperiów, w świat szlachetnych rycerzy i bezpardonowych nomadów. Użytkownik wciela się w rolę przywódcy jednego z europejskich narodów – Niemców, Francuzów, Anglików, Rosjan lub innych mniejszych państw – i wraz ze swoimi poddanymi ustanawia nowy ład i porządek w ówczesnym świecie. Liczne walki, w tym zarówno podboje jak i obrona swych ziem przed zakusami nieprzyjaciół (zakrojone na bardzo szeroką skalę, z wykorzystaniem autentycznych broni, jednostek i formacji z tamtego okresu), stoją tu na porządku dziennym.

Silnik graficzny, na którym pracuje XIII Century: Death or Glory, zapewnia tej produkcji w pełni trójwymiarową oprawę wizualną, z ładnymi, malowniczymi krajobrazami oraz starannie wykonanymi jednostkami. Równie miłym dla oka rozwiązaniem są wprowadzone zmienne warunki atmosferyczne, a także pory roku i podział dnia na cykle (noc/dzień).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,4 / 10 na podstawie 240 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.7 / 10 na podstawie 29 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 49,90 PLN

Gry podobne do XIII Wiek: Śmierć lub Chwała

Klasyfikacja PEGI XIII Wiek: Śmierć lub Chwała

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe XIII Wiek: Śmierć lub Chwała

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 3.2 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 7900 lub lepsza)
  • 3 GB HDD
  • Windows 2000/XP SP2/Vista
XIII Wiek: Śmierć lub Chwała - recenzja gry
XIII Wiek: Śmierć lub Chwała - recenzja gry

Recenzja 9 kwietnia 2008, 12:11

Przesiadka z Medka dla większości graczy będzie bezbolesna dzięki podobnym jak dwie krople wody interfejsom i sposobom poruszania się po polu bitwy. Gdy wspominam o GUI warto od razu opisać jedną – czy też raczej jedyną – bardziej rzucającą się w oczy nowość, którą przynosi Śmierć lub chwała. Po najechaniu kursorem na dowolną jednostkę z boku ekranu wyskakuje okienko z danymi dotyczącymi oddziału. Owszem, w Medku takie okienko również jest, tyle że tutaj mamy do czynienia z odpowiednio większym oknem. Tzn. wyświetlającym więcej informacji na temat jednostki. Czy jednak jest ono dobrym pomysłem? Primo: okienko przesłania spory kawałek ekranu i tym samym pola bitwy, co mnie osobiście doprowadzało do szewskiej pasji (na szczęście istnieje możliwość zmniejszenia go, ograniczając wyświetlanie danych do tych kilku najistotniejszych). Secundo: choć nie ulega wątpliwości, że część prezentowanych statystyk jest bardzo istotna (jak wskazówki czy oddział wojów ma osłonięte flanki i tył, czy znajduje się pod ostrzałem, pada z nóg ze zmęczenia, jakie poniósł do tej pory straty, jakie jest jego morale), to cała reszta jest raczej mało czytelna i zaciemnia obraz. Poza tym, by dokładnie przyjrzeć się tym wszystkim informacjom i coś sensownego z nich wywnioskować, zwykle trzeba zatrzymać grę. Łatwo sobie wyobrazić, jak często będziemy musieli taką pauzę robić przy zmieniającej się co i rusz sytuacji na polu bitwy. Konkluzja jest więc taka, że prędzej czy później i tak zmniejszamy sobie wspomniane okienko. Ta skromna nowinka nie jest jednak czymś na tyle istotnym i niecodziennym rozwinięciem pomysłów z Medka by teraz piać nad nią z zachwytu – ot, taki tam ciekawszy patencik.