Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Total War Saga: Troy (PC)

Total War Saga: Troy PC

Troy: A Total War Saga

Drugi spin-off strategicznego cyklu Total War, w którym gracze mogą wziąć udział w konflikcie znanym jako wojna trojańska. W Total War Saga: Troy możemy poprowadzić do boju wojska tytułowego miasta lub nacierającą na nie grecką armię.

Strategiczne | RTS | turowe | starożytność | mitologia grecka | starożytna Grecja

PC Windows
Okładka Total War Saga: Troy (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

2020

2020

Steam

Total War Saga: Troy to drugi po Thrones of Britannia spin-off cyklu Total War, opracowany przez studio Creative Assembly. Źródłem inspiracji dla tej gry strategicznej był przede wszystkim epos Iliada autorstwa Homera.

Fabuła

Akcja gry Total War Saga: Troy została osadzona w czasie na poły legendarnego konfliktu znanego jako wojna trojańska, którego zarzewiem było porwanie Heleny, czyli królowej Sparty, przez trojańskiego księcia Parysa. Dało to początek bitwie, w której pod murami Troi broniące jej wojska starły się z grecką armią, a herosi stanęli do walki o wieczną chwałę. Gracze mogą opowiedzieć się po jednej ze stron i spróbować poprowadzić ją do zwycięstwa.

Mechanika

Podobnie jak miało to miejsce we wcześniejszych grach studia Creative Assembly, rozgrywka w Total War Saga: Troy toczy się na dwóch płaszczyznach. Pierwszą jest mapa strategiczna, na której kolejne ruchy wykonujemy w trybie turowym. To tutaj zarządzamy swoim imperium w skali makro, dbając o ekonomię podległych nam regionów (opartą na surowcach takich jak żywność, drewno, kamień, brąz oraz złoto) i handlując ze sprzymierzeńcami, nawiązując mniej lub bardziej przyjazne stosunki dyplomatyczne z innymi stronnictwami czy wreszcie podbijając kolejne terytoria.

Druga to natomiast toczone w czasie rzeczywistym bitwy na lądzie i morzu, w trakcie których przejmujemy bezpośrednią kontrolę nad swoimi wojskami. Podczas tych pierwszych musimy polegać przede wszystkim na piechocie, a różnice pomiędzy jej poszczególnymi typami są teraz bardziej wyczuwalne niż kiedykolwiek. Poza tym na skuteczność bojową naszych wojsk wpływ ma również podłoże; przykładowo, błoto potrafi znacznie spowolnić ciężko opancerzonych żołnierzy, podczas gdy lekko uzbrojonym wojownikom przejście przez grząski teren nie sprawia większego problemu, z kolei wysoka trawa skutecznie osłania jednostki wyspecjalizowane w skradaniu.

Twórcy postarali się przy tym o to, by za mityczną „otoczką” kryły się możliwie najbardziej realistyczne założenia. W grze pojawiają się więc jednostki nawiązujące do mitów, które jednak nie są potworami czy herosami obdarzonymi nadnaturalnymi zdolnościami; na przykład w przypadku Minotaura, którego także możemy posłać do boju, mowa o wysokim, muskularnym wojowniku odzianym w hełm w kształcie głowy byka, siejącym postrach wśród oponentów. Herosi znani z eposu Homera stoją natomiast na czele ośmiu obozów, jakie otrzymujemy do dyspozycji w trakcie zabawy. Po stronie Greków mowa między innymi o dzielnym Achillesie, którego temperament może stanowić problem w przypadku porażki dowodzonych przez niego wojsk. Hektor, książę Troi, jest z kolei sowicie nagradzany przez króla Priama, kiedy tylko uda mu się wykonać zadanie przed swoim bratem – Parysem.

Podczas zabawy istotną rolę odgrywa również przychylność poszczególnych bóstw, wiara w które przynosi naszej armii rozmaite bonusy. Na przykład Ares, jako bóg wojny, zapewnia naszym wojownikom większą skuteczność bojową, Posejdon będący bogiem mórz i oceanów ułatwia starcia na wodzie, natomiast Afrodyta przyczynia się do rozwoju gospodarki.

Kwestie techniczne

Gry spod szyldu Total War przyzwyczaiły graczy do wysokiej jakości grafiki. Nie inaczej mają się sprawy w przypadku Total War Saga: Troy – poszczególne jednostki i otoczenie są bardzo szczegółowe. Na uwagę zasługuje także mapa strategiczna, która początkowo budzi skojarzenia z antycznymi malowidłami, jednak w miarę odkrywania kolejnych obszarów zyskuje coraz bardziej realistyczny wygląd.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 7.0 / 10 na podstawie 22 głosów czytelników.

Gry podobne do Total War Saga: Troy

Wymagania wiekowe Total War Saga: Troy

16+

Total War Saga: Troy - zwiastun prezentujący mapę świata i kampanię
Total War Saga: Troy - zwiastun prezentujący mapę świata i kampanię

wiadomość20 września 2019

Studio Creative Assembly opublikowało kolejny film z Total War Saga: Troy, czyli nowej pobocznej odsłony popularnego cyklu strategii. Stanowi on wstęp do historii wojny trojańskiej i prezentuje mapę świata, na której toczyć się będzie zabawa.

Oficjalna zapowiedź Total War Saga: Troy
Oficjalna zapowiedź Total War Saga: Troy

wiadomość19 września 2019

Doczekaliśmy się oficjalnej zapowiedzi najnowszej odsłony serii Total War, która tym razem zabierze nas w realia wojny trojańskiej. Produkcja ukaże się w przyszłym roku.

Troy: A Total War Saga potwierdzone na okładce magazynu PC Gamer [Aktualizacja]
Troy: A Total War Saga potwierdzone na okładce magazynu PC Gamer [Aktualizacja]

wiadomość18 września 2019

Otrzymaliśmy potwierdzenie istnienia Troy: A Total War Saga. Internauci wypatrzyli tytuł na okładce nowego numeru magazynu PC Gamer.

Nowa odsłona Total War Saga w czasach wojny trojańskiej
Nowa odsłona Total War Saga w czasach wojny trojańskiej

wiadomość9 sierpnia 2019

Studio Creative Assembly zarejestrowało znak towarowy Total War Saga: Troy, który jest związany z kolejną i niezapowiedzianą odsłoną spin-offu popularnej serii strategii. Jak wskazuje tytuł, akcja produkcji rozgrywać będzie się w trakcie mitycznej wojny trojańskiej. Produkcja może zostać ujawniona podczas zbliżających się targów gamescom.