Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Total War Saga: Troy (PC)
OkładkaTotal War Saga: Troy (PC)

Total War Saga: Troy PC

Total War: Troy | Troy: A Total War Saga

Drugi spin-off strategicznego cyklu Total War, w którym gracze mogą wziąć udział w konflikcie znanym jako wojna trojańska. W Total War Saga: Troy możemy poprowadzić do boju wojska tytułowego miasta lub nacierającą na nie grecką armię.

Strategiczne | RTS | turowe | starożytność | kooperacja | mitologia grecka | starożytna Grecja

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Total War Saga: Troy Premiera PC

13sierpnia2020

pudełko PL

5listopada2020

Steam

2września2021

producent: Creative Assembly wydawca: Sega wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Total War Saga: Troy

Total War: Rome II

Field of Glory: Empires

Grand Ages: Rome

Total War Saga: Troy to drugi po Thrones of Britannia spin-off cyklu Total War, opracowany przez studio Creative Assembly. Źródłem inspiracji dla tej gry strategicznej był przede wszystkim epos Iliada autorstwa Homera.

Fabuła

Akcja gry Total War Saga: Troy została osadzona w czasie na poły legendarnego konfliktu znanego jako wojna trojańska, którego zarzewiem było porwanie Heleny, czyli królowej Sparty, przez trojańskiego księcia Parysa. Dało to początek bitwie, w której pod murami Troi broniące jej wojska starły się z grecką armią, a herosi stanęli do walki o wieczną chwałę. Gracze mogą opowiedzieć się po jednej ze stron i spróbować poprowadzić ją do zwycięstwa.

Mechanika

Podobnie jak miało to miejsce we wcześniejszych grach studia Creative Assembly, rozgrywka w Total War Saga: Troy toczy się na dwóch płaszczyznach. Pierwszą jest mapa strategiczna, na której kolejne ruchy wykonujemy w trybie turowym. To tutaj zarządzamy swoim imperium w skali makro, dbając o ekonomię podległych nam regionów (opartą na surowcach takich jak żywność, drewno, kamień, brąz oraz złoto) i handlując ze sprzymierzeńcami, nawiązując mniej lub bardziej przyjazne stosunki dyplomatyczne z innymi stronnictwami czy wreszcie podbijając kolejne terytoria.

Druga to natomiast toczone w czasie rzeczywistym bitwy na lądzie i morzu, w trakcie których przejmujemy bezpośrednią kontrolę nad swoimi wojskami. Podczas tych pierwszych musimy polegać przede wszystkim na piechocie, a różnice pomiędzy jej poszczególnymi typami są teraz bardziej wyczuwalne niż kiedykolwiek. Poza tym na skuteczność bojową naszych wojsk wpływ ma również podłoże; przykładowo, błoto potrafi znacznie spowolnić ciężko opancerzonych żołnierzy, podczas gdy lekko uzbrojonym wojownikom przejście przez grząski teren nie sprawia większego problemu, z kolei wysoka trawa skutecznie osłania jednostki wyspecjalizowane w skradaniu.

Twórcy postarali się przy tym o to, by za mityczną „otoczką” kryły się możliwie najbardziej realistyczne założenia. W grze pojawiają się więc jednostki nawiązujące do mitów, które jednak nie są potworami czy herosami obdarzonymi nadnaturalnymi zdolnościami; na przykład w przypadku Minotaura, którego także możemy posłać do boju, mowa o wysokim, muskularnym wojowniku odzianym w hełm w kształcie głowy byka, siejącym postrach wśród oponentów. Spotkać możemy także mitycznych agentów, takich jak np. Meduza.

Herosi znani z eposu Homera stoją natomiast na czele ośmiu obozów, jakie otrzymujemy do dyspozycji w trakcie zabawy. Po stronie Greków mowa między innymi o dzielnym Achillesie, którego temperament może stanowić problem w przypadku porażki dowodzonych przez niego wojsk. Hektor, książę Troi, jest z kolei sowicie nagradzany przez króla Priama, kiedy tylko uda mu się wykonać zadanie przed swoim bratem – Parysem.

Podczas zabawy istotną rolę odgrywa również przychylność poszczególnych bóstw, wiara w które przynosi naszej armii rozmaite bonusy. Na przykład Ares, jako bóg wojny, zapewnia naszym wojownikom większą skuteczność bojową, Posejdon będący bogiem mórz i oceanów ułatwia starcia na wodzie, natomiast Afrodyta przyczynia się do rozwoju gospodarki.

Kwestie techniczne

Gry spod szyldu Total War przyzwyczaiły graczy do wysokiej jakości grafiki. Nie inaczej mają się sprawy w przypadku Total War Saga: Troy – poszczególne jednostki i otoczenie są bardzo szczegółowe. Na uwagę zasługuje także mapa strategiczna, która początkowo budzi skojarzenia z antycznymi malowidłami, jednak w miarę odkrywania kolejnych obszarów zyskuje coraz bardziej realistyczny wygląd.

Ostatnia modyfikacja 31 lipca 2020

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-8  

Ocena użytkowników: 5,4 / 10 na podstawie 366 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 5.2 / 10 na podstawie 201 głosów czytelników.

Total War Saga: Troy cena w dniu premiery: 212,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Total War Saga: Troy

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Total War Saga: Troy Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 3.0 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 / Radeon HD 5770 lub lepsza
 • 26 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-6600 / AMD Ryzen 5 2600X
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / 2 GB Radeon R9 270X lub lepsza
 • 26 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit