Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Total War Saga: Thrones of Britannia (PC)

Total War Saga: Thrones of Britannia PC

Spin-off cyklu Total War, w którym studio Creative Assembly zabiera graczy na Wyspy Brytyjskie z IX wieku naszej ery. Naszym zadaniem jest opowiedzenie się po jednej ze stron w walce o dominację nad Wyspami i poprowadzenie jej do zwycięstwa.

Strategiczne | RTS | turowe | średniowiecze | historyczne | wikingowie

PC Windows
Okładka Total War Saga: Thrones of Britannia (PC)

producent: Creative Assembly

wydawca: SEGA

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

3maja2018

3maja2018

pudełko PL

3maja2018

Steam

Total War Saga: Thrones of Britannia jest pierwszym z kilku spin-offów cyklu Total War, rozwijanego przez studio Creative Assembly. Autorzy koncentrują się w nich na okresach i wydarzeniach historycznych, które są zbyt małe na pełnoprawne części serii. Podobnie jak wszystkie pozostałe gry spod szyldu Total War, produkcja pojawiła się na platformie PC.

Fabuła

Total War Saga: Thrones of Britannia przenosi graczy na Wyspy Brytyjskie z IX wieku naszej ery. Akcja gry rozpoczyna się w 878 roku, kiedy to wojska dowodzone przez króla Alfreda Wielkiego odparły w bitwie pod Ethandun atak Duńczyków pod przywództwem króla Guthrumema. Następstwem tych wydarzeń była względna stabilizacja, po raz pierwszy od ośmiu dekad.

Spokój nie trwał jednak długo, gdyż w rezultacie królowie Anglii, Szkocji, Walii oraz Irlandii rozpoczęli rywalizację o to, pod czyim panowaniem zjednoczą się Wyspy; na domiar złego do walki szybko dołączyli się nordyccy watażkowie. Naszym zadaniem jest opowiedzenie się po jednej ze stron konfliktu i poprowadzenie jej do zwycięstwa.

Mechanika

Wydane na platformę PC Total War Saga: Thrones of Britannia czerpie garściami z dorobku dotychczasowych odsłon cyklu. Pomimo że pod względem rozmiarów produkcja odpowiada samodzielnemu dodatkowi do gry Total War: SHOGUN 2 zatytułowanemu Zmierzch Samurajów, znajdziemy tu szereg elementów charakterystycznych dla serii. Rozgrywka dzieli się zatem na dwa etapy – podczas gdy na mapie strategicznej kolejne ruchy wykonujemy w trybie turowym (dbając o ekonomię podległych nam terytoriów i stosunki dyplomatyczne z sąsiadami oraz podbijając kolejne obszary), widowiskowe bitwy, w trakcie których przejmujemy bezpośrednią kontrolę nad armią, toczą się w czasie rzeczywistym.

Thrones of Britannia nie jest tak rozbudowane, jak pełnoprawne odsłony cyklu Total War. Zabrakło np. jednostek szpiegów czy popularnych wśród graczy bitew historycznych. W ramach rekompensaty Creative Assembly zadbało, żeby pięć głównych frakcji w grze znacząco się od siebie różniło, a dowodzenie nimi wymagała innego podejścia do strategii. Przykładowo, królowie Wielkiej Armii Wikingów muszą dbać o zadowolenie zarówno swojej najeźdźczej armii, jak i podbitych anglosaskich poddanych, a celem wodzów gealickich jest zdobycie legendarnego Kamienia Przeznaczenia.

Kwestie techniczne

Total War Saga: Thrones of Britannia może się pochwalić wysokiej jakości grafiką. Poszczególne jednostki i elementy otoczenia są pełne detali; podobać się może również sama mapa strategiczna, której wygląd zmienia się w zależności od naszych poczynań. Dopełnieniem oprawy wizualnej jest klimatyczny soundtrack.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 9,1 / 10 na podstawie 329 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.5 / 10 na podstawie 71 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 175,00 PLN

Gry podobne do Total War Saga: Thrones of Britannia

Klasyfikacja PEGI Total War Saga: Thrones of Britannia

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Total War Saga: Thrones of Britannia

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 3.0 GHz
 • 5 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 / Radeon HD 5770 lub lepsza
 • 30 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-4570 3.2 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 770 / Radeon R9 290X lub lepsza
 • 30 GB HDD
 • Windows 7/8/8.1/10 64-bit
Recenzja Total War Saga: Thrones of Britannia – gra o brytyjski tron
Recenzja Total War Saga: Thrones of Britannia – gra o brytyjski tron

Recenzja 30 kwietnia 2018, 16:00

W grze mamy do wyboru jedną z dziesięciu frakcji podzielonych na pięć grup kulturowych. Możemy grać jednym z królestw anglosaskich (Wessex, Mercja), walijskich (Gwined, Strat Clut), gaelickich (Circenn, Mide) lub frakcjami wikingów wchodzącymi w skład Wielkiej Armii Pogan (Anglia Wschodnia, Nortumbria) albo władanymi przez wikińskich królów morskich (Dublin, Sudreyar). Twórcy dają więc możliwość pokierowania każdą istotną stroną konfliktu, choć nie wszyscy startują z równej pozycji. W zależności od tego, kogo wybierzemy, nasza sytuacja początkowa (a co za tym idzie – poziom trudności pierwszych lat kampanii) może być różna. Przykładowo Wessex zaczyna, mając pod sobą sporo prowincji i protektoratów, podczas gdy grając wikingami z Dublina, jesteśmy zmuszeni poradzić sobie z zaledwie jednym większym miastem.