Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Total War: Three Kingdoms (PC)
OkładkaTotal War: Three Kingdoms (PC)

Total War: Three Kingdoms PC

Dwunasta główna odsłona strategicznego cyklu Total War, która zabiera graczy do starożytnych Chin - w czasy, gdy Państwo Środka było podzielone na trzy rywalizujące ze sobą królestwa. Gra łączy w sobie cechy RTS-a oraz strategii turowej na dużą skalę (ang. grand strategy game).

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | turowe | starożytność | strategiczne wojenne | Chiny | Opowieści o Trzech Królestwach

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Total War: Three Kingdoms Premiera PC

23maja2019

pudełko PL

23maja2019

Steam

23maja2019

producent: Creative Assembly wydawca: Sega wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Total War: Three Kingdoms jest grą strategiczną łączącą rozgrywkę turową z rozgrywanymi w czasie rzeczywistym widowiskowymi bitwami, w czasie których kontrolujemy potężne armie. Produkcja jest dwunastą główną odsłoną popularnego cyklu Total War. Za jej stworzenie – tak jak w przypadku wszystkich poprzednich części – odpowiada brytyjskie studio Creative Assembly, wydawcą zaś została firma Sega.

Fabuła

Akcja Total War: Three Kingdoms toczy się w starożytnych Chinach. Start kampanii przypada na rok 190 n.e., czyli schyłek dynastii Han – w tzw. Epoce Trzech Królestw, w czasie której dzisiejsze Państwo Środka było miejscem podzielonym i rozdartym przez wewnętrzne konflikty. Gracz wciela się w jednego z kilkunastu dowódców opisanych w eposie Opowieści o Trzech Królestwach i podejmuje próbę zjednoczenia krainy.

Mechanika

Total War: Three Kingdoms oferuje model rozgrywki znany z poprzednich części serii. Mamy więc do czynienia ze strategią, w której rozgrywka podzielona jest na dwie części. Pierwszą jest mapa strategiczna, na której bawimy się w trybie turowym, dowodząc całą frakcją, przemieszczając armie i zarządzając gospodarką. Odpowiadamy również za rozbudowę miast, rozwój technologiczny czy kontakty dyplomatyczne.

Druga część gry to bitwy, które są prowadzone w czasie rzeczywistym. W ich trakcie kontrolujemy wielkie armie, ustawiając wojska w formacje, wydając rozkazy ataku lub odwrotu i podejmując różnego rodzaju decyzje taktyczne. Musimy też odpowiednio wykorzystywać broń oraz zdolności specjalne poszczególnych wojsk i bohaterów, a także reagować na działania przeciwnika. Co ważne, bitwy nie zawsze toczą się na otwartym polu, a siły biorące w nich udział nie muszą być równe – uczestniczymy też w oblężeniach i zasadzkach.

W tej odsłonie studio Creative Assembly wzbogaciło swoje dzieło o kilka nowych rozwiązań. Przykładem może tu być system Guanxi, który sprawia, że herosi pojawiający się w kampanii są znacznie bardziej wyraziści – mają swoją osobowość, motywacje i cele, a także wrogów oraz przyjaciół. Usprawniono też sposób, w jaki gra łączy turową warstwę strategiczną z taktycznymi bitwami – działania podejmowane w trakcie starć mają teraz większe znaczenie.

Tryby gry

W Total War: Three Kingdoms możemy grać samotnie albo z innymi. Podstawą rozgrywki jest rozbudowana kampania fabularna, którą możemy rozgrywać także w kooperacji z drugą osobą. Istnieje też opcja toczenia pojedynczych bitew – zarówno z człowiekiem, jak i przeciwnikiem sterowanym przez AI.

Kwestie techniczne

Total War: Three Kingdoms posiada bardzo atrakcyjną, trójwymiarową grafikę. Lokacje są pełne detali, zwłaszcza rozpoznawalne prawdziwe miejsca takie jak np. Wielki Mur czy rzeka Jangcy. Okazale wypadają również poszczególne jednostki (tak ich modele, jak i animacje), dobre wrażenie robi nawet interfejs użytkownika. W oprawie graficznej można dostrzec wyraźną inspirację prawdziwymi chińskimi dziełami sztuki. Zabawę umila nam klimatyczna ścieżka dźwiękowa, bardzo dobrze oddająca atmosferę dawnych Chin.

Gra Total War: Three Kingdoms otrzymała po premierze wsparcie dla modów. Można je instalować poprzez Warsztat Steam.

Ostatnia modyfikacja 15 czerwca 2023

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-4  

Nośnik: 30+ GB

Ocena użytkowników: 5 / 10 na podstawie 786 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.3 / 10 na podstawie 244 głosów czytelników.

Total War: Three Kingdoms cena w dniu premiery: 189,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Total War: Three Kingdoms

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Total War: Three Kingdoms Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 3.0 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 650 Ti / Radeon HD 7850 lub lepsza
 • 60 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-6600 3.3 GHz / AMD Ryzen 5 2600X 3.6 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 Fury X lub lepsza
 • 60 GB HDD
 • Windows 10 64-bit