Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCWWWANDiOS
Okładka Total War Battles: Kingdom (PC)

Total War Battles: Kingdom

Druga odsłona spin-offowej podserii cyklu Total War, stworzonej głównie z myślą o graczach mobilnych. Za powstanie obu tytułów odpowiada osobny zespół deweloperów, wydzielony w ramach studia Creative Assembly.

Strategiczne | zagraj za darmo | średniowiecze | Facebook | sieciowe | strategiczne wojenne | funkcje cross-platform | MMO

Okładka Total War Battles: Kingdom (PC)

data premiery gry:

24mar2016

PC iOS AND

22wrz2016

WWW
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Total War Battles: Kingdom to kontynuacja gry strategicznej Total War Battles: Shogun, która ukazała się pierwotnie w kwietniu 2012 roku na urządzeniach przenośnych z systemem iOS i zapoczątkowała nową sub-serię popularnego cyklu Total War, skierowaną nie tylko do posiadaczy komputerów PC, ale także (a może przede wszystkim) do graczy mobilnych. Mimo że za powstanie obu tytułów odpowiadają ojcowie całej serii ze studia Creative Assembly, produkcją gry zajmował się całkiem osobny zespół, działający niezależnie od ekipy tworzącej pełnoprawne części cyklu.

Fabuła

Akcja gry przenosi nas w czasy średniowiecza, do Anglii X wieku. Wcielamy się w rolę młodego możnowładcy, który po śmierci ojca dziedziczy podupadające królestwo. Naszym zadaniem jest dbanie o włości i poddanych. Toczymy również walki z przeciwnikami, aby zając nowe ziemie i zdobyć wieczną chwałę.

Mechanika

Rozgrywka w Total War Battles: Kingdom na platformie PC, AND itd. odbywa się na dwóch płaszczyznach. W pierwszej zarządzamy naszymi włościami – stawiamy budynki, ścinamy lasy, łowimy ryby itd. Warstwa ta przypomina społecznościowe gry strategiczne, takie jak np. Anno Online. Nietypową opcją jest możliwość ingerencji w rzeźbę terenu – możemy dzięki temu np. wytyczać nowe koryta rzek. Innym niestandardowym rozwiązaniem jest system pór roku, które mocno wpływają na gospodarkę naszego królestwa (np. zimą nie ma zbiorów zboża, ale za to budowa trwa znaczenie krócej).

Drugą warstwą gry są bitwy, nawiązujące do starć znanych z pełnoprawnych odsłon serii, aczkolwiek mocno względem nich uproszczone. W starciach bierze udział do dziewięciu oddziałów po każdej ze stron, a rola gracza sprowadza się wydawania im podstawowych rozkazów: zmiany linii ataku, wyboru celu ostrzału czy momentu wykorzystania umiejętności specjalnych.

W grze nie toczymy bitew wyłącznie ze sztuczną inteligencją, ale również z przeciwnikami reprezentowanymi przez żywych graczy. System rankingowy w Kingdom stworzony został na podobieństwo karcianki Hearthstone – zaczynamy na 20 poziomie, a każde zwycięstwo przyczynia się do awansowania coraz wyżej. Na tej samej zasadzie porażki powodują, że tracimy zdobytą pozycję.

Kwestie techniczne

Pod względem oprawy Kingdom na platformie PC, AND itd. reprezentuje znacznie wyższy poziom od swego prekursora, a elementem najbardziej charakterystycznym jest sposób prezentacji bitew, które w tej odsłonie bliższe są potyczkom z pełnoprawnych części serii. Autorzy położyli spory nacisk na pełną cross-platformowość swojej produkcji. Oznacza to, że w rozgrywce biorą udział użytkownicy różnych platform sprzętowych, a rozpoczętą grę możemy kontynuować na innym urządzeniu.

W odróżnieniu od pełnopłatnego Total War Battles: Shogun, Kingdom rozpowszechniane jest w popularnej formule free-to-play, wspomaganej systemem mikropłatności. Niestety, system ten wpływa na balans starć między graczami. Dodatkowo osoby niepłacące muszą wykazać się cierpliwością, gdyż na realizację zleceń wydanych poddanym trzeba długo czekać.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 4,9 / 10 na podstawie 96 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,9 / 10 na podstawie 67 głosów czytelników.

Gry podobne do Total War Battles: Kingdom

Klasyfikacja PEGI Total War Battles: Kingdom

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Total War Battles: Kingdom

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 2.4 GHz/AMD Athlon X2 1.8 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB GeForce 430/Radeon HD 4650 lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows Vista(SP2)
 • Rekomendowane:
 • Intel Core 2 Duo 2.4 GHz/AMD Athlon X2 2.4 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 480/Radeon HD 5850 lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows 7
Recenzja gry Total War Battles: Kingdom – płać lub płacz
Recenzja gry Total War Battles: Kingdom – płać lub płacz

Recenzja 10 kwietnia 2016, 12:02

Pamiętam, że gdy pierwszy raz odpaliłem Total War Battles: Kingdom – jeszcze w trakcie otwartych beta-testów – już po kilkunastu minutach nie miałem co robić. Musiałem zaczekać chwilę, gapiąc się w ekran, aż poddani skończą realizować zlecone im zadania. Niestety, w najnowszej produkcji studia Creative Assembly niegranie to zjawisko bardzo częste. Czekamy, aż wydobyty zostanie kamień. Czekamy, aż owce pokryją się sierścią. Czekamy wreszcie po każdej bitwie, aż uleczą się nasze oddziały (inaczej nie można posłać tych żołnierzy do walki). Oczywiście wszystkie społecznościowe strategie przeglądarkowe (a dzisiaj coraz częściej – mobilne) oparte są na podobnym mechanizmie, ale w Total War Battles: Kingdom doprowadzono to do absurdu. W wiele tego typu produkcji grałem, jednak żadna tak szybko nie krępowała mi rąk, mówiąc: czekaj... albo zapłać. Zazwyczaj twórcy chcą najpierw wciągnąć potencjalnych graczy w zabawę, a dopiero później zaczynają ją dawkować. Autorzy Kingdom poszli tutaj w złym kierunku.

PC
iOS
AND
WWW