Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Redakcja poleca gry 2001

Na poniższej liście znajdują się gry wydane w 2001 roku, którym redakcja przyznała znak rekomendacji.

Diablo II: Lord of Destruction
Diablo II: Lord of Destruction

RPG 29 czerwca 2001

Ostatni z demonów, Baal, wraz z hordami sług zła zmierza do ukrytego w górach magicznego kamienia chroniącego świat przed śmiertelnym niebezpieczeństwem z Piekieł. Powróć, aby przeszkodzić mu w zniszczeniu ostatniej nadziei ludzkości.

PC

Max Payne
Max Payne

Akcji 26 lipca 2001

Utrzymana w mrocznych klimatach noir widowiskowa strzelanka TPP. Wcielamy się w rolę tytułowego Maxa Payne, tajniaka pracującego w agencji ds. narkotyków, ściganego przez wszystkie służby specjalne świata po tym, jak posądzono go o zabicie własnego szefa.

PC

Commandos 2: Ludzie odwagi
Commandos 2: Ludzie odwagi

Strategiczne 21 września 2001

Kontynuacja świetnej serii gier taktycznych, w której kontrolujemy grupę komandosów. Każdy z żołnierzy posiada odrębne umiejętności, więc konieczna jest ścisła współpraca. Tym razem twórcy przygotowali dziesięć misji umiejscowionych w różnych lokacjach (Europa, Afryka, itp.). Nowością są walki wewnątrz budynków oraz przykładowo możliwość wymiany przedmiotów między członkami zespołu.

PC

Twierdza
Twierdza

Strategiczne 18 października 2001

Twierdza to wyprodukowana przez studio FireFly strategia łącząca elementy RTS oraz gry ekonomicznej. Akcja osadzona została w czasach Średniowiecza. Gracz wciela się w jednego z możnowładców, walczących o ziemie, zaszczyty i wpływy. Kluczowymi elementami rozgrywki są budowa zamków i umocnień obronnych oraz rekrutacja armii. Tytuł cechuje się m.in. atrakcyjną oprawą wizualną oraz zaawansowanymi skryptami Sztucznej Inteligencji.

PC

Arcanum: Przypowieść o Maszynach i Magyi
Arcanum: Przypowieść o Maszynach i Magyi

RPG 22 sierpnia 2001

Jedna z najambitniejszych i najciekawszych gier RPG w historii gatunku. W produkcji przenosimy się do niezwykłego i świata utrzymanego w konwencji steampunkowej. Podczas gry poznajemy skomplikowaną intrygę i angażujemy się w wiele zadań. Walka została zrealizowana w systemie turowym. Charakterystyczne jest to, że postacie mogą korzystać zarówno z gadżetów technologicznych, jak i magii.

PC

Empire Earth
Empire Earth

Strategiczne 13 listopada 2001

Strategia czasu rzeczywistego stworzona przez Stainless Steel Studios, składające się z twórców słynnej serii Age of Empires. Wcielamy się w przywódcę danego narodu i prowadzimy jego rozwojem na przestrzeni ponad pół miliona lat. Gra posiada bardzo ładną oprawę audiowizualną, wiele możliwości prowadzenia rozgrywki, rozbudowany tryb multiplayer i wygodny interfejs użytkownika.

PC

Black & White
Black & White

Strategiczne 28 marca 2001

Nietypowa strategia, w której wcielamy się w bóstwo wpływające na losy plemienia. W tej grze stworzonej przez autora Populousa kontrolujemy też potężnego chowańca. Podczas zabawy musimy rzucać czary i wchodzić w interakcję z otoczeniem, aby pokonać przeciwne frakcje. Cechą charakterystyczną gry jest to, że wygląd królestwa i chowańca jest określany na podstawie podejmowanych decyzji – możemy prowadzić rządy dobre lub wykreować tyrana.

PC

Harry Potter i Kamień Filozoficzny
Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Akcji 16 listopada 2001

Pierwsza gra przygodowa powstała na podstawie bestsellerowej powieści J.K. Rowling o młodym adepcie magii Harrym Potterze, pragnącym uwolnić drzemiące w nim magiczne umiejętności. Przenosimy się do szkoły dla czarodzieju Hogwart, gdzie poznajemy podstawy sztuki magicznej.

PC

Operation Flashpoint: Cold War Crisis
Operation Flashpoint: Cold War Crisis

Akcji 22 czerwca 2001

Zatwardziali komuniści przeciwni reformom próbują przywrócić „stary porządek” i to właśnie Ty musisz im przeszkodzić. Operation Flashpoint to taktyczna, wojenna gra akcji pozwalająca graczowi na prawie niczym nie skrępowaną swobodę działania.

PC

Desperados: Wanted Dead or Alive
Desperados: Wanted Dead or Alive

Strategiczne 27 kwietnia 2001

Taktyczna strategia czasu rzeczywistego z elementami gry przygodowej, której akcja rozgrywa się na Dzikim Zachodzie. Kierujemy sześcioosobowym zespołem rewolwerowców, którego liderem jest John Cooper. Każdy członek posiada odrębne, wyspecjalizowane umiejętności. Przechodzimy przez szereg misji obdarzonych bogatą fabułą, przemierzając przy tym różne, klimatyczne lokacje rodem z dobrego westernu.

PC

Severance: Blade of Darkness
Severance: Blade of Darkness

Akcji 21 lutego 2001

Po wiekach od stworzenia Słońca, Księżyca i Ziemi zło budzi się na ziemi siejąc terror i spustoszenie. Potrzebny jest wybraniec, który poniesie święty miecz do zwycięstwa i ostatecznie pokona wroga.

PC

Aliens vs Predator 2
Aliens vs Predator 2

Akcji 31 października 2001

Druga odsłona kultowej serii strzelanek FPP, w której wcielamy się w jedną z trzech ras: Obcego, Predatora lub Marines. Kampania fabularna poświęcona każdej z postaci to unikatowe doświadczenie i zupełnie inny system walki. To sprawiło, że produkcja zapisała się w historii jako jedna z ciekawszych gier tego typu. Uzupełnieniem zabawy solowej jest multiplayer.

PC

Championship Manager 2001/2002
Championship Manager 2001/2002

Sportowe 12 października 2001

Championship Manager 2001/2002 to wyprodukowany przez studio Sports Interactive menedżer piłkarski, pozwalający graczom pokierować własną drużyną futbolową. Rozgrywka umożliwia m.in. ustalanie strategii przedmeczowych, transfery zawodników i rozbudowę infrastruktury klubowej. W bazie gry znalazły się informacje o ponad 100 tys. piłkarzy występujących w 26 ligach oraz reprezentacjach narodowych.

PC

Tom Clancy's Ghost Recon
Tom Clancy's Ghost Recon

Akcji 23 listopada 2001

Kolejna taktyczna gra akcji promowana nazwiskiem Tom’a Clancy’ego. Tym razem jej bohaterami są członkowie elitarnego oddziału żołnierzy „The Ghosts”, których można spotkać wszędzie tam gdzie toczy się konflikt zbrojny.

PC

Sid Meier's Civilization III
Sid Meier's Civilization III

Strategiczne 31 października 2001

Sid Meier's Civilization III to trzecia odsłona popularnej serii strategii turowych rozwijanej przez ekipę studia Firaxis Games. Podstawowe założenia gry są nie zmienne - gracze mają za zadanie pokierować rozwojem wybranej cywilizacji przez kolejne epoki dziejów. W porównaniu z wcześniejszymi odsłonami cyklu twórcy wprowadzili jednak kilka ulepszeń, w tym system doświadczenia zdobywanego przez dowódców armii oraz dwupoziomową dyplomację.

PC

Wizardry 8
Wizardry 8

RPG 15 listopada 2001

Wizardry 8 to ósma odsłona cenionej serii cRPG produkowanej i wydawanej przez firmę Sir-Tech. Tym razem akcja gry osadzona została na tajemniczej planecie Dominus, a prowadzona przez gracza drużyna musi zmierzyć się z wieloma niebezpieczeństwami omu Kosmicznych Lordów. Nieliniowa fabuła pozwala na różne zakończenia gry.

PC

IL-2 Sturmovik
IL-2 Sturmovik

Symulacje 21 listopada 2001

Współczesne samoloty to głównie elektronika, w maszynach pochodzących z okresu II Wojny Światowej to człowiek był najważniejszy. Il-2 Sturmovik oddaje w ręce gracza możliwość wcielenia się w pilota samolotów z tego właśnie okresu i toczenia wspaniałych podniebnych batalii.

PC

Alone in the Dark: Koszmar powraca
Alone in the Dark: Koszmar powraca

Przygodowe 22 czerwca 2001

Alone in the Dark: The New Nightmare to klasyczny survival-horror. Wcielamy się w jedną z dwóch różnych postaci (Edward Carnby oraz Aline Cedrac). W trakcie gry rozwiązujemy niezbyt skomplikowane zagadki, a także toczymy widowiskowe pojedynki z przerażającymi stworami.

PC

Evil Islands: Klątwa Zagubionej Duszy
Evil Islands: Klątwa Zagubionej Duszy

RPG 17 kwietnia 2001

Połączenie taktycznej strategii z RPG akcji w klimatach fantasy, autorstwa studia Nival. Wcielamy się w postać Zaka, który wyrusza w podróż po nieznanych, magicznych krainach. Napotkamy na mnóstwo fantastycznych postaci, stworów, przedmiotów i arcypotężnych czarów. Gra posiada bardzo ładną grafikę, a całość uzupełnia tryb multiplayer do sześciu graczy.

PC

Europa Universalis II
Europa Universalis II

Strategiczne 20 listopada 2001

Kontynuacja znanego strategicznego przeboju firmy Paradox Entertainment, która pozwala graczom na sterowanie rozwojem ponad 180 różnych narodów z całego świata na przestrzeni lat 1419-1820.

PC

Baldur's Gate II: Tron Bhaala
Baldur's Gate II: Tron Bhaala

RPG 19 czerwca 2001

Dodatek do cRPG-a Baldur's Gate II. Stanowi on kontynuację głównego wątku z kampanii tej gry i jednocześnie wieńczy historię zapoczątkowaną przed pierwszą odsłoną serii. Rozszerzenie przynosi nowe krainy do zwiedzenie i zadania do wypełnienia. Rozszerzono listę czarów i umiejętności specjalnych. Ponadto podniesiono maksymalny poziom doświadczenia.

PC

Patrician III: Rise of the Hanse
Patrician III: Rise of the Hanse

Strategiczne 12 października 2001

Kolejna odsłona cyklu Patrician, która pierwotnie ukazała się w rodzimych Niemczech jako samodzielne rozszerzenie do drugiej części gry. Akcja przenosi nas ponownie w historyczne realia XIV-wiecznej Europy, gdzie jesteśmy świadkami rozwoju słynnego związku miast handlowych, znanego jako Hanza.

PC

Legacy of Kain: Soul Reaver 2
Legacy of Kain: Soul Reaver 2

Przygodowe 21 listopada 2001

Sequel znanej gry akcji o niewiele różniącym się tytule Soul Reaver: Legacy of Kain. Ponownie wcielamy się tu w postać wampira o imieniu Raziel, który nadal pogrążony w dążeniu do zemsty na swym byłym panie Kainie przenosi się w czasie do przeszłości i tam kontynuuje swą krucjatę.

PC

Oni
Oni

Przygodowe 30 stycznia 2001

Gra akcji stworzona przez zespół Bungie Software. Gracz wciela się w rolę agentki specjalnej o imieniu Konoko — jej zadaniem jest przeniknięcie do przestępczego syndykatu i unicestwienie go od środka. Zabawa koncentruje się na bezpośrednich starciach z przeciwnikami, w trakcie których korzystamy nie tylko z bogatego arsenału, lecz przede wszystkim z opanowanych przez bohaterkę, zaawansowanych umiejętności walki wręcz.

PC

Tribes 2
Tribes 2

Akcji 29 marca 2001

Tribes 2 jest sequelem wydanej w 2008 roku utrzymanej w klimatach science-fiction, taktycznej gry akcji Starsiege Tribes. Fabuła przedstawia zmagania niegdyś skonfliktowanych frakcji Krwawych Orłów, Dzieci Feniksa, Diamentowych Mieczy i Gwiezdnych Wilków ze zmutowaną rasą BioDerm. Gra wyprodukowana została przez studio Dynamix z myślą o sieciowej rozgrywce multiplayer, w której uczestniczyć może ponad 50 graczy jednocześnie.

PC

Tropico
Tropico

Strategiczne 25 kwietnia 2001

Tropico to pierwsza odsłona popularnego cyklu strategii ekonomicznych. Gracz wciela się w rolę dyktatora na jednej z wysepek fikcyjnego archipelagu. Jego zadaniem jest doprowadzić niewielkie państewko do rozkwitu. Deweloperzy ze studia PopTop Software zadbali o humorystyczne podejście do tematu oraz klimatyczną oprawę wizualną.

PC

FIFA 2002
FIFA 2002

Sportowe 15 października 2001

Następna adaptacja popularnej symulacji piłki nożnej w wydaniu 2002 umożliwia rozgrywki w najważniejszych ligach świata oraz udział w eliminacjach do Mistrzostw Świata 2002. Dostępnych jest ponad 75 licencjonowanych drużyn narodowych oraz 16 lig, m.in. angielska Premier League, niemiecka Bundesliga, hiszpańska Premiera Division, francuska LNF czy amerykańska Major League Soccer (MLS).

PC

Runaway: A Road Adventure
Runaway: A Road Adventure

Przygodowe 5 marca 2001

Runaway: A Road Adventure to utrzymana w klasycznej konwencji gra przygodowa, wyprodukowana przez specjalizujące się w tym gatunku studio Pendulo. Gracz kieruje poczynaniami młodego fizyka, który wplątany zostaje w niebezpieczną intrygę kryminalną. Twórcy zadbali o pokaźną ilość zagadek do rozwiązania i przykuwającą oko kreskówkową oprawę wizualną

PC

Europa Universalis
Europa Universalis

Strategiczne 21 lutego 2001

Stań na czele jednego z europejskich państw w burzliwym okresie w historii Starego Kontynentu. Masz 300 lat (od odkrycia Ameryki do Wojen Napoleońskich) na stworzenie wielkiego mocarstwa.

PC

Capitalism II
Capitalism II

Strategiczne 17 grudnia 2001

Sequel znanej strategii ekonomicznej wydanej 1995 roku. Ponownie pozwala graczom samodzielnie, w domowym zaciszu przeistoczyć się w wielkiego rekina światowej finansjery i zawładnąć międzynarodową gospodarką.

PC

Schizm: Prawdziwe Wyzwanie
Schizm: Prawdziwe Wyzwanie

Przygodowe 5 września 2001

Schizm: Prawdziwe Wyzwanie jest klasyczną przygodówką, stworzoną przez polskie studio deweloperskie Detalion. Akcja gry osadzona została w niedalekiej przyszłości. Gracz kieruje poczynaniami członków załogi statku kosmicznego Angel, którzy próbują rozwikłać tajemnicę zniknięcia mieszkańców planety Argilus. Za fabułę odpowiadają znani pisarze science-fiction - Terry Dowling i Tomasz Kołodziejczak.

PC

Anachronox
Anachronox

RPG 27 czerwca 2001

Kolejna projekt zespołu Ion Storm, twórców krytykowanej Daikatany i wspaniałego Deus Ex. Jest to produkcja za gatunku z gatunku RPG rozgrywająca się w dalekiej przyszłości. Pomimo amerykańskiego zespołu produkcyjnego całość mechanizmami rozgrywki przypomina raczej japońskie gry tego gatunku, niż ich zachodnie odpowiedniki.

PC

Etherlords
Etherlords

Strategiczne 20 listopada 2001

Nietypowa turówka, w której połączone zostały elementy strategii, cRPG i karcianki. Rozgrywka dzieli się na dwie zasadnicze części: pierwsza strategiczna, w której poruszamy wojskami po całej mapie, odkrywamy nowe tereny i zarządzamy zamkami, i część druga, tzw. bitewna, gdzie bezpośrednio dowodzimy poczynaniami naszych wojsk i bohaterów w walce.

PC

Rally Trophy
Rally Trophy

Wyścigi 9 listopada 2001

Historic Rally Trophy to wyścigi samochodowe w których będziemy mogli zasiąść za kierownicą takich cudeniek jak: Ford Cortina, Fiat 600 Abarth czy Morris Mini Cooper i pościgać się po malowniczych trasach.

PC

Dark Age of Camelot
Dark Age of Camelot

RPG 9 października 2001

Gra typu MMORPG, osadzona w realiach średniowiecza przepełnionego magią i fantastycznymi postaciami. Po śmierci króla Artura dochodzi do konfliktu, w którym uczestniczą trzy strony: Albion, Migdard i Hibernia. Tworzymy postać, opowiadamy się po jednej ze stron i wyruszamy w podróż po mitycznej Europie, pełnej zadań, wyzwań, czarów i przedmiotów. Wraz z innymi graczami możemy tworzyć grupy i przymierza.

PC

Anarchy Online
Anarchy Online

RPG 27 czerwca 2001

Osadzone w klimatach science-fiction MMORPG, którego akcja toczy się na odległej planecie, targanej konfliktami pomiędzy potężną organizacją Omni-Tek i pragnącymi swobody niezależnymi klanami. Wpierw tworzymy postać, a następnie wyruszamy szukać przygód. Walka toczy się w czasie rzeczywistym.

PC

Myst III: Exile
Myst III: Exile

Przygodowe 8 maja 2001

Myst III: Exile to trzecia część cieszącego się sporym uznaniem cyklu gier przygodowych, którego początki sięgają 1995 roku. Tym razem osią fabuły jest zemsta, jakiej Saavedro pragnie dokonać na Atrusie i jego synach. Gracz wciela się w rolę bezimiennego bohatera, który próbuje pokrzyżować plany złoczyńcy. Deweloperzy ze studia Presto zadbali o odpowiednio skomplikowane zagadki oraz zaimplementowali nowy silnik graficzny pozwalający na generowanie obrazu 3D.

PC

Microsoft Flight Simulator 2002 Professional Edition
Microsoft Flight Simulator 2002 Professional Edition

Symulacje 7 listopada 2001

W nowa edycja sztandarowego symulatora lotu samolotów firmy Microsoft, możemy pilotować prawie wszystkie najpopularniejsze samoloty pasażerskie, a nawet wcielić się w kontrolera ruchu powietrznego w trybie multiplayer.

PC

Theme Park Inc.
Theme Park Inc.

Strategiczne 3 maja 2001

Następca znanego i lubianego Sim Theme Park, w którym naszym celem jest zdobycie większości udziałów w wielkim międzynarodowym konsorcjum i objęcie posady Prezesa.

PC

Atlantis III: The New World
Atlantis III: The New World

Przygodowe 2 listopada 2001

Kontynuacja flagowej serii gier przygodowych francuskiego zespołu Cryo Interactive, której fabuła koncentruje się wokół prowadzonych przez grupę archeologów poszukiwań zaginionego miasta Atlantów.

PC

Sub Command: Akula Seawolf 688(I)
Sub Command: Akula Seawolf 688(I)

Symulacje 17 września 2001

Realistyczny symulator atomowej łodzi podwodnej, w którym wcielając się w rolę kapitana możemy odbyć szereg niebezpiecznych zadań bojowych rozgrywających się na całym ziemskim globie.

PC

Shattered Galaxy
Shattered Galaxy

Strategiczne 22 sierpnia 2001

Wyobraźcie sobie grę z serii Command & Conquer w którą możecie sobie zagrać przez Internet z setką swoich znajomych jednocześnie, na jednym polu walki kierując kilkoma z kilkuset jednostek w bitwie ... Miłe prawda, tak właśnie wygląda Shattered Galaxy.

PC

EverQuest Deluxe Edition
EverQuest Deluxe Edition

RPG 15 kwietnia 2001

EverQuest Deluxe Edition to pełna wersja jednej z najpopularniejszych gier massivelly multiplayer online cRPG zrobionej przez firmę Verant Interactive, oprócz podstawowej wersji gry zawierająca dwa dodatki The Ruins of Kunark i The Scars of Velious.

PC