Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS2
Okładka Oni (PC)

Oni

Gra akcji stworzona przez zespół Bungie Software. Gracz wciela się w rolę agentki specjalnej o imieniu Konoko — jej zadaniem jest przeniknięcie do przestępczego syndykatu i unicestwienie go od środka.

Przygodowe | TPP | cyberpunk | science fiction | przygodowe gry akcji

Okładka Oni (PC)

data premiery gry:

29sty2001

PS2

30sty2001

PC

Oni jest grą akcji z kamerą zawieszoną za plecami postaci (TPP). Za stworzenie tego tytułu odpowiedzialne jest studio Bungie Software, z kolei jego wydanie wzięła na swoje barki firmy Rockstar Games (edycja PS2) i Gathering of Developers (edycja PC).

Fabuła

Akcja Oni rozgrywa się w 2032 roku, kiedy to światem rządzą potężne, międzynarodowe korporacje, dbające wyłącznie o własne dobro. Z uwagi na rosnące zagrożenie ze strony przestępczego podziemia, powołują one specjalne organizacje, takie, jak choćby jednostka TCTF — Tech Crime Task Force. Gracz wciela się w rolę agentki Konoko, wyszkolonej do wykonywania najtrudniejszych zadań. Nadrzędnym celem protagonistki jest przemknięcie do jednego z syndykatów i unicestwienie go od środka. Oprócz tego Konoko pragnie rozwiązać zagadkę swojej tajemniczej przeszłości.

W toku rozgrywki fabuła wzbogacana jest o nowe wątki i zwroty akcji — o kolejnych wydarzeniach dowiadujemy się z animowanych przerywników filmowych, zrealizowanych na silniku gry.

Mechanika

Rozgrywka w Oni na platformie PC i PS2 koncentruje się na eksploracji kolejnych etapów i walce z napotkanymi przeciwnikami. Choć heroina robi doskonały użytek z bogatego arsenału broni palnej, w którym znalazły się zarówno pistolety, karabiny laserowe, działka, a nawet wyrzutnie rakiet, trzon zabawy stanowią bezpośrednie starcia z oponentami. Agentka jest niezwykle sprawna pod względem fizycznym, a kluczem do sukcesu jest wykonywanie płynnych sekwencji ciosów i łączenie ich w efektowne kombinacje. Dziewczynie nieobce są tajniki zaawansowanych sztuk walki, zatem kopniaki, salta, wyskoki, wślizgi, czy choćby uniki są tutaj na porządku dziennym. Wysoki poziom trudności potęgowany jest nie tylko przez zaawansowaną sztuczną inteligencję przeciwników, potrafiących atakować z flanki, urządzać zasadzki, a w razie potrzeby wzywać posiłki, lecz również przez brak możliwości zapisania stanu gry w dowolnym momencie.

Kwestie techniczne

Oni charakteryzuje się wysokiej jakości, trójwymiarową oprawą graficzną, która czerpie garściami ze stylu manga — produkcja nawiązuje pod względem konwencji i stylistyki do kultowego „Ghost in the Shell”. Dopełnienie całości stanowi bogata warstwa audio, na czele z klimatyczną, skomponowaną na potrzeby gry muzyką.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,7 / 10 na podstawie 712 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 159 PLN

Wymagania wiekowe Oni

12+

Wymagania sprzętowe Oni

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium II 300MHz
  • 64MB RAM
  • akcelerator 3D
Oni - recenzja gry
Oni - recenzja gry

Recenzja 13 marca 2001, 10:22

Zapyta ktoś: A cóż takiego potrafi Konoko, z czym nie mielibyśmy jeszcze do czynienia w innych grach? Przecież inna bohaterka gier typu TPP, niejaka Lara z domu Croft, też potrafiła biegać, skakać, a nawet się wspinać?!

PC
PS2