Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Dragon Age: Początek - poradnik do gry

Dragon Age: Początek - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Dragon Age Początek: Wszystkie romanse poradnik Dragon Age: Początek

W Dragon Age Początek są dostępne romanse dla towarzyszy Morrigan, Leliana, Alistair oraz Zevran. Na tej stronie poradnika dowiecie się jakie są założenia oraz ograniczenia romansów i czy można jednocześnie być w związku z kilkoma postaciami.

Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca 2024

Romanse to ważny element gry DA: Początek i kompleksowo omówiliśmy je na tej stronie poradnika. Informujemy o wszystkich kandydatach do romansu oraz o najważniejszych krokach prowadzących do scen seksu i stałych związków. Oprócz tego zamieściliśmy ogólne porady i wskazówki na temat funkcjonowania romansów w grze.

Najważniejsze informacje o romansach

Morrigan niezależnie od wybranego romansu może też w finale głównej fabuły gry zaproponować bohaterowi przespanie się z nią - Dragon Age Początek: Wszystkie romanse - Dragon Age: Początek - poradnik do gry
 1. W grze dostępnych jest 4 kandydatów do romansu i są to wybrani członkowie drużyny, których musicie najpierw zrekrutować. Okoliczności przyłączania nowych postaci do drużyny opisaliśmy na stronie Lista towarzyszy.
 2. 2 romanse są dostępne tylko dla protagonistów konkretnych płci. 2 pozostałe możecie zainicjować niezależnie od płci głównego bohatera.
 3. Ważną częścią budowania pozytywnych relacji z osobami do romansu jest przekazywanie prezentów. Ich zestawienie wraz z miejscami ich pozyskiwania znajdziecie na osobnej stronie Lista prezentów.
 4. Romansowanie z różnymi osobami nie jest wskazane i powinniście skupić się na 1 kandydacie do romansu. W przeciwnym razie możecie zrazić do siebie głównego kandydata i pogorszyć relacje. To samo tyczy się flirtowania z npcami napotykanymi w świecie gry - osoba, z którą romansujecie może mieć negatywną reakcję (jeśli jest w aktywnej drużynie).
 5. W niektórych sytuacjach po doprowadzeniu do sceny, która wyraźnie nie podoba się kandydatowi do romansu może pojawić się opcja wystosowania przeprosin. Pozwoli to Wam ocalić szanse kontynuowania romansu. Generalnie jednak proponujemy częste zapisywanie gry, a zwłaszcza przed ważniejszymi scenami lub indywidualnymi rozmowami w obozie.

Romans z Morrigan

 1. Romans z Morrigan jest dostępny tylko dla protagonisty - mężczyzny. Nie możecie się z nią związać jeśli gracie kobietą.
 2. Od momentu przyłączenia Morrigan wybierajcie opcje zachowania zgodne z jej przekonaniami (obserwujcie jej reakcje w lewym dolnym rogu). W przypadku podjęcia decyzji, z którą się nie zgadza wczytajcie poprzedni stan. Możecie też tymczasowo zostawić Morrigan w obozie i aktywować wybory, które się jej nie podobają bez jej udziału w aktywnej drużynie. W szczególności unikajcie dogadywania się / zgadzania z templariuszami, których Morrigan nienawidzi.
 3. Przekazujcie Morrigan "pasujące" prezenty - są to m.in. Czarny grimuar, Medalik, Naszyjnik plemienny, Srebrna broszka, Srebrny łańcuch, Srebrny medalion, Złota lina, Złote lustro, Złoty amulet oraz Złoty wisior z głową demona.
 4. Po dostatecznym rozwinięciu relacji odblokujecie osobisty quest Morrigan - Księga zaklęć Flemeth. Zaliczcie go i przynieście Morrigan pozyskany grimuar Flemeth.
 5. Kobieta początkowo będzie upierała się przy stwierdzeniu, że nie interesują jej miłość ani poważny związek i nie konfrontujcie jej punktu widzenia. W pewnym momencie Morrigan zaproponuje bohaterowi przespanie się z nią, ale to nie koniec tego wątku. Musicie maksymalnie rozwinąć z nią relacje, a Morrigan zmieni wcześniejsze nastawienie i podzieli się swoimi uczuciami w stosunku do protagonisty. To finał romansu z Morrigan.

Morrigan niezależnie od wybranego romansu może też w finale głównej fabuły gry zaproponować bohaterowi przespanie się z nią. Decyzję tę dokładniej omówiliśmy w opisie przejścia na stronie Ostateczna bitwa.

Romans z Lelianą

 1. Romans z Lelianą jest dostępny niezależnie od płci protagonisty. Możecie się z nią związać grając mężczyzną lub kobietą.
 2. Od momentu przyłączenia Leliany wybierajcie opcje zachowania zgodne z jej przekonaniami (obserwujcie jej reakcje w lewym dolnym rogu). W przypadku podjęcia decyzji, z którą się nie zgadza wczytajcie poprzedni stan. Możecie też tymczasowo zostawić Lelianę w obozie i aktywować wybory, które się jej nie podobają bez jej udziału w aktywnej drużynie. Leliana nie jest dobrą parą dla złego bohatera - w jej towarzystwie musicie unikać złych uczynków, okrucieństw czy otwartego żądania zapłaty za wyświadczanie przysług NPC-om.
 3. Przekazujcie Lelianie "pasujące" prezenty - są to m.in. Amulet Zakonu, Bryłkowiec, Grawerowany srebrny symbol, Łaska Andrasty, Satynowe ciżemki, Srebrny miecz miłosierdzia, Stalowy symbol Andrasty, Symbol Andrasty wykonany z brązu i Złoty symbol Andrasty.
 4. Po dostatecznym rozwinięciu relacji odblokujecie osobisty quest Leliany - Przeszłość Leliany. Jeszcze przed jego rozpoczęciem wybierajcie właściwe opcje dialogowe, które zestawiliśmy w naszej solucji.
 5. Z rozmów z Lelianą możecie wywnioskować, że nie interesuje jej przelotny romans, tylko poważny związek. Pod tym kątem musicie budować z nią Wasze stosunki i dodatkowo starać się o romantyczne akcenty. Rozwińcie maksymalnie relacje z Lelianą, a uzyskacie od niej deklarację miłości i wejdziecie w stały związek. To finał romansu z Lelianą.

Romans z Alistairem

 1. Romans z Alistairem jest dostępny tylko dla protagonisty - kobiety. Nie możecie się z nim związać jeśli gracie mężczyzną.
 2. Od momentu przyłączenia Alistaira wybierajcie opcje zachowania zgodne z jego przekonaniami (obserwujcie jej reakcje w lewym dolnym rogu). W przypadku podjęcia decyzji, z którą się nie zgadza wczytajcie poprzedni stan. Możecie też tymczasowo zostawić Alistaira w obozie i aktywować wybory, które się mu nie podobają bez jego udziału w aktywnej drużynie. W szczególności unikajcie wyrażania negatywnych opinii na temat Szarych Strażników oraz Duncana.
 3. Przekazujcie Alistairowi "pasujące" prezenty - są to m.in. Amulet matki Alistaira, Biały kamień runiczny, Czarny kamień runiczny, Kamienna figurka smoka, Kamienna figurka wojownika, Mała rzeźbiona figurka, Onyksowa figurka demona i Tarcza Duncana.
 4. Po dostatecznym rozwinięciu relacji odblokujecie osobisty quest Alistaira - Rodzina Alistaira. Szary Strażnik będzie wdzięczny za odnalezienie jego siostry.
 5. Podczas rozmów z udziałem Alistaira unikajcie bycia opryskliwym i wybierajcie opcje dialogowe, dzięki którym Szary Strażnik poczuje się potrzebnym. Alistair polubi też większość Waszych humorystycznych reakcji, ale pilnujcie się żeby nie żartować z jego uczuć. Po dostatecznym rozwinięciu relacji może dojść do pocałunku z Alistairem, a po ich maksymalnym zwiększeniu będzie okazja do przespania się z mężczyzną. To finał romansu z Alistairem.

Romans z Zevranem

 1. Romans z Zevranem jest dostępny niezależnie od płci protagonisty. Możecie się z nim związać grając mężczyzną lub kobietą.
 2. Nie zabijajcie Zevrana podczas nietypowego pierwszego spotkania, czyli zasadzki na drodze. Zaproście go do drużyny. Od momentu przyłączenia go wybierajcie opcje zachowania zgodne z jego przekonaniami (obserwujcie jej reakcje w lewym dolnym rogu). W przypadku podjęcia decyzji, z którą się nie zgadza wczytajcie poprzedni stan. Możecie też tymczasowo zostawić Zevrana w obozie i aktywować wybory, które się mu nie podobają bez jego udziału w aktywnej drużynie. W szczególności unikajcie negatywnych komentarzy na temat skrytobójców.
 3. Przekazujcie Zevranowi "pasujące" prezenty - są to m.in. Antivańskie skórzane buty, Dalijskie rękawice z jeleniej skóry, Mała sztabka srebra, Mała sztabka złota, Stalowe karwasze, Średnia sztabka srebra i Średnia sztabka złota.
 4. Po dostatecznym rozwinięciu relacji odblokujecie osobisty quest Zevrana. Rozegrajcie go, by elf mógł opowiedzieć Wam historię jednego ze swoich ostatnich zleceń.
 5. Podczas wspólnych wypraw szukajcie okazji do podkreślania, że cieszycie się z tego, że podróżuje z Wami. Wykazujcie też zrozumienie i pozytywne nastawienie do wydarzeń z jego przeszłości, którymi się może z Wami dzielić. Zevran ma luźne podejście do romansów i intymnych relacji i warto podkreślać w rozmowach podobne nastawienie. Po dostatecznym rozwinięciu relacji Zevran może zaprosić bohatera do swojego namiotu z zamiarem spędzenia wspólnych chwil, a po maksymalnym ich zwiększeniu podzielić się swoimi uczuciami do protagonisty. To finał romansu z Zevranem.