Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Sid Meier's Civilization VI - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Sid Meier's Civilization VI - poradnik do gry

Sid Meier's Civilization VI - poradnik do gry

Jeszcze jedna tura. Poradnik do gry Civilization VI opisuje dokładnie mechaniki rozgrywki oraz zawiera liczne praktyczne porady. W opracowaniu znalazły się opisy wszystkich nacji, budynków, badań naukowych i ideologicznych, a także systemów zarządzania i ekonomi.

Ostatnia aktualizacja: 8 czerwca 2024

Poniższy nieoficjalny poradnik do gry Civilization VI stanowi kompletne kompendium wiedzy wyjaśniające wszystkie zasady rządzące rozgrywką. Przedstawione tutaj porady pomogą mniej doświadczonym graczom rozpocząć przygodę z tym tytułem i odnieść liczne sukcesy w grze wieloosobowej. Weterani serii znajdą tu przede wszystkim szczegółowe omówienie nowych mechanik, które twórcy wprowadzili w szóstej odsłonie cyklu.

Civilization VI: Zawartość poradnika

Poradnik wyjaśnia podstawowe zagadnienia takie jak interfejs użytkownika, ustawienia nowej gry, mechaniki rozgrywki, wymagania sprzętowe i sterowanie. Poza tym znajdziecie tutaj również rozdział z poradami dla początkujących graczy, w którym zostały zebrane wszystkie kluczowe porady do każdego elementu rozgrywki.

Ważną częścią naszego poradnika jest szczegółowe omówienie każdej z dostępnych w grze nacji z naciskiem na ich unikalne cechy, atuty i odpowiedni dla nich styl rozgrywki. Integralną częścią poradnika są ilustracje, które pozwolą lepiej nawigować po jego treści, a także uwypuklą najistotniejsze elementy gry.

W pozostałych rozdziałach znajdziesz szczegółowy opis i porady dotyczące mechanizmów kluczowych dla rozgrywki, takich jak: badania naukowe, cuda natury, typy terenu, pozyskiwanie zasobów-surowców, występowanie w świecie gry państw-miast, napotykanie barbarzyńców, czy rodzaje infrastruktury-budynków w różnych dzielnicach miast.

Civilization 6 to szósta pełnoprawna odsłona kultowego cyklu turowych strategii. Za tytuł odpowiada studio Firaxis Games, które związane jest z serią od początku jej trwania. Najnowsza produkcja wnosi do gry szereg zmian i usprawnień, które mogą być problematyczne dla weteranów cyklu. Dzięki niniejszej publikacji zarówno oni, jak i początkujący gracze łatwo odnajdą się we wprowadzonych w szóstej odsłonie innowacjach.

Civilization VI: Szybkie porady na start

 1. Masz dowolną ilość czasu na rozegranie każdej własnej tury. Możesz dzięki temu bardzo dokładnie przemyśleć oraz zaplanować kolejne posunięcia. Na zakończenie tury zdecyduj się dopiero gdy będziesz miał pewność, że wykonałeś maksymalną liczbę dozwolonych czynności.
 2. Na potrzeby ukończenia gry po raz pierwszy warto wybrać niższy poziom trudności. Pozwoli ci to w spokoju zapoznać się z podstawami rozgrywki, zwłaszcza jeśli jest to dla ciebie pierwsza Cywilizacja lub nie grałeś od dawna w jedną z poprzednich części.
 3. Odczytuj informacje o heksgonach (polach na mapie świata) zanim wykonasz tam jakąś czynność, np. zanim przemieścisz tam jednostkę czy zdecydujesz się na rozpoczęcie jakiejś budowy. Dany heksagon może pomagać w wykonywaniu określonych akcji (np. ataków na odległość w wykonaniu podległych jednostek), jak również utrudniać niektóre akcje (np. poruszanie oddziałami).
 4. Dobrze wybieraj miejsca do stawiania nowych miast. Ważne jest m.in. to żeby nie pojawiały się problemy z dostępem do żywności i wody pitnej, żeby mogła rozwijać się produkcja, żeby miasto mogło zostać łatwo dołączone do istniejących szlaków handlowych, oraz żeby jego lokalizacja nie utrudniała poważnie jego obrony.
 5. Dwie jednostki nie mogą okupować tego samego heksagonu / pola. Warto o tym pamiętać poprzez przemieszczania ich i rozstawiania w pobliżu swoich metropolii.
 6. Nie ignoruj prowadzenie działań dyplomatycznych. Staraj się jednocześnie utrzymywać przyjazne relacje z innymi cywilizacjami, nawet jeśli masz w planach napadnięcie na nie w niedległej przyszłości. Możesz też polegać na agendzie po to żeby poznawać plany innych przywódców.

Więcej porad i wskazówek dla początkujących graczy znajdziesz m.in. na osobnych stronach Porady ogólne.

Civilization VI: Podstawy

 1. Interfejs
 2. Ustawienia scenariusza
 3. Porady ogólne
 4. Rozgrywka
 5. Sposoby na wygraną

Civilization VI: Drzewko technologii

W Civilization VI możesz oczywiście zajmować się opracowywaniem nowych technologii wybieranych z drzewka wynalazków. Temat ten bardzo dokładnie opisaliśmy w rozdziale Drzewko technologii naszego poradnika:

 1. Informacje ogólne
 2. Starożytność
 3. Epoka klasyczna
 4. Średniowiecze
 5. Renesans
 6. Epoka przemysłowa

Civilization VI: Świat gry

W trakcie eksploracji mapy świata w Cywilizacji 6 warto mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Opisaliśmy je na kolejnych stronach rozdziału Świat gry:

 1. Barbarzyńcy - Możesz dowiedzieć się jak ich unikać, jakie są rodzaje osad barbarzyńców i jak skutecznie sobie z nimi radzić.
 2. Wioski plemienne - Możesz dowiedzieć się m.in. o rodzajach odnajdywanych wiosek plemiennych oraz o ich znaczeniu w rozgrywce.
 3. Ukształtowanie terenu - Zestawiliśmy przede wszystkim rodzaje powierzchni, którymi mogą być pokryte heksagony (pola mapy świata). Dowiesz się też jak dany typ terenu wpływa np. na przemieszczanie się jednostek czy produkcję.
 4. Cuda natury - Przygotowaliśmy listę głównych cudów świata oraz zawarliśmy informacje na temat oferowanych przez nich premii i ich przydatności.

Civilization VI: Gospodarka

W trakcie prowadzenia rozgrywki w Civ6 ma się do czynienia z wieloma odmianami zasobów / surowców. W rozdziale Gospodarka zestawiliśmy najważniejsze z nich:

 1. Zasoby z podstawowej wersji - Na stronie znajdują się osobne tabele z zestawieniami zasobów strategicznych, luksusowych i dodatkowych.
 2. Surowce strategiczne - Możesz z nimi obcować tylko jeśli masz zainstalowany duży dodatek Gathering Storm.
 3. Ulepszenia

Civilization VI: Miasta-państwa

 1. Informacje ogólne
 2. Handlowe
 3. Kulturowe
 4. Militarne
 5. Naukowe
 6. Przemysłowe
 7. Religijne

Civilization VI: Najważniejsze budynki

Rozdział Infrastruktura naszego poradnika omawia szczegółowo wszystkie najważniejsze rodzaje dzielnic, które mogą znaleźć się w rozbudowywanych miastach. Dodatkowo dla każdej dzielnicy przygotowaliśmy listę budynków wraz z informacjami o ich unikalnych cechach i użyteczności.

 1. Dzielnica centralna - centrum miasta
 2. Kampus
 3. Dzielnica z akweduktem lub łaźnią
 4. Dzielnica biznesowa
 5. Dzielnica wojskowa
 6. Dzielnica portowa
 7. Dzielnica świątynna
 8. Dzielnica kulturalna
 9. Dzielnica przemysłowa
 10. Dzielnica osiedlowa
 11. Port kosmiczny
 12. Dzielnica rozrywkowa
 13. Kanały

Civilization VI: Wszystkie nacje

 1. Najlepsza cywilizacja
 2. Ameryka
 3. Anglia
 4. Arabia
 5. Aztekowie
 6. Brazylia
 7. Chiny
 8. Egipt
 9. Francja
 10. Grecja
 11. Hiszpania
 12. Indie
 13. Japonia
 14. Kongo
 15. Niemcy
 16. Norwegia
 17. Rosja
 18. Rzym
 19. Scytia
 20. Sumeria
 21. Polska (DLC)

Nacje z Gathering Storm

 1. Fenicja
 2. Francja i Anglia
 3. Mali
 4. Maorysi
 5. Szwecja
 6. Inkowie

Civilization VI: Wymagania sprzętowe PC

Nie, minimalne wymagania gry nie są bardzo wygórowane. Oto one:

 1. System operacyjny: Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10 - 64- bit
 2. Procesor: Core i3 2.5 GHz / Phenom II 2.6 GHz
 3. Pamięć RAM: 4 GB
 4. Karta graficzna: GTX 450 / HD 5570
 5. Wymagane miejsce na dysku HDD: 12 GB
 6. Pamięć karty graficznej: 1 GB

Należy jednak zaznaczyć, że dysponując słabszą konfiguracją sprzętową mogą pojawiać się spowolnienia w przypadku prowadzenia rozgrywki na dużych, skomplikowanych mapach. Mogą one szczególnie pojawiać się w dalszej fazie rozgrywki, gdy każda z cywilizacji obecnych na mapie zdoła się mocno rozrosnąć. Po więcej informacji zajrzyj do rozdziału Wymagania sprzętowe.

Autor Poradnika

Łukasz Wiśniewski


Informacje o Sid Meier's Civilization VI - poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 24 listopada 2016

Poradnik zawiera : strony: 76, ilustracje: 243 .

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w Sid Meier's Civilization VI - poradnik do gry