Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Sid Meier's Civilization VI - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Sid Meier's Civilization VI - poradnik do gry

Sid Meier's Civilization VI - poradnik do gry

Jeszcze jedna tura. Poradnik do gry Civilization VI opisuje dokładnie mechaniki rozgrywki oraz zawiera liczne praktyczne porady. W opracowaniu znalazły się opisy wszystkich nacji, budynków, badań naukowych i ideologicznych, a także systemów zarządzania i ekonomi.

Poniższy nieoficjalny poradnik do gry Civilization VI stanowi kompletne kompendium wiedzy wyjaśniające wszystkie zasady rządzące rozgrywką. Przedstawione tutaj porady pomogą mniej doświadczonym graczom rozpocząć przygodę z tym tytułem i odnieść liczne sukcesy w grze wieloosobowej. Weterani serii znajdą tu przede wszystkim szczegółowe omówienie nowych mechanik, które twórcy wprowadzili w szóstej odsłonie cyklu.

Poradnik wyjaśnia podstawowe zagadnienia takie jak interfejs użytkownika, ustawienia nowej gry, mechaniki rozgrywki, wymagania sprzętowe i sterowanie. Poza tym znajdziecie tutaj również rozdział z poradami dla początkujących graczy, w którym zostały zebrane wszystkie kluczowe porady do każdego elementu rozgrywki.

Ważną częścią naszego poradnika jest szczegółowe omówienie każdej z dostępnych w grze nacji z naciskiem na ich unikalne cechy, atuty i odpowiedni dla nich styl rozgrywki. Integralną częścią poradnika są ilustracje, które pozwolą lepiej nawigować po jego treści, a także uwypuklą najistotniejsze elementy gry.

W pozostałych rozdziałach znajdziesz szczegółowy opis i porady dotyczące mechanizmów kluczowych dla rozgrywki, takich jak: badania naukowe, cuda natury, typy terenu, pozyskiwanie zasobów-surowców, występowanie w świecie gry państw-miast, napotykanie barbarzyńców, czy rodzaje infrastruktury-budynków w różnych dzielnicach miast.

Civilization 6 to szósta pełnoprawna odsłona kultowego cyklu turowych strategii. Za tytuł odpowiada studio Firaxis Games, które związane jest z serią od początku jej trwania. Najnowsza produkcja wnosi do gry szereg zmian i usprawnień, które mogą być problematyczne dla weteranów cyklu. Dzięki niniejszej publikacji zarówno oni, jak i początkujący gracze łatwo odnajdą się we wprowadzonych w szóstej odsłonie innowacjach.

Poradnik do gry Civilization VI zawiera:

 1. rozdział z poradami na start;
 2. szczegółowe omówienie interfejsu gry;
 3. obszerny komentarz dotyczący grywalnych nacji;
 4. wyjaśnienie podstawowych mechanik zarządzania miastami;
 5. przydatne porady związane z technologiami i ustrojami politycznymi;
 6. porady dotyczące dyplomacji i działań międzynarodowych;
 7. szczegółowe omówienie jednostek i budynków;
 8. opis wymagań sprzętowych i sterowania w grze;
 9. porady i uwagi dotyczące religii;
 10. istotne informacje dotyczące zdobywania Wielkich Ludzi i związanych z tym korzyści.

Więcej informacji:

Nowa gra - jak rozpocząć?

W momencie rozpoczynania nowej gry czeka cię szereg wyborów - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry

W momencie rozpoczynania nowej gry czeka cię szereg wyborów:

 1. Musisz przede wszystkim wybrać cywilizację, którą chcesz poprowadzić do zwycięstwa w grze. Wszystkie dostępne w podstawowej wersji gry cywilizacje szczegółowo opisaliśmy w rozdziale Nacje. Powinno ci to ułatwić wybór cywilizacji zgodnej z preferowanym stylem gry (np. nacisk na działania militarne, czy na prowadzenie badań naukowych).
 2. Musisz wybrać poziom trudności scenariusza.
 3. Musisz wybrać szybkość rozgrywki, tzn. przewidywaną długość scenariusza. Możesz zdecydować się np. na krótszą kampanię, jeśli nie możesz poświęcić dużej ilości wolnego czasu.
 4. Musisz wybrać ogólny typ mapy, np. mapę z dużymi kontynentami, czy mapę zbudowaną na zasadzie archipelagu wysp.
 5. Musisz wybrać rozmiar mapy świata. Im większa mapa, tym więcej obszarów jest do zbadania i więcej innych cywilizacji można napotkać.

Więcej informacji o dostępnych opcjach nowej kampanii znajdziesz w osobnym rozdziale Ustawienia scenariusza.

Jak wygrać w Cywilizacji 6?

W Civilization VI zwycięstwo w ramach kampanii możesz odnieść na kilka różnych sposobów. Główne sposoby na wygranie scenariusza to:

 1. Zwycięstwo poprzez dominację, tzn. pozbawienie innych cywilizacji ich stolic.
 2. Zwycięstwo naukowe, np. poprzez wysłanie misji na Księżyc czy założenie kolonii na Marsie.
 3. Zwycięstwo kulturowe, czyli poprzez ściągnięcie do siebie odpowiedniej liczby turystów.
 4. Zwycięstwo religijne, tzn. poprzez rozprzestrzenienie swojej religii na cały świat.
 5. Zwycięstwo punktowe, tzn. dzięki posiadaniu największej liczby punktów po nastaniu roku 2050.

Każdy z wymienionych powyżej wariantów wygrania kampanii w Civ6 dokładniej omówiliśmy w rozdziale Sposoby na wygraną.

Szybkie porady na dobry początek

 1. Masz dowolną ilość czasu na rozegranie każdej własnej tury. Możesz dzięki temu bardzo dokładnie przemyśleć oraz zaplanować kolejne posunięcia. Na zakończenie tury zdecyduj się dopiero gdy będziesz miał pewność, że wykonałeś maksymalną liczbę dozwolonych czynności.
 2. Na potrzeby ukończenia gry po raz pierwszy warto wybrać niższy poziom trudności. Pozwoli ci to w spokoju zapoznać się z podstawami rozgrywki, zwłaszcza jeśli jest to dla ciebie pierwsza Cywilizacja lub nie grałeś od dawna w jedną z poprzednich części.
 3. Odczytuj informacje o heksgonach (polach na mapie świata) zanim wykonasz tam jakąś czynność, np. zanim przemieścisz tam jednostkę czy zdecydujesz się na rozpoczęcie jakiejś budowy. Dany heksagon może pomagać w wykonywaniu określonych akcji (np. ataków na odległość w wykonaniu podległych jednostek), jak również utrudniać niektóre akcje (np. poruszanie oddziałami).
 4. Dobrze wybieraj miejsca do stawiania nowych miast. Ważne jest m.in. to żeby nie pojawiały się problemy z dostępem do żywności i wody pitnej, żeby mogła rozwijać się produkcja, żeby miasto mogło zostać łatwo dołączone do istniejących szlaków handlowych, oraz żeby jego lokalizacja nie utrudniała poważnie jego obrony.
 5. Dwie jednostki nie mogą okupować tego samego heksagonu / pola. Warto o tym pamiętać poprzez przemieszczania ich i rozstawiania w pobliżu swoich metropolii.
 6. Nie ignoruj prowadzenie działań dyplomatycznych. Staraj się jednocześnie utrzymywać przyjazne relacje z innymi cywilizacjami, nawet jeśli masz w planach napadnięcie na nie w niedległej przyszłości. Możesz też polegać na agendzie po to żeby poznawać plany innych przywódców.

Więcej porad i wskazówek dla początkujących graczy znajdziesz m.in. na osobnych stronach Porady ogólne i Rozgrywka.

Najlepsze technologie w Civ 6

W Civilization VI możesz oczywiście zajmować się opracowywaniem nowych technologii wybieranych z drzewka wynalazków. Temat ten bardzo dokładnie opisaliśmy w rozdziale Drzewko technologii naszego poradnika:

 1. Podstawowe informacje o technologiach - Możesz dowiedzieć się m.in. jak odblokowywać nowe technologie, jak planować rozwój technologiczny swojej cywilizacji, oraz jak szybciej opracowywać kolejne technologie.
 2. Technologie w Civilization 6 ze Starożytności
 3. Technologie w Civilization 6 z epoki klasycznej
 4. Technologie w Civilization 6 ze Średniowiecza
 5. Technologie w Civilization 6 z Renesansu
 6. Technologie w Civilization 6 z epoki przemysłowej

Mapa świata w Civilization VI

W trakcie eksploracji mapy świata w Cywilizacji 6 warto mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Opisaliśmy je na kolejnych stronach rozdziału Świat gry:

 1. Barbarzyńcy - Możesz dowiedzieć się jak ich unikać, jakie są rodzaje osad barbarzyńców i jak skutecznie sobie z nimi radzić.
 2. Wioski plemienne - Możesz dowiedzieć się m.in. o rodzajach odnajdywanych wiosek plemiennych oraz o ich znaczeniu w rozgrywce.
 3. Ukształtowanie terenu - Zestawiliśmy przede wszystkim rodzaje powierzchni, którymi mogą być pokryte heksagony (pola mapy świata). Dowiesz się też jak dany typ terenu wpływa np. na przemieszczanie się jednostek czy produkcję.
 4. Cuda natury - Przygotowaliśmy listę głównych cudów świata oraz zawarliśmy informacje na temat oferowanych przez nich premii i ich przydatności.

Zarządzanie zasobami / surowcami

W trakcie prowadzenia rozgrywki w Civ6 ma się do czynienia z wieloma odmianami zasobów / surowców. W rozdziale Gospodarka zestawiliśmy najważniejsze z nich:

 1. Zasoby z podstawowej wersji - Na stronie znajdują się osobne tabele z zestawieniami zasobów strategicznych, luksusowych i dodatkowych.
 2. Surowce strategiczne - Możesz z nimi obcować tylko jeśli masz zainstalowany duży dodatek Gathering Storm.

Najważniejsze budynki

Rozdział Infrastruktura naszego poradnika omawia szczegółowo wszystkie najważniejsze rodzaje dzielnic, które mogą znaleźć się w rozbudowywanych miastach. Dodatkowo dla każdej dzielnicy przygotowaliśmy listę budynków wraz z informacjami o ich unikalnych cechach i użyteczności.

 1. Dzielnica centralna - centrum miasta
 2. Kampus
 3. Dzielnica z akweduktem lub łaźnią
 4. Dzielnica biznesowa
 5. Dzielnica wojskowa
 6. Dzielnica portowa
 7. Dzielnica świątynna
 8. Dzielnica kulturalna
 9. Dzielnica przemysłowa
 10. Dzielnica osiedlowa
 11. Port kosmiczny
 12. Dzielnica rozrywkowa
 13. Kanały

Czy Cywilizacja 6 jest długą grą?

Tak i nie. Pojedyncze przejście kampanii na normalnym poziomie trudności i przy domyślnych innych ustawieniach powinno ci zająć od 10 do 20 godzin. Jest to jednak bardzo złudne, gdyż gra skutecznie zachęca do tego żeby wielokrotnie zaliczać scenariusze, także po to żeby "przetestować" inne dostępne nacje, wyciągnąć wnioski z popełnionych wcześniej błędów, czy powalczyć o inny rodzaj zwycięstwa.

Więcej informacji znajdziesz na osobnej stronie Ile czasu zajmuje przejście gry Civilization 6?.

Najlepsze dodatki do Cywilizacji VI

Civilization VI doczekało się dużej liczby płatnych dodatków DLC, przy czym większość z nich nie wprowadza bardzo znaczących zmian i dotyczy np - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry

Civilization VI doczekało się dużej liczby płatnych dodatków DLC, przy czym większość z nich nie wprowadza bardzo znaczących zmian i dotyczy np. dodania nowych nacji czy nowych scenariuszy. Rekomendujemy natomiast zakup dwóch dużych dodatków do Civ 6. Mowa tu to:

 1. Civilization VI: Rise and Fall - Lista dostępnych zmian obejmuje między innymi dodanie wielkich er, gubernatorów, rozbudowania opcji dyplomatycznych, zwiększenia liczby budynków i cudów świata, czy wprowadzenia 8 nowych cywilizacji i 9 nowych przywódców nacji.
 2. Civilization VI: Gathering Storm - Lista dostępnych zmian obejmuje między innymi zwiększenie wpływu środowiska na grę, dodania nowych projektów, zaoferowania surowców strategicznych, dodania Konkresu Światowego, rozbudowania drzewka technologii, czy wprowadzenia 8 nowych cywilizacji i 9 nowych przywódców nacji.

Przepustka sezonowa - czy Cywilizacja 6 ją ma?

Tak, w maju 2020 roku ujawniono przepustkę sezonową (Season Pass) do Civilization VI, którą zatytułowano New Frontier Pass - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry

Tak, w maju 2020 roku ujawniono przepustkę sezonową (Season Pass) do Civilization VI, którą zatytułowano New Frontier Pass. Skonstruowano ją na zasadzie karnetu sezonowego, w ramach którego od maja 2020 roku do marca 2021 roku wydanych zostanie sześć pakietów DLC wzbogacających rozgrywkę.

Przepustka sezonowa do Civ 6 ma do zaoferowania 8 zupełnie nowych cywilizacji (m.in. Majów i Etiopczyków), 9 nowych przywódców, a także 6 nowych trybów rozgrywki. Warto jednak zaznaczyć, że do uruchomienia niektórych nowych trybów gry może być wymagane posiadanie dodatków Rise and Fall i/lub Gathering Storm.

Mikrotransakcje - czy gra je zawiera?

Nie, w Civilization VI nie ma mikrotransakcji, czyli drobnych płatności, które w wielu grach pozwalają na przyśpieszenie postępów (np. xp booster) czy ułatwienie sobie rozgrywki. Do Cywilizacji 6 oprócz dużych rozszerzeń ukazały się natomiast liczne małe dodatki DLC, przy czym każdy z nich ma do zaoferowania unikalną zawartość i nie należy ich traktować jako mikropłatności.

Czy Cywilizacja 6 z Epic Games Store zawiera dodatki?

Nie, gra Civilization VI oferowana za darmo w Epic Games Store w dniach 21-28 maja 2020 roku jest podstawową wersją. Oznacza to, że w darmowej edycji z EGS dostępna jest w niej jedynie bazowa zawartość, która nie obejmuje m.in. nowych atrakcji i zmian z dużych dodatków Rise and Fall oraz Gathering Storm.

Tryb battle royale - czy gra go ma?

Tak, Cywilizacja VI doczekała się trybu będącego wariacją na temat battle royale. Mowa tu o trybie Red Death, który za darmo dodano do tej produkcji we wrześniu 2019 roku.

W trybie Red Death walki prowadzi się na specjalnej "postapokaliptycznej" mapie i w zmaganiach może brać udział 2-12 graczy. Każdy gracz może wybrać frakcję z unikalnymi dla niej zdolnościami. Zadaniem graczy jest ochranianie jednostki cywilnej i utrata jej eliminuje z dalszej rozgrywki. Gracz, który przetrwał do samego końca, ucieka z Ziemi na pokładzie statku kosmicznego i jest to równoznaczne z zakończeniem danej rozgrywki. Warto dodać, ze w trybie Red Death oprócz walczących pomiędzy sobą graczy pojawiają się też wrogie oddziały sterowane przez sztucznę inteligencję. Urozmaiceniem jest też tytułowa czerwona śmierć, która stopniowo rozprzestrzenia się po świecie gry i której trzeba unikać.

Civilization 6 na konsolach - czy jest pełnoprawną grą?

Tak, Cywilizacja VI w wersji na konsole PlayStation 4, Xbox One oraz Nintendo Switch nie została zubożona w stosunku do wersji na komputery osobiste. Edycje konsolowe mają do zaoferowania takie same poziomy trudności oraz taką samą zawartość. Zmieniło się oczywiście jedynie sterowanie, aczkolwiek wszystkie szczegółowe ustawienia, polecenia i statystyki są nadal dostępne.

Najważniejsze klawisze sterowania

Poniżej znajdziesz zestawienie najważniejszych klawiszy sterowania w Cywilizacji VI. Kompletne sterowanie do Civ VI zamieściliśmy w osobnym rozdziale.

Działania globalne

Ikona

Funkcja

Poruszanie kursorem - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry

Poruszanie kursorem

Zaznaczanie jednostek, wybór okien interfejsu - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry

Zaznaczanie jednostek, wybór okien interfejsu

Wydawanie poleceń jednostkom - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry

Wydawanie poleceń jednostkom

Zmiana położenia kamery - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry

Zmiana położenia kamery

Menu gry - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry

Menu gry

Następne działanie - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry

Następne działanie

Szybki zapis stanu gry - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry

Szybki zapis stanu gry

Szybkie wczytanie stanu gry - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry

Szybkie wczytanie stanu gry

Działania jednostki

Ikona

Funkcja

Atak - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry

Atak

Atak dystansowy - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry

Atak dystansowy

Automatyczne eksploracja - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry

Automatyczne eksploracja

Fortyfikacja - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry

Fortyfikacja

Pominięcie tury - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry

Pominięcie tury

Ruch do - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry

Ruch do

Usunięcie jednostki - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry

Usunięcie jednostki

Uśpienie - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry

Uśpienie

Założenie miasta - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry

Założenie miasta

Interfejs użytkownika

Ikona

Funkcja

Drzewo idei - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry

Drzewo idei

Drzewo technologii - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry

Drzewo technologii

Ekran miasta-państwa - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry

Ekran miasta-państwa

Ekran religii - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry

Ekran religii

Ekran szlaków handlowych - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry

Ekran szlaków handlowych

Ekran ustroju - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry

Ekran ustroju

Ekran wielkich dzieł - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry

Ekran wielkich dzieł

Ekran wywiadu - Sid Meiers Civilization VI - poradnik do gry

Ekran wywiadu

Wymagania sprzętowe Cywilizacji 6 - czy są wysokie?

Nie, minimalne wymagania gry nie są bardzo wygórowane. Oto one:

 1. System operacyjny: Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10 - 64- bit
 2. Procesor: Core i3 2.5 GHz / Phenom II 2.6 GHz
 3. Pamięć RAM: 4 GB
 4. Karta graficzna: GTX 450 / HD 5570
 5. Wymagane miejsce na dysku HDD: 12 GB
 6. Pamięć karty graficznej: 1 GB

Należy jednak zaznaczyć, że dysponując słabszą konfiguracją sprzętową mogą pojawiać się spowolnienia w przypadku prowadzenia rozgrywki na dużych, skomplikowanych mapach. Mogą one szczególnie pojawiać się w dalszej fazie rozgrywki, gdy każda z cywilizacji obecnych na mapie zdoła się mocno rozrosnąć. Po więcej informacji zajrzyj do rozdziału Wymagania sprzętowe.

Czy gra szpieguje użytkownika?

Nie, autorzy Civilization VI zrezygnowali z korzystania z kontrowersyjnej aplikacji Red Shell. Dla przypomnienia program ten instalowany był i działał bez wiedzy użytkownika i służył do zbierania anonimowych danych na temat graczy i ich konfiguracji sprzętowych. Red Shell został usunięty z Cywilizacji 6 w lipcu 2018 roku.

Polska - czy można nią grać?

Tak, Cywilizacja VI oferuje możliwość gry Polską jako jedną z grywalnych nacji. Należy jednak zaznaczyć, że Polska nie znajduje się na liście domyślnych cywilizacji. Wymagane jest zakupienie dodatku DLC Poland Civilization & Scenario Pack kosztującego 22zł / 4,99€.

Na czele Polaków stoi w grze królowa Jadwiga Andegaweńska, która jako przywódca potrafi rozprzestrzeniać religię na okoliczne miasta. Omawiane rozszerzenie ma też m.in. do zaoferowania Skrzydlatą Husarię jako unikalną jednostkę, czy możliwość postawienia Sukiennic, które gwarantuję premię do produkcji na zewnętrznych szlakach handlowych oraz złoto na wewnętrznych szlakach. Unikalną zdolnością polskiej nacji w Civ 6 jest Złota Wolność, umożliwiająca zdobywanie nowych terytoriów, a nawet podkradanie tych już zajętych poprzez budowę fortów i dzielnic wojskowych.

Informacje o Sid Meier's Civilization VI - poradnik do gry

Autor : Łukasz Keczup Wiśniewski

Ostatnia aktualizacja : 24 listopada 2016

Poradnik zawiera : strony: 76, ilustracje: 243 .

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w Sid Meier's Civilization VI - poradnik do gry