Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 13 lutego 2020, 10:59

autor: Adrian Werner

Najlepsze darmowe gry 2020 roku – top 100 gier free-to-play

Prezentujemy aktualizację naszej listy najlepszych gier free-to-play. W 2020 roku zaszło więcej zmian w zestawieniu niż rok temu – największe z nich jest to Destiny 2 czy CS GO, które trafiły od razu do top 10.

100. Brawl Stars

BRAWL STARS W SKRÓCIE

 1. Gatunek: gra akcji
 2. Platformy: AND, iOS
 3. Data premiery: grudzień 2018 r.

Listę otwiera Brawl Stars. To jeden z najmniej popularnych projektów studia SuperCell i daleko mu do wyników osiąganych przez takie potęgi jak Clash of Clans czy Clash Royale. Ignorowanie tej produkcji byłoby jednak dużym błędem.

Brawl Stars łączy mechanizmy oldskukowej strzelanki z lekkimi elementami gry MOBA. Akcję obserwujemy z lotu ptaka, a rozgrywka sprowadza się do walk na małych arenach, podczas których kierujemy bohaterami dysponującymi różnorodnymi zdolnościami i uzbrojeniem. Do wyboru jest sporo trybów, w tym battle royale, a zabawa okazuje się mocno zręcznościowa.

Wszystko to składa się na miodną sieciową strzelankę, która spodoba się zwłaszcza graczom mającym problemy ze sterowaniem w FPS-ach na ekranach dotykowych.

 1. Więcej o grze Brawl Stars

99. AdVenture Capitalist

ADVENTURE CAPITALIST W SKRÓCIE

 1. Gatunek: gra zręcznościowa
 2. Platformy: PC, AND, iOS
 3. Data premiery: marzec 2015 r.

AdVenture Capitalist cieszy się obecnie ułamkiem popularności, jaką gra mogła pochwalić się zaraz po premierze, pięć lat temu. Mimo to wciąż bawi się w nią wystarczająco dużo osób, by twórcom opłacało się ją utrzymywać.

Przypomnijmy, że gra należy do kategorii określanej mianem klikerów. Tego typu produkcje wymagają jedynie bezmyślnego klikania obiektów i kolekcjonowania za to nagród, a jednak z jakiegoś dziwnego powodu cieszą się obecnie wielką popularnością. AdVenture Capitalist jest trochę bardziej ambitny niż typowy przedstawiciel tej kategorii. Mechanizmy rozgrywki zostały tu bowiem wtłoczone w kontekst rozwijania biznesu, a gracz ma sporą kontrolę nad tym, w co inwestuje. Nie jest to żadna strategia ekonomiczna, a mimo to wciąga jak diabli, zaś nagrody w postaci wirtualnych pieniędzy mile łechcą nasze ego.

 1. Więcej o grze AdVenture Capitalist

98. Black Squad

BLACK SQUAD W SKRÓCIE

 1. Gatunek: FPS
 2. Platforma: PC
 3. Data premiery: lipiec 2017 r.

Warto zainteresować się także grą Black Squad. To pierwszoosobowa strzelanka osadzona w czasach współczesnych. Nie znajdziecie tu żadnych rewolucyjnych pomysłów. To po prostu kawał dobrego FPS-a, z ładną grafiką, dynamiczną walką i dużą różnorodnością map oraz uzbrojenia.

Tytuł ten powstawał z myślą o rynku koreańskim, ale na szczęście pod względem modelu biznesowego mocno odbiega od standardowych pozycji tego typu. Black Squad ma łagodny system mikropłatności. Wszystko, co wpływa na rozgrywkę, możemy odblokować poprzez samą rozgrywkę, a wirtualny sklepik służy do zakupu przedmiotów kosmetycznych, zmieniających wygląd naszej postaci.

Dodatkową zaletą są niskie wymagania sprzętowe. Mimo to gra prezentuje się całkiem ładnie. Oczywiście to wciąż produkcja w sumie budżetowa i nie ma co oczekiwać po niej cudów, ale jeśli szukacie solidnego FPS-a F2P, który nie byłby P2W, to Black Squad będzie bardzo dobrą propozycją.

 1. Więcej o grze Black Squad

97. Ring of Elysium

RING OF ELYSIUM W SKRÓCIE

 1. Gatunek: gra akcji
 2. Platforma: PC
 3. Data premiery w usłudze Early Access: listopad 2018 r.

Ring of Elysium to godna uwagi sieciowa strzelanka typu battle royale, która pozostaje w cieniu większych produkcji tego rodzaju. Warto dać jej jednak szansę, gdyż ma wiele do zaoferowania.

Projekt pod względem klimatu i mechaniki przypomina Playerunknown’s Battlegrounds, ale korzysta z modelu darmowego z mikropłatnościami. Ponadto autorzy do formuły gatunku dorzucili kilka ciekawych rozwiązań. Wiele elementów otoczenia można tu zniszczyć, co istotnie wpływa na rozgrywkę. Produkcja ta oferuje również dynamiczny system pogodowy oraz bogaty wybór pojazdów różnego sortu.

Ring of Elysium nie jest żadną rewolucją, ale to rozbudowana i dopracowana gra battle royale, którą powinien sprawdzić każdy fan sieciowych strzelanek. Zwłaszcza że cieszy się ona sporą popularnością, więc możemy być spokojni o jej rozwój.

 1. Więcej o grze Ring of Elysium

96. Clicker Heroes

CLICKER HEROES W SKRÓCIE

 1. Gatunek: gra zręcznościowa
 2. Platformy: PC, AND, iOS, XONE
 3. Data premiery: maj 2015 r.

Kolejną pozycję zajmuje jeszcze jeden kliker – mianowicie Clicker Heroes. W porównaniu z AdVenture Capitalist jest to gra mniej oryginalna, ale za to podstawowe elementy gatunku ma doszlifowane do perfekcji. Pretekst do rozgrywki stanowią podróże klasycznego poszukiwacza przygód po pełnej potworów krainie fantasy. Naszym zadaniem jest eliminowanie hord wrogów, co wymaga stałego rozwijania bohatera oraz wynajmowania towarzyszy broni. Te erpegowe schematy nadają rozgrywce jasną strukturę i zachęcają do kontynuowania zabawy.

Nie da się ukryć, że jej mechanizmy są wyjątkowo proste, a mimo to gra potrafi wciągnąć, zwłaszcza że może spokojnie działać w tle, gdy robimy inne rzeczy, domagając się naszej uwagi jedynie co pewien czas.

Clicker Heroes znajduje się już w końcowej fazie swego istnienia. Od dawna nie otrzymał żadnej poważnej aktualizacji, a liczba graczy, choć wciąż spora, regularnie spada. Mimo to nadal jest to projekt wart zainteresowania za sprawą bogatej zawartości. Co ciekawe, autorzy niedawno wypuścili we wczesnym dostępie kontynuację w postaci Clicker Heroes 2, ale – o dziwo – tym razem nie jest to produkcja free-to-play.

 1. Więcej o grze Clicker Heroes

95. Garena Free Fire

GARENA FREE FIRE W SKRÓCIE

 1. Gatunek: gra akcji
 2. Platformy: AND, iOS
 3. Data premiery: grudzień 2017 r.

Gdy mowa o mobilnych strzelankach battle royale, większości osób na myśl przychodzi PUBG Mobile oraz Fortnite. Nie są to jednak jedyne godne uwagi produkcje tego typu, w które mogą zagrać użytkownicy iOS-a i Androida. Ciekawą alternatywę stanowi Garena Free Fire.

Gra jest dopracowaną sieciową strzelanką, która na tle konkurencji w kategorii battle royale wyróżnia się kilkoma kluczowymi elementami. Przede wszystkim oferuje bogaty wybór postaci, odmiennych nie tylko pod względem wyglądu, ale również cech wpływających na rozgrywkę. Do tego dochodzi niespotykany w tym gatunku system zwierzaków.

Te elementy sprawiają, że zabawa różni się od tego, z czym mamy do czynienia w bezpośredniej konkurencji, czyli PUBG Mobile. Poza tym Garena Free Fire jest bardzo aktywnie rozwijane. Twórcy co chwilę dodają nową zawartość i regularnie organizują eventy.

 1. Więcej o grze Garena Free Fire

94. Ironsight

IRONSIGHT W SKRÓCIE

 1. Gatunek: strzelanka
 2. Platforma: PC
 3. Data premiery: luty 2018 r.

Osoby lubiące sieciowe strzelanki zainteresować powinna gra Ironsight. To klasycznie zrealizowany wieloosobowy FPS, którego akcja toczy się w niedalekiej przyszłości. Produkcja ta stawia na dynamiczne i efektowne starcia, łącząc rozgrywkę arcade z delikatnym realizmem.

Nie ma się co oszukiwać – Ironsight nie oferuje niczego nowego. Jest to jednak bardzo solidnie wykonany FPS, posiadający wiele map, dopracowaną rozgrywkę i dużą różnorodność uzbrojenia. Gra się w ten tytuł bardzo przyjemnie, a do tego tempo rozwoju projektu jest dosyć szybkie.

 1. Więcej o grze Ironsight

93. Archero

ARCHERO W SKRÓCIE
 1. Gatunek: gra akcji
 2. Platformy: iOS, AND
 3. Data premiery: kwiecień 2019 r.

Proste, ale zaskakująco wciągające produkcje są tym, w czym specjalizuje się rynek gier mobilnych. Listę najlepszych tytułów tego typu w zeszłym roku zasiliło Archero.

W grze kierujemy łucznikiem, który musi zmierzyć się z hordami potworów typowych dla światów fantasy. Struktura rozgrywki wzorowana jest na pozycjach typu roguelike. Idziemy przez kolejne plansze, podzielone na rozdziały, prędzej czy później popełniając o jeden błąd za dużo i ginąc. To wymusza rozpoczęcie zabawy od nowa, choć z uzyskanymi punktami, za które można ulepszyć postać.

Nasz łucznik strzela automatycznie, ale robi to tylko wtedy, kiedy się zatrzymamy. My kierujemy jego ruchami na mapce. Musimy więc nauczyć się rozpoznawać, kiedy wykonać unik, a kiedy pozwolić bohaterowi strzelać. Zabawę urozmaica system rozwoju, pozwalający ulepszać zdolności postaci i jej wyposażenie.

Zasady rozgrywki w Archero da się łatwo opanować, a przy tym gra ma zaskakująco dużo głębi. Sprawia to, że równie dobrze bawimy się podczas kilkuminutowych, jak i kilkugodzinnych sesji, a w naszej redakcji jest przynajmniej jeden człowiek, który gra regularnie od dobrych czterech miesięcy.

 1. Więcej o grze Archero

92. Tree of Savior

TREE OF SAVIOR W SKRÓCIE

 1. Gatunek: MMORPG
 2. Platforma: PC
 3. Data premiery: marzec 2016 r.

Ragnarok Online to jedna z najbardziej kultowych produkcji w kategorii MMORPG. Studiu Gravity nigdy potem nie udało się powtórzyć tego sukcesu. Ragnarok Online 2 okazał się porażką z powodu zbyt wielu zmian. Potem wrócono do części rozwiązań zastosowanych w pierwowzorze i zastąpiono nietrafioną grę Ragnarokiem Online 2: Legend of the Second, ale i tak na niewiele się to zdało.

Fani pragnęli powrotu do korzeni i w zeszłym roku wreszcie to otrzymali dzięki premierze Tree of Savior. Zespołowi przewodził główny projektant Ragnaroka Online, który dobrze wiedział, jak zadowolić graczy. Dostaliśmy podobne systemy rozgrywki, znajomy klimat oraz specyficzną (choć znacznie ulepszoną) grafikę, łączącą trójwymiarowe lokacje z postaciami 2D. Nie zabrakło także nowości, gdyż tym razem jako fundament pod realia posłużyła nie mitologia nordycka, a bałtyjska.

Uczciwie trzeba stwierdzić, że gra ma sporo wad, takich jak wymóg bardzo intensywnego grindowania czy słabe (choć lepsze niż w dniu premiery) dopracowanie techniczne. Jednak jest to również produkcja na tyle specyficzna, że brak dla niej sensownej alternatywy na rynku wśród nowych tytułów i zrealizowała ona swoje główne zadanie, skutecznie wskrzeszając ducha Ragnaroka Online.

Pozycja ta wciąż jest także rozwijana i większość zmian wychodzi jej na dobre. W ostatnich kilkunastu miesiącach otrzymaliśmy sporo nowych przygód oraz innych nowości, takich jak system siedzib dla gildii.

 1. Więcej o grze Tree of Savior

91. Shadowverse

SHADOWVERSE W SKRÓCIE

 1. Gatunek: gra karciana
 2. Platformy: PC, AND, iOS
 3. Data premiery: październik 2016 r.

Shadowverse to japońska odpowiedź na Hearthstone’a. Gra zadebiutowała w 2016 roku i już miesiąc później była najpopularniejszą karcianką w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Mechaniką przypomina przebój studia Blizzard i tak jak on jest łatwa do opanowania, a jednocześnie oferuje masę głębi. Autorzy zmienili jednak pewne rzeczy, tak aby rozgrywka była mniej losowa. Ponadto oprócz many gracze otrzymują w każdej turze zasoby złota, które mogą wykorzystać do ewolucji stworów, co zwiększa ich statystyki i czasem daje zupełnie nowe zdolności.

Gra zyskała sporą popularność także za sprawą ślicznej grafiki oraz tempa rozwoju. Gra regularnie wzbogaca się o pakiety nowych kart, co skutecznie morduje nudę. Jeśli szukacie dobrej karcianki, która wciąż jest relatywnie nowa (więc nie wymaga dużych inwestycji czasu i pieniędzy), to Shadowvers jest jedną z najciekawszych propozycji na rynku. Dodatkową zaletą jest współpraca autorów z najpopularniejszymi studiami tworzącymi anime, co owocuje wieloma eventami i aktualizacjami bazującymi na najpopularniejszych japońskich kreskówkach.

 1. Więcej o grze Shadowverse

TWOIM ZDANIEM

Która gra free-to-play jest najlepsza?

League of Legends
38,1%
Fortnite: Battle Royale
10,7%
World of Tanks
9,3%
Warframe
5,5%
Path of Exile
5,4%
Apex Legends
4,7%
Team Fortress 2
3,4%
War Thunder
3,3%
Metin2
3%
Paladins
2,5%
Tibia
2,1%
Star Wars: The Old Republic
1,7%
Hearthstone
1,6%
Dota 2
1,4%
Unturned
1,4%
World of Warships
1,2%
Aion
1,2%
Guild Wars 2
1,2%
TERA
1,1%
Smite
1,1%
Zobacz inne ankiety
League of Legends

League of Legends

World of Tanks

World of Tanks

Path of Exile

Path of Exile

Warframe

Warframe

Fortnite

Fortnite

Team Fortress 2

Team Fortress 2

Dota 2

Dota 2

Tibia

Tibia

Metin2

Metin2

14 klasycznych gier za darmo. Bilet na wyprawę w przeszłość za 0 zł
14 klasycznych gier za darmo. Bilet na wyprawę w przeszłość za 0 zł

Nostalgia to zdradliwa bestia. Czasem wydaje się, że genialne tytuły z naszej młodości wciąż takimi są, ale gdy kupujemy je po latach, możemy doznać bolesnego rozczarowania. Na szczęście wiele z nich da się wypróbować za darmo.

Darmowe gry na Steamie – niezłe gry free-to-play na platformie Valve
Darmowe gry na Steamie – niezłe gry free-to-play na platformie Valve

Każdy zna ten problem: zagrałoby się w coś nowego, ale w portfelu pustki. Dodatkowo wiele gier free-to-play wymaga instalowania specjalnym programów – postanowiliśmy więc stworzyć listę niezłych darmowych produkcji dostępnych na Steamie.

Najlepsze darmowe gry bez mikropłatności – top 50 darmówek
Najlepsze darmowe gry bez mikropłatności – top 50 darmówek

Wybraliśmy dla Was zestaw 50 godnych polecenia prawdziwie darmowych gier. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy niemal każdego gatunku, poczynając od RPG, przez strategie i przygodówki, a na kosmicznych symulatorach kończąc.