Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 29 czerwca 2011, 09:30

autor: Hed

W co pograć za darmo - część 14 (Team Fortress 2, ArmA II i inne)

Darmowość wchodzi na dobre w krew wydawcom, którzy coraz częściej zapowiadają produkcje free-to-play. W kolejnym przeglądzie najciekawszych bezpłatnych gier zbieramy informacje na temat nadchodzących tytułów, a także opisujemy hity ostatnich tygodni: Team Fortress 2, Forsaken World, ArmA II i The Cat and the Coup.

Darmowość wchodzi na dobre w krew wydawcom, którzy coraz częściej zapowiadają produkcje free-to-play. W kolejnym przeglądzie najciekawszych bezpłatnych gier zbieramy informacje na temat nadchodzących tytułów, a także opisujemy hity ostatnich tygodni: Team Fortress 2, Forsaken World, ArmA II i The Cat and the Coup.

Najważniejszą wiadomością w ostatnich dniach było dodanie działu gier darmowych na platformie dystrybucji cyfrowej Steam. Wszyscy użytkownicy serwisu mogą ściągnąć kilka potencjalnie ciekawych produkcji. O części z nich pisaliśmy w poprzednich wydaniach – dzisiaj przyjrzymy się pozostałym tytułom i innym ciekawym grom.

Na Steamie możecie zagrać w Spiral Knights, sympatyczną grę w klimatach The Legend of Zelda (pisaliśmy o niej w 13. przeglądzie). Drugą propozycją jest darmowa wersja strzelanki Global Agenda (9. przegląd). Trzeci bezpłatny tytuł to MMO o superbohaterach – Champions Online (11. Przegląd). Ostatnim jest Alliance of Valiant Arms (7. przegląd).

Team Fortress 2

Firma Valve zaskoczyła niejedną osobę zmianę modelu finansowego Team Fortress 2 na darmowy, ale tak naprawdę było to nieuniknione. Po wprowadzeniu do gry sklepu z dodatkowymi przedmiotami okazało się, że dochody z ich sprzedaży są ogromne. Twórcy mogli więc podjąć decyzję o przejściu na free-to-play bez wielkiego ryzyka.

Team Fortress 2 to sieciowa strzelanka pierwszoosobowa, którą można rozpoznać na pierwszy rzut oka. Wszystko za sprawą kreskówkowej grafiki i humorystycznego podejścia do sprawy. Ekipa z Valve stworzyła całe uniwersum wypełnione zabawnymi postaciami, reprezentującymi klasy postaci. Wielu z nich bywało bohaterami komiksów i filmów.

W co pograć za darmo - część 14 (Team Fortress 2, ArmA II i inne) - ilustracja #1

Produkcja Valve jest specyficzna, więc zanim przystąpimy do zabawy online warto zapoznać się z samouczkami. Na szczęście, większość elementów jest dobrze wyjaśniona za pomocą filmów i tekstów. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że w grze możemy wybrać kilka różnych klas postaci, a opanowanie ich jest kluczem do sukcesu drużyny.

Sama rozgrywka jest szybka i zwariowana – niedoświadczony gracz będzie ginął co kilka sekund. Z biegiem czasu nabierzemy jednak wprawy w korzystaniu z charakterystycznych gadżetów każdej z klas. Inżynier może rozstawiać wieżyczki i punkty teleportacyjne, medyk leczyć, szpieg zakradać się na tyły wroga. Te i inne postacie gwarantują sporo dobrej zabawy.

W co pograć za darmo - część 14 (Team Fortress 2, ArmA II i inne) - ilustracja #2

Team Fortress 2 nie budzi zastrzeżeń od strony mikropłatności, bo chociaż za drobne kwoty kupujemy dodatkowe przedmioty, to tak naprawdę można dobrze bawić się bez nich. Trudno jednak powiedzieć jak będzie wyglądała przyszłość gry. Nie wszystkim fanom podoba się bowiem motyw powiększania możliwości gracza za dodatkowe opłaty.

Poziom darmowości: bardzo dobry, chyba, że marzymy o wyjątkowych nakryciach głowy.

 1. Oficjalna strona | Steam | Zwiastun

Forsaken World

W przeglądzie darmowych gier nieczęsto podejmujemy temat konwencjonalnych, azjatyckich MMORPG-ów, ale czasem warto zrobić wyjątek. Jeśli znacie produkcje tego typu (free-to-play) godne polecenia (najlepiej w miarę nowe), dajcie znać, a na pewno trafią one do kolejnych odcinków. A teraz, przechodzimy do Forsaken World.

Tworząc postać możemy wybrać kilka ras: od człowieka, przez elfa, aż po kamienną istotę. Do każdej z nich przypisano pewną unikalną klasę: człowiek może zostać zabójcą, a krasnolud strzelcem wyborowym. Edytor postaci pozwala wykreować typowo azjatyckie postacie – co powiecie na urokliwego elfa o nienagannych rysach z niebieskimi włosami do ramion?

W co pograć za darmo - część 14 (Team Fortress 2, ArmA II i inne) - ilustracja #3

Sama rozgrywka nie sprawi najmniejszych problemów doświadczonym fanom gatunku, bo prezentuje się zupełnie standardowo. To po prostu kolejny MMORPG, w którym zostajemy zasypani zadaniami i walczymy z hordami przeciwników. Dla osób szukających nowości będzie to wadą. Miłośnicy gatunku nie powinni narzekać.

W grze nie brakuje wszystkich typowych elementów – mamy możliwość przygarnięcia zwierzaka, zaliczania różnych osiągnięć, przemierzania obszernego świata, wykonywania dziesiątek pobocznych zadań, rozpoczęcia kariery „zawodowej” (np. jako alchemik), dołączenia do gildii i brania udziału w walkach przeciwko innym graczom.

W co pograć za darmo - część 14 (Team Fortress 2, ArmA II i inne) - ilustracja #4

Ciekawym dodatkiem do rozgrywki jest harmonogram dnia. Za jego pomocą możemy dołączyć do innych graczy w konkretnych miejscach. Kolejną ciekawostką jest system nagród związany z datą urodzenia postaci i jej znakiem zodiaku. Co kilka minut jesteśmy nagradzani prezentem od bogów, który może pomóc w zabawie.

Forsaken World to także sklep z mikrotransakcjami, który jednak nie jest centralną częścią gry. W odróżnieniu od wielu innych produkcji, autorzy nie atakują nas informacjami o „specjalnej” walucie i konieczności wydania jej na niezbędne dodatki. Co prawda, przedmiotów wpływających na rozgrywkę nie brakuje, ale i tak przeważają elementy kosmetyczne.

Poziom darmowości: zadowalający – mikrotransakcje występują, ale zauważamy je dopiero po jakimś czasie.

 1. Oficjalna strona | Steam | Zwiastun

ArmA II

Rozpoczęliśmy od Team Fortress 2, czyli zupełnie szalonej i kolorowej strzelanki pierwszoosobowej, a teraz przechodzimy do ArmA II, nieprzystępnej, poważnej i równie wciągającej gry. Dzieło studia Bohemia Interactive zebrało bardzo pochlebne recenzje i spodobało się wielu fanom.

ArmA II to strzelanka z elementami taktycznymi, która różni się od większości innych produkcji poziomem trudności i poważnym podejściem do tematu. Twórcy nie osiągają może poziomu symulacji, ale podążają w tym kierunku. To oznacza, że postacie w grze poruszają się dość powoli, celowanie jest wymagające, a o śmierć nietrudno.

W co pograć za darmo - część 14 (Team Fortress 2, ArmA II i inne) - ilustracja #5

Co dostajemy w darmowej wersji ArmA II? Przede wszystkim możliwość zmierzenia się z innymi graczami w sieci. Wydanie zawiera pełny moduł multiplayer, więc teoretycznie może zapewnić wiele godzin rozrywki. Tym bardziej, że po wydaniu bezpłatnej gry serwery zapełniły się świeżymi graczami żądnymi mocnych militarnych wrażeń.

Zabawa sieciowa w grze Bohemia Interactive rządzi się nieco innymi prawami niż w typowych strzelankach. Żeby osiągnąć zadowalające wyniki warto zajrzeć więc na fanowskie strony i poszukać podpowiedzi odnośnie działania na wirtualnym polu bitwy.

W co pograć za darmo - część 14 (Team Fortress 2, ArmA II i inne) - ilustracja #6

Oprócz rozgrywki multiplayer, twórcy zachowali kilka innych elementów gry. Nowi gracze powinni koniecznie ukończyć kilkuczęściowy trening i wypróbować pojazdy oraz uzbrojenie (w zbrojowni). Ponadto, możemy wybrać się na pojedyncze misje i edytować scenariusze. Wycięto kampanię, wsparcie dla modów, czy grafikę w wysokiej jakości.

Na koniec drobna uwaga – klienta gry ściągamy z oficjalnej strony (podanej poniżej). Podczas instalacji zostaniemy przeniesieni na stronę aktywacyjną. Trzeba podłączyć się na niej za pomocą dowolnego konta (Facebook, Live, Google, Steam), żeby dostać kod.

Poziom darmowości: bardzo dobry, bo dostajemy za darmo wycinek pełnej gry.

 1. Oficjalna strona | Zwiastun

Artystyczna perełka: The Cat and the Coup

Nieczęsto zdarza się, że gra ma przesłanie i próbuje przybliżyć nam konkretną kwestię w artystyczny sposób. Nawet w gatunku produkcji niezależnych, których twórcy nie raz plasują swoje dzieła w kategoriach sztuki. The Cat and the Coup jest wyjątkiem, bo pokazuje przypadek pewnej mało znanej postaci za pomocą prostej mechaniki.

W grze wcielamy się w kota doktora Mohammada Mossadegha, czyli pierwszego demokratycznie wybranego premiera Iranu. Przechodząc poziomy cofamy się do ważnych wydarzeń w historii tej postaci: od momentu śmierci, aż do przewrotu zorganizowanego przez CIA w 1953 roku, po tym jak Mossadegh znacjonalizował irańskie zasoby ropy naftowej.

W co pograć za darmo - część 14 (Team Fortress 2, ArmA II i inne) - ilustracja #7

Wydarzenia popychamy naprzód wykonując typowo kocie czynności – drapiąc elementy, zrzucając książki z półek, czy przeszkadzając właścicielowi. Cała przygoda trwa zaledwie kilkanaście minut, ale chodzi w niej przede wszystkim o przesłanie. Wykonanie stoi na niezłym poziomie – gra kojarzy się z krótkim artystycznym filmem animowanym.

Powyższy opis może brzmi trochę odstraszająco i rzeczywiście ta gra nie spodoba się wszystkim fanom. Wyraźnie skierowano ją do osób szukających „czegoś więcej” i interesujących się różnymi możliwościami wykorzystania naszej ulubionej formy przekazu. Pewną zachętą może być fakt, że w The Cat and the Coup wykorzystano muzykę Nine Inch Nails.

Poziom darmowości: pełny, dostajemy całą grę (aczkolwiek bardzo krótką!) w wersji PC/Mac.

 1. Oficjalna strona | Steam | Zwiastun

Zapowiedzi

Firma Ubisoft zapowiedziała nową odsłonę serii Ghost Recon, która będzie korzystała z modelu free-to-play. W Ghost Recon Online, taktycznej strzelance TPP, zmierzymy się z innymi graczami w sieci. Otwarta beta rozpocznie się w drugiej połowie tego roku. Więcej szczegółów znajdziecie na oficjalnej stronie gry i w tej wiadomości.

W co pograć za darmo - część 14 (Team Fortress 2, ArmA II i inne) - ilustracja #8

Firma Funcom potwierdziła, że Age of Conan przejdzie na model darmowy. Produkcja nie będzie wymagała abonamentu jeszcze tego lata. Pojawią się w niej mikrotransakcje oraz opcjonalne konta premium. Różnice pomiędzy różnymi wersjami kont możecie sprawdzić tutaj.

Firma Gameforge pracuje nad nową grą akcji RPG Hellbreed, w której po raz kolejny zmierzymy się z hordami przeciwników w pojedynkę lub w grupie graczy. Produkcję będzie można odpalić z przeglądarki. Autorzy szykują 250 potworów i postaci, ponad 120 poziomów, setki przedmiotów i wiele innych atrakcji, o których poczytacie na stronie projektu.

W co pograć za darmo - część 14 (Team Fortress 2, ArmA II i inne) - ilustracja #9

Kolejnym MMO, które stanie się darmowe jest Fallen Earth, czyli postapokaliptyczna produkcja studia Icarus. Gra trafi pod skrzydła nowego właściciela – GamersFirst – i będzie rozwijana nadal przy zmianie modelu finansowego na free-to-play. Dobrze wiemy, że oznacza to darmowy dostęp do rozgrywki z opcjonalnymi płatnościami.

Jeśli nie macie nic przeciwko grom MMO typu „freemium”, ucieszy Was informacja o tym, że kilka innych znanych tytułów przejdzie na ten model płatności. Pierwszą z nich jest City of Heroes, produkcja sieciowa o superbohaterach komiksowych. Druga propozycja to LEGO Universe. W tym przypadku otrzymamy darmowego triala.

Rosyjskie studio Biart pracuje darmową strzelanką Deep Black Online, która pojawi się latem tego roku. W produkcji przeniesiemy się do świata przyszłości i zmierzymy zarówno na suchym lądzie, jak i pod wodą. Gracze otrzymają do dyspozycji 30 typów broni, dodatkowe tryby zabawy i specjalne kostiumy. Twórcy na razie nie mówią o mikropłatnościach.

W co pograć za darmo - część 14 (Team Fortress 2, ArmA II i inne) - ilustracja #10

Ekipa ze studia Hi-Rez stawia na darmową rozgrywkę. Twórcy najpierw wprowadzili taki model w grze Global Agenda, a niedawno ogłosili, że pojawi się on także w nadchodzącym Tribes: Ascend. Produkcja jest kontynuacją bardzo cenionej serii strzelanek wieloosobowych, w których gracze korzystają z kombinezonów bojowych i wielu różnych umiejętności.

Kończymy temat typowych gier MMO. Czas na odrobinę sportu – co powiedzie na sieciową produkcję golfową na silniku CryEngine 3? Takie atrakcje ma zapewniać Tour Golf Online, nowa propozycja od firmy OnNet. Atutami tytułu będą: zabójcza grafika, dziesiątki lokacji, realistyczny system fizyki i wiele innych atrakcji. Tak przynajmniej twierdzi producent.

W co pograć za darmo - część 14 (Team Fortress 2, ArmA II i inne) - ilustracja #11

Darmowa wersja Hellgate: London doczeka się otwartej bety w tym tygodniu. Już w czwartek będziemy mogli sprawdzić jak prezentuje się dzieło, nad którym obecnie sprawuje pieczę firma T3 Entertainment. W becie można spodziewać się nowych trybów zabawy (w tym walki z zombie) i innych funkcji. Zainteresowanych odsyłamy do oficjalnej strony.

Firma Gaijin Entertainment zapowiedziała grę wieloosobową World of Planes. Jak sama nazwa wskazuje, zasiądziemy w niej za sterami samolotów i weźmiemy udział w dziesiątkach misji. Twórcy obiecuje setki maszyn do oblatania, zróżnicowane scenariusze, tryb kooperacji i realistyczny model zniszczeń. Ruszyła już oficjalna strona projektu.

W co pograć za darmo - część 14 (Team Fortress 2, ArmA II i inne) - ilustracja #12

Z okazji 25-lecia marki Ultima firma Electronic Arts wypuściła za darmo czwartą odsłonę serii. Nie jest to jednak odświeżona wersja, ale po prostu pełnoprawna produkcja sprzed dwudziestu lat. Z tego względu do jej uruchomienia niezbędny jest program DOSbox. Ultimę IV można ściągnąć na uruchomionej niedawno oficjalnej stronie serii.

Studio Zombie tworzy kontynuację strzelanki Blacklight Tango Down, zatytułowaną Blacklight Retribution. Produkcja typu free-to-play pozwoli graczom wcielić się w najemników przyszłości, którzy walczą na arenach. Deweloper zapewnia, że otrzymamy świetną grafikę i wybuchową rozgrywkę – całość ma wyznaczyć nowy standard w gatunku.

W co pograć za darmo - część 14 (Team Fortress 2, ArmA II i inne) - ilustracja #13

Vindictus, jedna z ciekawszych produkcji MMO w wersji darmowej, zostanie udostępniona graczom z Europy w czwartym kwartale tego roku. Do tej pory gra była dostępna wyłącznie na terenie Ameryki Północnej. Twórcy początkowo chcieli wystartować z nią na Starym Kontynencie, ale potem zamilkli na wiele miesięcy.

Firma Jagex, znana z Runescape, ujawniła nowy projekt - Transformers Universe. Produkcja rozgrywająca się w znanym uniwersum Autobotów i Decepticonów powinna wystartować w przyszłym roku. Mówimy o przeglądarkowej grze typu MMO z darmowym dostępem. Fanom polecamy regularne odwiedzanie tej witryny.

W co pograć za darmo - część 14 (Team Fortress 2, ArmA II i inne) - ilustracja #14.

Być może wkrótce przegląd darmowych gier będzie dotyczył także posiadaczy Xboksów 360 (do tej pory pisaliśmy o tytułach konsolowych tylko raz). Wiele źródeł wskazuje bowiem na to, że firma Microsoft planuje rozszerzenie oferty Xboksa 360 właśnie o tytuły typu free-to-play. Najbliższe miesiące pokażą ile jest prawdy w tych doniesieniach.

Japońska firma Gamepot nadzoruje prace nad grą Wizardry Online, której nazwa powinna zainteresować fanów klasycznych tytułów RPG. Produkcja jest obecnie testowana i w pierwszej kolejności trafi na rynek japoński. W przyszłym roku zagrają w nią gracze z Ameryki Północnej. Na razie nie wiemy, czy tytuł będzie wspierany także w Europie.

W co pograć za darmo - część 14 (Team Fortress 2, ArmA II i inne) - ilustracja #15

Archiwum artykułów:

 1. Cześć 13 - Battlefield Play4Free, Spiral Knights, World of Tanks, Adore Puzzle.
 2. Część 12Mytheon, The Hunter, Dragon Age: Legends, Dreamlords, King’s Quest III.
 3. Część 11Champions Online, Project Blackout, Bloodline Champions, Duty Calls, PaperPlane.
 4. Część 10Spelunky, War Rock, RaceRoom, Harms Way, Doritos Crash Course, Magritte.
 5. Część 9 - Handball Challenge Training Camp Vol.2, Global Agenda, Super Crate Box, Solace.
 6. Część 8 - League of Legends, Privates, Alien Swarm, Moonbase Alpha, Coma, Alien Zombie Death.
 7. Część 7 - Alliance of Valiant Arms, Shakes & Fidget - The Game, DROD: Architects’ Edition, Spectre, Teeworlds.
 8. Część 6 - Volvo: The Game, Quake Live, Trilby: The Art of Theft, Puddle, JamLegend.
 9. Część 5 - Alien Arena 2010, Ben There Dan That!, Puzzle Bloom, Battleswarm: Field of Honor, Dreamside Maroon.
 10. Część 4 - Death Rally, Bejeweled Blitz, Devil's Tuning Fork, Quantasm, AirRivals.
 11. Część 3 - Attack of the 50ft Robot!, Legends of Zork, Gear, Wolf Team, Buggy Race.
 12. Część 2 - Combat Arms, osu!, FarmVille, Igneous, Peggle: World of Warcraft Edition, Peggle Extreme.
 13. Część 1 - Hedgewars, Frets on Fire, Warsow, Out of Order, Theseus: Return of the Hero.