Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 23 maja 2011, 11:30

autor: Hed

W co pograć za darmo - część 13 (BF Play4Free, Spiral Knights, WoT i inne)

W ostatnich tygodniach obrodziło w wiele darmowych produkcji, z których część prezentuje się naprawdę ciekawie. Ruszyły takie tytuły jak Battlefield Play4Free, World of Tanks, czy chociażby Mythos. Nie zabrakło też prawdziwej ciekawostki, czyli zaskakująco wciągającej platformówki sieciowej od SEGI – Spiral Knights. Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu!

W ostatnich tygodniach obrodziło w wiele darmowych produkcji, z których część prezentuje się naprawdę ciekawie. Ruszyły takie tytuły jak Battlefield Play4Free, World of Tanks, czy chociażby Mythos. Nie zabrakło też prawdziwej ciekawostki, czyli zaskakująco wciągającej platformówki sieciowej od SEGISpiral Knights. Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu!

Battlefield Play4Free

Zaczynamy od jednej z ważniejszych premier na rynku gier freemium. Battlefield Play4Free to darmowa strzelanka sieciowa, stworzona na podstawie Battlefielda 2 z domieszką Bad Company oraz innych odsłon serii. Produkcję odpalamy z poziomu przeglądarki, chociaż działa ona w osobnym oknie. Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z niezłym tytułem.

W Play4Free pojawiają się wszystkie elementy lubiane przez miłośników serii. Otrzymaliśmy praktycznie te same mapy, bronie oraz pojazdy. Pola bitew i sprzęt doczekały się drobnego retuszu, chociaż w zarysie są podobne. Pojawiło się kilka nowych zabawek, w tym strzykawki z adrenaliną, przenośne bandaże, czy znaczniki namierzające cele rakietnicom.

W co pograć za darmo - część 13 (BF Play4Free, Spiral Knights, WoT i inne) - ilustracja #1

Jak na serię Battlefield przystało, w grze nie brakuje pojazdów – od jeepów, przez wozy opancerzone, aż po czołgi oraz helikoptery i samoloty. Postacie zostały podzielone na cztery klasy, wzbogacone o drzewko rozwoju. Za zdobyte punkty doświadczenia i kredyty kupujemy nowe umiejętności, stroje, a także odrobinę lepsze karabiny.

Rozgrywka z nowego Battlefielda jest naprawdę wciągająca i gwarantuje wrażenia na wysokim poziomie, co w świecie darmowych FPS-ów zdarza się rzadko. Każda z czterech dostępnych aktualnie map jest naprawdę dobra i wymaga nieco innych taktyk. Bez wątpienia udało się zachować klimat znany z poprzednich odsłon serii.

Battlefield Play4Free jest dobry, ale nie doskonały. Podczas zabawy da się odczuć, że mamy do czynienia z darmową produkcją, w której niektóre elementy zostały nieco ograniczone. Dotyczy to przede wszystkim grafiki oraz systemu fizyki. Sporadycznie zdarzają się lagi i dziwne przycięcia, chociaż to zależy już od konfiguracji sprzętowej.

W co pograć za darmo - część 13 (BF Play4Free, Spiral Knights, WoT i inne) - ilustracja #2

W grze pojawiają się mikrotransakcje – kupujemy/wynajmujemy nieco lepsze bronie i boostery doświadczenia. Na kilka rzeczy można zarobić bezpośrednio podczas zabawy. Płatności nie są tak nachalne jak w Battlefield: Heroes, więc nie trzeba płacić za każdy nabój, czy granat. Ja bawiłem się przy Play4Free przez kilka godzin bez żadnych opłat.

Mimo pewnych niedociągnięć Battlefield jest jedną z najlepszych i najbardziej klimatycznych darmowych strzelanek dostępnych w tej chwili w sieci. To nie tylko doskonały wypełniacz pomiędzy większymi tytułami, ale też gra, na którą warto poświęcić więcej czasu.

Poziom darmowości: w porządku (bez opłat można spokojnie pograć)

 1. Oficjalna strona | Zwiastun

Spiral Knights

Darmowe MMO wypuszczone przez firmę SEGA raczej pozostaje poza radarami serwisów internetowych o grach, ale zdecydowanie zasługuje na uwagę. Chociażby dlatego, że zamiast standardowego świata i questów dostajemy coś na kształt kultowej The Legend of Zelda. Spiral Knights to połączenie akcji, platformówki oraz prostych zagadek.

Na początku zabawy kreujemy postać rycerza za pomocą kilku elementów. Nie ma tutaj mowy o klasach postaci, czy rozbudowanych statystykach, bo gra stawia na inne pomysły. Po przeniesieniu się na pierwszą mapę czeka nas niespodzianka – Spiral Knights jest kolorowy i przyjemny. Do tego gra cechuje się prostym sterowaniem i wciągającą rozgrywką.

W co pograć za darmo - część 13 (BF Play4Free, Spiral Knights, WoT i inne) - ilustracja #3

W grze przemierzamy kolejne poziomy podziemi (zwanych Clockworks) w pojedynkę lub w grupie. Na każdym z nich czeka kilka prostych zagadek i wielu przeciwników. Poszczególni wrogowie są opisani konkretnymi właściwościami, więc musimy odpowiednio dobierać ekwipunek. W produkcji tego typu nie mogło zabraknąć motywu zbierania coraz lepszego sprzętu.

Spiral Knights to prosta i zaskakująco przyjemna produkcja, którą powinni sprawdzić fani Zeldy. Polecamy ją też innym graczom cierpiącym na nadmiar wolnego czasu i brak innych tytułów na tapecie. Minusem są standardowo mikrotransakcje – za wirtualną walutę kupujemy dostęp do kolejnych podziemi oraz kilku innych usług.

Poziom darmowości: średni (bez opłat da się pograć, ale przy zbyt intensywnej grze może zabraknąć nam „energii”)

 1. Oficjalna strona | Zwiastun

World of Tanks

World of Tanks chyba nikomu przedstawiać nie trzeba – to zdecydowanie jeden z hitów rynku darmowych gier, który stał się legendą zanim w ogóle ruszył na Zachodzie. Produkcja zadebiutowała w Rosji i cieszy się tam ogromną popularnością do dzisiaj. Także gracze z naszego kraju stawili się w licznym gronie na europejską premierę tytułu.

Gra studia Wargaming.net opowiada o bitwach pojazdów opancerzonych. Każdy z graczy rozpoczynających zabawę otrzymuje podstawowy model czołgu i rozwija karierę wojskową, biorąc udział w sieciowych pojedynkach. Podczas walk zdobywamy kredyty i doświadczenie, przy okazji szkoląc załogę naszej machiny.

Dla fanów przygotowano mnóstwo atrakcji i możliwości rozwoju – w tym kilkadziesiąt rodzajów czołgów, podzielonych na różne klasy i pochodzenie (Sowieckie, Niemieckie, Amerykańskie). Poszczególne modele możemy też modyfikować na wiele sposobów, dobierając działka, silniki, itd. W ten sposób kompletujemy prywatną kolekcję bojowych pojazdów.

W co pograć za darmo - część 13 (BF Play4Free, Spiral Knights, WoT i inne) - ilustracja #4

Same bitwy są klimatyczne i chociaż wymagają wprawy, to gwarantują niezwykłe doznania. Twórcy starali się znaleźć złoty środek między zręcznościową akcją, a realistyczną symulacją. Dzięki temu dostaliśmy produkcję, która z jednej strony spodoba się zagorzałym miłośników tematu, a z drugiej nie przestraszy graczy szukających rozrywki.

Za World of Tanks przemawia silna społeczność oraz wsparcie ze strony dewelopera. W grze są obecne mikrotransakcje, za które kupujemy dodatkowe czołgi, przedmioty (amunicję, ulepszenia) oraz tryb premium (gwarantujący więcej doświadczenia z walk). Dla jednych opłaty są sporą przeszkodą – wszystko zależy od tego jak poważnie podejdziecie do zabawy.

Poziom darmowości: średnie (można spokojnie pograć za darmo przez kilka godzin)

 1. Oficjalna strona | Zwiastun

Casualowy chillout: Adore Puzzle

Kiedy ostatnio mieliście okazję układać najzwyklejsze w świecie puzzle? Niezależne produkcje w ostatnim czasie eksplorują najbardziej zwariowane ścieżki i stają się coraz bardziej wykręcone. Tymczasem, studio Adore Games stworzyło zupełnie prostą grę Adore Puzzle, w której układamy obrazki podzielone na przemieszane kwadratowe części.

W co pograć za darmo - część 13 (BF Play4Free, Spiral Knights, WoT i inne) - ilustracja #5

Powyższy obrazek chyba mówi sam za siebie. Chociaż gra nie jest niczym szczególnym to ma trzy podstawowe zalety. Została wykonana naprawdę przyjemnie, wzbogacono ją o relaksującą muzykę i przede wszystkim udostępniono całkowicie za darmo. Na stronie Adore Games można znaleźć kilka innych tego typu propozycji, więc warto zajrzeć.

Poziom darmowości: pełny

 1. Oficjalna strona | Zwiastun

Zapowiedzi

Przegląd darmowych gier w poniedziałek to nie przypadek – dzisiaj rozpoczyna się bowiem otwarta beta odświeżonej wersji strzelanki APB. W Reloaded dostajemy poprawioną rozgrywkę, wzbogaconą o kilka dodatków. Czy twórcom udało się podrasować średniaka? Przekonajcie się sami rejestrując się na oficjalnej stronie i dołączając do testów.

W co pograć za darmo - część 13 (BF Play4Free, Spiral Knights, WoT i inne) - ilustracja #6

Rozpoczęła się zamknięta beta Elements of War Online, czyli nowej produkcji z gatunku MMORTS, w której armie Amerykanów i Rosjan zmierzą się na 16 różnych mapach. Producent gry zapowiada ośmioosobowe mecze, zróżnicowane krajobrazy, bronie środowiskowe (np. trzęsienia ziemi) oraz ponad 30 typów jednostek. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie.

W co pograć za darmo - część 13 (BF Play4Free, Spiral Knights, WoT i inne) - ilustracja #7

Hellgate: London powróci jako darmowe MMO. Produkcja zostanie wskrzeszona przez wydawcę HanbitSoft, który zapowiedział zamkniętą betę gry. Testy dostępne dla wybrańców ze Stanów Zjednoczonych odbędą się w dniach od 3 do 5 czerwca. Spodziewamy się, że podobna okazja do sprawdzenia tytułu zostanie zaprezentowana także Europejczykom.

Champions Online, darmowe MMO od studia Cryptic, doczekało się nowego dodatku - Resistance, w którym przenosimy się do innego wymiaru. Aktualizacja wprowadza kilka nowych lokacji, postaci i zadań. Przemierzając nową krainę gracze mogą zdobyć dodatkowe elementy kostiumu oraz ekwipunek i zaliczyć wiele wyzwań.

W co pograć za darmo - część 13 (BF Play4Free, Spiral Knights, WoT i inne) - ilustracja #8

Wkrótce gracze Runes of Magic otrzymają czwarty rozdział tej darmowej i epickiej sagi. Chapter IV: Lands of Despair zostanie wydany 16 czerwca i przyniesie wirtualnemu światu nie lada kłopoty – tajemniczą plagę zombie. W sumie dostaniemy cztery dodatkowe strefy, dwa podziemia oraz sporo innych atrakcji. Po szczegóły odsyłamy na oficjalną stronę gry.

W co pograć za darmo - część 13 (BF Play4Free, Spiral Knights, WoT i inne) - ilustracja #9

Age of Empires Online, darmowa wersja kultowej strategii, wystartuje pod koniec tego roku. Tak przynajmniej wynika z komentarza opublikowanego na Twitterze poświęconym grze. Produkcja będzie bezpłatna, ale twórcy wypuszczą dodatkowy pakiet specjalnej zawartości (za około 20 dolarów). W grze pokierujemy jedną z dwóch cywilizacji: Grecką lub Egipską.

W co pograć za darmo - część 13 (BF Play4Free, Spiral Knights, WoT i inne) - ilustracja #10

Studio Rock Hippo Productions pracuje nad grą Brawl Busters, czyli sieciową nawalanką TPP, w której zmierzymy się w trybach współzawodnictwa lub spotkamy w rozgrywce kooperatywnej. W grze zobaczymy pięciu zróżnicowanych bohaterów i kilka form zabawy. Więcej informacji (w tym zwiastun tytułu) znajdziecie w tym miejscu.

W co pograć za darmo - część 13 (BF Play4Free, Spiral Knights, WoT i inne) - ilustracja #11

Studio Gazillion zapowiedziało, że rozgrywka w grze Marvel Universe będzie darmowa. W produkcji tworzonej od kilku lat przeniesiemy się do świata znanego z komiksów i wcielimy w doskonale znane postacie (np. Wolverine, Hulk, czy Spiderman). Głównym wrogiem dla graczy będzie Doktor Doom, a cała fabuła zadań zostanie oparta na znanych seriach komiksowych.

W co pograć za darmo - część 13 (BF Play4Free, Spiral Knights, WoT i inne) - ilustracja #12

W tym tygodniu ruszy zamknięta beta Bounty Hounds Online, darmowego MMORPG-a w futurystycznych klimatach. Twórcy zapewniają, że w ich grze znajdziemy wiele atrakcji, w tym cztery frakcje konfliktu, pięć zróżnicowanych klas, płynną i dynamiczną walkę, rozbudowane PvP i możliwość badania nowych technologii.

W co pograć za darmo - część 13 (BF Play4Free, Spiral Knights, WoT i inne) - ilustracja #13

Ciekawostką przeglądu jest Dany’s Virtual Drum 2. To może nie do końca gra, ale raczej darmowa aplikacja, która stara się symulować... perkusję. W sieci pojawiła się nowa wersja tego odstraszającego wizualnie tworu. Mimo grafiki rodem z painta warto sprawdzić końcowy efekt, bo lepszego klawiaturowego symulatora perki za darmo nie znajdziecie.

W co pograć za darmo - część 13 (BF Play4Free, Spiral Knights, WoT i inne) - ilustracja #14

Co powiecie na grę walki połączoną ze strzelanką? Taką produkcją jest Ruined, który niedawno ruszył i jest dostępny dla wszystkich za (prawie) darmo (mikrotransakcje!). Do wyboru otrzymujemy kilka klas postaci i sporo typów broni – sprawdźcie sami na oficjalnej stronie.

W co pograć za darmo - część 13 (BF Play4Free, Spiral Knights, WoT i inne) - ilustracja #15

Na koniec mała „kontrowersja” – ekipa z Kuma Games postanowiła odtworzyć scenę konfrontacji Osamy Bin Ladena z amerykańskimi żołnierzami. Twórcy przygotowali specjalną mapę i model terrorysty. Żeby wziąć udział w tej akcji i sprawdzić coś, co twórcy określają terminem „newsgame” (gra news) wystarczy udać się na oficjalną stronę Kuma War.

W co pograć za darmo - część 13 (BF Play4Free, Spiral Knights, WoT i inne) - ilustracja #16

Archiwum artykułów:

 1. Część 12Mytheon, The Hunter, Dragon Age: Legends, Dreamlords, King’s Quest III.
 2. Część 11Champions Online, Project Blackout, Bloodline Champions, Duty Calls, PaperPlane.
 3. Część 10Spelunky, War Rock, RaceRoom, Harms Way, Doritos Crash Course, Magritte.
 4. Część 9 - Handball Challenge Training Camp Vol.2, Global Agenda, Super Crate Box, Solace.
 5. Część 8 - League of Legends, Privates, Alien Swarm, Moonbase Alpha, Coma, Alien Zombie Death.
 6. Część 7 - Alliance of Valiant Arms, Shakes & Fidget - The Game, DROD: Architects’ Edition, Spectre, Teeworlds.
 7. Część 6 - Volvo: The Game, Quake Live, Trilby: The Art of Theft, Puddle, JamLegend.
 8. Część 5 - Alien Arena 2010, Ben There Dan That!, Puzzle Bloom, Battleswarm: Field of Honor, Dreamside Maroon.
 9. Część 4 - Death Rally, Bejeweled Blitz, Devil's Tuning Fork, Quantasm, AirRivals.
 10. Część 3 - Attack of the 50ft Robot!, Legends of Zork, Gear, Wolf Team, Buggy Race.
 11. Część 2 - Combat Arms, osu!, FarmVille, Igneous, Peggle: World of Warcraft Edition, Peggle Extreme.
 12. Część 1 - Hedgewars, Frets on Fire, Warsow, Out of Order, Theseus: Return of the Hero.