Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 sierpnia 2008, 11:30

autor: Hed

Ranking PC Gamera – wybierz najlepsze gry PC

Według redaktorów czasopisma PC Gamer, najlepszą grą na komputery osobiste jest na dzień dzisiejszy Team Fortress 2. Spora część graczy na pewno nie zgodzi się z taką opinią i słusznie - każdy ma swoje własne zdanie. Aby zbadać punkt widzenia ogółu graczy, PC Gamer uruchomił stronę, na której możemy wybrać nasze typy w kategorii najlepszej gry na pecety. Dla zachęty ufundowano nagrodę w postaci całkiem niezłego sprzętu. Jakie są Wasze ulubione tytuły?

Według redaktorów czasopisma PC Gamer, najlepszą grą na komputery osobiste jest na dzień dzisiejszy Team Fortress 2. Spora część graczy na pewno nie zgodzi się z taką opinią i słusznie - każdy ma swoje własne zdanie. Aby zbadać punkt widzenia ogółu graczy, PC Gamer uruchomił stronę, na której możemy wybrać nasze typy w kategorii najlepszej gry na pecety. Dla zachęty ufundowano nagrodę w postaci całkiem niezłego sprzętu. Jakie są Wasze ulubione tytuły?

Ranking PC Gamera – wybierz najlepsze gry PC - ilustracja #1

 

Strona umożliwiająca głosowanie pozwala nie tylko na wzięcie udziału w typowaniu, ale także na przeglądanie rankingów innych ludzi oraz prezentuje najpopularniejsze gry na dany dzień plebiscytu. Samo typowanie przebiega w prosty sposób. Najpierw trzeba się zarejestrować, wypełniając dość prosty formularz, który w odróżnieniu od panujących standardów, nie wymaga od nas wpisania pełnych danych osobowych, telefonu, imienia ulubionego zwierzęcia, czy wyboru naszych ulubionych aktywności sportowo-kulturalnych. Przynajmniej człowiek ma poczucie, że nie bierze udziału w akcji marketingowej. Po zarejestrowaniu jesteśmy gotowi do działania.

Ranking PC Gamera – wybierz najlepsze gry PC - ilustracja #2

 

Gdy już się zalogujemy przechodzimy na stronę głosowania (Cast Your Votes Now), gdzie czeka na nas krótka instrukcja jak obsługiwać katalog gier. Następnie, zaczynamy zabawę, klikając w wielki baner z napisem: Click to submit your votes now. Gry zostały pogrupowane według kategorii (po lewej). Wybierając jedną z nich, pojawi się lista możliwych do wybrania tytułów. Jeżeli któryś z nich jest naszym typem, przeciągamy go na ranking po prawej, umieszczając na odpowiedniej pozycji, od miejsca pierwszego do dziesiątego. System działa szybko i sprawnie, więc stworzenie własnej dziesiątki zabiera tylko chwilę. Teoretycznie. Tak naprawdę, bardzo trudno się zdecydować – każda kategoria zawiera mnóstwo świetnych gier.

Ranking PC Gamera – wybierz najlepsze gry PC - ilustracja #3

 

Zapewne część osób, które zainteresują się sprawą, będzie zaskoczona brakiem swoich ulubionych pozycji, szczególnie gdy chodzi o tytuły starsze, które nie zostały w wielu przypadkach wzięte pod uwagę. Przykładowo w kategorii RPG wiele osób razić będzie pewnie brak świetnych serii Ishar, Lands of Lore, Might&Magic, czy Wizardry (jest tylko ósemka). Brakujące gry można zgłaszać i przy odrobinie szczęścia zostaną dodane. Przedwczoraj dodano 64 takich zapomnianych tytułów, a wśród nich głównie produkcje z połowy lat 90-tych. Jednak nie tylko – jest wśród nich także Wiedźmin, który nie został uwzględniony w podstawowej bazie (czy jest aż tak słabo znany na świecie?). Pewne zastrzeżenia może budzić zastosowana metoda określania gatunków. Nigdy nie uważałem przykładowo Thiefa za taktyczną grę FPS, jednak, oczywiście niejako do takiego gatunku pasuje (chociaż sąsiaduje tam wyłącznie z grami w stylu SWAT 4). Dla przejrzystości są to jednak zabiegi konieczne – wiele gier stanowi przecież zupełnie odrębny rodzaj, lub pasuje do wielu kategorii. Pomimo braków jest kilka tytułów naprawdę znaczących, chociaż nie zawsze docenianych. Mnie osobiście ucieszyła obecność niezwykle oryginalnej strategii Mega-lo-mania, wydanej w 1991 roku.

Ranking PC Gamera – wybierz najlepsze gry PC - ilustracja #4

 

Bardzo trudno podjąć decyzję co do wyboru dziesiątki. Wystarczyły dwie kategorie – RPG i strategia – i moja lista się zapełniła. Mimo to, jakoś osiągnąłem konsensus – powyżej prezentuję moją osobistą listę, bazowaną na własnych sympatiach. Na jej szczycie wspomniana strategia, bo chciałbym zobaczyć rozwinięcie tego pomysłu. Miejsce drugie – Ultima Online – gra, która już 10 lat temu pokazała możliwości gatunku sieciowych gier fabularnych i niestety, chyba je wyczerpała. Trójka to Thief, ze względu na klimat, fabułę, stylistykę i niesamowitą ambientową muzykę. Pewnie jeszcze coś zmienię – do końca zbierania typów możliwe jest modyfikowanie własnych list.

Ranking PC Gamera – wybierz najlepsze gry PC - ilustracja #5

 

Zagłosować warto – można sobie przypomnieć parę ciekawych produkcji. Jest jeszcze nagroda - zestaw komputerowy o następujących parametrach: AMD Phenom X4 9850, 2 GB RAM, ATI RAdeon HD4870 512MB, 750GB HDD, 22-calowy monitor. Jakie są Wasze typy?