Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 kwietnia 2009, 12:59

Electronic Arts powoli wycofuje się z zabezpieczeń DRM

Electronic Arts udostępnia narzędzie pozwalające na usunięcie kontrowersyjnego zabezpieczenia DRM - cyfrowego zarządzaniami prawami - z gier wydanych od maja 2008.

Cyfrowe zarządzanie prawami, inaczej DRM, jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych zabezpieczeń pirackich w historii rynku elektronicznej rozrywki. Technologia, wdrożona w życie m.in. przez koncern Electronic Arts, spotkała się z wielką krytyką nie tylko graczy, ale również innych deweloperów, w tym firmy Stardock, która pokusiła się nawet o stworzenie tzw. Karty Praw Gracza, uderzającej bezpośrednio w zjawisko DRM. Okazuje się, że naciski, pozwy sądowe oraz reakcja Federalnej Komisji Handlu wreszcie przynoszą zauważalny skutek – obrońcy technologii łagodzą swoje podejście do tematu.

Koncern Electronic Arts dokonuje tego poprzez udostępnienie specjalnego narzędzia, przy pomocy którego jesteśmy w stanie dokonać deautoryzacji wydawanych przez niego pecetowych gier – jest to tzw. EA De-Authorization Management Tool. Program jest bardzo prosty w obsłudze i obsługuje wszystkie produkcje wydane przez EA od maja 2008 roku, wyszukując je na dysku twardym i usuwając kontrowersyjne zabezpieczenie. Wśród gier znalazły się następujące pozycje: