Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS3NDSX360
Okładka The Lord of the Rings: Conquest (PC)

Władca Pierścieni: Podbój

The Lord of the Rings: Conquest

Gra akcji osadzona w świecie wykreowanym przez J.R.R. Tolkiena na potrzeby trylogii „Władcy Pierścieni”. Produkcja prezentuje wizję uniwersum inspirowaną tą, którą zaproponował Peter Jackson w swoich filmowych adaptacjach.

Akcji | TPP | fantasy | Władca Pierścieni | filmy

Okładka The Lord of the Rings: Conquest (PC)

data premiery gry:

13sty2009

X360 PS3 NDS PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Władca Pierścieni: Podbój to dynamiczna gra akcji, która w większym stopniu nawiązuje do kinowej trylogii w reżyserii Petera Jacksona, aniżeli do kultowych powieści J. R. R. Tolkiena. Opisywany produkt jest dziełem programistów z Pandemic Studios, czyli autorów cenionej serii Star Wars: Battlefront.

Główną atrakcją Podboju jest możliwość brania udziału w ogromnych bitwach, będących w stanie zaważyć na dalszych losach Śródziemia. Do dyspozycji gracza oddano dwie rozbudowane kampanie. Opowiadając się po stronie sił dobra gracz otrzymuje możliwość prześledzenia najważniejszych wydarzeń ze wszystkich trzech filmów, stając w obronie Helmowego Jaru, uczestnicząc w szarży na Polach Pelennoru czy obserwując przemarsz entów na Isengard. Kolejne poziomy przedzielone są scenkami przerywnikowymi, zawierającymi sceny zaczerpnięte bezpośrednio z filmów.

Kampania sił zła stanowi z kolei swego rodzaju wariację na temat tego, co by się stało, gdyby Frodo nie zniszczył Jedynego Pierścienia. Dostępne scenariusze zakładają, iż sługom Saurona udało się pokonać sympatycznego hobbita. Czarnoksiężnik przystępuje do ostatecznej inwazji na Śródziemie, atakując i niszcząc między innymi Rivendell, Minas Tirith czy Shire.

W sumie obie kampanie składają się z szesnastu etapów rozgrywanych na trzech poziomach trudności, a ich przebieg bywa interesujący z uwagi na spore zróżnicowanie zlecanych zadań. Gracz zajmuje się między innymi eliminowaniem obecnych na planszy olifantów, ochranianiem murów fortec przed atakami przeważających sił przeciwnika czy sabotowaniem wrogich katapult. W każdej chwili możliwe jest wywołanie szczegółowej mapy okolicy, na której zaznaczone są aktualne cele misji.

Właściwa rozgrywka oparta jest na rozwiązaniach doskonale znanych z obu części sagi Star Wars: Battlefront. Gracz przez znaczną część zabawy kontroluje podrzędne jednostki, które występują w czterech zasadniczych odmianach. Wojownicy są szczególnie przydatni w walce w zwarciu, łucznicy preferują walkę na dystans, zwiadowcy mogą atakować swe cele z zaskoczenia, a magowie rażą przeciwników czarami oraz leczą rany sojuszniczych oddziałów. Za każdym razem dysponuje się ograniczoną ilością tzw. respawnów, czyli odrodzeń postaci w wybranych punktach mapy. Wyczerpanie limitu jest równoznaczne z przegraniem całej misji.

Oprócz wymienionych wyżej reprezentantów czterech głównych klas gracz w określonych momentach rozgrywki może przejmować kontrolę nad olbrzymami (m.in. trolle, enty, olifanty) oraz znanymi z kinowych produkcji bohaterami. W przypadku kampanii sił dobra są to między innymi Gandalf, Aragorn, Legolas, Gimli czy Faramir. Opowiadając się po stronie sił zła można z kolei kontrolować ruchy Sarumana, Króla Upiorów, Balroga czy wreszcie samego Saurona.

Opracowany na potrzeby gry model walki jest dość uproszczony. Każda ze sterowanych postaci dysponuje pewnym wachlarzem ruchów, który może zostać wyświetlony na ekranie. Dostępne akcje podzielono na zwykłe oraz specjalne, przy czym odpalanie tych drugich wymaga zazwyczaj odczekania kilku sekund czy napełnienia paska mocy. Gracz może łączyć kolejne ataki w bardziej złożone kombinacje uderzeń (combosy), zadając tym samym poważniejsze obrażenia.

Multiplayer stanowi istotny składnik Podboju. W walkach sieciowych może brać udział maksymalnie szesnastu graczy, a z myślą o nich opracowano trzy główne tryby zabawy. Pojedynek drużyn to typowy Team Deathmatch, Podbój opiera się na założeniu utrzymywania kontroli nad określonymi strefami, a Zdobądź pierścień wymusza na grających przenoszenie Jedynego Pierścienia do oznaczonych sekcji mapy.

Zmagania prowadzone są w trójwymiarowym środowisku, obserwowanym z perspektywy trzeciej osoby. Duży nacisk położono zarówno na wykonanie plansz, jak i znajdujących się na nich postaci. W tym drugim przypadku warto dodać, iż główni bohaterowie z wyglądu przypominają aktorów znanych z filmowej trylogii. W tle przewija się także doskonale znana fanom kinowego Władcy Pierścieni muzyka.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1-16  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8 / 10 na podstawie 4541 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,6 / 10 na podstawie 1463 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 139,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Władca Pierścieni: Podbój

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Władca Pierścieni: Podbój

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.4 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 7800 lub lepsza)
  • 6 GB HDD
  • Windows XP/Vista
Władca Pierścieni: Podbój - recenzja gry
Władca Pierścieni: Podbój - recenzja gry

Recenzja 16 stycznia 2009, 13:45

Oprócz „zwykłych” wojowników, nazywanych przez grę dowódcami, na polu bitwy obecne są także olbrzymy i bohaterowie. Nad sojuszniczymi olbrzymami możemy przejmować kontrolę, a wrogie bestie musimy w miarę szybko likwidować. Nie jest to na szczęście proste – korzystanie ze standardowych ataków wymaga dłuższego ostrzału, a ponadto można być zmiażdżonym przez potwora. W rezultacie trzeba zazwyczaj pokombinować, choć szkoda, że jedynie przy próbie „uziemienia” olifanta należy zaliczyć prostą minigrę zręcznościową. W pozostałych przypadkach wystarcza zazwyczaj zakradnięcie się od tyłu i wciśnięcie jednego przycisku. Zabawa w ciele olbrzyma wyraźnie nabiera rumieńców, szczególnie gdy mówimy o entach czy olifantach. Zniszczenia bywają ogromne, a do ospałych ruchów można się szybko przyzwyczaić. Jedyna poważna uciążliwość związana jest z postacią Balroga, a to dlatego, że ciało bestii zasłania praktycznie cały ekran, znacząco utrudniając orientację w terenie. Lista bohaterów obejmuje między innymi Aragorna, Legolasa, Gimliego, Saurona, Króla Upiorów, Sarumana, Gandalfa i Faramira. Przyznam, że po postacie te sięgałem zawsze z dużą ochotą. Umiejętnie dobrano też moment ich aktywacji, a mianowicie końcówkę misji, gdy można spodziewać się pojawienia wrogiego bohatera lub nadciągnięcia większej grupki przeciwników.

X360
PS3
NDS
PC