Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCX360PS3
Okładka Mirror's Edge (PC)

Mirror's Edge

Stworzona przez deweloperów ze studia EA DICE oryginalna gra akcji, która łączy dynamikę typowych strzelanin FPP z elementami platformowymi. Akcja gry toczy się w rozległej metropolii przyszłości, gdzie każdy obywatel śledzony jest w imię własnego dobra przez totalitarny rząd.

Akcji | FPP | science fiction | platformówki 3D | FPS | dystopia | parkour | Xbox Game Pass | EA Play

Okładka Mirror's Edge (PC)

data premiery gry:

11lis2008

X360 PS3

13sty2009

PC

Mirror’s Edge to gra akcji, w której wydarzenia obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Stworzona została przez studio EA DICE, znane przede wszystkim dzięki bestsellerowej serii Battlefield.

Akcja toczy się w niezbyt dalekiej przyszłości, w rozległej metropolii, gdzie każdy człowiek jest monitorowany przez troskliwy, totalitarny rząd. Są jednak ludzie, którzy nie poddają się kontroli i starają się przeszkadzać władzy absolutnej. W jedną z takich osób – czarnowłosą Faith – wcielamy się my. Ma ona za zadanie przekazywanie ważnych informacji tak, aby uchroniły się przed wszędobylskimi oczami i uszami rządu. Kiedy siostra bohaterki zostaje niesłusznie oskarżona o morderstwo, Faith porzuca dostarczanie informacji i stara się oczyścić krewną ze stawianego jej zarzutu.

Grę wyróżnia przede wszystkim okolica, po której się poruszamy i sposób, w jaki to robimy. Odwiedzamy więc przede wszystkim górne partie metropolii – dachy wieżowców, rozwieszone pomiędzy nimi liny etc. Biegamy, skaczemy i zjeżdżamy po pochyłościach dzięki świetnemu opanowaniu le parkour – dyscypliny wymyślonej przez zamieszkującą blokowiska francuską młodzież. Polega ona na swobodnym przemieszczaniu się w miejskiej dżungli w akrobatyczny sposób.

Wprawdzie mamy do dyspozycji rozmaitą broń, ale Faith może także unikać przeciwników dzięki swojej zwinności. Nie nosimy jednak ze sobą bogatego arsenału, ponieważ uniemożliwia on wykonywanie większości akrobacji. W Mirror’s Edge pojawia się również „moment koncentracji” (tutejsza odmiana matrixowego bullet time’u), dzięki któremu zwalnia akcja, a ruchy Faith stają się skuteczniejsze.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 5088 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,6 / 10 na podstawie 635 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Mirror's Edge

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Mirror's Edge

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.4 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza)
  • 8 GB HDD
  • Windows XP SP2/Vista
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Mirror's Edge - recenzja gry
Mirror's Edge - recenzja gry

Recenzja 13 stycznia 2009, 11:04

Absolutną nowością w stosunku do edycji konsolowej jest wzbogacenie plansz o dodatkowe elementy, takie jak flagi, płachty, folie itd. Wszystkie one zachowują się tak jak powinny, tzn. powiewają na wietrze, można nimi poruszać, da się je dziurawić kulami itd. Gdy jakiś zwisający kawałek materiału jest mocno naderwany, grawitacja sprawi, że materiał zwyczajnie urwie się do końca i spadnie na podłogę. Muszę przyznać, że wygląda to bardzo ciekawie, nawet pomimo pajęczynowatej delikatności owych elementów. Wraz z efektami cząsteczkowymi (do zaobserwowania na trailerach promujących wersję PC) świetnie urozmaicają one etapy gry. Są to wprawdzie zmiany tylko kosmetyczne i w żaden sposób nie wpływają na sam gameplay. Mimo to, szkoda, że usprawnienia te dostępne są tylko dla osób posiadających karty graficzne obsługujące technologię PhysX (a więc nowsze produkty firmy nVIDIA). Posiadacze Radeonów muszą niestety obejść się smakiem. U nich Mirror’s Edge będzie wyglądać tak samo jak w wersji konsolowej.

PC
X360
PS3