Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 stycznia 2006, 14:19

autor: Elrond

2005 rekordowym rokiem dla amerykańskiego przemysłu elektronicznej rozgrywki

W ubiegłym roku amerykański przemysł rozrywki elektronicznej odnotował rekordową wysokość sprzedaży w swojej historii, i to mimo mniejszych niż oczekiwano osiągów w ostatnich miesiącach roku, poinformowali przedstawiciele NPD Group.

W ubiegłym roku amerykański przemysł rozrywki elektronicznej odnotował rekordową wysokość sprzedaży w swojej historii, i to mimo mniejszych niż oczekiwano osiągów w ostatnich miesiącach roku, poinformowali przedstawiciele NPD Group.

Popatrzmy więc nieco na liczby, które zobrazują nam ten rekord. I tak amerykańscy sprzedawcy wpuścili na rynek 10.5 miliarda gier, programów oraz akcesoriów, co stanowi 6% wzrost w porównaniu z rokiem 2004. Tym samym pobito rekord 10.3 miliarda należący do najlepszego dotychczas, roku 2002. Należy jednak zauważyć, iż w raporcie tym nie umieszczono danych dotyczących rynku komputerów osobistych. Stosowne zestawienie pojawi się w przyszłym tygodniu.

Sprzedaż konsol odnotowała tendencję zniżkową z racji zwracania się ku systemom nowej generacji, jednak w tym samym okresie rozkwit przeżył segment handheldów, napędzany pojawieniem się konsol przenośnych PSP i DS. Jednak w kategorii oprogramowania królem konsol przenośnych została GBA, ponieważ gry przeznaczone na nią stanowiły aż 64% wszystkich sprzedanych pozycji przeznaczonych na handheldy.

2005 za udany może uważać firma Electronic Arts, która do listy 10 najlepiej sprzedających się tytułów wprowadziła aż 5 gier sygnowanych swoim logo. Były to Madden NFL 06 (w dwóch wersjach - PS2 oraz Xbox), NCAA Footbal 06, MVP Baseball 2005 oraz NBA Live 06. Do dziesiątki załapały się także 3 tytuły nawiązujące do uniwersum Gwiezdnych Wojen: Star Wars: Battlefront II, Star Wars Episode III: Revenge of the Sith oraz LEGO Star Wars.

A oto dziesiątka najlepiej sprzedających się gier ubiegłego roku, w kategorii konsol przenośnych i stacjonarnych

  • Madden NFL 06 (PS2), Electronic Arts, ponad 2.9 miliona sprzedanych egzemplarzy
  • Pokemon Emerald (GBA), Nintendo of America, ponad 1.7 miliona sprzedanych egzemplarzy
  • Gran Turismo 4 (PS2), SCEA, ponad 1.5 miliona sprzedanych egzemplarzy
  • Madden NFL 06 (Xbox), Electronic Arts, ponad 1.2 miliona sprzedanych egzemplarzy
  • NCAA Footbal 06 (PS2), Electronic Arts, ponad 1.1 miliona sprzedanych egzemplarzy
  • Star Wars: Battlefront II (PS2), LucasArts, ponad 1 milion sprzedanych egzemplarzy
  • MVP Baseball 2005 (PS2), Electronic Arts, ponad 970,000 sprzedanych egzemplarzy
  • Star Wars Episode III: Revenge of the Sith (PS2), LucasArts, ponad 930,000 sprzedanych egzemplarzy
  • NBA Live 06 (PS2), Electronic Arts, ponad 820,000 sprzedanych egzemplarzy
  • LEGO Star Wars (PS2), Eidos, ponad 800,000 sprzedanych egzemplarzy
gry