Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

2. zimna wojna

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Strona 2. Gry o tematyce zimna wojna ułożone według popularności.

PC
PC Windows57WWW1
PlayStation
Sony PlayStation 411Sony PlayStation 35Sony PlayStation 24
Sony PlayStation 1
PlayStation Portable5PlayStation Vita2
Xbox
Microsoft XBOX ONE11Microsoft Xbox 36011Microsoft Xbox2
Mobile
Android3Apple iOS3Windows Phone1
Nintendo
Nintendo Switch2Nintendo Wii2Nintendo DS1
Nintendo Wii U
Nintendo 3DS1
Game Boy Advance
Nintendo GameCube1
Więcej
Mniej
Akcji29
Zręcznościowe
Bijatyki
RPG
Strategiczne30 Przygodowe5
Sportowe
Wyścigi
Symulacje4
Logiczne
Towarzyskie
MMO1
Metal Gear Solid: Portable Ops
Metal Gear Solid: Portable Ops

Akcji 5 grudnia 2006

Metal Gear Solid: Portable Ops jest pierwszą prawdziwą grą z serii o przygodach Snake’a na konsolę PlayStation Portable, która bezpośrednio nawiązuje do zdarzeń przedstawionych w produktach z cyklu MGS ze stacjonarnych platform

PSP

Alekhine's Gun
Alekhine's Gun

Akcji 1 marca 2016

Osadzona w zimnowojennych realiach trzecioosobowa gra akcji z elementami skradanki, stworzona przez studio Haggard Games (pierwotnie jako trzecia odsłona cyklu Death to Spies). W grze wcielamy się w rosyjskiego agenta i wykwalifikowanego zabójcę, który we współpracy z amerykańskim CIA bierze udział w szeregu operacji szpiegowskich w różnych rejonach świata (Europa, USA, Kuba). Kiedy nasz protagonista odkryje tajny spisek, na jego barkach spocznie los nie tylko USA, ale i całego świata. Mechanika zabawy nawiązuje dość wyraźnie do gier z cyklu Hitman. W toku 11 misji o otwartej strukturze do zadań gracza należy m.in. infiltracja tajnych baz, wykradanie dokumentów oraz eliminacja przeciwników. Każdą z misji wykonać możemy na wiele różnych sposobów, korzystając z szerokiego wachlarza możliwości, takich jak przebrania, garota, trucizny, noże i broń palna, a nawet upozorowanie wypadku. Dokonania graczy są oceniane na podstawie ich skuteczności i trafiają do specjalnego internetowego rankingu.

PCPS4XONE

Arma III Creator DLC: Global Mobilization - Cold War Germany
Arma III Creator DLC: Global Mobilization - Cold War Germany

Akcji 29 kwietnia 2019

Global Mobilization - Cold War Germany to rozszerzenie do wydanego w 2013 roku militarnego symulatora Arma III. W przeciwieństwie do podstawowej wersji gry za wydanie odpowiada nie Bohemia Interactive, lecz studio Vertexmacht.

PC

Command: Modern Air/Naval Operations
Command: Modern Air/Naval Operations

Strategiczne 24 września 2013

Niezwykle rozbudowana gra strategiczna, opracowana we współpracy studia Warfare Sims z uznanym wydawcą – firmą Slitherine. Command: Modern Air/Naval Operations pozwala graczom przejąć dowodzenie nad flotą złożoną z lotniskowców i okrętów wsparcia, a także samolotów szturmowych oraz transportowych. Podczas zabawy możemy wziąć udział w kilkudziesięciu scenariuszach, odnoszących się zarówno do wydarzeń historycznych, jak i całkowicie fikcyjnych, rozgrywających się w niedalekiej przyszłości. Gra pozwala na prowadzenie działań wojennych w skali mikro i makro, cechując się przy tym sporym realizmem w odwzorowaniu pola bitwy oraz całej masy czynników zewnętrznych, wpływających na przebieg walk. Tytuł odznacza się także złożoną sztuczną inteligencją – zarówno wykorzystujących różne taktyki przeciwników, jak i naszych podwładnych, dzięki czemu możemy zautomatyzować niektóre z wykonywanych czynności, oddając je w ręce komputerowej AI.

PC

Soviet City
Soviet City

Strategiczne prace wstrzymane

Kontrowersyjna gra z gatunku city builder, przedstawiająca absurdy i okrucieństwo radzieckiego ustroju komunistycznego. Produkcję stworzyło polskie studio Chicken in The Corn, twórcy mrocznej przygodówki 1heart. W Soviet City wcielamy się w sowieckiego burmistrza, którego zadaniem jest rozwój miasta i utrzymanie rządów silnej ręki. Wymaga to nie tylko wznoszenia budynków i odpowiednich infrastruktur. Ważnym czynnikiem jest umiejętne korzystanie z różnych metod wpływania na mieszkańców – a nawet terroru – tak, aby realizować założenia ustroju, a jednocześnie nie doprowadzić do wybuchu buntu. A zatem do właściwego funkcjonowania miasta konieczne jest nie tylko sprawne zarządzanie, ale także sprawowanie nieustannej kontroli nad obywatelami, a nawet uciekanie się do bezwzględnego zastraszania. Soviet City zawiera wyłącznie tryb dla jednego gracza, nastawiony na krótkie sesje, z których każda oferuje losowo wygenerowane miasto i nieco odmienne cele. Ponurą tematykę podkreśla ciemna, brunatna kolorystyka i klimatyczna oprawa dźwiękowa.

PC

Cold War: Szpieg Zimnej Wojny
Cold War: Szpieg Zimnej Wojny

Akcji 27 września 2005

Gra przygodowa z elementami akcji, osadzona w realiach Zimnej Wojny. Gracz kieruje poczynaniami amerykańskiego dziennikarza, który okrywa plany sabotażu, mającego na celu wysadzenie elektrowni w Czarnobylu.

PCXBOX

Armored Brigade
Armored Brigade

Strategiczne 15 listopada 2018

Realistyczna gra strategiczna rozgrywana w czasie rzeczywistym. Produkcja Veitikka Studios przenosi nas do realiów alternatywnej zimnej wojny, gdzie siły zbrojne NATO oraz wojska Bloku Wschodniego ścierają się w zażartych walkach na ziemi i w powietrzu. Gracz przejmuje kontrolę nad dokładnie odwzorowanymi pojazdami oraz oddziałami piechoty i w realistycznych bitwach zmaga się z pomysłową i nieprzewidywalną sztuczną inteligencją. Batalie mogą toczyć się na olbrzymich połaciach terenu, nawet o wielkości 15 na 15 kilometrów. Warunki pogodowe i terenowe oraz cykl dnia i nocy mają istotny wpływ na skuteczność dowodzonych jednostek, podobnie jak wyszkolenie, zmęczenie oraz morale żołnierzy. Rozgrywkę urozmaica fakt, że walczące na mapie strony mogą starać się wypełnić kompletnie odmienne cele. Gra nie zawiera trybu wieloosobowego. Potyczki singleplayer możemy toczyć w czasie rzeczywistym, albo w rundach trwających określony czas. Wśród dostępnych stron konfliktu znajdują się: USA, ZSRR, Wielka Brytania, Polska, Finlandia oraz Wschodnie i Zachodnie Niemcy. Tytuł może być wzbogacany o nowe frakcje i arsenały broni za pomocą wbudowanego edytora.

PC

Metal Gear Solid 3D: Snake Eater
Metal Gear Solid 3D: Snake Eater

Akcji 21 lutego 2012

Rozszerzona wersja znanej z konsol PlayStation 2 gry Metal Gear Solid 3: Snake Eater, przygotowana z myślą o użytkownikach przenośnej konsolki 3DS. Pod względem fabularnym gra stanowi swoisty prequel całej serii o przygodach żołnierza oddziałów specjalnych znanego jako Snake. Akcja osadzona została w latach 60. ubiegłego wieku w Związku Radzieckim, a zadaniem bohatera jest przechwycenie genialnego naukowca Nikolaia Sokolova, odpowiedzialnego za przełomową technologię militarną. Misję utrudnia zaś fakt, że mentorka Snake’a zdradza USA i przechodzi na stronę radzieckich terrorystów, pragnących wykorzystać wspomnianą technologię do rozpętania III wojny światowej. Podobnie jak pierwowzór z 2004 roku, Metal Gear Solid 3D jest rasową skradanką, kładącą nacisk na walkę w zwarciu i ciche eliminowanie przeciwników. Przeniesienie gry na nową platformę stało się jednak okazją do usprawnienia pewnych elementów mechaniki oraz nadania jej oprawie charakterystycznego dla konsolki Nintendo efektu 3D.

3DS

Contract J.A.C.K.
Contract J.A.C.K.

Akcji 18 listopada 2003

Prequel przygodowej gry akcji – No One Lives Forever 2: A Spy in H.A.R.M.'s Way. Tym razem nie wcielamy się w postać agentki Cate Archer (głównej bohaterki obu poprzednich części serii NOLF), lecz staniemy się czarnym charakterem, Johnem Jackiem, płatnym najemnikiem pracującym dla organizacji przestępczej H.A.R.M.

PC

Metal Gear Solid 3: Subsistence
Metal Gear Solid 3: Subsistence

Akcji 14 marca 2006

Ulepszona i rozbudowana wersja gry Metal Gear Solid 3: Snake Eater z roku 2004, w której kierując postacią głównego protagonisty serii, Snake’a, udajemy się do Związku Radzieckiego, aby przechwycić plany technologii pozwalającej na przenoszenie ładunków nuklearnych. Główną nowością Metal Gear Solid 3: Subsistence jest nieobecny w pierwowzorze tryb online, pozwalający na wspólną zabawę do 6 graczy w jednym z kilku wariantów rozgrywki, takich jak klasyczny Team Battle czy Snake and Enemy. Nowa wersja gry oferuje także unowocześnioną i bardziej funkcjonalną pracę kamery, dzięki której możemy np. przełączyć się na widok trzecioosobowy, zapewniający szersze pole widzenia i większą swobodę poruszania się. Całość uzupełnia zestaw dodatkowych etapów do trybu Snake vs. Monkey oraz dostępna po ukończeniu gry opcja Duel Mode, pozwalająca na ponowne rozegranie pojedynku z każdym bossem. W pakiecie znalazły się też dwie klasyczne gry z cyklu Metal Gear, które zapoczątkowały całą serię.

PS2

Tropico: Rajska Wyspa
Tropico: Rajska Wyspa

Strategiczne 9 stycznia 2002

Oficjalny dodatek do wydanej wiosną 2001 roku strategii ekonomicznej Tropico studia PopTop Software. Podczas zabawy mamy ponownie okazję wcielić się w rolę dyktatora małej, karaibskiej wysepki i stosując różne strategie działania doprowadzić do jej rozkwitu. Rozszerzenie zatytułowane Rajska Wyspa (ang. Paradise Island) wprowadza do gry ponad 20 zupełnie nowych scenariuszy, szereg niedostępnych wcześniej budynków, nowe atrakcje dla odwiedzających, a także niespotykane dotąd typy turystów. Naszą wysepkę nękają teraz groźne zjawiska meteorologiczne w typie tropikalnych burz i huraganów, a my jako dyktator zyskujemy wachlarz dodatkowych atrybutów, dzięki którym możemy wpływać na poczynania obywateli. Podobnie jak w grze podstawowej, rozgrywkę uprzyjemnia nam nastrojowa, latynoska muzyka.

PC

Sunset
Sunset

Przygodowe 21 maja 2015

Oryginalna przygodówka opracowana przez niezależne studio Tale of Tales, której akcja rozgrywa się w 1972 roku w fikcyjnej południowoamerykańskiej metropolii. Główną bohaterką gry jest Angela Burnes – pokojówka zatrudniona przez wpływowego magnata Gabriela Ortegę. Każdego wieczora protagonistka porządkuje apartament milionera, a po wykonaniu kolejnych zadań z pozostawionej przez niego listy myszkuje w jego prywatnych rzeczach. To właśnie w ten sposób trafia na ślad szeroko zakrojonego spisku, którego celem jest obalenie militarnego reżimu rządzącego krajem. Rola, jaką panna Burnes odegra w zbliżającej się rewolucji, zależy wyłącznie od poczynań gracza. W Sunset akcja prezentowana jest z perspektywy pierwszej osoby, a w trakcie zabawy nie tylko realizujemy podstawowe cele, lecz także oddajemy się pobocznym aktywnościom, odkrywając w ten sposób kolejne fragmenty fabularnej układanki. Istotny element gry stanowi budowanie mniej lub bardziej pozytywnych relacji z szefem – Ortega reaguje na nasze poczynania w odpowiedni sposób, pozostawiając nam listy lub notatki. Całości dopełnia prosta, aczkolwiek klimatyczna oprawa graficzna, zrealizowana w oparciu o silnik Unity.

PC

Tunele Stalina 2
Tunele Stalina 2

Akcji 5 października 2006

The Stalin Subway: Red Veil to twórcze rozwinięcie usytuowanej w niezwykle interesujących realiach strzelaniny typu FPS. Akcja Red Veil ma miejsce w sowieckiej Rosji, kilka lat po wydarzeniach znanych z pierwowzoru.

PC

Arma: Cold War Assault
Arma: Cold War Assault

Akcji 9 sierpnia 2011

Arma: Cold War Assault to odświeżona wersja debiutanckiego działa studia Bohemia Interactive, czyli Operation Flashpoint. Wznowienie łączy w sobie podstawową grę oraz dodatek Resistance. Cały zestaw wzbogacony został o łatkę 1.99, zawierającą poprawki polepszające kompatybilność ze współczesnymi pecetami.

PC

The Stalin Subway
The Stalin Subway

Akcji 29 września 2005

First person shooter z akcją osadzoną w Moskwie w roku 1952. Gracz wciela się w porucznika MGB (późniejsze KGB) i zostaje wplątany w spisek, którego celem jest odsunięcie od władzy Józefa Stalina.

PC

Defcon: Globalna wojna termonuklearna
Defcon: Globalna wojna termonuklearna

Strategiczne 29 września 2006

Defcon to już trzeci projekt developerów ze studia Introversion Software, którzy stoją za stworzeniem Uplink: Trust is a Weakness oraz Darwinii. Inspiracją do powstania opisywanej gry bez wątpienia był film Gry wojenne (WarGames) z 1983 roku, a konkretniej sceny, gdzie tamtejszy superkomputer przeprowadzał liczne symulacje globalnego konfliktu nuklearnego.

PC

Agent
Agent

Akcji prace wstrzymane

Poboczny projekt studia Rockstar North, przygotowany ekskluzywnie dla posiadaczy konsol firmy Sony. Akcja gry przenosi nas w zimnowojenne realia końca lat 70-tych, w czasy eskalacji napięcia pomiędzy dwoma supermocarstwami: Związkiem Radzieckim i USA. Wcielamy się w rolę szpiega, który zostaje wplątany w skomplikowaną intrygę, rozgrywającą się po obu stronach „żelaznej kurtyny” i mogącą wywrzeć wpływ na sytuację polityczną na świecie. Nasze działania wymagają jednak sporej dozy ostrożności, gdyż nawet najdrobniejszy incydent lub nieprzemyślane działanie doprowadzić może do wybuchu III wojny światowej. Tytuł reprezentuje popularny gatunek trzecioosobowych gier akcji, kładąc jednocześnie spory nacisk na elementy czysto skradankowe. Twórcom udało się połączyć elementy charakterystyczne dla kultowej serii Grand Theft Auto tzn. możliwość swobodnej eksploracji ogromnego, otwartego świata z szeregiem rozwiązań wykraczających poza utarte schematy gier akcji.

PS4

'83
'83

Akcji 2020

Realistyczny sieciowy FPS opracowany przez twórców Rising Storm 2: Vietnam (studio Antimatter Games). Tym razem deweloper przedstawia alternatywny koniec zimnej wojny, pozwalając graczom na wzięcie udziału w konflikcie pomiędzy wojskami NATO oraz Układu Warszawskiego.

PC

The Berlin Wall
The Berlin Wall

Przygodowe listopad 2019

Gra przygodowa, wzbogacona o elementy zaczerpnięte ze skradanek i strategii, w której śledzimy losy trójki bohaterów próbujących uciec z totalitarnej części miasta przedzielonego kamiennym murem. W trakcie rozgrywki w The Berlin Wall nie tylko zajmujemy się organizacją i przygotowaniem planu ucieczki, lecz także zdobywamy środki i narzędzia potrzebne do jego realizacji, a kiedy czujemy się na to gotowi – samodzielnie dokonujemy próby nielegalnego przekroczenia granicy.

PC

Supreme Ruler Cold War
Supreme Ruler Cold War

Strategiczne 19 lipca 2011

Supreme Ruler Cold War to kolejna część serii gier strategicznych, przygotowywanych przez Battlegoat Studios. Tym razem akcja przenosi nas w czasy Zimnej Wojny, gdy świat obserwując napięcie pomiędzy dwoma ówczesnymi potęgami - USA i ZSRR - stanął w obliczu kolejnego konfliktu zbrojnego na globalną skalę.

PC

Operation Flashpoint: Platynowa Edycja
Operation Flashpoint: Platynowa Edycja

Akcji 12 sierpnia 2004

Specjalna, Platynowa edycja znakomitej gry wojennej Operation Flashpoint: Cold War Crisis. W jej skład poza wspomnianym tytułem wchodzą dwa dodatki do niego: Operation Flashpoint: Gold Upgrade i Operation Flashpoint: Resistance.

PC

Outreach
Outreach

Przygodowe jeszcze nie ogłoszona

Pierwszoosobowa przygodówka z elementami gry eksploracyjnej, opracowana przez brytyjskie studio Pixel Spill. Tytuł przenosi nas do alternatywnej wersji lat osiemdziesiątych XX wieku – głównym bohaterem jest kosmonauta, którego zadaniem jest odkrycie powodów utraty łączności z tajną sowiecką baza kosmiczną. Po dotarciu na miejsce protagonista szybko odkrywa, że jej załoga przepadła bez wieści, a wiele systemów pokładowych jest w opłakanym stanie. Jak nietrudno się domyślić, to na jego barkach spoczywa zadanie rozwiązania zagadki stojącej za tymi wydarzeniami. Filarem rozgrywki w Outreach jest eksploracja stacji kosmicznej, którą uatrakcyjnia zerowa grawitacja. W trakcie zabawy gromadzimy wskazówki i dowody, by w ten sposób stopniowo odkrywać kolejne fragmenty fabularnej układanki. Od czasu do czasu przychodzi nam również rozwiązywać nieskomplikowane zagadki logiczne. Całość okraszono trójwymiarową oprawą graficzną – na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie przedmioty, obrazy i struktury są albo bezpośrednio wzorowane na swoich odpowiednikach z epoki, albo przynajmniej nimi zainspirowane.

PC

Metal Gear Solid: Portable Ops Plus
Metal Gear Solid: Portable Ops Plus

Akcji 28 marca 2008

Metal Gear Solid: Portable Ops Plus to dodatek do Metal Gear Solid: Portable Ops, gry akcji z elementami „skradanki”, która okazała się dużym sukcesem firmy Konami na całym świecie. Wcielaliśmy się w niej w rolę Big Bossa (Snake’a) i poznawaliśmy fabułę, która bezpośrednio nawiązywała do zdarzeń przedstawionych w produktach z cyklu MGS (szczególnie do Metal Gear Slid 3: Snake Eater) znanych ze stacjonarnych konsol.

PSP

East vs. West: A Hearts of Iron Game
East vs. West: A Hearts of Iron Game

Strategiczne prace wstrzymane

Rozbudowana strategia o czasach Zimnej Wojny. Wcielamy się w niej w dowódcę państwa reprezentującego jedną z dwóch stron: Zachód lub Blok Wschodni. Podczas zabawy wpływamy na szereg elementów i przeprowadzamy działania dyplomatyczne, militarne lub szpiegowskie. Produkcja korzysta z silnika Clausewitz, znanego z Crusader Kings II.

PC