Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Warno (PC)
OkładkaWarno (PC)

Warno PC

Warno jest strategią czasu rzeczywistego od znanego m.in. z cyklu Wargame studia Eugen Systems. Produkcja podejmuje tematykę zimnej wojny, która przeradza się w III wojnę światową. Warno oferuje rozgrywki single i multiplayer.

Strategiczne | RTS | zimna wojna | sieciowe | strategiczne wojenne | kooperacja | alternatywna historia | lata 80.

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Warno Premiera PC

wczesny dostęp

20stycznia2022

23maja2024

Steam

23maja2024

producent: Eugen Systems wydawca: Eugen Systems

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Warno to nowa gra strategiczna typu RTS od weteranów ze studia Eugen Systems, odpowiedzialnych m.in. za serię Wargame czy pamiętne R.U.S.E.. Tym razem twórcy pozwolili nam wziąć udział w eskalującej zimnej wojnie, która przeradza się w III wojnę światową pomiędzy siłami NATO i Układu Warszawskiego. Produkcja jest określana jako duchowy spadkobierca wymienionych wcześniej pozycji.

Fabuła

W Warno przedstawiona zostanie fikcyjna historia końcówki XX wieku. W 1987 roku – w wyniku zamachu stanu przeprowadzonego przez zatwardziałych komunistów – obalony został Michaił Gorbaczow, Sekretarz Generalny Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (faktycznie pełniący tę funkcję aż do roku 1991). Przyczyniło się to do zaognienia trwającej zimnej wojny – w efekcie armie NATO i Układu Warszawskiego rozlokowały się w podzielonych Murem Berlińskim Niemczech i oczekują nieuniknionego konfliktu. Staje się to przyczynkiem do wybuchu III wojny światowej.

Mechanika

Deweloperzy pomyśleli zarówno o graczach lubujących się w samotnej zabawie, jak i tych, którym niestraszne potyczki sieciowe. Do tych pierwszych skierowano cztery kampanie Army General, które umożliwiają poprowadzenie wojsk w scenariuszach typu „co by było, gdyby” (ang. what if). Druga grupa otrzymała natomiast rozbudowany tryb multiplayer, oferujący zarówno starcia 1 na 1, jak i kooperację dla maksymalnie 10 graczy (czyli walki 10 na 10), a także potyczki rankingowe.

Warno pozwala pokierować w czasie rzeczywistym ponad 600 różnymi jednostkami lądowymi i powietrznymi – od poborowych Specnazu oraz mobilnych systemów SAM, przez samoloty i śmigłowce bojowe pokroju Gazelle, SU-25 Frogfoot czy Mil Mi-24 aż po samobieżna artylerię i czołgi takie jak MCV-80, M1A1 Abrams, Leopard oraz KPz T-55AM2. Każda z nich jest unikalna dla danej nacji i posiada swoje mocne oraz słabe strony. Zadaniem gracza jest taki dobór armii, aby była ona możliwie najbardziej efektywna.

W Warno dostępnych jest sześć frakcji – należące do NATO Stany Zjednoczone, Niemcy Zachodnie, Wielką Brytanię i Francja oraz tworzące Układ Warszawski Związek Radziecki i NRD. W ich ramach można pokierować takimi legendarnymi formacjami jak 11. Pułk Kawalerii Pancernej (tzw. Czarne Konie) i 3. Dywizja Piechoty USA, 5. Dywizja Pancerna Bundeswehry, sowieckie 79. Dywizja Pancerna Gwardii i 27. Dywizja Strzelców Zmotoryzowanych Gwardii czy 7. Dywizja Pancerna NRD. Każda z nich może służyć jako oddział macierzysty naszej armii, którą zarządzamy aż do poziomu plutonów.

Kwestie techniczne

Warno napędza IRIS Zoom Engine, czyli autorski silnik studia Eugen Systems, wykorzystywany już w pracach nad R.U.S.E. Został on jednak znacząco ulepszony, aby gra spełniała obecne standardy. Chcąc zwiększyć realizm, deweloperzy ulepszyli choćby technologię renderowania terenu, a także stworzyli nowe zasoby 3D, zapewniające m.in. dokładniejsze i bardziej zróżnicowane modele jednostek. Zmiany są szczególnie widoczne w systemie uszkodzeń – gdy nasze oddziały odnoszą obrażenia, poszczególne jednostki tracą elementy wyposażenia; niekiedy doprowadza to nawet do wybuchu magazynku z amunicją, co z kolei może spowodować zniszczenie pobliskiej konstrukcji.

Równie szczegółowo prezentują się wszelkie usterki pojazdów – helikopter może stracić łopaty, a samolot skrzydło. Efektownie prezentują się również eksplozje, po których zostają różnej wielkości kratery. Sprawia to, że pola bitew nie tylko cieszą oczy, ale również dostarczają wielu opcji taktycznych – można np. wykorzystać dym jako naturalną zasłonę dla naszych wojsk. Użytek zrobimy także ze wzgórz, małych wiosek, gęstych lasów, meandrujących rzek, mostów i stref przemysłowych.

Ostatnia modyfikacja 7 maja 2024

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-20  

Ocena użytkowników: 3,4 / 10 na podstawie 17 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 4.8 / 10 na podstawie 86 głosów czytelników.

Warno cena w dniu premiery: 179,90 PLN

Wymagania wiekowe Warno: 12+

Warno Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-2100 3.1 GHz / AMD Athlon 200GE 3.2 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTS 450 / Radeon HD 5570 lub lepsza
 • 50 GB HDD
 • Windows 7(SP1)/8.1/10/11 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i3-8100 3.6 GHz / AMD Ryzen 3 1200 3.1 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 780 / 4 GB Radeon R9 290X lub lepsza
 • 50 GB HDD
 • Windows 7(SP1)/8.1/10/11 64-bit