Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 maja 2024, 10:27

Gry strategiczne biorą odwet na Encyklopedii, wpisy Green Hell 2 i Jurassic World Evolution 3 są gotowe na oficjalne zapowiedzi

Poprzedni tydzień był ubogi w wieści o grach strategicznych, więc dziś, w przeglądzie nowości w Encyklopedii Gier nr 19/2024, czeka na Was pięć świeżych pozycji tego typu – pośród 20 najnowszych wpisów. Nastąpiły też 23 zmiany dat premier (np. Warno i ATS: Nebraska).

Źródło fot. Eugen Systems (screen z gry Warno)
i

O dziwo, w ubiegłym tygodniu nie dodaliśmy do Encyklopedii Gier ani jednej nowej strategii (po raz pierwszy od początku roku), więc w bieżącym to nadrobiliśmy. Nie tylko mamy szereg świeżo wpisanych pozycji reprezentujących w ten gatunek – w tym niezapowiedziane jeszcze oficjalnie Jurassic World Evolution 3 – ale także poznaliśmy daty premier paru takich produkcji, np. RTS-a Warno od twórców serii Wargame.

W innych kategoriach gier też sporo się wydarzyło. Wiele nowych tytułów pojawiło się w kategorii „akcyjniaków”, w tym The Forever Winter, kooperacyjny extraction shooter ukazujący koszmar futurystycznej wojny, czy Realm of Ink nawiązujące do Hadesa. Ponadto na horyzoncie ukazało się Green Hell 2, czyli kontynuacja bardzo popularnego polskiego survivalu.

Jeśli któraś z poniższych gier wpadnie Wam w oko, możecie dodać ją do obserwowanych z poziomu wpisu w Encyklopedii (to nasz lokalny odpowiednik list życzeń). Dzięki temu otrzymacie powiadomienie, gdy pojawią się nowe teksty na jej temat.

Na początek, jak zwykle, przedstawię Wam najciekawsze gry dodane do Encyklopedii w ostatnim tygodniu – z podziałem na podstawowe gatunki. Są tu nie tylko świeżo zapowiedziane pozycje, ale i takie, które mogły zostać ujawnione jakiś czas temu, a teraz przebiły się przez tłum i wpadły na nasz radar.

Nowo dodane gry – strategie

Tlatoani (PC)

Skupiona na cywilizacji Azteków strategia ekonomiczna z ręcznie malowaną grafiką, której twórcy starali się wypośrodkować cechy takich tytułów jak Banished i Immortal Cities: Children of the Nile. W Tlatoani jako władca mamy za zadanie przekształcić małą wioskę w imperium.

Gra jest dostępna na Steamie od 29 kwietnia w wersji alfa (Prologue).

 1. Zobacz zwiastun i pełny opis; sprawdź wymagania sprzętowe

Mars Horizon 2: The Search for Life (PC)

Kontynuacja strategii ekonomicznej z elementami symulacji, w której kierujemy agencją kosmiczną, wydanej w 2020 roku. W Mars Horizon 2: The Search for Life poszukujemy życia pozaziemskiego, samodzielnie projektując rakiety i łaziki, organizując misje i prowadząc badania.

 1. Zobacz zwiastun i pełny opis; sprawdź wymagania sprzętowe

Car Manufacture (PC)

Polska strategia ekonomiczna z elementami symulacji, w której prowadzimy fabrykę samochodów na początku XX wieku. W Car Manufacture zajmujemy się całym procesem produkcji, a także dbamy o działania promocyjne, śledzimy rynkowe trendy i czuwamy nad potrzebami pracowników.

Gra zadebiutuje w II kwartale i zostanie wydana z polskimi napisami. Na Steamie jest dostępna wersja demo (Prologue).

 1. Zobacz zwiastun i pełny opis; sprawdź wymagania sprzętowe

Don’t Kill Them All (PC)

Humorystyczna strategia, w której próbujemy nauczyć klan orków życia napędzanego przez pasje i samodoskonalenie. W Don't Kill Them All wznosimy obóz i pomagamy zielonoskórym w samorealizacji, a także udajemy się na wyprawy i toczymy turowe potyczki.

Gra ma zadebiutować w 2026 roku.

 1. Zobacz zwiastun i pełny opis

Nowo dodane gry – RPG

Chrono Ark (PC)

Gra (j)RPG z elementami roguelike’a i karcianki. W Chrono Ark prowadzimy Lucy i jej towarzyszy przez zniszczony świat fantasy, wykonujemy zadania i toczymy turowe potyczki w widoku FPP, zagrywając karty odpowiadające różnorodnym umiejętnościom.

Gra zadebiutowała 3 maja w wersji 1.0, po czterech i pół roku wczesnego dostępu. Obecnie ma 90% pozytywnych recenzji na Steamie (z 8,2 tys.).

 1. Zobacz zwiastun i pełny opis; sprawdź wymagania sprzętowe i cenę

Seablip (PC)

Gra RPG z otwartym światem, w której wcielamy się w początkującego pirata. W Seablip przemierzamy archipelag, wykonujemy zadania, gromadzimy fortunę i toczymy zacięte morskie bitwy, ukazane w sposób przywodzący na myśl cykl Advance Wars.

Gra zadebiutuje 17 maja we wczesnym dostępie. Na Steamie jest dostępna wersja demo.

 1. Zobacz zwiastun i pełny opis

Keylocker (PC, XSX/S)

Izometryczna gra jRPG łącząca rytmikę z turowymi potyczkami, osadzona na cyberpunkowym Saturnie. W Keylocker wcielamy się w anarchistyczną piosenkarkę B0B0, która próbuje obalić system władzy zakazujący grania i słuchania muzyki na planecie.

Gra zadebiutuje latem. Na Steamie jest dostępna wersja demo.

 1. Zobacz zwiastun i pełny opis; sprawdź wymagania sprzętowe

Pathfinder: Wrath of the Righteous - A Dance of Masks

Szósty dodatek do gry RPG z 2021 roku. Pathfinder: Wrath of the Righteous - A Dance of Masks pozwala nam odwiedzić miasto Kenabres podczas festiwalu, wziąć udział w nowych wydarzeniach, a także zawalczyć na specjalnej arenie oraz wypróbować nową broń i archetypy postaci.

Dodatek zadebiutuje 13 czerwca na PC (Steam), PlayStation, Xboxach i Switchu.

 1. Zobacz zwiastun i pełny opis

Nowo dodane gry – akcja

Vampire Survivors: Operation Guns

Czwarty dodatek do bestsellerowej gry typu arena survival, który stanowi jej crossover z kultową serią Contra. Vampire Survivors: Operation Guns przynosi szereg postaci, broni, przeciwników oraz map rodem z cyklu firmy Konami.

Dodatek zadebiutował 9 maja na PC (Steam), XSX/S, XOne, Switchu, iOS i Androidzie.

 1. Zobacz zwiastun i pełny opis; sprawdź cenę

Robobeat (PC)

Strzelanka FPP, w której eliminujemy przeciwników w rytm muzyki techno. W Robobeat jako łowca nagród Ace polujemy na ekscentrycznego robotycznego showmana w jego rezydencji, po której poruszamy się w widowiskowy sposób, np. biegając po ścianach czy wykonując podwójne skoki.

Gra zadebiutuje 14 maja. Na Steamie jest dostępna wersja demo. Obecnie zajmuje tam dość wysokie, 348. miejsce w rankingu list życzeń.

 1. Zobacz zwiastun i pełny opis; sprawdź wymagania sprzętowe

Realm of Ink (PC)

Gra akcji z widokiem izometrycznym i elementami roguelite, przypominająca serię Hades. W Realm of Ink walczymy z przeznaczeniem jako trzy grywalne postacie, które odkryły, że są bohaterami książki fantasy. Grafika jest inspirowana tradycyjnym chińskim malarstwem.

Gra zadebiutuje 17 maja we wczesnym dostępie. Na Steamie można wypróbować wersję demo. Obecnie zajmuje tam dość wysokie, 288. miejsce w rankingu list życzeń.

 1. Zobacz zwiastun i pełny opis; sprawdź wymagania sprzętowe

A Twisted Path to Renown (PC)

Sieciowa gra akcji typu extraction shooter od studia Game-Labs, osadzona na Dzikim Zachodzie w 1899 roku. W A Twisted Path to Renown poza ekspedycjami, podczas których współpracujemy i rywalizujemy z innymi graczami (PvPvE), występują elementy survivalowe i MMO.

Gra zadebiutuje w czerwcu we wczesnym dostępie na Steamie i zostanie wydana z polskimi napisami.

 1. Zobacz zwiastun i pełny opis; sprawdź wymagania sprzętowe

Gundam Breaker 4 (PC i konsole)

Czwarta główna część serii gier akcji TPP z mechami, opartych na licencji kultowego anime. W Gundam Breaker 4 przejmujemy kontrolę nad własnym Gunpla i bierzemy udział w dynamicznych starciach, wyrywając części wrogom, a następnie instalując je w naszym modelu.

Gra zadebiutuje 29 sierpnia na PC (Steam), PS5, PS4 i Switchu.

 1. Zobacz zwiastun i pełny opis; sprawdź wymagania sprzętowe

Funko Fusion (PC i konsole)

Przygodowa gra akcji TPP z ironicznym humorem. W Funko Fusion kontrolujemy wybraną postać z ok. 20 popkulturowych marek wytwórni Universal (np. Powrót do przyszłości, Jurassic World, Battlestar Galactica) w formie figurek Funko Pop. Można grać samotnie lub w sieciowej kooperacji.

Gra zadebiutuje 13 września na PC (Steam), PS5, PS4, XSX/S i Switchu. Będzie dostępna z polskimi napisami.

 1. Zobacz zwiastun i pełny opis; sprawdź wymagania sprzętowe

Second-Loop (PC)

FPS z elementami gry logicznej na UE5, osadzony w industrialnym świecie po apokalipsie. W Second-Loop poza strzelaniem rozwiązujemy oparte na fizyce zagadki, a także zasiadamy za sterami mecha i wykorzystujemy telekinezę do konstruowania rozmaitych pojazdów i innych maszyn.

Gra będzie dostępna z polskimi napisami.

 1. Zobacz zwiastun i pełny opis, sprawdź wymagania sprzętowe

The Forever Winter (PC)

Kooperacyjny extraction shooter TPP z elementami survival horroru. W The Forever Winter trafiamy na pola bitew w mrocznej przyszłości jako jedni z ocalałych i, gromadząc łupy, usiłujemy nie zwracać na siebie uwagi żołnierzy czy pilotów mechów walczących dla militarnych superpotęg.

Obecnie gra zajmuje dość wysokie, 331. miejsce w rankingu list życzeń na Steamie.

 1. Zobacz zwiastun i pełny opis; sprawdź wymagania sprzętowe

Nowo dodane gry – inne gatunki

Green Hell 2

Choć polskie studio Creepy Jar jeszcze nie zapowiedziało kontynuacji swojego popularnego survivalu oficjalnie, już otwarcie mówi o rozpoczęciu prac nad nim w giełdowych raportach – dlatego umieściliśmy wpis Green Hell 2 do Encyklopedii, byście mogli dodać grę do obserwowanych i otrzymywać powiadomienia o przyszłych doniesieniach na jej temat.

 1. Green Hell 2 w Encyklopedii Gier

WW2 Rebuilder (PC, PS5, XSX/S)

Polska gra symulacyjna FPP, w której odbudowujemy miasta zniszczone w trakcie II wojny światowej. W WW2 Rebuilder sprzątamy gruzy i wyburzamy resztki zabudowy, a następnie wznosimy nowe budynki i remontujemy te, które jeszcze się do tego nadają.

Gra zadebiutowała w styczniu 2023 r. na Steamie, gdzie ma 88% pozytywnych recenzji (z 1,1 tys.), z kolei 10 maja trafiła na PS5 i XSX/S. Nadal jest dostępna wersja demo.

 1. Zobacz zwiastun i pełny opis; sprawdź wymagania sprzętowe

Więcej nowych gier znajdziecie w wiadomościach opatrzonych tematyką „zapowiedź (gry)” – oto najnowsze, którym dodaliśmy wpis encyklopedyczny:

 1. Jurassic World Evolution 3
 2. DayZ: Frostline

Daty premier – nowe gry

Oto zmiany w datach premier wybranych nadchodzących gier (z podziałem na gatunki), które poznaliśmy w ostatnim tygodniu:

Strategie

 1. Dream Engines: Nomad Cities, steampunkowy city builder z nutą gry akcji, opuścił 9 maja wczesny dostęp (na PC), który trwał prawie trzy lata.
 2. Warno, zimnowojenny RTS twórców serii Wargame, wyjdzie 23 maja w wersji 1.0 (po ponad dwóch latach wczesnego dostępu).
 3. Songs of Silence, turówka z elementami 4X i RTS-a, została przesuinęta na 4 czerwca (wczesny dostęp) z 23 maja.
 4. Empires of the Undergrowth, RTS z mrówkami w roli głównej, doczeka się 7 czerwca premiery w wersji 1.0, po sześciu i pół roku wczesnego dostępu.

Symulatory

 1. Instruments of Destruction, symulator konstruowania maszyn do burzenia budynków, wyszedł wczoraj w wersji 1.0 (na PC), po ponad dwóch latach wczesnego dostępu.
 2. Dodatek American Truck Simulator: Nebraska zostanie udostępniony 16 maja.
 3. Polski Trans-Siberian Railway Simulator ukaże się 30 maja we wczesnym dostępie (na PC).

Inne gatunki

 1. Gatekeeper, izometryczny „akcyjniak” sci-fi, został opóźniony o trzy dni, na 13 maja (wczesny dostęp).
 2. Horror Panicore zadebiutuje 31 maja (na PC).
 3. Platformówkę Gestalt: Steam & Cinder czeka prawie dwumiesięczna obsuwa, z 21 maja na 16 lipca (na PC).
 4. Wanderer: The Fragments of Fate, remaster cenionej gry VR typu action-adventure, przesunięto na 12 września (na PC i PS5) z 27 czerwca).
 5. jRPG akcji Reynatis zadebiutuje globalnie 27 września (na PC, PS5, PS4 i Switchu), dwa miesiące po japońskiej premierze (25 lipca).
 6. Dead Static Drive, samochodowy survival w klimacie horroru, po paru latach ciszy ma nowy termin premiery na Steamie – III kwartał 2024 r. (przypuszczalnie dotyczy też Xboxa).
 7. Minds Benath Us, przygodówka osadzona w cyberpunkowej Azji, pojawi się w III kwartale 2024 r. (na PC).
 8. Polskie #DRIVE Rally zadebiutuje jesienią we wczesnym dostępie na PC, a w 2025 roku ma otrzymać pełne wydanie także na konsolach (PS5, XSX/S, Switch).

Więcej informacji na temat zmian dat premier znajdziecie w wiadomościach opatrzonych odpowiednią tematyką – ostatnio pisaliśmy w tym kontekście o następujących grach:

 1. Hades II
 2. The Rogue Prince of Persia

Jeśli zaś szukacie pełnej listy nadchodzących gier w układzie chronologicznym, skierujcie się tutaj.

Daty premier – porty

Oto zmiany w datach premier najciekawszych gier, które miały już światowy debiut, ale zmierzają na kolejne platformy sprzętowe.

 1. Night Trap: 25th Anniversary Edition, remaster przygodówki FMV z 1992 r., trafił 10 maja na PS5, prawie siedem lat po debiucie gry na PC i PS4.
 2. Please Fix the Roads, gra logiczna stworzona przez jednego Polaka w 2022 r., wyląduje 15-16 maja na konsolach (PS5, XSX/S, PS4, XOne, Switch).
 3. Eternal Threads, przygodówka FPP o manipulacji czasem z 2022 r., trafi 23 maja na konsole (PS5, XSX/S, PS4, XOne, Switch).
 4. Rocksmith+, gitarowa gra edukacyjna Ubisoftu, dostanie 6 czerwca wersje na Steama, PS5 i PS4.
 5. Strategia Ultimate General: American Revolution pojawi się w czerwcu na Steamie we wczesnym dostępie (od listopada jest sprzedawana przez stronę dewelopera).
 6. Rytmiczne Spin Rhythm XD zostanie przeniesione 9 lipca na PS4 i PS5, otrzyma też wtedy wersję VR.
 7. Master Detective Archives: Rain Code, detektywistyczna gra akcji TPP, dotrze 1 października na PC, PS5 i XSX/S na Zachodzie (w Japonii pojawi się 18 lipca), po rocznej ekskluzywności dla Switcha.
 8. jRPG WitchSpring R trafi 29 sierpnia na konsole (PS5, Xboxy, Switch).

Wymagania sprzętowe

Oto gry, którym ostatnio dodaliśmy lub zaktualizowaliśmy wymagania sprzętowe:

 1. Hades II (dodano zalecaną specyfikację na start wczesnego dostępu)
 2. No Rest for the Wicked (odczuwalnie obniżono zalecaną specyfikację po aktualizacji gry)
 3. Nightmare Kart
 4. Cryptmaster
 5. Empires of the Undergrowth
 6. Gift (podniesiono zalecaną specyfikację na premierę)

Wersje PL i wyłączenia serwerów

Polskie wersje językowe

Oto gry, którym dodano polskie napisy przez ostatni tydzień.

 1. Mullet Mad Jack (stylowy FPS; premiera 15 maja)
 2. Farm Together 2 (premiera 7 maja we wczesnym dostępie)
 3. El Dorado: The Golden City Builder (premiera w II kwartale; wersja PL wróciła po kilkunastodniowej nieobecności na karcie gry na Steamie)
 4. Space Prison (polskie RPG; premiera latem we wczesnym dostępie)

Wyłączenia serwerów

 1. Mobilny Mighty Doom przestanie działać 7 sierpnia.

Jeśli chcecie nadrobić – bądź przypomnieć sobie – poprzednie przeglądy nowości w Encyklopedii Gier, zapraszam Was tutaj. Pod linkiem znajdziecie chronologiczną listę tekstów.

Najciekawsze nowe filmy

Wszystkie nowe filmy znajdziecie tutaj. Poniżej wymieniam najciekawsze pozycje dodane do naszej bazy w ostatnich dniach – z naciskiem na materiały, których nie mieliście już okazji zobaczyć w niedawnych newsach.

 1. Bulwark: Falconeer Chronicles – zwiastun aktualizacji
 2. Crow Country – zwiastun premierowy
 3. Dark Envoy – zwiastun wersji Director’s Cut
 4. Fall Guys: Ultimate Knockout – zwiastun Star Wars
 5. Final Fantasy VII: Ever Crisis – zwiastun rozdziału The First Soldier
 6. Halo Infinite – zwiastun trybu multiplayer
 7. King Arthur: Legion IX – zwiastun premierowy
 8. Little Kitty, Big City – zwiastun premierowy
 9. Mechabellum – zwiastun Conquer for Victory
 10. Mortal Kombat 1 – zwiastun Homelandera
 11. MultiVersus – zwiastun Jokera
 12. Niezwyciężony – zwiastun aktualizacji Voyager 1.2
 13. Overwatch 2 – zwiastun Porsche x Overwatch
 14. PUBG – zwiastun rozgrywki z mapy Erangel Classic
 15. Starminer – zwiastun budowy
 16. The Bridge Curse 2 – zwiastun premierowy wersji PC

Najciekawsze nowości w galerii

Wszystkie nowo zaktualizowane galerie znajdziecie tutaj. Poniżej wymieniam najciekawsze pozycje odświeżone (lub dodane) w ostatnich dniach.

 1. Apex Legends
 2. Cryptmaster
 3. Diablo IV
 4. #DRIVE Rally
 5. EvilVEvil
 6. Hades 2
 7. Metaphor: ReFantazio
 8. Shin Megami Tensei V: Vengeance
 9. WoW: The War Within

CZY WIESZ, ŻE…

Ikony platform u góry strony wpisu encyklopedycznego to przycIski, w które da się kliknąć. Robiąc to, wyświetlicie szczegółowe informacje na temat danej wersji gry, np. jej datę premiery we wczesnym dostępie oraz indywidualne tematyki (wśród nich oznaczenia dostępności w abonamentach Game Pass i PS Plus), okładki czy tryby rozgrywki.

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Z GRYOnline.pl związany od 2013 roku, najpierw jako współpracownik, a od 2017 roku – członek redakcji, znany także jako Draug. Obecnie szef Encyklopedii Gier. Zainteresowanie elektroniczną rozrywką rozpalił w nim starszy brat – kolekcjoner gier i gracz. Zdobył wykształcenie bibliotekarza/infobrokera – ale nie poszedł w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni. Zanim w 2020 roku przeniósł się z Krakowa do Poznania, zdążył zostać zapamiętany z bywania na tolkienowskich konwentach, posiadania Subaru Imprezy i wywijania mieczem na firmowym parkingu.

więcej