Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 lutego 2024, 18:58

autor: Maciej Gaffke

Gracze tak tłumnie wrócili do zimnowojennej strategii Warno, że ustanowili nowy rekord aktywności na Steam. To zasługa wielkiej aktualizacji

Gra Warno od studia Eugen Systems otrzymała nową aktualizację „Grouchy”, która przyciągnęła dużą grupę graczy. Wprowadziła ona do zimnowojennego RTS-a m.in. kampanię Bruderkrieg.

Źródło fot. Eugen Systems
i

Zimnowojenna strategia Warno, która nadal znajduje się we wczesnym dostępie na Steamie, wyraźnie odżyła. Wielka w tym zasługa niedawno wypuszczonej aktualizacji „Grouchy”.

Warno i aktualizacja Grouchy

Najnowszy update do omawianego RTS-a od studia Eugen Systems został opatrzony nazwą „Grouchy”. Warto zaznaczyć, że twórcy inspirowali się tutaj jednym z marszałków w armii Napoleona Bonapartego – Emmanuelem de Grouchy. Ów patch wprowadza do Warno:

  1. nową kampanię w trybie Army General – Bruderkrieg, w której doświadczymy starcia podzielonych Niemiec (jest ona grywalna zarówno dla wojsk NATO, jak i Układu Warszawskiego, lecz aktualnie można ją przejść jedynie w wariancie dla jednego gracza; później ma się pojawić też w ramach multiplayera, oferującego kooperację i sieciową rywalizację);
  2. cztery tutoriale dla trybu Army General – dowiemy się z nich, jak wygląda sterowanie czy walka jako taka;
  3. nową miejską mapę Hesse;
  4. przeróbki czołgów, dzięki którym wzmocnimy starsze generacje, oraz zmiany w dywizji;
  5. śmigłowce walki radioelektronicznej z cechą Jammer;
  6. zmiany w SFX (w dźwiękach i efektach): np. karabinów maszynowych, dział przeciwlotniczych i automatycznych.
  7. nowe ustawiania atmosfery mapy – od teraz możemy ustalić w lobby, jaka pora dnia ma panować podczas akcji (ranek, popołudnie lub wieczór).

To oczywiście nie wszystko, co dostaliśmy. Pełną listę zmian i nowości, jakie wprowadziła aktualizacja „Grouchy”, znajdziecie w komunikacie od deweloperów ze studia Eugen Systems.

Gracze wrócili do Warno

Od wypuszczenia omawianego patcha Warno niemal bez przerwy jest ogrywane przez (grubo) ponad 1000 osób jednocześnie na platformie firmy Valve. Według danych z SteamDB rekord użytkowników bawiących się w tym samym czasie padł dwa dni temu, czyli w momencie wypuszczenia update’u. Wówczas w Warno grało na Steamie 2882 użytkowników.

  1. Karta gry Warno na Steamie
Aktywni gracze w grze Warno w ciągu ostatniego tygodnia. Źródło: SteamDB.
Aktywni gracze w grze Warno w ciągu ostatniego tygodnia. Źródło: SteamDB.

Podkreślmy też, że razem z aktualizacją Warno po raz kolejny doczekało się obniżki ceny, która sięga 25%. Aktualnie za tytuł ten zapłacimy 134,92 zł (wcześniej 179,90 zł). Z promocji można skorzystać do 20 lutego.

Warno zbiera bardzo dobre opinie od graczy na Steamie. Obecnie produkcja ma na koncie blisko 7500 recenzji, z których prawie 82% stanowią te pozytywne. Nie wiemy jeszcze, kiedy nastąpi oficjalna premiera pełnej wersji gry.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tej zimnowojennej strategii, to przygotujcie się na kolejny odcinek „Pecetowych Dziadów”, programu, który niedawno wystartował na kanale tvgry+GOL w serwisie YouTube. Dwaj nasi doświadczeni eksperci – Przemek „Łosiu” Bartula i Adam „TBone” Kusiak – opowiedzą Wam więcej o tej grze oraz przedstawią jej mocne i słabe strony. W oczekiwaniu możecie także obejrzeć pierwszy odcinek serii (poniżej), poświęcony strzelance Six Days in Fallujah.

Maciej Gaffke

Maciej Gaffke

W GRYOnline.pl zajmuje się głównie newsowaniem. Ukończył filologię polską (I stopień) oraz krajoznawstwo i turystykę historyczną (II stopień) na Uniwersytecie Gdańskim, co wiążę się z jego innymi, „pozagrowymi” zainteresowaniami – historią, książkami, podróżami. Jeśli zaś chodzi o same gry wideo – kiedyś wielbiciel FPS-ów, teraz nawrócony na przygodowe gry akcji. Poza tym interesuje się też bijatykami (szczególnie Mortal Kombat), RPG-ami oraz wszystkimi tytułami nastawionymi na pojedynczego gracza. Od czasu do czasu lubi również pograć w tenisa, siatkówkę czy piłkę nożną. Dumny mieszkaniec Pomorza i Pucka.

więcej