Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONEX360PS3
Okładka Six Days in Fallujah (PC)

Six Days in Fallujah

Taktyczny FPS z elementami skradanki, poświęcony II bitwie o Faludżę. Twórcy gry Six Days in Fallujah skupili się na realistycznym przedstawieniu starcia, bez opowiadania się po którejś ze stron konfliktu.

Akcji | FPP | współczesne konflikty | taktyczne | FPS | kooperacja | historyczne | strzelanki | Find Your Next Game

Okładka Six Days in Fallujah (PC)

data premiery gry:

anulowana

X360 PS3

2021

PS4 XONE PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Six Days in Fallujah jest taktycznym FPS-em opowiadającym o prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w Iraku podczas II bitwy o Faludżę (7-16 listopada 2004 roku).

Dzieje tej produkcji były burzliwe. Została bowiem zapowiedziana w kwietniu 2009 roku, jako strzelanka TPP tworzona przez zespół Atomic Games, której wydaniem miała zająć się firma Konami. Ze względu na poruszaną tematykę tytuł wzbudził jednak spore kontrowersje, toteż jeszcze w tym samym miesiącu japoński gigant zdecydował się usunąć go ze swojego portfolio. Ostatecznie deweloperom nie udało się ukończyć prac nad tym projektem; nie zdołali również znaleźć dla niego wydawcy. Jedenaście lat później, bo w lutym 2021 roku, ogłoszono, że produkcję przejęło studio Highwire Games, natomiast jej wydanie weźmie na siebie firma Victura, na której czele stał Peter Tamte – były dyrektor generalny Atomic Games.

Fabuła

Akcja gry Six Days in Fallujah toczy się podczas bitwy o tytułowe miasto Faludża, w której wojska amerykańskie, brytyjskie oraz irackie stawiły czoła przebywającym tam siłom irackich rebeliantów i Al-Ka'idy. W trakcie rozgrywki wcielamy się zarówno w żołnierzy różnych narodowości (na czele z amerykańskimi marines), jak i w irackiego cywila.

Autorzy dołożyli starań, by w realistyczny sposób przedstawić działania wojenne, a także zaprezentować szerszej publiczności opowieści, jakie usłyszeli od ponad setki ekspertów współpracujących przy tym projekcie; mowa o osobach, które brały udział w wydarzeniach pokazywanych w poszczególnych misjach. Z ich historiami możemy zapoznać się, oglądając zaimplementowane w grze wywiady.

Mechanika

W Six Days in Fallujah akcję ukazano z perspektywy pierwszej osoby (FPP).

Większość czasu w grze spędzamy w skórze żołnierzy, którzy wraz ze swoimi oddziałami wykonują różnorodne zadania. Realizacja celów misji wymaga nie tylko zmysłu taktycznego (w trakcie zabawy wydajemy polecenia naszym podkomendnym), lecz również ostrożności. W opanowanym przez nieprzyjaciół mieście zagrożenie może czaić się za każdym rogiem, toteż przemierzając wąskie uliczki i wnętrza budynków (lokacje są wzorowane na prawdziwych miejscach i obiektach), musimy nieustannie mieć się na baczności. Deweloperzy zaimplementowali w omawianej pozycji technologię, która zbliżyła mechanikę starć do tego, jak wyglądają strzelaniny w rzeczywistości.

Ponadto w grze znalazły się misje skradankowe, w których wcielamy się w nieuzbrojonego irackiego cywila.

Tryby gry

Six Days in Fallujah pozwala na zabawę w pojedynkę lub na multiplayerową rozgrywkę w trybie współpracy.

Kwestie techniczne

Choć korzenie Six Days in Fallujah sięgają końcówki pierwszej dekady XXI wieku, po przejęciu przez zespół Highwire Games projekt doczekał się solidnego odświeżenia oprawy graficznej. Dzięki temu produkcja nie odbiega pod tym względem od gatunkowych standardów, a lokacje i wyposażenie żołnierzy cieszą oko detalami i rozmaitymi smaczkami.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Oczekiwania czytelników: 7,7 / 10 na podstawie 166 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Six Days in Fallujah

18+

Wymagania sprzętowe Six Days in Fallujah

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3 / AMD FX-6300 3.5 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 390 lub lepsza
  • Windows 10
  • Rekomendowane:
  • Intel Core i7-8700 3.2 GHz / AMD Ryzen 7 1800X 3.6 GHz
  • 16 GB RAM
  • karta grafiki 8 GB GeForce GTX 1080 / Radeon RX Vega 64 lub lepsza
  • Windows 10
Six Days in Fallujah wzbudza emocje; twórcy chcą uniknąć niepotrzebnych kontrowersji
Six Days in Fallujah wzbudza emocje; twórcy chcą uniknąć niepotrzebnych kontrowersji

wiadomość16 lutego 2021

Gra o wojnie w Iraku Six Days in Fallujah ponownie budzi emocje. Nowy wydawca w wywiadzie potwierdził, że w grze nie znajdą się żadne kontrowersyjne tematy.

Six Days in Fallujah - kontrowersyjna gra o wojnie w Iraku wróci po 11 latach od zawieszenia prac
Six Days in Fallujah - kontrowersyjna gra o wojnie w Iraku wróci po 11 latach od zawieszenia prac

wiadomość11 lutego 2021

Ambitny projekt pod tytułem Six Days in Fallujah został wskrzeszony po 11 latach. Gra o początkach wojny w Iraku otrzymała swój filmowy zwiastun.

Six Days in Fallujah jednak nie ukończony
Six Days in Fallujah jednak nie ukończony

wiadomość1 kwietnia 2010

Peter Tamte, prezes studia Atomic Games, powiedział serwisowi Joystiq, że gra Six Days in Fallujah nie została ukończona, wbrew doniesieniom sprzed niecałego miesiąca, które okazały się po prostu błędną interpretacją faktów (informację podał serwis IGN). Twórcy muszą popracować nad sztuczną inteligencją i grafiką oraz, co chyba najtrudniejsze, znaleźć wydawcę.

Twórcy Six Days in Fallujah pracują nad nową strzelanką
Twórcy Six Days in Fallujah pracują nad nową strzelanką

wiadomość23 marca 2010

Studio Atomic Games, odpowiedzialne za „kontrowersyjną” i wciąż niewydaną produkcję Six Days in Fallujah, zapowiedziało zupełnie nowy projekt, czyli sieciową strzelankę Breach, która ma trafić na pecety i konsole. To na pewno niemałe zaskoczenie, bo do tej pory nie byliśmy pewni, czy deweloper, mający spore problemy w ostatnich miesiącach, w ogóle funkcjonuje.

Six Days in Fallujah gotowa i czeka na odważnego wydawcę?
Six Days in Fallujah gotowa i czeka na odważnego wydawcę?

wiadomość3 marca 2010

Mimo problemów finansowych i braku potwierdzonego wydawcy twórcy strzelaniny z gatunku TPP Six Days in Fallujah ukończyli prace nad swoim kontrowersyjnym projektem. Serwisowi IGN udało się dotrzeć do wiarygodnego źródła w Atomic Games, które twierdzi, że gra o wojnie w Iraku jest gotowa do wydania.

PC
X360
PS3
PS4
XONE