Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONEPS3X360
Okładka Six Days in Fallujah (PC)
OkładkaSix Days in Fallujah (PC)

Six Days in Fallujah

Taktyczny FPS z elementami skradanki, poświęcony II bitwie o Faludżę. Twórcy gry Six Days in Fallujah skupili się na realistycznym przedstawieniu starcia, bez opowiadania się po którejś ze stron konfliktu.

Akcji | FPP | współczesne konflikty | taktyczne | FPS | kooperacja | historyczne | strzelanki | Find Your Next Game

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Six Days in Fallujah Premiera

anulowana

X360 PS3

2023

PC PS4 XONE

Gry podobne do Six Days in Fallujah

Gears of War

Spec Ops: The Line

Close Combat: First to Fight

Six Days in Fallujah jest taktycznym FPS-em opowiadającym o prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w Iraku podczas II bitwy o Faludżę (7-16 listopada 2004 roku).

Dzieje tej produkcji były burzliwe. Została bowiem zapowiedziana w kwietniu 2009 roku, jako strzelanka TPP tworzona przez zespół Atomic Games, której wydaniem miała zająć się firma Konami. Ze względu na poruszaną tematykę tytuł wzbudził jednak spore kontrowersje, toteż jeszcze w tym samym miesiącu japoński gigant zdecydował się usunąć go ze swojego portfolio. Ostatecznie deweloperom nie udało się ukończyć prac nad tym projektem; nie zdołali również znaleźć dla niego wydawcy. Jedenaście lat później, bo w lutym 2021 roku, ogłoszono, że produkcję przejęło studio Highwire Games, natomiast jej wydanie weźmie na siebie firma Victura, na której czele stał Peter Tamte – były dyrektor generalny Atomic Games.

Fabuła

Akcja gry Six Days in Fallujah toczy się podczas bitwy o tytułowe miasto Faludża, w której wojska amerykańskie, brytyjskie oraz irackie stawiły czoła przebywającym tam siłom irackich rebeliantów i Al-Ka'idy. W trakcie rozgrywki wcielamy się zarówno w żołnierzy różnych narodowości (na czele z amerykańskimi marines), jak i w irackiego cywila.

Autorzy dołożyli starań, by w realistyczny sposób przedstawić działania wojenne, a także zaprezentować szerszej publiczności opowieści, jakie usłyszeli od ponad setki ekspertów współpracujących przy tym projekcie; mowa o osobach, które brały udział w wydarzeniach pokazywanych w poszczególnych misjach. Z ich historiami zapoznajemy się, oglądając zaimplementowane w grze materiały wideo oraz słuchając ich wypowiedzi, w których zwracają się bezpośrednio do nas.

Mechanika

W Six Days in Fallujah akcję ukazano z perspektywy pierwszej osoby (FPP).

Większość czasu w grze spędzamy w skórze żołnierzy, którzy wraz ze swoimi oddziałami wykonują różnorodne zadania. Realizacja celów misji wymaga nie tylko zmysłu taktycznego (w trakcie zabawy wydajemy polecenia naszym podkomendnym), lecz również ostrożności. W opanowanym przez nieprzyjaciół mieście zagrożenie może czaić się za każdym rogiem, toteż przemierzając wąskie uliczki i wnętrza budynków (lokacje są wzorowane na prawdziwych miejscach i obiektach), musimy nieustannie mieć się na baczności.

Sprawę komplikuje fakt, że chcąc możliwie najwierniej oddać niepewność towarzyszącą prawdziwym działaniom wojennym i wyeliminować zjawisko nauki poszczególnych lokacji na pamięć przez graczy, autorzy zaimplementowali tu elementy generowania proceduralnego map. Opracowana przez nich technologia dba o to, by układ budynków i pomieszczeń w ich wnętrzach zmieniał się po każdym restarcie rozgrywki. Ponadto zastosowano tu rozwiązania, które zbliżyły mechanikę starć do tego, jak wyglądają strzelaniny w rzeczywistości.

Oprócz tego w grze znalazły się misje skradankowe, w których wcielamy się w nieuzbrojonego irackiego cywila.

Tryby gry

Six Days in Fallujah pozwala na zabawę w pojedynkę lub na multiplayerową rozgrywkę w trybie współpracy.

Kwestie techniczne

Choć korzenie Six Days in Fallujah sięgają końcówki pierwszej dekady XXI wieku, po przejęciu przez zespół Highwire Games projekt doczekał się solidnego odświeżenia oprawy graficznej. Dzięki temu produkcja nie odbiega pod tym względem od gatunkowych standardów, a lokacje i wyposażenie żołnierzy cieszą oko detalami i rozmaitymi smaczkami.

Ostatnia modyfikacja 13 lutego 2021

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Oczekiwania czytelników: 7 / 10 na podstawie 233 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Six Days in Fallujah: 18+

Six Days in Fallujah Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3 / AMD FX-6300 3.5 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 390 lub lepsza
  • Windows 10
  • Zalecane:
  • Intel Core i7-8700 3.2 GHz / AMD Ryzen 7 1800X 3.6 GHz
  • 16 GB RAM
  • karta grafiki 8 GB GeForce GTX 1080 / Radeon RX Vega 64 lub lepsza
  • Windows 10
PC
X360
PS3
PS4
XONE