Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Hades 2 (PC)
OkładkaHades 2 (PC)

Hades 2 PC

Hades II

Kontynuacja znakomitej gry akcji typu roguelike w widoku izometrycznym, opracowanej przez studio Supergiant Games. Hades 2 zachowuje założenia pierwowzoru, jednocześnie wprowadzając nową bohaterkę i znacząco rozszerzając gameplay.

Akcji | roguelike | widok izometryczny | elementy RPG | dungeon-crawler | indie | mitologia grecka | RPG akcji | romanse

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Hades 2 Premiera PC

wczesny dostęp

6maja2024

Steam

6maja2024

producent: Supergiant Games wydawca: Supergiant Games Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Hades 2

Hades

Realm of Ink

Children of Morta

Hades 2 to bezpośrednia kontynuacja znakomicie przyjętego „rogalika”, który ukazał się na PC i Switchu we wrześniu 2020 roku, a na PS4, PS5, XOne oraz XSX/S niecałe dwanaście miesięcy później. Grę opracowało odpowiedzialne za pierwowzór studio Supergiant Games, dla którego jest to pierwszy sequel w jego dorobku.

Produkcję rozpoczęto wkrótce po premierze oryginalnego Hadesa na PC i Switchu. Prace ruszyły jednak pełną parą dopiero na początku 2021 roku.

Fabuła

Akcja Hadesa 2 rozgrywa się jakiś czas po wydarzeniach z części pierwszej. Oba tytuły są ze sobą mocno powiązane, lecz twórcy zapewniają, że znajomość pierwowzoru nie jest niezbędna, aby móc zrozumieć fabułę sequela. W odróżnieniu od „jedynki”, protagonistą nie jest syn tytułowego boga Podziemi, Zagreus, a jego siostra – księżniczka Podziemi o imieniu Melinoë. Podobnie jak brata, nie da się jej permanentnie zabić, dzięki czemu po każdym zgonie powraca ona do życia.

Zmieniło się również miejsce akcji. Melinoë musi bowiem opuścić królestwo Podziemi i wyruszyć z misją zabicia Kronosa – tytana czasu, jednocześnie będącego jej dziadkiem, który uciekł z mieszczącego się w czeluściach Podziemi więzienia, aby wszcząć wojnę z Olimpem. Córka Hadesa musi go odnaleźć i powstrzymać.

Na jej drodze stają setki pomniejszych przeciwników, a także potężni bossowie. W walce z nimi Melinoë wykorzystuje zarówno bogaty arsenał cienistych broni (ang. shadowy weapons), jak również śmiercionośne umiejętności oraz mroczną magię. W poznawaniu arkanów tej ostatniej księżniczce Podziemi pomaga Hekate – znana z mitologii greckiej bogini ciemności, czarów, zjawisk nadprzyrodzonych oraz rozdroży.

Gameplay

Pod względem rozgrywki Hades 2 jest bardzo zbliżony do pierwowzoru. Akcja gry została ukazana w widoku izometrycznym. Gracz rozpoczyna każde podejście w bezpiecznej lokacji startowej, w której może dobrać ekwipunek i umiejętności. Po jej opuszczeniu przemierza natomiast kolejne areny, na większości z nich walcząc z hordami wrogów. Przejście każdej komnaty nagradzane jest mocą specjalną, ulepszeniem zdrowia, złotem etc.

Wspomniane moce pochodzą głównie od bogów i bogiń znanych z mitologii greckiej. W Hadesie 2 jest ich ponad dwanaścioro – wracają znani z „jedynki” Zeus, Posejdon, Afrodyta, Artemida, Hermes i Demeter, ale pojawiają się także nowe postacie, takie jak bóg światła, Apollo.

Po każdej śmierci gracz wraca do lokacji początkowej i musi zacząć zabawę niejako od początku. Niejako, gdyż część postępów – wzorem „jedynki” – zostaje zachowana. W Hadesie 2 zarówno każdy sukces, jak i każda porażka są na swój sposób nagradzane. Ponadto rozwijają one fabułę gry, gdyż po zgonie Melinoë może spotkać inne postacie niezależne niż przy poprzedniej próbie. Część z nich – jak choćby Morosa czy Dorę – spotykamy w serii po raz pierwszy. Nie brakuje jednak kilku znajomych z pierwszego Hadesa.

Ciekawostki

Tak jak protagonista „jedynki”, Zagreus, jego siostra Melinoë nie została wymyślona przez twórców ze studia Supergiant Games. Jej imię pojawia się w orfickich hymnach, a także na pewnej metalowej tabliczce, gdzie wspomniano również o Persefonie. Deweloperzy uznali, że mitologiczne źródła w wystarczającym stopniu łączę Melinoë z królestwem Hadesa, by mogli zaczerpnąć ten wątek do gry i dopasować go do własnej wizji. Co ciekawe, postać często jest opisywana w podobnych słowach co wspomniana wyżej Hekate czy erynie – greckie boginie tudzież uosobienia zemsty, kary i wyrzutów sumienia.

Grafika i muzyka

Styl graficzny Hadesa 2 jest bardzo zbliżony do tego z pierwowzoru. W podobnym klimacie została również utrzymana oprawa dźwiękowa tytułu, za którą ponownie odpowiadają Darren Korb i Ashley Barrett.

Ostatnia modyfikacja 7 maja 2024

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 3,9 / 10 na podstawie 31 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6.9 / 10 na podstawie 41 głosów czytelników.

Hades 2 cena w dniu premiery: 138,99 PLN

Wymagania wiekowe Hades 2: 12+

Hades 2 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Dual Core 2.4 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 950 / Radeon R7 360
 • 10 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Zalecane:
 • Quad Core 2.4 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce RTX 2060 / Radeon RX 5600 XT
 • 10 GB HDD
 • Windows 10 64-bit