Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS5XSXPS4SwitchXONE
Okładka Shin Megami Tensei V: Vengeance (Switch)
OkładkaShin Megami Tensei V: Vengeance (Switch)

Shin Megami Tensei V: Vengeance

Rozszerzona wersja gry jRPG wydanej w 2021 roku na Switcha. Największą zmianą wprowadzoną w Shin Megami Tensei V: Vengeance jest dodatkowa linia fabularna – Canon of Vengeance – która modyfikuje opowieść z pierwowzoru, wprowadzając nowe wątki, postacie i lokacje.

RPG | TPP | turowe | jRPG | urban fantasy

Shin Megami Tensei V: Vengeance Premiera

14cze2024

PC PS4 XONE Switch PS5 XSX

producent: Atlus wydawca: Sega Strona oficjalna

Gry podobne do Shin Megami Tensei V: Vengeance

Loop8: Summer of Gods

NEO: The World Ends with You

Shin Megami Tensei V

Shin Megami Tensei V: Vengeance jest wzbogaconym o dodatkową zawartość wydaniem gry Shin Megami Tensei V, która trafiła na konsolę Nintendo Switch w listopadzie 2021 roku. Produkcja, reprezentująca gatunek jRPG, została opracowana przez czuwającą nad rozwojem cyklu firmę Atlus.

Fabuła

Shin Megami Tensei V: Vengeance oferuje dwie linie fabularne. Pierwsza z nich to Kanon Stworzenia (ang. Canon of Creation). Pozwala nam wcielić się w bohatera, który w wyniku nieszczęśliwego wypadku traci przytomność i budzi się w tajemniczym, postapokaliptycznym świecie Da’at.

Szansę na przetrwanie w tym miejscu zapewnia mu połączenie z nieoczekiwanym sojusznikiem, wraz z którym tworzy nową, potężną istotę niebędącą ani człowiekiem, ani demonem, zwaną Nahobino. W ten sposób protagonista trafia w sam środek konfliktu pomiędzy siłami światła i ciemności, a to, jakie decyzje podejmie w trakcie swojej przeprawy, zdeterminuje losy całego świata.

Druga linia fabularna to opracowany na potrzeby opisywanego wydania Kanon Zemsty (ang. Canon of Vengeance). Początkowo podąża ścieżką wytyczoną przez Kanon Stworzenia, jednak mniej więcej w połowie drastycznie odbiega od oryginalnej opowieści, prowadząc do odmiennego finału. W trakcie przygody spotykamy nowe postacie oraz stawiamy czoła tajemniczej Qadištu, kohorcie czterech żeńskich demonów.

Gameplay

W Shin Megami Tensei V: Vengeance akcję oglądamy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). W trakcie zabawy przemierzamy różnorodne lokacje i poznajemy ich mieszkańców, prowadzimy rozmowy, dokonując wyborów rzutujących na przebieg opowieści, a także realizujemy zadania popychające fabułę do przodu oraz misje poboczne.

W miarę postępów mogą do nas dołączać rozmaite demony. To, które z tych istot zdecydują się nas wesprzeć, zależy między innymi od podejmowanych przez nas decyzji, a także od tego, czy jesteśmy w stanie im zapłacić bądź przekazać określony przedmiot. Oprócz „rekrutowania” demonów, gra pozwala nam łączyć je ze sobą, by tworzyć coraz potężniejsze jednostki.

Po drodze często przychodzi nam stawać do walki z przeciwnikami, z którymi toczymy turowe potyczki. Poza szeregowymi przeciwnikami na naszej drodze stają bossowie; ich pokonanie wymaga odkrycia słabych punktów, właściwego doboru składu drużyny oraz zastosowania skutecznej taktyki. W trakcie pojedynku ładujemy pasek magatsushi, po wypełnieniu którego zyskujemy dostęp do potężnych umiejętności bojowych.

Starcia z adwersarzami domyślnie są wymagające, jednak gra pozwala nam wybrać jeden z kilku poziomów trudności; coś dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy wyzwań, jak i osoby chcące skupić się przede wszystkim na fabule.

Od oryginalnego wydania z 2021 roku Shin Megami Tensei V: Vengeance różni się także ulepszeniami rozgrywki, z systemem walki na czele. Nie zabrakło także nowych demonów i form interakcji z nimi. Ponadto została tu uwzględniona zawartość oferowana wcześniej jako DLC.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna gry Shin Megami Tensei V: Vengeance nie odbiega jakością w istotny sposób od tej z oryginalnego wydania.

Ostatnia modyfikacja 14 czerwca 2024

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Shin Megami Tensei V: Vengeance: 16+

Shin Megami Tensei V: Vengeance Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • (30 fps / 720p) Intel Core i5-2400 / AMD FX-6350
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 550 Ti / Radeon HD 7750 lub lepsza
 • 30 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Zalecane:
 • (60 fps / 1080p) Intel Core i5-3470 / AMD Ryzen 5 1400
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 960 / Radeon R9 380 lub lepsza
 • 30 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
PC
PS4
PS5
XONE
XSX
Switch