Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGSwitch
Okładka Shin Megami Tensei V (Switch)
OkładkaShin Megami Tensei V (Switch)

Shin Megami Tensei V Switch

Piąta odsłona legendarnej i wpływowej serii mrocznych gier jRPG studia Atlus, której akcja rozgrywa się we współczesnym Tokio. Shin Megami Tensei V zostało stworzone od podstaw z myślą o konsoli Nintendo Switch.

RPG | TPP | turowe | jRPG | tytuły ekskluzywne Nintendo | urban fantasy | Find Your Next Game | E3 2021

Shin Megami Tensei V Premiera Switch

12listopada2021

pudełko PL

12listopada2021

Nintendo eShop

12listopada2021

producent: Atlus wydawca: SEGA wydawca PL: ConQuest Entertainment a.s. Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Shin Megami Tensei V

Marvel's Midnight Suns

Xenoblade Chronicles 2

Persona 5 Royal

E3 2021

Shin Megami Tensei V to klasyczna gra jRPG, oparta na turowym systemie walki, za której produkcję odpowiada japońskie studio Atlus. Tytuł ten należy do serii Shin Megami Tensei, swoimi początkami sięgającej już 1987 roku. Pomimo tak długiej obecności na rynku na Zachodzie znacznie bardziej kojarzony jest jej spin-off – Persona. Piąta główna odsłona cyklu została zapowiedziana w styczniu 2017 roku, jako projekt opracowywany z myślą o konsoli Nintendo Switch.

Fabuła

Akcja Shin Megami Tensei V rozpoczyna się we współczesnym Tokio, nad którym zdaje się wisieć bliżej nieznane niebezpieczeństwo. Nie wiedząc, jak inaczej wytłumaczyć nagły wzrost przestępczości i samobójstw, część ludzi nieszczęścia te zaczęła przypisywać „potworom”. Aby uchronić się przed wypadkiem główny bohater – uczeń liceum – ma obowiązek przemieszczania się w grupie poza terenem szkoły. Chcąc wrócić bezpiecznie do domu znajduje więc inne osoby, z którymi wspólnie udaje się na stację metra.

Kiedy uczniowie docierają na stację, dowiadują się, że miał tam miejsce wypadek. Niedługo później dwie osoby oddzielają się od grupy. Protagonista wyrusza na ich poszukiwania, trafiając w końcu przed tunel Tokunawa. Na miejscu spotyka dwóch innych uczniów, twierdzących, że w tunelu grasują potwory. Ryzykanci udają się do środka, nagrywając wszystko kamerką. Główny bohater niepewnie podąża za nimi. Po chwili dochodzi do gwałtownego trzęsienia ziemi. Jeden z odłamków sufitu trafia protagonistę, pozbawiając go przytomności.

Gdy chłopak ponownie się wybudza, świat nie jest już taki sam jak kiedyś. Znane mu Tokio przeobraziło się w postapokaliptyczną ruinę, nawiedzaną przez różnego typu demony. Aby przetrwać w tym ponurym miejscu, główny bohater przyjmuje pomoc nieoczekiwanego sprzymierzeńca. Jednoczy się z nim, tworząc jedną potężną istotę, zwaną Nahobino. Jednocześnie zostaje wciągnięty w konflikt między siłami ciemności i światła, a podejmowane przez niego decyzje odtąd będą wpływać na losy świata.

Mechanika

W tytule tym nacisk kładziony jest przede wszystkim na eksplorację świata oraz walkę ze zróżnicowanymi przeciwnikami. Podobnie jak w poprzednich częściach potyczki opierają się na systemie „Press Turn”. Najpierw atakuje jedna drużyna, później druga. Każdej postaci przysługuje jedna akcja na turę. Jeśli walczącemu uda się trafić w słaby punkt przeciwnika, otrzymuje dodatkową akcję. W chwili jednak gdy wróg uchyli się bądź odeprze wymierzony w niego atak, gracz traci dwie akcje. Ciekawą opcją jest również pasek magatsushi, oferujący dostęp do potężnych umiejętności, mogących odwrócić przebieg starcia.

Kierowana przez gracza drużyna składa się maksymalnie z 4 demonów. Nowych sprzymierzeńców zdobywa się poprzez negocjacje oraz dobór właściwych opcji dialogowych. W zamian za dołączenie do grupy postać może zażądać również pieniędzy lub określonych przedmiotów. Poprzez rozmowy gracz ma możliwość nie tylko rekrutowania nowych pomocników ale też uzyskiwania dodatkowych narzędzi lub pokojowego zakończenia walki.

Drugim sposobem na rekrutowanie jednostek jest łączenie ze sobą posiadanych już demonów i w ten sposób pozyskiwanie zupełnie nowych rodzajów istot. Dzięki odpowiedniemu zastosowaniu opcji fuzji grający ma możliwość tworzenia coraz potężniejszych sprzymierzeńców, którzy staną się dużym wsparciem w trakcie potyczek z coraz silniejszymi przeciwnikami. Właściwy dobór kompanów okazuje się niezbędny w walce z bossami. Gracz może przebierać w puli dostępnych bohaterów, decydując którzy z nich najlepiej sprawdzą się na polu bitwy. Opcja ta okazuje się szczególnie przydatna zwłaszcza podczas kilkufazowych walk.

Już pierwsze potyczki mogą okazać się niezwykle wymagające. To gracz decyduje, czy chce podjąć wyzwanie i zmierzyć się z przeciwnikami na wyższych poziomach trudności (w grze dostępne są trzy: Hard, Normal i Casual), czy też skoncentrować bardziej na samej eksploracji i poznawaniu historii. Jeżeli interesuje go najbardziej fabularny aspekt rozgrywki i nie chce marnować czasu na skomplikowane walki, ma też możliwość pobrania darmowego poziomu Safety.

W trakcie rozgrywki gracz przemierza rozległe lokacje, skrywające różne przydatne przedmioty, nieraz też napotyka na swej drodze innych mieszkańców krainy. Shin Megami Tensei V posiada sporo misji pobocznych, z których większość opiera się na szukaniu obiektów lub pokonywaniu konkretnych demonów. Warto od czasu do czasu przyjąć zadanie, w zamian za wykonanie jednej z misji pobocznych bohater otrzymuje bowiem cenne nagrody.

Kwestie techniczne

Gra posiada trójwymiarową grafikę, opracowaną na silniku Unreal Engine 4. Projekty postaci utrzymane zostały w stylu japońskiej animacji.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 2,6 / 10 na podstawie 76 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6.4 / 10 na podstawie 44 głosów czytelników.

Shin Megami Tensei V cena w dniu premiery: 229,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Shin Megami Tensei V

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.