Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Wargame: European Escalation (PC)

Wargame: Zimna Wojna PC

Wargame: European Escalation

Rozbudowana strategia czasu rzeczywistego (RTS), stanowiąca pierwszą odsłonę cyklu Wargame. Gra wyprodukowana została przez studio Eugen Systems, które w swoim dorobku ma także takie tytuły jak R.U.S.E. i Act of War.

Strategiczne | RTS | zimna wojna | wojenne | wojskowe | multiplayer | strategiczne wojenne

PC Windows
Okładka Wargame: European Escalation (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

23lutego2012

23lutego2012

pudełko PL

Wargame: European Escalation to kolejny RTS studia Eugen Systems, które zasłynęło wcześniej dzięki bardzo udanemu R.U.S.E.. Tym razem twórcy postanowili zrezygnować z II wojny światowej i przenieśli fabułę swojego nowego produktu do czasów nieco bardziej współczesnych.

Kampania Wargame: European Escalation rozpoczyna się w roku 1975, kiedy to zimna wojna doprowadziła do wybuchu globalnego konfliktu pomiędzy wojskami NATO a siłami Układu Warszawskiego. Stawką w tym starciu jest oczywiście panowanie nad światem. Dowodząc naszymi oddziałami, w czterech kampaniach, aż do roku 1985, obserwujemy hipotetyczne scenariusze, które zdaniem autorów naprawdę mogły mieć miejsce. Umożliwiają one między innymi wcielenie się w dowódcę wojsk amerykańskich, francuskich lub radzieckich. W tym ostatnim przypadku stajemy przed zadaniem zdławienia polskich buntowników.

Sposób rozgrywki w Wargame przypomina ten znany z poprzednich produkcji Eugen Systems. Bierzemy zatem udział w dziesiątkach bitew zakrojonych na szeroką skalę. Dzięki autorskiemu systemowi IRISZOOM, przebieg walk możemy obserwować z niemal dowolnej perspektywy.

Kontrolę setek jednostek rozmieszczonych na mapie ułatwia widok z lotu ptaka, jednak w dowolnym momencie możemy płynnie przybliżyć kamerę i obserwować wydarzenia z samego środka bitwy.

Każda ze stron biorących udział w konflikcie posiada odrębny zestaw unikalnych i szczegółowo opisanych jednostek, których przygotowano w sumie 361. Od umiejętnego zastosowania unikalnych cech każdej z nich zależą losy całej wojny. Gra skupia się na bitwach lądowych (do dyspozycji gracza oddano między innymi różne typy piechoty, czołgi, transportery opancerzone, artylerię i pojazdy zwiadowcze), przy czym ważną rolę odgrywają śmigłowce.

Jednym z wyróżników Wargame: European Escalation jest bardzo dobra oprawa wizualna. W pełni trójwymiarowa grafika pozwala na swobodną obserwację rozgrywanych wydarzeń. Dziesiątki jednostek biorących udział w batalii oraz dynamiczna rozgrywka nadają całości dramaturgii.

W sprawie oprawy dźwiękowej warto zaznaczyć, że każdy z oddziałów mówi w swoim narodowym języku. Na polu bitwy pojawiają się więc wypowiedzi po angielsku, niemiecku, rosyjsku, francusku, a nawet po polsku.

Dodatkowo ekipa z Eugen Systems zadbała o społecznościowy aspekt swojej gry. Wargame: European Escalation jest zintegrowany sieciowym serwisem EugenNet, który umożliwia integrację pomiędzy graczami z całego świata.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 320 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.9 / 10 na podstawie 153 głosów czytelników.

Gry podobne do Wargame: Zimna Wojna

Klasyfikacja PEGI Wargame: Zimna Wojna

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Wargame: Zimna Wojna

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.5 GHz
  • 1 GB RAM (2 GB RAM - Vista/7)
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 7600 GT lub lepsza)
  • 10 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
Zimna wojna na gorąco - recenzja gry Wargame: Zimna wojna
Zimna wojna na gorąco - recenzja gry Wargame: Zimna wojna

Recenzja 28 lutego 2012, 12:16

W samej rozgrywce dochodzą jeszcze tak ważne czynniki jak morale żołnierzy czy doświadczenie. Doświadczona załoga czołgu strzela celniej, ale i nie załamuje się tak szybko pod ostrzałem artylerii jak koledzy świeżo po szkoleniu. Nasze wojsko okaże się bezużyteczne, jeśli nie zapewnimy mu odpowiedniego wsparcia logistycznego. Paliwo dla czołgów to podstawa, artyleria nie postrzela bez amunicji – wszystkie te czynniki trzeba mieć na uwadze przy planowaniu natarcia lub obrony.