Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Próba ognia | Zadania główne w Kingdom Come Kingdom Come poradnik, solucja

Próba ognia to jedno z najtrudniejszych zadań głównego wątku fabularnego gry Kingdom Come: Deliverance. Quest ten składa się z dwóch części. Musisz najpierw wziąć udział w dużej bitwie, w której do pokonania jest wielu bandytów i Kumanów. W drugiej części misji czeka Cię ponadto obowiązkowy pojedynek z Konusem, którego musisz zabić. Poniżej zamieściliśmy informacje jak przygotować się do questu, jak rozegrać bitwę i jak pokonać Konusa.

Przygotowania do bitwy

Quest ten rozpocznie się po tym jak w poprzednim głównym zadaniu Gniazdo żmij wyrazisz gotowość do działania podczas rozmowy z Radzikiem lub Panem Dziwiszem. ZANIM potwierdzisz gotowość powinieneś jednak odpowiednio się przygotować. Oto lista sugerowanych rzeczy, o które warto zadbać:

 1. Awansuj głównego bohatera na co najmniej 8-10 poziom doświadczenia. Postaraj się też żeby na co najmniej podobnym poziomie znajdowały się jego atrybuty Siły, Zręczności i Witalności.
 2. Rozwiń na co najmniej 7-8 poziom umiejętności Sztuka walki i Obrona oraz te powiązane z preferowanym stylem rozgrywania walk. Nasze rekomendacje to Buzdygan i/lub Siekiera i/lub Łuk. Umiejętności związane z walką wręcz możesz łatwo rozwijać przystępując do sparingów z kapitanem Bernardem w Ratajach, a umiejętności z obsługi łuku polując na dziką zwierzynę.
 3. Zadbaj o dobrą broń dla głównego bohatera. Jej wybór powinien zależeć od tego jak chcesz pokonać Konusa, bo to on jedynym przeciwnikiem, którego w opisywanym queście należy obowiązkowo zabić. Jeśli chcesz go zabić w walce wręcz to wyposaż bohatera w dobry buzdygan lub siekierę (i dodatkowo w tarczę jeśli używasz broni jednoręcznej). Nie wybieraj miecza, bo Konus używa pancerza lepszej jakości, przez który trudno jest przebić się tą bronią. Jeśli chcesz zabić Konusa w walce dystansowej to wyposaż bohatera w dobry łuk ORAZ w jak najlepsze strzały. Nowe bronie możesz np. zakupić u handlarzy w Ratajach czy wykraść z obozowiska Kumanów (poprzedni główny quest).
 4. Jeśli planujesz używać broni białej to odblokuj dla niej perki powiązane z wykonywaniem kombosów. Konus jest bardzo dobrym wojownikiem i będzie doskonale radził sobie z blokowaniem "zwykłych" ciosów. Dla przykładu jeśli wybrałeś buzdygan to warto odblokować perk Drei wunder: Przedramię.
 5. Zadbaj o dobry pancerz dla głównego bohatera. Koniecznie zaopatrz go w tym przypadku w pełny hełm, który ochroni go przed wrogimi łucznikami w kolejnych fazach dużej bitwy. Elementy pancerza wysokiej jakości mogłeś pozyskać w poprzednim głównym queście (kumańska zbroja), ale możesz też np. odwiedzić zbrojmistrza w Ratajach.
 6. Sprawdź stan zdrowia bohatera i jeśli odniósł on jakieś obrażenia, które skróciły jego paski zdrowia i staminy, to wyślij go na obowiązkowy odpoczynek. Rozważ również zażycie przed bitwą mikstur, które podniosą zdolności bojowe bohatera lub będą gwarantowały jego powolne leczenie (na wypadek wystąpienia jakichś obrażeń w trakcie walk).
 7. Utwórz manualny zapis stanu gry przed przystąpieniem do tego questu. Gdyby okazało się, że kompletnie sobie nie radzisz (bohater jest bardzo słaby i źle wyposażony), to będziesz mógł odłożyć sobie zadanie na później lub ponownie (tym razem lepiej) się przygotować.

Pierwsza część bitwy (okolice Przybysławic)

Po tym jak rozpocznie się quest wyrusz za sojuszniczymi wojskami - Próba ognia | Zadania główne w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Po tym jak rozpocznie się quest wyrusz za sojuszniczymi wojskami. Dotrzecie wkrótce w pobliże obozowiska i rozpocznie się pierwsza część dużej bitwy.

Jeżeli w poprzednim głównym queście przeprowadziłeś staranny rekonesans, dokonałeś aktów sabotażu i powiedziałeś Radzikowi o dużej liczebności sił wroga (konieczność wezwania posiłków z Talmberku) to sojusznicze wojska powinny dysponować dużą przewagą. W takiej sytuacji możesz unikać jakichkolwiek niebezpiecznych pojedynków z przeciwnikami wyposażonymi w broń białą (ewentualnie ograniczaj się do łatwych ataków na wrogów odwróconych np. plecami do bohatera). Dlaczego?

 1. Henryk potrzebuje jak najwięcej punktów zdrowia na koniec questu. Najlepiej żeby w ogólnie nie stracił nic ze swojej energii życiowej.
 2. Dzięki należytym przygotowaniom do bitwy sojusznicze wojska będą dobrze radziły sobie z eliminowaniem przeciwników bez Twojego bezpośredniego udziału.
 3. Radzik i Pan Dziwisz nie mogą zginąć i nie musisz dbać o to żeby utrzymywać ich przy życiu.

Jeżeli z kolei w poprzednim głównym queście nie wykonałeś pełnego rekonesansu, zignorowałeś opcjonalne akty sabotażu i nie doprowadziłeś do ściągnięcia posiłków z Talmberku to sojusznicze wojska mogą nie mieć przewagi. W takiej sytuacji musisz im aktywnie pomagać, bo jeśli zginą wszyscy sojuszniczy żołnierze to quest zakończy się niepowodzeniem i zakończysz grę.

Druga część bitwy (droga do kumańskiego obozu)

Dopiero w tej części bitwy powinni pojawić się wrodzy łucznicy - Próba ognia | Zadania główne w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Dopiero w tej części bitwy powinni pojawić się wrodzy łucznicy. Ich liczebność jest uzależniona od tego jak dobrze poradziłeś sobie z sabotowaniem zapasów strzał w poprzednim głównym queście.

 1. Jeśli Henryk ma założony pełny hełm i dobrą zbroję to nie stanowią oni bardzo dużego zagrożenia. W przeciwnym razie trzymaj się od nich z daleka i pozostawaj w ciągłym ruchu, bo pojedyncze trafienie w głowę może poważnie zranić lub nawet zabić bohatera.
 2. Wykorzystuj to, że łucznicy słabo radzą sobie w walce wręcz. Możesz bezproblemowo zabić w ten sposób nawet kilka osób stojących blisko siebie. W międzyczasie główne sojusznicze wojska powinny pokonać wrogich wojowników i przystąpisz do kolejnej części bitwy. Gra utworzy też automatyczny zapis.

Trzecia część bitwy (oczyszczenie północnego kumańskiego obozu)

1 - Próba ognia | Zadania główne w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry
 1. Taktyka jest identyczna do poprzedniej części. Pozwól swoim sojusznikom na eliminowanie kumańskich wojowników (będzie wśród nich jeden z dowodców - nie musisz osobiście się z nim rozprawić) i rozejrzyj się za nowymi łucznikami. Powinni oni rozstawić się w pobliżu pokazanej na obrazku palisady.
 2. Ponownie wykorzystuj to, że nie są oni dobrymi wojownikami w walce wręcz i spróbuj co najmniej kilku z nich pozbawić życia.

Czwarta część bitwy (dotarcie w pobliże kościoła)

Kościół znajduje się na wzgórzu w zachodniej części Przybysławic - Próba ognia | Zadania główne w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Kościół znajduje się na wzgórzu w zachodniej części Przybysławic. Zwróć tu uwagę na łuczników rozstawionych na murach. Jeśli przystąpili oni do atakowania Twoich sojuszników to rozważ użycie łuku do tego żeby się ich pozbyć. Możesz też oddalić się w pobliże namiotów jeśli nagle znajdziesz się na ich celowniku.

Piąta część bitwy (obrona pozycji przy kościele)

Ostatnia część bitwy nie jest już bardzo wymagająca (o ile Twoja strona nie poniosła wcześniej zbyt dużych strat) - Próba ognia | Zadania główne w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Ostatnia część bitwy nie jest już bardzo wymagająca (o ile Twoja strona nie poniosła wcześniej zbyt dużych strat). Pojawią się nowi wrogowie, którzy przypuszczą szturm na wzgórze.

 1. Nie powinno być wśród nich łuczników. Możesz pozwolić swoim ludziom na zabezpieczenie okolicy lub pomóc im szukając okazji do atakowania osłabionych lub odwróconych plecami do bohatera wrogów.
 2. Po wygranej bitwie załączy się cut-scenka pokazująca przebicie się do kościoła i Henryka wyruszającego w pościg za Konusem.

Pokonanie Konusa (walka z bossem)

Konusa (Runt) można potraktować jako bossa Kingdom Come. Jest on dobrze wyposażony i doskonale włada bronią białą. Musisz go zabić, by zakończyć ten quest (uwaga - wyeliminowanie Konusa nie wpłynie na Twoje szanse odnośnie zdobycia trofeum Pełen łaski, gra "pozwala" na zabicie tej postaci).

Najszybsza metoda na pokonanie Konusa zakłada użycie łuku, zwłaszcza że boss nie korzysta z żadnego nakrycia głowy - Próba ognia | Zadania główne w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Najszybsza metoda na pokonanie Konusa zakłada użycie łuku, zwłaszcza że "boss" nie korzysta z żadnego nakrycia głowy. Metoda ta jest ryzykowna, ale gra w momencie rozpoczęcia walki utworzyła sejwa i możesz ją dzięki temu łatwo powtórzyć.

 1. Biegaj po strychu i/lub wykorzystuj dużą pionową belkę niedaleko miejsca startu żeby trzymać Konusa na dystans. Szukaj każdej okazji żeby wycelować w niego z łuku.
 2. W miarę możliwości celuj w jego głowę. Przy odrobinie szczęścia Konusa może zabić nawet pojedyncze trafienie strzałą! Jeśli gorzej ci wychodzi celowanie to możesz go trafiać w pancerz, ale wtedy musisz zużyć około tuzina strzał. Uskakuj na boki gdy Konus spróbuje wyprowadzić jakiegoś kombosa i obserwuj pasek staminy żeby go całkowicie nie wyczerpać.
Konusa możesz też pokonać z pomocą broni białej - Próba ognia | Zadania główne w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Konusa możesz też pokonać z pomocą broni białej. W tym przypadku ważne jest przede wszystkim blokowanie jego ciosów. W miarę możliwości powinny to być perfekcyjne bloki (pojawienie się zielonej ikony w momencie ataku Konusa), dzięki czemu będziesz mógł wyprowadzić darmową ripostę (uwaga - Konus też może ją zablokowac perfekcyjnym blokiem).

 1. Oprócz tego szukaj okazji do wyprowadzania kombosów dla broni, z której aktualnie korzystasz. Mają one większą szansę "przebicia się" i zranienia Konusa.
 2. Tak samo jak w przypadku walki z użyciem łuku obserwuj pasek staminy i oddalaj się od Konusa gdy pasek ten zostanie mocno wyczerpany i będzie potrzebował odnowić się.

Zakończenie zadania

2 - Próba ognia | Zadania główne w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry
Pokonanie Konusa zakończy ten quest i odblokuje kolejny - Przesłuchanie - Próba ognia | Zadania główne w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Pokonanie Konusa zakończy ten quest i odblokuje kolejny - Przesłuchanie. Akcja przeniesie się do Ratajów. Otrzymasz swój własny pokój z łóżkiem w dolnym zamku i rozpocznie się zadanie Przesłuchanie.

Bardzo ważne - Od razu powróć do Przybysławic, czyli do obozowiska bandytów, w którym rozgrywały się dwa poprzednie questy. Będzie ono teraz puste. Możesz wykorzystać to żeby pozbierać wszystkie cenne przedmioty z obozowiska. W szczególności zainteresuj się:

 1. Zamkniętymi skrzyniami w namiotach (przykładowa na obrazku 1) - W wielu z nich są fragmenty kumańskich pancerzy czy różnorakie bronie. Przedmioty te nie są oznaczane jako pochodzące z kradzieży i możesz je sprzedawać z ogromnym zyskiem u ulubionych handlarzy (lub umieszczać w aktywnych slotach Henryka jeśli używał gorszego sprzętu).
 2. Zwłokami Konusa w kościele (obrazek 2) - Skorzystaj z kilku drabin żeby dotrzeć na strych. Przeszukaj zwłoki i pozbieraj wszystkie wartościowe przedmioty.