Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 13 lutego 2020, 10:59

autor: Adrian Werner

Najlepsze darmowe gry 2020 roku – top 100 gier free-to-play

Prezentujemy aktualizację naszej listy najlepszych gier free-to-play. W 2020 roku zaszło więcej zmian w zestawieniu niż rok temu – największe z nich jest to Destiny 2 czy CS GO, które trafiły od razu do top 10.

50. RoboCraft

ROBOCRAFT W SKRÓCIE

 1. Gatunek: gra akcji
 2. Platforma: PC
 3. Data premiery: 24 sierpnia 2017 r.

RoboCraft zyskał popularność głównie za sprawą mocno nietypowej rozgrywki, którą w uproszczeniu można opisać jako połączenie tego, co znamy z World of Tanks oraz Minecrafta. Zabawa zasadza się na drużynowych starciach między dwiema grupami graczy. Każda z nich kontroluje jakieś maszyny, takie jak samochody, helikoptery czy mechy, a unikatowość gry wynika z tego, że są one konstruowane przez samych użytkowników. Odbywa się to w prostym systemie, polegającym na składaniu części niczym klocków LEGO. Jest to rozwiązanie łatwe do opanowania, a jednocześnie zapewniające dużą swobodę twórczą, toteż na polach bitewnych często szaleją przedziwne wytwory ludzkiej wyobraźni.

Konstruowanie pojazdów to największa zaleta gry, ale jej inne elementy również zostały dobrze pomyślane. Mapy są duże, walka dynamiczna, a do tego model mikropłatności opracowano tak, aby wszystkie potrzebne części dało się przy odrobinie cierpliwości zdobyć w trakcie rozgrywki.

 1. Więcej o grze RoboCraft

49. TrackMania Nations Forever

TRACKMANIA NATIONS FOREVER W SKRÓCIE

 1. Gatunek: wyścigi
 2. Platforma: PC
 3. Data premiery: kwiecień 2008 r.

TrackMania Nations Forever to darmowa odsłona popularnego cyklu ścigałek francuskiego studia Nadeo. Zgodnie z tradycjami serii produkcja ta prezentuje mocno nietypowe podejście do wyścigów. Trasy są tu tak pokręcone, że samo dotarcie do mety w jednym kawałku stanowi prawdziwe wyzwanie. Współgra z tym czysto zręcznościowy model jazdy, który pozwala na osiąganie nierealnych prędkości.

Tytuł ten oferuje obszerną zawartość, a do tego zawiera edytor umożliwiający tworzenie nowych map. Na dodatek wszystko to jest kompletnie darmowe. Aplikację pobieramy bez opłat i nie proponuje ona żadnych mikropłatności. Dzieje się tak dlatego, że w praktyce gra stanowi hojną próbkę, która ma zachęcić do zakupu płatnej TrackManii United Forever, z którą zresztą dzieli system kont, co umożliwia bezbolesną przesiadkę na pełny produkt.

TrackMania Nations Forever nie jest już rozwijana. Tytuł nie posiada także dużej grupy graczy, ale ta, która się ostała, jest stabilna i wystarczająco liczna, by nie było żadnych problemów ze znajdowaniem chętnych do zabawy.

 1. Więcej o grze TrackMania Nations Forever

48. Digital Combat Simulator World

DCS: WORLD W SKRÓCIE

 1. Gatunek: symulator
 2. Platforma: PC
 3. Data premiery: kwiecień 2012 r.

Gatunek symulatorów lotu jest obecnie cieniem tego, czym był w latach 90. ubiegłego wieku. Osoby szukające nowoczesnych produkcji nie mają zbyt dużego wyboru, niemniej na rynku istnieje kilka godnych uwagi gier. W przypadku projektów free-to-play mamy szalenie popularnego War Thundera, ale pozycja ta podchodzi do realizmu raczej luźno. Na szczęście gracze pragnący czegoś więcej mogą postawić na DCS: World.

Korzenie tej produkcji sięgają serii ultrarealistycznych symulatorów lotu studia Eagle Dynamics. Z czasem zdecydowano się zmienić model biznesowy. Zamiast wydawać każdy tytuł jako całkowicie samodzielną pozycję wypuszczono darmowe DCS: World, które oferuje ograniczoną liczbę map i samolotów. Kolejne dokupujemy w formie modułów.

Takie rozwiązanie świetnie się sprawdza. Eagle Dynamics samo wydaje sporo takich dodatków, a do tego dopuściło do rynku inne zespoły. Dzięki temu uzyskaliśmy ekosystem symulatorów, który oferuje zatrzęsienie maszyn, kampanii i map, a wszystkie te pozycje doskonale ze sobą współpracują. Jeśli szukacie realistycznych symulacji, to na rynku trudno obecnie o propozycję lepszą niż Digital Combat Simulator World.

 1. Więcej o grze Digital Combat Simulator World

47. EverQuest II

EVERQUEST II W SKRÓCIE

 1. Gatunek: MMORPG
 2. Platforma: PC
 3. Data premiery: listopad 2004 r.

EverQuest II to kolejna pozycja z długiej listy MMORPG, które w dniu premiery bazowały na abonamencie, a ostatecznie, by utrzymać się na rynku, musiały przestawić się na free-to-play. Tytuł przetrwał w pierwotnej wersji dość długo, gdyż ukazał się w 2004 roku, a zmiana modelu biznesowego nastąpiła dopiero sześć lat później. Na początku twórcy byli zresztą bardzo ostrożni i najpierw uruchomili odrębne darmowe serwery obsługujące zmodyfikowaną wersję, czyli EverQuest II Extended. Eksperyment odniósł sukces, więc po roku rozwiązania te zostały zaimplementowane do głównej edycji gry.

Produkcja ta jest klasycznym przedstawicielem swego gatunku. Co nie dziwi, gdyż zarówno ona, jak i pierwsza część ustanowiły wiele z konwencji wykorzystywanych obecnie w tej kategorii przez większość deweloperów. Nie znaczy to jednak, że EverQuest II nie ma nic do zaproponowania. Wręcz przeciwnie. To potężne MMORPG z olbrzymią zawartością gromadzoną przez dwanaście lat ciągłego rozwoju i dodatków, oferujące wiele okazji do zabawy zarówno w PvE, jak i w PvP. Jest to także pozycja dla osób, które preferują skomplikowane i trudne gry oraz typowo role-playingowe mechanizmy zabawy, w których bardziej od naszych umiejętności liczą się statystyki oraz zdolności kierowanego przez nas bohatera.

Pomimo swego wieku EverQuest II pozostaje jednym z najlepszych tytułów MMORPG dla osób szukających bardzo rozbudowanej mechaniki i sandboksowego podejścia go gatunku. Do tego gra cały czas żyje, a autorzy raz do roku, jak w zegarku, udostępniają duży dodatek. Najnowszym z nich i szesnastym z kolei jest Blood of Lucli, które ukazało się w listopadzie zeszłego roku.

 1. Więcej o grze EverQuest II

46. Cuisine Royale

CUISINE ROYALE W SKRÓCIE

 1. Gatunek: gra akcji
 2. Platformy: PC, XONE, PS4
 3. Data premiery w usłudze Early Access: 16 czerwca 2018 r.

Nasza kolejna propozycja to gra, którą opracowano jako żart, który okazał się zaskakująco popularny (i to wciąż w roku 2020!). Zgodnie z tytułem Cuisine Royale to strzelanka battle royale. Produkcje tego typu mają obecnie duży problem z przebiciem się na rynku, przyćmione sukcesami Fortnite’a oraz Playerunknown’s Battlegrounds. Sytuacja mocno przypomina to, co działo się kilka lat temu w świecie gier MOBA, i tak jak wtedy drogę do sukcesu mniejszych pozycji stanowi nietypowe podejście do tematu. W przypadku Cuisine Royale autorzy postanowili sparodiować gatunek.

W grze znajdziemy klasyczne zasady battle royale, bogaty wybór broni palnej i... pełen asortyment utensyliów kuchennych. Durszlaki sprawdzają się jako hełmy, woki służą do ochrony klatek piersiowych, a gofrownice stanowią najlepszą klasę pancerzy balistycznych. W połączeniu z faktem, że gracze biegają tylko w bieliźnie, daje to kompletnie absurdalny efekt.

Całość powstała jako żart, ale w rzeczywistości mechanizmy rozgrywki są zaskakująco dobre, co wynika z tego, że bazują na nadchodzącym poważnym FPS-ie Enlisted. Do tego mniejsza skala starć niż w klasycznym battle royale (zabawę zaczyna 30 osób), skutecznie podbija dynamizm potyczek.

Cuisine Royale okazało się zaskakująco żywotną produkcją. Po początkowym szaleństwie populacja zaczęła maleć, ale potem autorom udało odwrócić się ten trend. Obecnie gra systematycznie rośnie i zyskuje nowych graczy, a regularne aktualizacje co chwila dodają nowe zwariowane elementy.

 1. Zagraj w Cuisine Royale
 2. Więcej o grze Cuisine Royale

45. Warface

WARFACE W SKRÓCIE

 1. Gatunek: FPS
 2. Platformy: PC, XONE, PS4
 3. Data premiery na PC: kwiecień 2012 r.
 4. Data premiery na konsolach: wrzesień 2018 r.

Warface to sieciowa strzelanka studia Crytek, bazująca oczywiście na silniku CryEngine, która pomimo pięciu lat na karku wciąż oferuje ładniejszą grafikę niż większość darmowych produkcji z tego gatunku. Poza lepszym niż standardowe wykonaniem tytuł jest klasycznym przedstawicielem wojennych FPS-ów, godnym zainteresowania głównie z uwagi na poziom dopracowania oraz bogatą zawartość. Walka okazuje się dynamiczna i zapewnia wiele emocji, a do tego dochodzi bogaty wybór trybów PvP oraz kooperacyjnych. Wszystkie one posiadają odmienne mapy i cele, a ostatnio dodano nawet survivalowe misje, w których walczymy z zombiakami. Warface nie zaskoczy nikogo nowymi pomysłami, ale to kawał dobrego darmowego FPS-a.

W 2018 roku gra zdecydowanie złapała drugi oddech, a tempo rozwoju mocno przyśpieszyło. Zyskała wtedy tryb battle royale oraz edycje na konsole Xbox One i PlayStation 4. Ubiegły rok był już spokojniejszy, ale pozycja gry jest stabilna i nadal cieszy się ona dużą popularnością.

 1. Więcej o grze Warface

44. Clash Royale

CLASH ROYALE W SKRÓCIE

 1. Gatunek: strategia
 2. Platformy: iOS, AND
 3. Data premiery: marzec 2016 r.

Kolejną godną uwagi mobilną produkcją jest Clash Royale, czyli przebój fińskiego studia Supercell, znanego z Hay Day, Boom Beach oraz Clash of Clans. Gra stanowi strategię bitewną, w której celem jest obalenie wrogiego króla, czego dokonujemy, posyłając w bój jasno wytyczonymi ścieżkami jednostki ofensywne. Równocześnie musimy także zabezpieczać własne tyły, robiąc użytek z zaklęć i budując struktury obronne. Do tego wszystkiego dodano elementy zaczerpnięte z karcianek, pozwalające na konstruowanie talii zawierających karty przywołujące jednostki czy aktywujące takie zagrania jak czary. Tytuł nastawiony jest na starcia multiplayerowe, które sprawiają masę frajdy. Jest to również jedna z niewielu produkcji mobilnych cieszących się sporą e-sportową popularnością.

Clash Royale nie jest już aż tak wielkim fenomenem jak w 2016 i w 2017 roku. Mimo to nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Twórcy regularnie wypuszczają także aktualizacje oraz organizują eventy. Jeśli chodzi o mobilne strategie multiplayer, to wciąż najlepsza pozycja na rynku.

 1. Więcej o grze Clash Royale

43. Candy Crush Saga

CANDY CRUSH SAGA W SKRÓCIE

 1. Gatunek: gra logiczna
 2. Platformy: iOS, AND, WWW
 3. Data premiery: kwiecień 2012 r.

Pomimo sześciu lat na karku w kategorii tytułów logicznych typu match-3 bezkonkurencyjna pozostaje gra Candy Crush Saga. To jedna z najpopularniejszych pozycji mobilnych oraz facebookowych, którą do tej pory wypróbowało kilkaset milionów osób. Sukces ten nie został osiągnięty dzięki nowym pomysłom. Przeciwnie – Candy Crush Saga to klasycznie zrealizowana gra logiczna typu match-3.

Na plansze wrzucone zostają wybrane losowo różne rodzaje cukierków, a naszym zadaniem jest takie nimi manipulowanie, by utworzyć ciągi przynajmniej trzech tego samego rodzaju. Sukces gry wziął się z jej darmowości (w przeciwieństwie do poprzedniego króla match-3, czyli Bejeweleda) oraz wysokiej jakości wykonania. Ponadto autorzy ze studia King włożyli masę pracy we wspieranie swojego projektu po premierze. Regularnie wypuszczane są aktualizacje z zestawami nowych poziomów, co zachęca do powracania do tego tytułu.

 1. Więcej o grze Candy Crush Saga

42. Star Trek Online

STAR TREK ONLINE W SKRÓCIE

 1. Gatunek: MMORPG
 2. Platformy: PC, PS4, XONE
 3. Data premiery na PC: luty 2010 r.
 4. Data premiery na konsolach: wrzesień 2016 r.

Star Trek Online już na starcie miało dużą przewagę nad większością konkurencji dzięki wykorzystaniu wspaniałego uniwersum znanego z filmów i seriali telewizyjnych. Autorzy nie zmarnowali licencji, a ich gra jest wręcz przesiąknięta klimatem marki. Ciekawy pomysł stanowi fakt, że gracze wcielają się w kapitanów własnych statków kosmicznych, a rozgrywka w przestrzeni międzygwiezdnej odgrywa równie istotną rolę jak przygody na powierzchniach planet. Dużą zaletą jest także to, jak bardzo te typy zabawy się różnią. Na planetach tempo okazuje się szybkie i misje najczęściej sprowadzają się do błyskawicznych wymian ognia. Natomiast w kosmosie liczy się taktyka i planowanie o kilka ruchów naprzód. Dodatkową atrakcją jest edytor Foundry, pozwalający graczom na tworzenie własnych misji.

Obecnie gra ma się bardzo dobrze. Wyraźnie pomaga jej renesans marki w telewizji, dzięki serialom Star Trek: Discovery oraz Star Trek: Picard, ale przede wszystkim dobrą formę Star Trek Online zapewniają sami autorzy regularnymi aktualizacjami z nową zawartością, które robią doskonały użytek z bogatej spuścizny wszystkich wcieleń serii.

 1. Zagraj w Star Trek Online
 2. Więcej o grze Star Trek Online

41. Asphalt 9: Legends

ASPHALT 9 W SKRÓCIE

 1. Gatunek: wyścigi
 2. Platformy: iOS, AND, Win10
 3. Data premiery na konsolach: lipiec 2018 r.

Debiut w zestawieniu zaliczyła mobilna gra wyścigowa Asphalt 9: Legends. Oczekiwania były ogromne, gdyż wydany w 2013 roku Asphalt 8: Airborne do dzisiaj bez kompleksów może konkurować z najnowszymi produkcjami tego typu. Na szczęście autorzy nie zawiedli fanów.

Asphalt 9: Legends to perełka w kategorii wyścigów arcade. Grafika nie ma sobie równych na rynku mobilnym, sterowanie jest bardzo czułe, mechanika szalenie miodna, a do tego gra posiada obszerną zawartość. Możemy wybierać między mnóstwem tras i samochodów, a poza rozbudowanym trybem solo dostępne są również dopracowane zawody multiplayer.

 1. Więcej o grze Asphalt 9: Legends

TWOIM ZDANIEM

Która gra free-to-play jest najlepsza?

League of Legends
38,1%
Fortnite: Battle Royale
10,7%
World of Tanks
9,4%
Warframe
5,4%
Path of Exile
5,4%
Apex Legends
4,7%
Team Fortress 2
3,5%
War Thunder
3,2%
Metin2
3%
Paladins
2,5%
Tibia
2,2%
Hearthstone
1,7%
Star Wars: The Old Republic
1,7%
Dota 2
1,4%
Unturned
1,4%
World of Warships
1,3%
Aion
1,2%
Guild Wars 2
1,2%
Smite
1,1%
TERA
1,1%
Zobacz inne ankiety
League of Legends

League of Legends

World of Tanks

World of Tanks

Path of Exile

Path of Exile

Warframe

Warframe

Fortnite

Fortnite

Team Fortress 2

Team Fortress 2

Dota 2

Dota 2

Tibia

Tibia

Metin2

Metin2

14 klasycznych gier za darmo. Bilet na wyprawę w przeszłość za 0 zł
14 klasycznych gier za darmo. Bilet na wyprawę w przeszłość za 0 zł

Nostalgia to zdradliwa bestia. Czasem wydaje się, że genialne tytuły z naszej młodości wciąż takimi są, ale gdy kupujemy je po latach, możemy doznać bolesnego rozczarowania. Na szczęście wiele z nich da się wypróbować za darmo.

Darmowe gry na Steamie – niezłe gry free-to-play na platformie Valve
Darmowe gry na Steamie – niezłe gry free-to-play na platformie Valve

Każdy zna ten problem: zagrałoby się w coś nowego, ale w portfelu pustki. Dodatkowo wiele gier free-to-play wymaga instalowania specjalnym programów – postanowiliśmy więc stworzyć listę niezłych darmowych produkcji dostępnych na Steamie.

Najlepsze darmowe gry bez mikropłatności – top 50 darmówek
Najlepsze darmowe gry bez mikropłatności – top 50 darmówek

Wybraliśmy dla Was zestaw 50 godnych polecenia prawdziwie darmowych gier. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy niemal każdego gatunku, poczynając od RPG, przez strategie i przygodówki, a na kosmicznych symulatorach kończąc.