Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 13 lutego 2020, 10:59

autor: Adrian Werner

Najlepsze darmowe gry 2020 roku – top 100 gier free-to-play

Prezentujemy aktualizację naszej listy najlepszych gier free-to-play. W 2020 roku zaszło więcej zmian w zestawieniu niż rok temu – największe z nich jest to Destiny 2 czy CS GO, które trafiły od razu do top 10.

70. MechWarrior Online

MECHWARRIOR ONLINE W SKRÓCIE

 1. Gatunek: symulator
 2. Platforma: PC
 3. Data premiery: wrzesień 2013 r.

Autorzy MechWarriora Online mogą spać spokojnie, gdyż nie ma on praktycznie konkurencji na rynku free-to-play. Jedyną inną pozycją o podobnej tematyce było Hawken, ale jego serwery zostały już dawno zamknięte.

MechWarrior Online to symulator starć wielkich robotów kroczących. Twórcom udało się przede wszystkim świetnie odtworzyć styl rozgrywki typowy dla tej marki. Mechy są powolne, ale potężne, a walka dostarcza mnóstwa emocji, zachowując jednocześnie mocno taktyczną naturę. Do tego klimat podczas zabawy panuje nieziemski, a gra oferuje bogaty wybór bardzo różnorodnych maszyn, pozwalających użytkownikom na pełnienie różnych funkcji na polu bitwy.

Cały projekt nie jest jednak bez wad. System mikropłatności wydaje się zbyt agresywny. Kilkakrotnie wprowadzano także dziwaczne zmiany do mechanizmów rozgrywki, które summa summarum okazywały się nietrafione. Najgorsze potknięcia bywają jednak usuwane, a do tego po długim czasie od premiery gracze doczekali się wreszcie wypatrywanego mocno trybu Community Warfare, pozwalającego klanom toczyć zakrojone na szeroką skalę wojny.

Generalnie zalety gry zdecydowanie górują nad wadami i MechWarrior Online jest pozycją godną uwagi fanów symulatorów mechów. Paradoksalnie, największym rywalem jest dla niej inna produkcja tego samego zespołu w postaci MechWarrior 5: Mercenaries. Tytuł ten oferuje jednak tylko tryby dla pojedynczego gracza i kooperację, a nie PvP, ale i tak wielu fanów uniwersum BattleTech preferuje MW5 nad MWO.

 1. Więcej o grze MechWarrior Online

69. Allods Online

ALLODS ONLINE W SKRÓCIE

 1. Gatunek: MMORPG
 2. Platforma: PC
 3. Data premiery: październik 2009 r.

Nasza następna propozycja to Allods Online, czyli rosyjskie MMORPG osadzone w tym samym świecie co Evil Islands oraz seria Rage of Mages i opracowane przez zespół Astrum Nival. To dość interesujące uniwersum fantasy, które kładzie duży nacisk na podróże powietrzne, co znajduje przełożenie na wiele różnorodnych maszyn latających dostępnych w grze. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu doświadczenia możemy również skonstruować własny statek tego typu i udać się na wyprawę w chmury.

Allods Online nikogo nie zaskoczy świeżymi pomysłami, ale sprawdzone rozwiązania realizuje bardzo dobrze. To po prostu gra, w której można spędzić kilkaset przyjemnych godzin, wypełniając misje, tocząc walki PvP z innymi graczami oraz oglądając ładną, lekko kreskówkową grafikę.

 1. Więcej o grze Allods Online

68. Angry Birds 2

ANGRY BIRDS W SKRÓCIE

 1. Gatunek: zręcznościówka
 2. Platformy: iOS, AND
 3. Data premiery: grudzień 2016 r.

Po pierwszym Angry Birds studio Rovio wydało wiele kolejnych gier z marki, ale na pełnoprawną kontynuację czekaliśmy długich sześć lat. Było warto, gdyż zaoferowała ona wszystko, za miliony pokochały pierwowzór, a do tego dorzuciła masę ulepszeń.

Zasady zabawy są klasyczne. Zadaniem graczy jest więc eliminowanie prosiaków za pomocą wystrzeliwanych z procy ptaków. Tym razem jednak przed oddaniem strzału sami wybieramy, którego z trzech ptaków użyjemy. Ponadto wyzwania najczęściej rozciągają się na kilka ekranów, co wymusza oszczędne gospodarowanie „amunicją”, a dodatkowych emocji dostarczają pomysłowe starcia z bossami.

Ponadto gra jest przepiękna. To jedna z najładniejszych dwuwymiarowych gier mobilnych i często ma się wręcz wrażenie patrzenia na wysokobudżetową kreskówkę.

 1. Więcej o grze Angry Birds

67. Fishing Planet

FISHING PLANET SKRÓCIE

 1. Gatunek: symulator wędkarstwa
 2. Platforma: PC, PS4
 3. Data premiery: sierpień 2017 r.

Wspomniane wcześniej Russian Fishing nie jest jedyną godną zainteresowania grą wędkarską korzystającą z modelu free-to-play. Dla fanów tego typu rozrywki wyśmienitą propozycję stanowi również Fishing Planet.

Gra podchodzi do tej tematyki w sposób realistyczny. Autorzy drobiazgowo odwzorowali łowiska, ryby, sprzęt oraz współczesne techniki wędkarskie. Rozgrywka sporo od nas wymaga, ale każdy dobry połów oznacza masę satysfakcji.

W Fishing Planet na każdym kroku widać duży jak na ten gatunek budżet. Gra imponuje grafiką oraz różnorodnością elementów. Wprawdzie zakup wszystkich dodatków mocno wydrenuje Wasz portfel, ale już sama podstawowa wersja oferuje sporo zawartości, a DLC można kupować wybiórczo i we własnym tempie.

Dodatkową zaletą jest fakt, że poza edycją pecetową przygotowano również wydanie na PlayStation 4.

 1. Więcej o grze Fishing Planet

66. DC Universe Online

DC UNIVERSE ONLINE W SKRÓCIE

 1. Gatunek: MMORPG
 2. Platformy: PC, PS4, XONE
 3. Data premiery: styczeń 2011 r.

Tytuł DC Universe Online tłumaczy wszystko. Jest to bowiem gra MMORPG osadzona w komiksowym uniwersum wydawnictwa DC. Nie obejmujemy tu kontroli nad słynnymi postaciami (bo każdy byłby Batmanem, a w końcu ilu Mrocznych Rycerzy może biegać po jednym serwerze). Zamiast tego tworzymy własnego herosa, który następnie wchodzi w interakcje z dobrze znanymi superbohaterami i superłotrami. Posiadane nadludzkie zdolności odgrywają w rozgrywce kluczową rolę i wpływają na wszystko w znacznie większym stopniu niż typowe umiejętności specjalne w innych MMORPG.

Wszystko to składa się na najlepsze MMORPG z superbohaterami w rolach głównych, gdyż Champions Online jest już jedną nogą w grobie, a City of Heroes w ogóle umarło. Natomiast DC Universe Online zyskuje na tym, że dostępne jest nie tylko na pecetach, ale także na konsolach. Ponadto pozycję tę wykorzystuje się do promocji komiksów i filmów, co skutkuje regularnym dodawaniem nowej zawartości.

 1. Więcej o grze DC Universe Online

65. Elsword

ELSWORLD W SKRÓCIE

 1. Gatunek: MMORPG w 2,5D
 2. Platforma: PC
 3. Data premiery: grudzień 2007 r.

Elsword to jedno z wielu azjatyckich MMORPG na tej liście, ale nie przypomina ono większości tych tytułów. Dysponuje co prawda kolorową trójwymiarową grafiką, zręcznościowym systemem walki oraz rozbudowanymi mechanizmami rozwoju postaci, jednak sama rozgrywka toczy się nie w 3D, tylko w dwóch wymiarach. Dodajmy do tego nastawienie na potyczki w zwarciu, rozbudowaną listę ataków i nacisk na czteroosobowy tryb kooperacyjny, a okaże się, że całość przypomina automatowe chodzone bijatyki. Rozwiązania te bardzo dobrze się sprawdzają i dodają grze świeżości. Co godne pochwały, wszystko to równie mocno bawi podczas przygód, w których walczymy z potworami sterowanymi przez sztuczną inteligencję, jak i w potyczkach PvP przeciwko innym graczom.

 1. Zagraj w Elsword
 2. Więcej o grze Elsword

Więcej o grze Elsword

64. SoulWorker

SOULWALKER W SKRÓCIE

 1. Gatunek: RPG akcji
 2. Platforma: PC
 3. Data premiery: kwiecień 2018 r.

Inną godną uwagi propozycją jest sieciowe RPG akcji SoulWalker, które pozwala na wcielenie się w nastolatków walczących z demonami. Na pierwszy rzut oka produkcja ta przypomina kolejne słabe koreańskie MMO, ale w rzeczywistości jest czymś znacznie ciekawszym.

Gra oferuje kooperacyjne misje przeciwko sztucznej inteligencji oraz rozgrywki PvP. Do wyboru jest kilka postaci z mocno unikatowym repertuarem ataków i technik, a potyczkami rządzi dopracowany zręcznościowy system walki, w którym kluczową rolę odgrywają combosy. Pod względem starć, które są szalenie miodne, gra momentami bardziej przypomina chodzoną bijatykę niż RPG.

SoulWalker posiada także ładną kreskówkową oprawę graficzną i rozbudowaną warstwę fabularną, która jest cały czas rozwijana. Popularność tej pozycji sprawia, że nigdy nie ma problemów ze znalezieniem chętnych do zabawy, a dodatkową zaletę stanowi obecność polskiej wersji językowej.

 1. Więcej o grze SoulWorker

63. Shakes & Fidget Remastered

SHAKES & FIDGET REMASTERED W SKRÓCIE

 1. Gatunek: RPG
 2. Platformy: PC, iOS, AND
 3. Data premiery: listopad 2018 r.

W kilku wcześniejszych odsłonach naszego przeglądu znalazło się Shakes & Fidget. W tym roku owo RPG zastąpiliśmy jego odświeżoną wersją, zatytułowaną po prostu Shakes & Fidget Remastered.

Fundamenty rozgrywki nie uległy zmianie. Ponownie otrzymujemy więc grę, która stawia na humor i proste mechanizmy zabawy. Kontrolujemy typowego poszukiwacza przygód próbującego zrobić karierę w klasycznej krainie fantasy. Aby tego dokonać, działamy jak zwykle, czyli odwiedzamy karczmy, zobowiązujemy się do wykonywania różnych zadań, eksplorujemy pełne potworów lochy i rozwijamy bohatera. Wszystko to odbywa się jednak przy niewielkiej aktywności z naszej strony.

Gracz podejmuje decyzje, a następnie może jedynie biernie patrzeć, jak są one realizowane. Nie jest to więc pozycja, która kogokolwiek wciągnie na długie godziny, stanowi ona jednak miłą rozrywkę jako coś działającego w tle, gdzie zaglądamy od czasu do czasu, odrywając się na chwilę od pracy czy przeglądania internetu. Taka zabawa okazuje się całkiem przyjemna, w czym mocno pomaga niemałe poczucie humoru autorów.

W porównaniu z pierwowzorem odświeżono całą oprawę graficzną, ulepszono interfejs i wprowadzono dodatkowe opcje zabawy. Do tego gra dostępna jest na Steamie. Otrzymujemy więc wszystko to, za co pokochaliśmy Shakes & Fidget, tylko w ładniejszej i przystępniejszej formie.

 1. Więcej o grze Shakes & Fidget

62. Ragnarok Online

RAGNAROK ONLINE W SKRÓCIE

 1. Gatunek: MMORPG
 2. Platforma: PC
 3. Data premiery: sierpień 2002 r.

Kolejna gra na naszej liście to produkcja, której po prostu nie mogła zabraknąć wśród najlepszych pozycji free-to-play. Mowa o kultowym Ragnaroku Online. To oldskulowe MMORPG, które wyglądem przypomina gry role-playing z 32-bitowych konsol, za sprawą wykorzystania trójwymiarowych teł i dwuwymiarowych postaci. Przestarzały silnik nie przeszkodził jednak temu dziełu w zdobyciu wielkiej popularności, bo było to po prostu bardzo dobre MMORPG, z ciekawymi klasami postaci i bogatymi opcjami rozwoju, intrygującymi przygodami, wciągającą mechaniką walki oraz doskonale opracowanym światem, który powoli ulegał zmianom.

Fani tak pokochali ten tytuł, że znacznie bardziej zaawansowane graficznie kontynuacje nie zdołały powtórzyć jego sukcesu. Najbliżej osiągnięcia tego jest duchowy spadkobierca w postaci Tree of Savior, ale wiele osób wciąż preferuje pierwowzór.

W ostatnim roku widać było spadek zainteresowania grą, więc okres renesansu Ragnarok Online ma już raczej za sobą. Nadal cieszy się jednak sporą popularnością, więc na razie przyszłość produkcji wydaje się zabezpieczona.

 1. Więcej o grze Ragnarok Online

61. Brawlhalla

BRAWLHALLA W SKRÓCIE

 1. Gatunek: bijatyka 2D
 2. Platformy: PC, PS4, Switch, XONE, wkrótce iOS i AND
 3. Data premiery: październik 2017 r.

Z kolei Brawlhalla to świetny miks mordobicia i platformówki. Rozgrywka polega na toczeniu potyczek na małych dwuwymiarowych mapach. Do wyboru jest kilkudziesięciu bohaterów wzorowanych na różnych archetypach z filmów, komiksów i powieści. Znajdziemy tu zarówno średniowiecznych rycerzy czy piratów, jak i kosmitów. Każdy heros posiada własny styl walki oraz zestaw unikatowych umiejętności, których sprawne wykorzystywanie stanowi klucz do odnoszenia zwycięstw.

Wszystkim tym możemy bawić się samotnie, rywalizując z botami, ale będzie to co najwyżej przyjemny trening przed prawdziwą esencją gry, czyli rozgrywkami wieloosobowymi. W multiplayerze dostępne są sieciowe mecze rankingowe (w wersjach jeden na jednego lub dwóch na dwóch), jak i wariant free-for-all przeznaczony dla 4 lub 8 graczy

Gra wyśmienicie się rozwija. Regularnie dodawane są nowe elementy i ulepszenia, a populacja grających cały czas rośnie. W lutym 2020 roku Brawlhalla po raz pierwszy przekroczyła pułap miliona graczy dziennie. To raczej nie ostatnie słowo tego projektu, gdyż wkrótce ma on trafić na iOS i Androida.

 1. Więcej o grze Brawlhalla

TWOIM ZDANIEM

Która gra free-to-play jest najlepsza?

League of Legends
38,1%
Fortnite: Battle Royale
10,7%
World of Tanks
9,4%
Warframe
5,4%
Path of Exile
5,4%
Apex Legends
4,7%
Team Fortress 2
3,5%
War Thunder
3,2%
Metin2
3%
Paladins
2,5%
Tibia
2,2%
Hearthstone
1,7%
Star Wars: The Old Republic
1,7%
Dota 2
1,4%
Unturned
1,4%
World of Warships
1,3%
Aion
1,2%
Guild Wars 2
1,2%
Smite
1,1%
TERA
1,1%
Zobacz inne ankiety
League of Legends

League of Legends

World of Tanks

World of Tanks

Path of Exile

Path of Exile

Warframe

Warframe

Fortnite

Fortnite

Team Fortress 2

Team Fortress 2

Dota 2

Dota 2

Tibia

Tibia

Metin2

Metin2

14 klasycznych gier za darmo. Bilet na wyprawę w przeszłość za 0 zł
14 klasycznych gier za darmo. Bilet na wyprawę w przeszłość za 0 zł

Nostalgia to zdradliwa bestia. Czasem wydaje się, że genialne tytuły z naszej młodości wciąż takimi są, ale gdy kupujemy je po latach, możemy doznać bolesnego rozczarowania. Na szczęście wiele z nich da się wypróbować za darmo.

Darmowe gry na Steamie – niezłe gry free-to-play na platformie Valve
Darmowe gry na Steamie – niezłe gry free-to-play na platformie Valve

Każdy zna ten problem: zagrałoby się w coś nowego, ale w portfelu pustki. Dodatkowo wiele gier free-to-play wymaga instalowania specjalnym programów – postanowiliśmy więc stworzyć listę niezłych darmowych produkcji dostępnych na Steamie.

Najlepsze darmowe gry bez mikropłatności – top 50 darmówek
Najlepsze darmowe gry bez mikropłatności – top 50 darmówek

Wybraliśmy dla Was zestaw 50 godnych polecenia prawdziwie darmowych gier. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy niemal każdego gatunku, poczynając od RPG, przez strategie i przygodówki, a na kosmicznych symulatorach kończąc.