Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. Square Enix
i
Publicystyka 14 czerwca 2024, 15:39

Najlepsze gry MMORPG w 2024 roku - nasze TOP 10

Gatunek MMORPG nie samym World of Warcraft żyje! Jest całkiem sporo tytułów, które stanowią godną konkurencję dla ledwie zipiącego króla, i właśnie je postaramy się przybliżyć. Przed Wami zestawienie najlepszych wirtualnych światów!

Spis treści

Perfect World Entertainment

  1. Model biznesowy: free-to-play + mikrotransakcje
  2. Platformy: PC, PS4, XOne

Neverwinter Online to kolejna produkcja, która przeszła długą i burzliwą drogę. Przez jakiś czas tytuł ten dostępny był w języku polskim, ale ostatecznie porzucono wsparcie dla wersji na nasz rynek. W pewnym momencie zdecydowano się nawet na małą rewolucję, w postaci zmniejszenia maksymalnego poziomu z 80 do 20! Twórcy chcą, aby gracze szybciej dotarli do właściwej zawartości, zamiast marnować czas na przydługie expienie. W efekcie część zawartości tego MMORPG została usunięta, co ostatecznie samej grze wyszło na dobre.

Komu warto polecić Neverwinter Online? Graczowi, który nastawiony jest na samotną przygodę, a niekoniecznie na interakcje z innymi, oraz określa samego siebie jako casuala. Większość zawartości można tutaj wykonać samemu, chociaż te trudniejsze nastawione są na współpracę. Gra oferuje również naprawdę dynamiczny system walki, przy którym trzeba cały czas się ruszać! Stanie w miejscu szybko bowiem kończy się śmiercią, więc uważajcie, co robicie.

Dla kogo to gra? Gracze preferujące samotną zabawę oraz instancjonowany świat, zdecydowanie się tutaj odnajdą. Tak samo, jak osoby szukające bardziej zręcznościowej walki.

Czy jest regularnie wspierana? Tak, choć mogłoby być lepiej.

Gry podobne: Skyforge, Dungeons & Dragons Online.

Czy jest język polski? Częściowo jest, ale już niewspierany.

Dużo gra Polaków? Tak, jest ich całkiem sporo.

Czy występuje pay-to-win? Sklepik znacznie wpływa na rozgrywkę i może dawać przewagę.

Zawsze pozostaje Dungeons & Dragons Online!

Jeśli chcecie pozostać w klimacie lochów i smoków, ale liczycie na bardziej klasyczną zabawę, sięgnijcie po Dungeons & Dragons Online. Ten leciwy tytuł jest cały czas rozwijany, a do tego sporo jego zawartości rozdawano za darmo. To równocześnie MMORPG faktycznie kładący nacisk na współpracę oraz używanie umiejętności postaci nie tylko w boju – trzeba szukać tajnych przejść, wykrywać pułapki, czy przyłapywać mimików na gorącym uczynku!

Patryk Manelski

Patryk Manelski

Chciał być informatykiem, potem policjantem, a skończyło się na „dziennikarzeniu” na UŚ. Tam odkrył, że można połączyć pasję do grania z pisaniem. Następnie bytował w kilku redakcjach, próbując przekonać wszystkich, że gry MMO są najlepsze na świecie. Tak trafił do działu publicystyki na GOL-u, gdzie niestrudzenie kontynuuje swoją misję – bez większych sukcesów. W przerwach od walenia z axa hoduje cyfrowe pomidory, bawiąc się w wirtualnego farmera. Nie mając własnego ogródka, zadowala się opieką nad drzewkiem bonsai. Kręci go też jazda na rowerze, zaś czytać lubi mangę i fantastykę. A co najważniejsze, pochodzi z Sosnowca, gdzie zresztą mieszka i z czego jest dumny!

więcej

TWOIM ZDANIEM

Grasz jeszcze w MMORPG?

Gram regularnie
21,8%
Czasem mi się zdarza
27%
Nie, nie grałem od lat
41,3%
Nigdy nie grałem w MMORPG
9,9%
Zobacz inne ankiety
15 fajnych gier z multi, w których spokojnie pogadasz ze znajomymi
15 fajnych gier z multi, w których spokojnie pogadasz ze znajomymi

Siedzisz w domu i brakuje Ci towarzystwa? Podpowiadamy, w które gry z trybem multiplayer można grać i jednocześnie rozmawiać ze znajomymi.

10 gier, których nie skończysz bez poradnika
10 gier, których nie skończysz bez poradnika

Kiedyś granie z nosem w solucji było normą. Dziś gry stały się dużo łatwiejsze. Wciąż jednak powstają tytuły, które są sporym wyzwaniem, a poradniki do nich są chętnie wyszukiwanym hasłem w sieci. Oto 10 takich tytułów – i starych, i nowych.

Wspominamy gry MMORPG, które podbiły serca polskich graczy
Wspominamy gry MMORPG, które podbiły serca polskich graczy

Nie tylko Twierdza czy Gothic są popularne w kraju nad Wisłą. Polskę udało się również podbić kilku tytułom sieciowym, które cieszą się u nas ogromną popularnością, a niekoniecznie są tak chwalone w innych zakątkach globu – i nie chodzi tylko o Tibię!