Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS4PCXONE
Okładka Black Desert Online (PS4)
OkładkaBlack Desert Online (PS4)

Black Desert Online

Utrzymana w klimacie high fantasy gra MMORPG. Black Desert jest debiutanckim dziełem koreańskiego studia Pearl Abyss, stworzonym przy współudziale branżowego weterana – Dae-Il Kima, twórcy RYL Online oraz Continent of Ninth.

RPG | TPP | fantasy | PvP | PvE | MMORPG | MMO | Xbox Game Pass

Black Desert Online Premiera

17gru2014

PC

4mar2019

XONE

22sie2019

PS4

producent: Pearl Abyss wydawca: Pearl Abyss wydawca PL: Koch Media Poland Strona oficjalna

Black Desert Online jest produkcją typu MMORPG, stworzoną przez południowokoreańskie studio Pearl Abyss. Gra będąca debiutanckim projektem tego zespołu została opracowana z myślą o komputerach osobistych – po latach doczekała się jednak swojego konsolowego portu.

Fabuła

Black Desert Online przenosi graczy do fantastycznego świata, gdzie walkę o wpływy toczą dwie zwaśnione nacje – Republika Calpheonu (ang. Republic of Calpheon) oraz Królestwo Valencji (ang. Kingdom of Valencia). Kością niezgody są tak zwane Black Stones, czyli magiczne kamienie, których głównym źródłem jest znajdująca się w Valencji pustynia Black Desert. Owe kryształy odkryto w trakcie konfliktu, jaki miał miejsce na długo przed wydarzeniami przedstawionymi w opisywanej produkcji (rozpętanego po wybuchu epidemii Czarnej Śmierci, za którą obwiniono kupców z Valencji), a swoją wartość zawdzięczają niezwykłym właściwościom sprawiającym, że można je zintegrować z pancerzem lub bronią, tym samym zwiększając drzemiącą w nich moc.

Mechanika

Zabawę w Black Desert Online rozpoczynamy od stworzenia postaci, decydując o jej płci i wyglądzie oraz specjalizacjiw toku przygody możemy prowadzić do boju reprezentantów kilkunastu klas; mowa między innymi o wojownikach wyspecjalizowanych w bezpośrednich starciach (Warrior, Berserker), magach (Striker, Sorceress) czy wreszcie odrębnych profesjach pokroju Tamera potrafiącego oswajać dziką zwierzynę.

Następnie nic nie stoi już na przeszkodzie, by przystąpić do właściwej zabawy. W toku zmagań akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP), a naszym głównym zajęciem jest eksploracja rozległego świata, której nie przerywają ekrany wczytywania. Ten aspekt rozgrywki uatrakcyjniają zarówno cykl dnia i nocy wpływający na zachowanie NPC, jak i zróżnicowane warunki pogodowe panujące w poszczególnych regionach. Kolejne krainy możemy przemierzać na piechotę, na grzbiecie wierzchowca lub za sterami łodzi, wykonując zadania zlecane przez postacie neutralne albo walcząc z napotkanymi przeciwnikami – wśród tych ostatnich prym wiodą oczywiście mocarni bossowie, których pokonanie wymaga zazwyczaj ścisłej współpracy z innymi graczami. Starcia toczą się w czasie rzeczywistym – stojące za nim mechanizmy mają zręcznościowy charakter i więcej zależy tutaj od naszego refleksu niż od statystyk prowadzonej postaci. Musimy bowiem samodzielnie wycelować każdy cios, strzałę wypuszczaną z łuku lub zaklęcie ofensywne, a także wykonywać błyskawiczne uniki. Co więcej, ataki możemy łączyć w widowiskowe kombinacje zwiększające zadawane obrażenia – możliwa jest również walka z grzbietu wierzchowca.

W opisywanej produkcji zawarto złożony system craftingu, dzięki któremu nie tylko tworzymy nowe elementy wyposażenia lub modyfikujemy posiadany już ekwipunek, lecz także wytwarzamy biżuterię, przydatne narzędzia, elementy ubioru, a nawet wspomniane wcześniej łodzie. Dopełnieniem tego wszystkiego jest możliwość dołączenia do jednej z gildii funkcjonujących w świecie Black Desert Online oraz wzięcia udziału w oblężeniach twierdz zajmowanych przez inne frakcje, kiedy to w ruch idą między innymi ruchome wieże, drabiny, katapulty oraz armaty. Ponadto na sprawdzenie czeka szereg aktywności pobocznych – w toku przygody możemy na przykład realizować się w jednej z kilku zróżnicowanych profesji, takich jak choćby alchemia, gotowanie i rybołówstwo czy też oddać się pielęgnacji własnego domostwa.

Kwestie techniczne

Black Desert Online może się pochwalić wysokiej jakości oprawą graficzną, na czele z dopracowanymi z dbałością o detale modelami postaci i pełnym szczegółów otoczeniem. Warto odnotować, że do zabawy nie jest wymagane opłacanie abonamentu, a jedynie uiszczenie jednorazowej opłaty przy zakupie.

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 5,7 / 10 na podstawie 933 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,4 / 10 na podstawie 916 głosów czytelników.

Black Desert Online cena w dniu premiery: 125,00 PLN

Klasyfikacja PEGI Black Desert Online

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze pojawiają się nawiązania do narkotyków lub jest pokazane zażywanie narkotyków. Gra zawiera elementy przemocy.

Black Desert Online Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3-530 2.9 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 9800/Radeon HD 6770 lub lepsza
  • Windows 7/8 64-bit
  • Zalecane:
  • Intel Core i5-650 3.2 GHz
  • 6 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 650/Radeon HD 6770 lub lepsza
  • Windows 7/8 64-bit
PC
XONE
PS4