Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 17 lutego 2004, 17:59

Twórca skrótu CTRL+ALT+DEL, zostaje zresetowany

W tym tygodniu, po dwudziestu dziewięciu latach pracy w IBM, na emeryturę odchodzi David Bradley, jeden z dwunastu techników, odpowiedzialnych za powstanie pierwszego egzemplarza IBM PC. W tymże komputerze, Bradley zaprogramował m.in. BIOS, ale międzynarodową sławę przysporzyła mu rzecz zupełnie inna. David jest bowiem twórcą najczęściej wykorzystywanego skrótu klawiaturowego w historii PC, czyli CTRL+ALT+DEL

W tym tygodniu, po dwudziestu dziewięciu latach pracy w IBM, na emeryturę odchodzi David Bradley, jeden z dwunastu techników, odpowiedzialnych za powstanie pierwszego egzemplarza IBM PC.

 

Twórca skrótu CTRL+ALT+DEL, zostaje zresetowany - ilustracja #1

 

W tymże komputerze, Bradley zaprogramował m.in. BIOS, ale międzynarodową sławę przysporzyła mu rzecz zupełnie inna. David jest bowiem twórcą najczęściej wykorzystywanego skrótu klawiaturowego w historii PC, czyli CTRL+ALT+DEL. Początkowo, ta forma resetu miała służyć tylko i wyłącznie technikom, więc IBM nie udostępnił informacji o jego istnieniu swoim klientom. Magiczny skrót, który zna niemal każdy użytkownik PeCetów rozpropagował dopiero Microsoft – wpierw do prawidłowego wyłączania komputera, później, do umożliwienia anulacji procesów w systemach Windows. Dlaczego akurat Delete? Bradley chciał uniknąć sytuacji, w których skrót byłby użyty przez przypadek. Jako, że do uruchomienia operacji komputer potrzebował dwóch klawiszy funkcyjnych (CTRL i ALT), trzeci postanowiono uaktywnić po przeciwnej stronie klawiatury.