Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 17 lutego 2004, 17:59

Twórca skrótu CTRL+ALT+DEL, zostaje zresetowany

W tym tygodniu, po dwudziestu dziewięciu latach pracy w IBM, na emeryturę odchodzi David Bradley, jeden z dwunastu techników, odpowiedzialnych za powstanie pierwszego egzemplarza IBM PC. W tymże komputerze, Bradley zaprogramował m.in. BIOS, ale międzynarodową sławę przysporzyła mu rzecz zupełnie inna. David jest bowiem twórcą najczęściej wykorzystywanego skrótu klawiaturowego w historii PC, czyli CTRL+ALT+DEL

W tym tygodniu, po dwudziestu dziewięciu latach pracy w IBM, na emeryturę odchodzi David Bradley, jeden z dwunastu techników, odpowiedzialnych za powstanie pierwszego egzemplarza IBM PC.

 

Twórca skrótu CTRL+ALT+DEL, zostaje zresetowany - ilustracja #1

 

W tymże komputerze, Bradley zaprogramował m.in. BIOS, ale międzynarodową sławę przysporzyła mu rzecz zupełnie inna. David jest bowiem twórcą najczęściej wykorzystywanego skrótu klawiaturowego w historii PC, czyli CTRL+ALT+DEL. Początkowo, ta forma resetu miała służyć tylko i wyłącznie technikom, więc IBM nie udostępnił informacji o jego istnieniu swoim klientom. Magiczny skrót, który zna niemal każdy użytkownik PeCetów rozpropagował dopiero Microsoft – wpierw do prawidłowego wyłączania komputera, później, do umożliwienia anulacji procesów w systemach Windows. Dlaczego akurat Delete? Bradley chciał uniknąć sytuacji, w których skrót byłby użyty przez przypadek. Jako, że do uruchomienia operacji komputer potrzebował dwóch klawiszy funkcyjnych (CTRL i ALT), trzeci postanowiono uaktywnić po przeciwnej stronie klawiatury.

Krystian Smoszna

Krystian Smoszna

Gra od 1985 roku i nadal mu się nie znudziło. Zaczynał od automatów i komputerów ośmiobitowych, dziś gra głównie na konsolach i pececie w przypadku gier strategicznych. Do szeroko rozumianej branży pukał już pod koniec 1996 roku, ale zadebiutować udało się dopiero kilka miesięcy później, kilkustronicowym artykułem w CD-Action. Gry ustawiły całą jego karierę zawodową. Miał być informatykiem, skończył jako pismak. W GOL-u od blisko dwudziestu lat. Gra w zasadzie we wszystko, bez podziału na gatunki, dużą estymą darzy indyki. Poza grami interesuje się piłką nożną i Formułą 1, na okrągło słucha też muzyki ekstremalnej.

więcej