Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 maja 2005, 06:50

autor: Redakcja GRYOnline.pl

Świat według SONY - konferencja w LA

Następnego dnia po tym, jak odbyła się konferencja firmy Sony przeznaczona dla prasy amerykańskiej, na której przedstawiono światu pierwsze oficjalne dane dotyczące konsoli PlayStation 3 oraz pokazano ją w „akcji”, analogiczne spotkanie zorganizowano z myślą o rynku i prasie europejskiej. Oczywiście przedstawiciele Gry-OnLine także wzięli w niej udział, a jego przebieg zaraz wam przedstawimy.

Następnego dnia po tym, jak odbyła się konferencja firmy Sony przeznaczona dla prasy amerykańskiej, na której przedstawiono światu pierwsze oficjalne dane dotyczące konsoli PlayStation 3 oraz pokazano ją w „akcji”, analogiczne spotkanie zorganizowano z myślą o rynku i prasie europejskiej. Oczywiście przedstawiciele Gry-OnLine także wzięli w niej udział, a jego przebieg zaraz wam przedstawimy.

Całą prezentację poprowadził prezes europejskiego oddziału SONY, pan David Reeves. Jego blisko trzygodzinne wystąpienie, zaczęło się od opisania wzniosłej przeszłości rodziny konsol PlayStation firmy SONY. Reeves przedstawił zgromadzonym znakomite osiągnięcia sprzedaży pierwszej PS, liczącej już 10 lat, a także równie imponujące dokonania jej następczyni, PS2. Łącznie obie konsole sprzedały się już w ponad 70 milionach egzemplarzy w wersji PAL i choć przyszedł kres na pierwszą PlayStation, to druga, zgodnie z rokowaniami SONY, znajduje się dopiero w połowie swojego cyklu życiowego.

Świat według SONY - konferencja w LA - ilustracja #1

Japoński gigant przemysłu rozrywkowego, pomimo tego, iż przygotował już następcę PS2, to w żadnym wypadku nie zamierza zaniedbać tzw. czarnuli (która jak wiemy zyskała rok temu srebrny kolor). Firma cały czas stara się dotrzeć do jak najszerszego spektrum odbiorców, czego najlepszym dowodem są takie gry jak Singstar, dedykowane nie tylko hardcore’owym graczom, ale ludziom w każdym wieku i o różnym statusie społecznym. Dużą wagę przywiązuje się również do żeńskiej części społeczeństwa. Nową drogę rozwoju gier i konsol widzi się również w integracji branży gier wideo ze studiami Hollywoodzkimi. Przykładem tego typu kooperacji jest nadchodzący tytuł oparty na słynnym serialu 24 godziny. Akcję gry osadzono pomiędzy pierwszą a drugą serią odcinków i ukazuje ona sporo niewidzianych i niewyjaśnionych dotąd elementów tej produkcji, wątków fabularnych itp. Oczywiście przy jej produkcji brali udział autentyczni aktorzy widziani w odbiornikach telewizyjnych, a na dodatek równie liczna grupa specjalistów od efektów specjalnych i scenarzystów na co dzień rozwijających serial.

Świat według SONY - konferencja w LA - ilustracja #2

Inną pozycją, która ma kontynuować ideę zapoczątkowaną w Singstar, jest zaanonsowana na pokazie gra o tytule Buzz. Jest to quiz muzyczny, w którym może brać udział kilku graczy (na jednej konsoli PS2). Zasada rozgrywki jest prosta. Każde pytanie związane jest z utworem muzycznym, odtwarzanym w tle, np. kto jest autorem tekstu piosenki, jaki zespół ją śpiewał, etc.

Świat według SONY - konferencja w LA - ilustracja #3

O utrzymanie silnej pozycji na rynku PS2, a nawet jej wzmocnienie zadbają również takie pozycje jak: Eye Toy Kinetic (przygotowany wspólnie z koncernem Nike), Formula One 05, MotoGP 4, Ratchet Deadlocked, Singstar Pop, Sly 3, Soulcalibur III, SOCOM 3, Tekken 5, Stuart Little czy wiele, wiele innych znakomitych produkcji.

Po tym blisko godzinnym wstępie David Reeves skupił się na zaprezentowaniu konsoli typu handheld – PSP – na którą wciąż czekają europejscy gracze. Na dobrą sprawę w tej dziedzinie pokazano i powiedziano dokładnie to samo, co wiemy już na podstawie danych pochodzących z rynku amerykańskiego i japońskiego, gdzie, notabene, PSP sprzedaje się jak świeże bułeczki.

Świat według SONY - konferencja w LA - ilustracja #4

Jak wiemy premiera tego cuda na starym kontynencie nastąpi pierwszego września, a zaoferuje ono nie tylko gry o znakomitej oprawie audiowizualnej (katalog liczy 29 pozycji, w tym: Ape Academy, F1 Grand Prix, MediEvil: Resurrection, Ridge Racer czy Grand Theft Auto: Liberty City Stories), ale także pozwoli na oglądanie filmów zapisanych w formacie UMD (zapowiedziano, iż pod koniec roku wypuszczonych będzie około 45 filmów z wytwórni Sony Pictures, m.in.: Bad Boys, Hellboy, Spider-man 2 oraz S.W.A.T.), słuchanie muzyki, pobieranie licznych dodatków do gier z sieci (np. poziomy do WipEout Pure) oraz na zabawę wieloosobową. Podkreślono przy tej ostatniej funkcji, iż PSP pozwala na zabawę multiplayerową kilku osobom, nawet w przypadku, gdy tylko jedna z nich ma pełną wersję danego tytułu. Wówczas jedna konsola pełni rolę swego rodzaju serwera gry, zaś reszta pobiera dane wprost od niej.

Świat według SONY - konferencja w LA - ilustracja #5

Ostatnią część konferencji poświęcono PlayStation 3, ale w związku z tym, iż jest to bardzo „gorący” temat, poświęciliśmy jej oddzielną wiadomość.

Na koniec dodam jeszcze, iż obszerna galeria zdjęć z imprezy wyląduje wkrótce w dziale poświęconym E3. Ponadto na FTP pojawią się filmy nakręcone na pokazie – możemy na nich zobaczyć różne, prezentowane dema gier.