Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 sierpnia 2004, 10:00

autor: Daniel "Kull" Sodkiewicz

Polski Hip-Hop w Tony Hawk's Pro Skater 4 (odsłona piąta)

26 sierpnia do sklepów w całej Polsce trafi wydanie specjalne gry Tony Hawk's Pro Skater 4. W związku z tym kilka dni temu rozpoczęliśmy publikację cyklu informacji poświęconych poszczególnym artystom polskim, jacy goszczą w polskiej wersji gry. Dziś spotykamy się już w piątej odsłonie tego cyklu newsów. Tym razem przyjrzymy się bliżej wokaliście TeDe.

Już 26 sierpnia na sklepowe półki w całej Polsce trafi specjalne wydanie gry Tony Hawk's Pro Skater 4, które swoją niezwykłość zawdzięczać będzie ścieżce dźwiękowej stworzonej przez brzmienia De La Soul, Run DMC, N.W.A, Offspring, System of a Down oraz utwory wykonawców polskich: Tede, Mezo, O.S.T.R, Fisz, Wujek Samo Zło i Człowiek Nowej Ery, Tymon i Sweet Noise. W związku z tym kilka dni temu rozpoczęliśmy publikację cyklu informacji poświęconych poszczególnym artystom polskim, jacy goszczą w polskiej wersji gry. Dziś spotykamy się już w piątej odsłonie tego cyklu newsów. Tym razem przyjrzymy się bliżej wokaliście TeDe.

Polski Hip-Hop w Tony Hawk's Pro Skater 4:

- odsłona pierwsza - CNE & WSZ

- odsłona druga - Mezo

- odsłona trzecia - Fisz

- odsłona czwarta - Sweet Noise

Polski Hip-Hop w Tony Hawk's Pro Skater 4 (odsłona piąta) - ilustracja #1

TeDe

Tede (TDF) związany jest z polskim hip-hopem od niemal 10 lat. Początki jego kariery miały miejsce w zespole 1kHz (Ein Killa Hertz), który występował w składzie: TDF (Tas De Fleia), Janmario (DJ JMI) i V.O.L.T. (600V). Artyści ci pokazali się szerszemu gronu odbiorców utworem pod tytułem "Wyłącz Mikrofon", który został wydany na pierwszej polskiej hip-hopowej składance „SP. Records"

W 1996 Janmario i TDF stworzyli własną grupę o nazwie "Trzyha" (HHH=Hardcore Hip-Hop), która powiększyła się wkrótce o kolejnego członka - CEUBE (Maestro Uno - wcześniej w grupie Dos Maestros). CEUBE był odpowiedzialny za podkłady i rymy, TDF zajmował się głównie rymowaniem, a JMI obsługiwał gramofon. Przez pewien czas „Trzyha” było uważane za część „Mop Składu”, w którym grali obok Numer Zero, Numer Raz i Solfernus.

W marcu 1998 CEUBE opuścił „Trzyha”, a w jego miejsce przyszedł Numer Raz, sam zaś zespól zmienił nazwę na „Warszafski Deszcz” (WFD). Na początku 1999 roku grupa wydała krążek pt. "Nastukafszy...", który odniósł wielki sukces i stał się klasykiem polskiego rapu.

Rok 2000 zespół spędził głównie na koncertach, w tym także roku Tede rozpoczyna prace nad solową płytą. Jako „Warszafski Deszcz” raperzy nagrali kawałki na "Hip-Hopowy Raport z Osiedla 2000" i na składankę RRX p.t. "Styl Reprezentacji Pierwszej Ligi".

W kwietniu 2001 Tede wydaje swój solowy singiel p.t. "Wyścig szczurów", promujący jego solowy LP "S.P.O.R.T.", który z kolei trafił do sklepów w maju 2001 r. Solowa płyta Tedego zdobyła ogromną popularność sprzedając się w około 30 tys. egzemplarzy.

Następna, podwójna płyta Tedego pt. "3H:HAJS HAJS HAJS" stała się hitem 2003 roku. Sam album promowany był teledyskami: "Pili Gin", "Zeszyt Rymów" oraz "Wielkie Jol", który okazał się przebojem lata 2003. Obecnie sprzedano ponad 20 000 egzemplarzy tejże płyty.

Polski Hip-Hop w Tony Hawk's Pro Skater 4 (odsłona piąta) - ilustracja #2

Hip-hop jaki prezentuje TeDe trafia do wielu młodych ludzi, sam zaś artysta to typowy showman, który m.in. rapował w piosence Natalii Kukulskiej, wystąpił w telewizyjnym show dla muzycznej branży w Polsacie oraz przeprowadzić w MTV wywiad z Andrzejem Lepperem. TeDe do swoich utworów wprowadza sporo luzu i humoru, samemu zaś mówi o sobie per „Tedunio" i opowiada z autoironią o swoim zamiłowaniu do pieniędzy i dobrej zabawy.

W polskim wydaniu gry Tony Hawk's Pro Skater 4, Tede wystąpi w utworze pt. „360 stopni".

Polski Hip-Hop w Tony Hawk's Pro Skater 4 (odsłona piąta) - ilustracja #3

Informacje na temat gry Tony Hawk's Pro Skater 4: