Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 sierpnia 2004, 11:27

autor: Daniel "Kull" Sodkiewicz

Polski Hip-Hop w Tony Hawk's Pro Skater 4 (odsłona pierwsza)

Z dniem dzisiejszym rozpoczynamy publikację cyklu informacji poświęconych poszczególnym artystom polskim, których utwory zostały wykorzystane w ścieżce dźwiękowej do gry Tony Hawk's Pro Skater 4. Przypomnę, że polska premiera tej pozycji będzie miała miejsce 26 sierpnia. Dziś przyjrzymy się dokładnie CNE & WSZ, czyli Wujkowi Samo Zło i Człowiekowi Nowej Ery.

Na polski rynek już wkrótce trafi specjalne wydanie gry Tony Hawk's Pro Skater 4, które swoją niezwykłość zawdzięcza ścieżce dźwiękowej stworzonej przez brzmienia De La Soul, Run DMC, N.W.A, Offspring, System of a Down oraz utwory wykonawców polskich: Tede, Mezo, O.S.T.R, Fisz, Wujek Samo Zło i Człowiek Nowej Ery, Tymon i Sweet Noise. W związku z tym z dniem dzisiejszym rozpoczynamy publikację cyklu informacji poświęconych poszczególnym artystom polskim, jacy goszczą w polskiej wersji gry. Dziś przyjrzymy się dokładnie CNE & WSZ, czyli Wujkowi Samo Zło i Człowiekowi Nowej Ery.

Polski Hip-Hop w Tony Hawk's Pro Skater 4 (odsłona pierwsza) - ilustracja #1

 

CNE & WSZ

Czyli Człowiek Nowej Ery i Wujek Samo Zło, raperzy znani m.in. ze współpracy z K44 jako Baku Baku Skład. W marcu 2002 rozpoczęli prace nad albumem „Te-Rap-Ja”, który ujrzał światło dzienne 14 października 2002. Utwory zawarte na krążku obfitują w prymitywne rymy czasownikowe (obecnie raczej nie stosowane), zaś kolejne piosenki mają za zadanie stworzenie atmosfery imprezowej, nie zaś pouczać i wygłaszać moralistyczne poglądy. Mimo wszystko reprezentowany przez oby artystów styl to łatwo strawna i ciekawa uczta dla miłośników hip-hopu spragnionych brzmień rege/hiphop. Warto jeszcze dodać, iż większość tekstów „Te-Rap-Ja” powstała na „freestylu" (improwizacja w momencie nagrywania wokali).

Polski Hip-Hop w Tony Hawk's Pro Skater 4 (odsłona pierwsza) - ilustracja #2

Sami raperzy określają swoją twórczość jako terapię na dobry humor, który mają nam dostarczyć ich melodyjne i wesołe kawałki będące mieszanką hip-hopu, reggae i ragga. WSZ powiedział w jednym z wywiadów: „Nasz hip hop to muzyka eklektyczna, łącząca różne klimaty, blues, jazz, reggae. Na naszej płycie jest dużo smyczkowych sampelków.” Jako ciekawostkę warto napomknąć, iż CNE & WSZ są na co dzień prezenterami muzycznego kanału VIVA. Warto także przypomnieć, iż swego czasu „Wujek Samo Zło” był zespołem w skład którego wchodził Cygan i Klejf. Teraz ksywkę Wujek Samo Zło (WSZ) przejął Cygan, Klejf natomiast znany jest jako Człowiek Nowej Ery (CNE).

Obaj artyści utożsamiają się z głośnym apelem o legalizację trawki, nietypowa była także kampania promocyjna płyty „Te-Rap-Ja”, która omijając telewizję oscylowała wokół ulicznych koncertów, czy występu w więzieniu.

Polski Hip-Hop w Tony Hawk's Pro Skater 4 (odsłona pierwsza) - ilustracja #3

A jak powstał duet CNE & WSZ? Obaj mieszkali w tym samym mieście (Warszawa), obaj chcieli z kimś współpracować przy tworzeniu swojej ulubionej muzyki, a swoje marzenia ziścili w 1997 roku. Przed wydaniem TeRapJa raperzy zrobili dwie demówki, które niestety nie dopuścili do publikacji, poza tym związali się z Kalibrem jako Baku Baku Skład, jeździli z nimi na koncerty i uczestniczyli w nagraniach na ich trzecią płytę.

CNE & WSZ to nie muzyka dla wszystkich, ich specyficzny hip-hop z pewnością nie trafia do większości miłośników tego gatunku muzycznego, dlatego polecić go każdemu po prostu nie mogę. CNE & WSZ można lubić lub nienawidzić; a Ty po której stronie barykady jesteś ufortyfikowany?

Polski Hip-Hop w Tony Hawk's Pro Skater 4 (odsłona pierwsza) - ilustracja #4

Informacje na temat gry Tony Hawk's Pro Skater 4: