Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 lipca 2007, 16:50

autor: Artur "Metatron" Falkowski

Microsoft walczy z rasizmem w grze Forza Motorsport 2

Forza Motorsport 2 pozwala graczom na dokonywanie sporych zmian w wyglądzie wirtualnych samochodów, a następnie wystawianie ich na publiczne aukcje, gdzie mogą być nabywane przez innych posiadaczy gry. Takie rozwiązanie niezwykle przypadło do gustu fanom, jednak znaleźli się i tacy, którzy w malowaniu pojazdów dopatrzyli się możliwości prezentacji swoich niezbyt tolerancyjnych poglądów.

Forza Motorsport 2 pozwala graczom na dokonywanie sporych zmian w wyglądzie wirtualnych samochodów, a następnie wystawianie ich na publiczne aukcje, gdzie mogą być nabywane przez innych posiadaczy gry. Takie rozwiązanie niezwykle przypadło do gustu fanom, jednak znaleźli się i tacy, którzy w malowaniu pojazdów dopatrzyli się możliwości prezentacji swoich niezbyt tolerancyjnych poglądów. Na aukcję trafiły zatem samochody z rozmaitymi rasistowskimi hasłami, swastykami i innymi symbolami/napisami o ewidentnie obraźliwej treści.

Microsoft walczy z rasizmem w grze Forza Motorsport 2 - ilustracja #1

Taki rozwój sytuacji nie mógł umknąć uwadze Microsoftu, który wymaga od każdego użytkownika Xbox LIVE przestrzegania pewnych reguł. Jedną z nich jest zakaz „publikowania i rozpowszechniania treści propagujących dyskryminację, nienawiść i przemoc wobec osób bądź grup społecznych z powodu ich rasy, religii, narodowości, płci czy orientacji seksualnej”. Pokazywanie w ten sposób przerobionych pojazdów jawnie narusza więc umowę z Microsoftem. Firma uruchomiła specjalny formularz zgłoszeniowy, w którym można informować o dostrzeżeniu nieodpowiednich treści. Jednocześnie rozpoczęła akcję usuwania wszelkich aukcji, których obiektem są kontrowersyjnie przyozdobione pojazdy.