Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 czerwca 2011, 00:15

autor: Marcin Skierski

Konferencja Microsoftu - Halo 4, Gears of War 3, Mass Effect 3, remake Halo: CE, Forza 4

Pierwsza konferencja tegorocznych targów E3 już za nami. Swoje propozycje ujawniła firma Microsoft, która skupiła się na wsparciu Kinecta w poszczególnych grach. Wiele z omówionych pozycji właśnie pod tym względem ma się różnić od wersji na pozostałe platformy. W sumie pokazano kilkanaście tytułów, a większość z nich zadebiutuje na rynku jeszcze w tym roku.

Pierwsza konferencja tegorocznych targów E3 już za nami. Swoje propozycje ujawniła firma Microsoft, która skupiła się na wsparciu Kinecta w poszczególnych grach. Wiele z omówionych pozycji właśnie pod tym względem ma się różnić od wersji na pozostałe platformy. W sumie pokazano kilkanaście tytułów, a większość z nich zadebiutuje na rynku jeszcze w tym roku.

Call of Duty: Modern Warfare 3

Rozpoczęto od premierowej prezentacji rozgrywki w Call of Duty: Modern Warfare 3. Najpierw nie obyło się bez wpadki w postaci wyskakującego błędu w związku z koniecznością ponownego podłączenia kontrolera. Na szczęście pokaz szybko dało się kontynuować. Jakby na przekór krążącym wokół serii stereotypom, demo zaczyna się bardzo spokojnie, by dopiero chwilę później uderzyć większą dawką akcji.

Konferencja Microsoftu - Halo 4, Gears of War 3, Mass Effect 3, remake Halo: CE, Forza 4 - ilustracja #1

Widzimy grupę nurków zaopatrzonych w specjalistyczny sprzęt, którzy mają za zadanie podłożyć ładunki wybuchowe pod jedną z wrogich łodzi podwodnych. Po zrealizowaniu celu, główny bohater wynurza się na powierzchnię, a w oczy rzuca się panorama zniszczonego miasta w tle. Nie ma jednak czasu na podziwianie widoków i po chwili akcja przenosi się do środka zniszczonej łodzi. Eliminując po drodze przeciwników, prezentująca grę osoba dociera do pokoju kontrolnego, gdzie aktywuje wystrzelenie rakiet.

Całość kończy się dynamiczną sekwencją ucieczki na powierzchni wody, gdy wszystko wokół wybucha, a w pościg za nami ruszają ostatnie oddziały przeciwników. Demo mocno przypominało poprzednie części serii, w związku z czym jej krytycy z pewnością dostaną kolejne argumenty przeciwko niej. Na sam koniec potwierdzono wcześniejsze doniesienia, że Call of Duty: Modern Warfare 3 zadebiutuje na rynku 8 listopada.

Tomb Raider

Mocnym punktem programu okazał się występ przedstawicieli Crystal Dynamics, którzy zaprezentowali rozgrywkę najnowszej odsłony Tomb Raidera. Twierdzą oni, że jest to sam początek gry, gdy Lara rozbiła się na nieznanej sobie wyspie i jest uwięziona w czymś przypominającym kokon. Po wydostaniu się z niego, nasza bohaterka przebija się przez korytarze jaskiń, podnosząc po drodze pochodnię.

Konferencja Microsoftu - Halo 4, Gears of War 3, Mass Effect 3, remake Halo: CE, Forza 4 - ilustracja #2

Wielokrotnie w czasie prezentacji daje się zauważyć pojawiające się symbole przycisków wskazujące na to, co musimy w danej chwili zrobić. Nie brakuje sekwencji QTE (np. w czasie szarpania się z przeciwnikiem), czy znanych doskonale elementów platformowych. Choć rozgrywka na pierwszy rzut oka nie odbiega zbytnio od poprzedniczek, to szybko daje się zauważyć inne uczucie towarzyszące eksploracji lokacji. Lara jest trochę zagubiona i przerażona tym, w jakim znalazła się położeniu. Daleko jej do doświadczonej poszukiwaczki przygód z poprzednich części.

W dobie dzisiejszych produkcji nie mogło zabraknąć szybkiej ucieczki z zawalającej się jaskini. Wszystko przy odpowiednich ruchach kamery i reżyserii tej sceny może robić wrażenie i pozytywnie wpływać na wrażenia widza. Niestety, po wyjściu z jaskini demo się kończy, a ujawniona na koniec panorama wyspy daje nadzieję na ciekawie zaprojektowane środowisko. Premiera pełnej wersji jesienią 2012 roku.

Gry od EA Sports

Po chwili na scenie pojawił się Peter Moore z EA Sports. Zapowiedział on, że tegoroczne cztery gry sportowe tego studia w wersji na Xboksa 360 otrzymają wsparcie dla Kinecta. Mowa o Tiger Woods PGA Tour, Madden NFL, FIFA i jeszcze jednej, póki co nieznanej serii. Szczegóły na temat wykorzystania innowacyjnego kontrolera w tych pozycjach nie zostały jednak ujawnione.

Mass Effect 3

Gdy zapowiedziany został Ray Muzyka z BioWare, stało się jasne, że zaprezentowany zostanie Mass Effect 3. Niestety, skupiono się tylko na możliwościach Kinecta w czasie rozgrywki, o której notabene spekulowało się od kilku dni. Posiadacze tego urządzenia będą mogli wydawać polecenia wirtualnym kompanom i rozmawiać z postaciami niezależnymi.

Konferencja Microsoftu - Halo 4, Gears of War 3, Mass Effect 3, remake Halo: CE, Forza 4 - ilustracja #3

Prezenter mając do wyboru kilka wypowiedzi, wyczytuje tę wybraną przez niego, a Shepard automatycznie wypowiada podobną kwestię bez konieczności używania do tego celu pada. Podobnie jest z przydzielaniem rozkazów, choć w tym przypadku konieczne jest wcześniejsze namierzenie jakiegoś miejsca, by odpowiednią komendą (oczywiście po angielsku) wysłać w tamtą stronę naszych towarzyszy.

Całość najwyraźniej stanowić będzie pewne urozmaicenie, ale większość graczy zapewne zostanie przy standardowym sterowaniu. BioWare obiecało pokazać więcej rozgrywki na konferencji Electronic Arts.

Tom Clancy’s Ghost Recon: Future Soldier

Wsparcie dla Kinecta to także główny temat prezentacji Tom Clancy’s Ghost Recon: Future Soldier. Zaczęło się od krótkiego zwiastuna nadchodzącego dzieła Ubisoftu, by po chwili potwierdzić w nim rozpoznawanie głosu i ruchów gracza. Pokazano to na przykładzie opcji składania broni. Prezenter bez większych problemów szybkimi ruchami wymieniał jej poszczególne elementy, a wypowiadając odpowiednie komendy mógł wybrać gotowe rozwiązania (np. broń dystansową).

Konferencja Microsoftu - Halo 4, Gears of War 3, Mass Effect 3, remake Halo: CE, Forza 4 - ilustracja #4

Co ciekawe, system działa również w trakcie strzelania. Wprawdzie nie wiemy, czy będzie to funkcjonować w trakcie wykonywania zwykłych misji (zaprezentowano tylko celowanie do tarcz), ale mimo wszystko zrobiło to wrażenie na widowni. Oczywiście sterowanie padem dalej będzie obecne, a Kinect ma stanowić tylko dodatek.

Na sam koniec zapowiedziano, że wszystkie gry sygnowane nazwiskiem Toma Clancy’ego będą współpracowały z kontrolerem ruchowym Microsoftu. W przyszłości możemy więc liczyć na kolejne odsłony Splinter Cell czy Rainbow Six z takim rozwiązaniem.

Xbox Live

Na konferencji zapowiedziana została również kolejna wersja dashboardu, która zostanie udostępniona użytkownikom Xboksa 360 tej jesieni. Jej główną innowacją jest rozpoznawanie naszego głosu przez Kinecta. Dzięki temu po menu konsoli będziemy mogli się poruszać nie tylko ruszając ręką, ale też wypowiadając specjalnie zaprogramowane kwestie.

Xbox Live zostanie także sprzężony z funkcjonalnością serwisu YouTube i wyszukiwarki Bing. Pozwoli ona wyszukiwać ściągalną zawartość dostępną w serwisie cyfrowej dystrybucji Microsoftu. Niektóre kraje dostaną oprócz tego możliwość oglądania telewizji na żywo – nie robimy sobie jednak nadziei, by podobna usługa prędko trafiła do Polski. Podobnie zresztą z transmisjami walk UFC, które będą teraz dostępne m.in. dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

Gears of War 3

Następnie Cliff Bleszinski z Epic Games ujawnił kolejny fragment kampanii z Gears of War 3. Do wspólnej zabawy zaprosił rapera Ice-T, wspólnie z którym musiał zmierzyć się z gigantycznym potworem. Ubicie bestii nie było zbyt łatwe, a kluczem było strzelanie w jej wielkie oczy. Skala tej potyczki mogła robić wrażenie, choć konkurencyjne produkcje już nas do tego typu walk przyzwyczaiły.

Konferencja Microsoftu - Halo 4, Gears of War 3, Mass Effect 3, remake Halo: CE, Forza 4 - ilustracja #5

Pewną nowością w skali serii okazała się opcja zasiadania za sterami wytrzymałego robota. Wtedy taki „pilot” przyjmuje na siebie największą siłę rażenia, a reszta może się ukryć za tym małym kawałkiem żelastwa. Rozgrywka w głównej mierze nie odbiegała jednak od tego, do czego przyzwyczaiła nas seria.

Ryse

Nowy projekt studia Crytek wcześniej znany był pod nazwą Codename: Kingdoms. Jest to pierwszoosobowa gra akcji osadzona w czasach starożytnych. Nie zabraknie w niej walk na miecze, które są idealnym materiałem na sterowanie ruchem, które zostanie oczywiście tutaj zaimplementowane. Posiadacze Kinecta muszą się jednak uzbroić w cierpliwość, bo nadal nie zaprezentowano nic poza stosunkowo krótkim trailerem.

Halo Combat Evolved Anniversary

Temat remake’u pierwszej części Halo na Xboksa 360 od dłuższego czasu przewijał się w mediach. Dopiero teraz zdecydowano się na oficjalną zapowiedź, a datę premiery wyznaczono na 15 listopada bieżącego roku, czyli w dziesięciolecie istnienia serii. Zawartość gry nie będzie znacznie odbiegać od swojego pierwowzoru, choć całość zostanie oczywiście dostosowana do dzisiejszych standardów i gruntownie przemodelowana pod względem graficznym.

W stosunku do oryginału, tytuł zostanie wzbogacony o tryb kooperacji przez Xbox Live (mamy nadzieję, że split-screen nie zostanie usunięty). Oprócz tego fani mogą liczyć na siedem klasycznych map, które przez wiele osób do dziś są bardzo cenione.

Forza Motorsport 4

Jeśli ktoś liczył na prezentację rozgrywki Forza Motorsport 4, mógł mocno się przeliczyć. Na konferencji pokazano bowiem jedynie trwający nieco ponad minutę zwiastun, który potwierdził ostatecznie wsparcie dla Kinecta (rozpoznawanie głosu, headtracking itd.), tryb multiplayer dla szesnastu graczy i spore możliwości aspektów społecznościowych.

Konferencja Microsoftu - Halo 4, Gears of War 3, Mass Effect 3, remake Halo: CE, Forza 4 - ilustracja #6

W grze znajdziemy tryby World Tour, Rivals Mode, pościgamy się samochodami ponad 80 różnych producentów i wzorem Gran Turismo 5 otrzymamy wyzwania na licencji programu Top Gear. Tak naprawdę dla wielu osób najważniejszą informacją będzie jednak wyznaczenie daty premiery na 11 października bieżącego roku.

Fable: The Journey

O kolejnej części Fable pisaliśmy Wam wcześniej i doniesienia te sprawdziły się. Fable: The Journey nie będzie jednak zwykłym przedstawicielem tej serii, a raczej specjalnym jej wydaniem przygotowanym specjalnie z myślą o obsłudze Kinecta. W tej chwili trudno powiedzieć, czy całość będzie sprzedawana jako pełnoprawny produkt, czy też jedynie tytuł rozprowadzany drogą cyfrowej dystrybucji.

Konferencja Microsoftu - Halo 4, Gears of War 3, Mass Effect 3, remake Halo: CE, Forza 4 - ilustracja #7

Na konferencji pokazano krótki zwiastun i fragment rozgrywki, gdy prezenter najpierw odpowiednimi ruchami kierował koniem, by następnie zmierzyć się z szeregiem przeciwników. Zabawa przypominała standardowe „celowniczki”, czyli postać sama poruszała się do przodu, a zadaniem gracza jest jedynie celować i eliminować wrogów.

Minecraft

Jedna z najbardziej popularnych produkcji niezależnych ostatnich lat zadebiutuje także na konsolach. Minecraft dotychczas kojarzony był tylko z komputerami osobistymi, ale teraz zostanie przeniesiony na Xboksa 360. Odpowiednie wrażenia z rozgrywki ma nam zapewnić Kinect, a o efektach prac studia Mojang przekonamy się tegorocznej zimy.

Umowa z Disneyem

To nie koniec wspierania Kinecta przez Microsoft. Firma podpisała bowiem specjalną umowę z Disneyem, na mocy której na Xboksa 360 powstaną gry w tym uniwersum, wykorzystujące właśnie nowatorski kontroler. Pierwszym dzieckiem tego porozumienia będzie Disneyland Adventures – produkcja będąca tak naprawdę zbiorem minigier przygotowanych z myślą o najmłodszych.

Konferencja Microsoftu - Halo 4, Gears of War 3, Mass Effect 3, remake Halo: CE, Forza 4 - ilustracja #8

Na konferencji pokazano lot w przestworzach, toczenie się w środku przezroczystej kuli, czy zjazd na śniegu. Zadanie gracza w dużej mierze opiera się na odpowiednim balansowaniu ciałem w czasie wykonywania tych zadań. Wszystko to z udziałem barwnych postaci Disneya, takich jak Piotruś Pan, czy Alicja w Krainie Czarów. Gra zadebiutuje w tegorocznym okresie świątecznym i zostanie skierowana przede wszystkim w stronę najmłodszych.

Star Wars Kinect

Kinect zdominował tegoroczną konferencję Microsoftu, nikogo więc chyba nie zdziwiła prezentacja Star Wars Kinect. Prezenter pochylając się do przodu przyspieszał poruszanie się swojego bohatera, a mógł też skakać, robić uniki oraz walczyć mieczem i używać mocy. Na razie detekcja ruchów dość mocno szwankowała i występowały spore opóźnienia – pozostaje więc mieć nadzieję, że elementy te zostaną poprawione do premiery.

Sesame Street: Once Upon a Monster

Występ Tima Schafera ze studia Double Fine przyniósł ze sobą pokaz rozgrywki Sesame Street: Once Upon a Monster. Na pierwszy rzut oka widać, że wirtualna wersja Ulicy Sezamkowej jest przygotowywana z myślą o najmłodszych – infantylna grafika i bardzo proste zasady rozgrywki z pewnością nie zachęcą do kupna doświadczonych graczy. Na konferencji zaprezentowano dwie mini-gry – jedna polegała na powtarzaniu ruchów pociesznego stworka, a w drugiej wystarczyło zbierać pojawiające się na ekranie punkty. Gra ukaże się tegorocznej jesieni.

Kinect Fun Labs

Następnie Kudo Tsunoda ujawnił Kinect Fun Labs – serię programów rozrywkowych dla Kinecta, które staną się dostępne dla każdego użytkownika Xbox Live. Mają one zwiastować nadejście nowych funkcji dla urządzenia Microsoftu, które zaprezentowano na krótkich demach technologicznych.

Niedługo będziemy mogli więc dokładnie przenosić swój wygląd na naszego awatara (włącznie z ciuchami i rysami twarzy), kamera rozpozna ruchy naszych pojedynczych palców, a w życie wejście także długo oczekiwane skanowanie przedmiotów. Próbkę możliwości tych patentów sprawdzicie pod poniższym linkiem.

Kinect Sports: Season 2

Zapowiedź kontynuacji jednego z najpopularniejszych tytułów startowych dla Kinecta nie powinno chyba nikogo dziwić. Kinect Sports: Season 2 przyniesie ze sobą takie dyscypliny jak golf, football amerykański, tenis, rzutki, baseball, czy jazdę na nartach. Na konferencji szerzej zaprezentowano pierwsze dwie i w oczy po raz kolejny rzuciły się duże opóźnienia, które nie nastrajają zbyt optymistycznie.

Konferencja Microsoftu - Halo 4, Gears of War 3, Mass Effect 3, remake Halo: CE, Forza 4 - ilustracja #9

Autorzy pochwalili się, że tym razem spore znaczenie odgrywać będzie również komunikacja głosowa, choć prawdopodobnie pozostanie tylko jako opcja. Premiery pełnej wersji doczekamy się jeszcze w tym roku.

Dance Central 2

O trwającej produkcji Dance Central 2 wiedzieliśmy od jakiegoś czasu, ale tak naprawdę dopiero teraz doczekaliśmy się konkretnej zapowiedzi tej pozycji. Dostaniemy tryb kampanii, multiplayer, a także możliwość odtworzenia wszystkich piosenek z pierwszej części. Rozgrywka oczywiście nie odbiega znacząco od pierwowzoru, co zresztą można było zauważyć na prezentacji.

Halo 4

Microsoft postanowił zakończyć swoją konferencję mocnym uderzeniem i po serii tytułów dedykowanych kontrolerowi Kinect dostaliśmy zapowiedź Halo 4. Studio 343 Industries ma zamiar rozpocząć kolejną trylogię w tym uniwersum, zapowiadają nam się więc przynajmniej trzy kolejne odsłony przygód Master Chiefa.

Konferencja Microsoftu - Halo 4, Gears of War 3, Mass Effect 3, remake Halo: CE, Forza 4 - ilustracja #10

Na temat gry nie ujawniono żadnych szczegółów, udostępniono za to pierwszy zwiastun, który z pewnością jeszcze bardziej nakręci fanów na ten tytuł. Oczywiście ukaże się on wyłącznie na Xboksa 360, a nastąpi to dopiero pod koniec 2012 roku. Tym samym przed nami jeszcze dużo czekania, a póki co pozostanie nam zadowolić się odświeżoną edycją Halo: Combat Evolved.