Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCX360PS3NDSWii
Okładka Call of Duty: Modern Warfare 3 (PC)

Call of Duty: Modern Warfare 3

Trzecia odsłona serii pierwszoosobowych strzelanin (FPS), stanowiącej jeden z sub-cykli marki Call of Duty. Produkcją Call of Duty: Modern Warfare 3 zajęło się studio Infinity Ward przy wsparciu innych zespołów deweloperskich koncernu Activision (m.in.

Akcji | FPP | terroryzm | współczesne konflikty | FPS | wojenne | kooperacja | strzelanki

Okładka Call of Duty: Modern Warfare 3 (PC)

data premiery gry:

8lis2011

PC X360 PS3 Wii NDS

Kolejna odsłona bestselerowej serii Call of Duty stanowi kontynuację wydarzeń przedstawionych w Call of Duty: Modern Warfare 2. Wcielając się w żołnierzy gracze próbują powstrzymać wrogie siły, zagrażające bezpieczeństwu i pokojowi na świecie.

Decyzją koncernu Activision, który posiada prawa do marki Call of Duty, seria rozwijana jest równolegle w dwóch kierunkach – współczesnym i historycznym. Cykl Modern Warfare, za którym stoi studio Inifity Ward, przedstawia fikcyjne wydarzenia osadzone w bardzo bliskiej przyszłości.

Tym razem do prac nad grą włączone zostały także inne należące do Activision studia deweloperskie - Sledgehammer Games i Raven Software. Twórcy postawili sobie za cel zamknąć wątki głównych bohaterów cyklu, jednocześnie wzbogacając rozgrywkę o nowe elementy.

Akcja Call of Duty: Modern Warfare 3 toczy się krótko po wydarzeniach ukazanych w wydanej dwa lata wcześniej drugiej części gry. Scenarzyści zadbali, by fabuła kampanii głównej cały czas trzymała w napięciu. W 16 misjach gracze mają okazję odwiedzić m.in. Dharmasalę (Indie), Nowy Jork (USA), Londyn (Wielka Brytania), Mogadiszu (Somalia), Hamburg (Niemcy), Paryż (Francja), Pragę (Czechy), Berlin (Niemcy), Waszyngton (USA) i Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie). W grze nie brakuje także specyficznych lokacji, takich jak: moskiewski Kreml, zamek w czeskich górach czy pokład samolotu transportującego prezydenta Rosji.

Twórcy Modern Warfare 3 postarali się, by wydarzenia można było obserwować z różnych perspektyw. Co za tym idzie gracze mają okazję wcielić się m.in. w czołgistę, strzelca samolotu AC-130, żołnierza oddziału SAS i agenta Służby Ochrony Federacji Rosyjskiej (FOS). W grze pojawia się wiele postaci znanych z wcześniejszych odsłon cyklu, ale także zupełnie nowi bohaterowie, w tym chociażby członkowie jednostki Delta Force o pseudonimach „Frost” i „Sandman”.

Rozgrywka w Modern Warfare 3 bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach znanych z wcześniejszych odsłon serii. Deweloperzy urozmaicili zabawę poprzez zwiększenie dostępnych liczby broni i pojazdów. Niewielkie zmiany wprowadzono również w rozgrywce sieciowej. Oprócz typowych potyczek wieloosobowych przygotowano tryb Spec Ops nastawiony głównie na kooperację (chociaż można w niego grać również samemu). W jego skład wchodzą tak zwane Mission, czyli 16 dodatkowych misji o rosnącym poziomie trudności oraz Survival polegający na odpieraniu kolejnych fal przeciwników.

Oprawa wizualna gry w niewielkim stopniu różni się od tego, co ekipa studia Infinity Ward zademonstrowała w Modern Warfare i Modern Warfare 2. Trzecia część cyklu korzysta ze sprawdzonego silnika graficznego IW 4.0.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 2 DVD

Ocena czytelników: 7,7 / 10 na podstawie 10737 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,3 / 10 na podstawie 7140 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 149,90 PLN

Gry podobne do Call of Duty: Modern Warfare 3

Klasyfikacja PEGI Call of Duty: Modern Warfare 3

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Call of Duty: Modern Warfare 3

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.8 GHz
  • 2 GB RAM (4 GB dla Vista/7)
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza)
  • 16 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
  • łącze internetowe
Trzecia wojna światowa - recenzja gry Call of Duty: Modern Warfare 3
Trzecia wojna światowa - recenzja gry Call of Duty: Modern Warfare 3

Recenzja 11 listopada 2011, 14:00

Każda akcja w trakcie meczu, jak zastrzelenie przeciwnika, zdobycie flagi czy podłożenie bomby, nagradzana jest pewną liczą punktów doświadczenia. Zebrawszy ich odpowiednią ilość, żołnierz wskakuje na kolejne poziomy i tym samym otrzymuje dostęp do nowych umiejętności i elementów ekwipunku. Z nich dopiero składamy klasy postaci – ilość kombinacji jest niezliczona i system wydaje się być bardziej dopracowany niż dotychczas. Cieszy np. dość zaporowy poziom (30) wymagany do odblokowania „Pewnej ręki”: liczba biegających na oślep berserkerów z pistoletami maszynowymi jest, przynajmniej na tym etapie, absolutnie do zniesienia. Na plus należy zaliczyć także ograniczenia w broni zapasowej – z tej kategorii odpadły strzelby i są traktowane już z należytym szacunkiem jako podstawowy oręż.

PC
X360
PS3
Wii
NDS