Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiX360
Okładka Halo 4 (X360)

Halo 4 X360

Czwarta pełnoprawna odsłona kultowej serii strzelanin FPS, otwierająca zupełnie nową trylogię i nowy rozdział w historii cyklu.

Akcji | FPP | TPP | science fiction | FPS | multiplayer | kooperacja | Xbox SmartGlass | strzelanki | tytuły ekskluzywne Xbox

Microsoft Xbox 360
Okładka Halo 4 (X360)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji X360:

6listopada2012

6listopada2012

pudełko PL

Halo 4 to czwarta odsłona niezwykle popularnego cyklu pierwszoosobowych strzelanin, zapoczątkowanego jeszcze na pierwszym Xboksie. Produkt otwiera przy okazji zupełnie nową trylogię, odcinając się w pewnym sensie od pierwszych trzech części. Mimo wszystko nie brakuje tutaj nawiązań do poprzedniczek i znanych bohaterów. Stworzeniem tego tytułu zajęło się studio 343 Industries, które zastąpiło na tym stanowisku zespół Bungie.

Po kilku latach przerwy ponownie wcielamy się w Master Chiefa, który tym razem musi zmierzyć się ze swoim własnym przeznaczeniem i stawić czoła starożytnemu złu, które zagraża losowi całego wszechświata. Master Chief wraz z Cortaną trafiają na tajemniczą planetę, gdzie natrafiają na nieznaną rasę Prekursorów, będących tym razem głównym zagrożeniem dla głównego bohatera Tradycyjnie, fabuła pełna jest epickich scen i nagłych zwrotów akcji, rozwijając jeszcze bardziej doskonale znane fanom uniwersum. Tym razem jeszcze większą rolę w całej historii odgrywa Cortana – sztuczna inteligencja ukazana pod postacią kobiety.

Pomimo nowego studia pracującego nad tą odsłoną, twórcy nie starali się rewolucjonizować doskonale przyjętej rozgrywki znanej z poprzednich części cyklu. Wykonujemy więc zróżnicowane misje, które jednak budzą skojarzenia z zadaniami wykorzystywanymi już wcześniej przez zespół Bungie. W trakcie zabawy sporo postrzelamy nie tylko na własnych nogach, ale także za kierownicą kultowego Warthoga, czy za sterami potężnego czołga lub samolotu. Powiew świeżości do rozgrywki wprowadzają ulepszenia wykorzystywane przez Master Chiefa. Gracz może użyć specjalnego trybu widzenia pozwalającego z łatwością dostrzec okolicznych przeciwników, skorzystać z pomocy latającego drona, czy użyć znanej już energetycznej tarczy lub jetpacka. To wszystko w połączeniu z nowym zestawem broni sprawia, że nie mamy nieustannego uczucia, że „gdzieś już to wszystko widzieliśmy”.

Nie od dziś wiadomo, że dla wielu osób główną atrakcją serii Halo jest tryb multiplayer, który w czwartej części został jeszcze bardziej rozbudowany. Przede wszystkim za swoje poczynania na polu bitwy nagradzani jesteśmy punktami doświadczenia, które skutkują awansem na wyższy poziom, nagradzanym odblokowaniem nowego uzbrojenia. To jeszcze bardziej zwiększa motywację do brania udziału w potyczkach sieciowych i spędzania w nich długich godzin. Warto przy okazji dodać, że oprócz klasycznych zmagań kilkuosobowych drużyn, twórcy przygotowali także tryb Spartan Ops. Jest to zestaw pojedynczych misji z oddzielną fabułą, które okresowo są wypuszczane przez twórców na Xbox Live. Możemy je przechodzić zarówno w pojedynkę, jak i w kooperacji z trzema innymi osobami.

Halo 4 pretenduje do miana najlepiej wyglądającej odsłony w historii cyklu. Twórcy pobawili się efektami światłocieniowymi, które nadają zwiedzanym lokacjom specyficznego klimatu. Przeciwnicy specyficznego, kolorowego stylu graficznego znanego z pierwszych części mogą odetchnąć z ulgą, bo deweloper poszedł bardziej w stronę stonowanej, nieco mrocznej kolorystyki znanej z Halo: ODST, czy Halo: Reach. W tle przygrywa pompatyczna muzyka, a po raz pierwszy w historii serii mamy okazję usłyszeć polski dubbing.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / podzielony ekran    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,8 / 10 na podstawie 658 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.9 / 10 na podstawie 310 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 229,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Halo 4

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.
Recenzja gry Halo 4 - wielki powrót Master Chiefa
Recenzja gry Halo 4 - wielki powrót Master Chiefa

Recenzja 1 listopada 2012, 08:00

W Halo 4 nie brakuje za to nowych pukawek, które prezentują się naprawdę wyśmienicie. Moim ulubieńcem szybko stał się karabin świetlny – idealny na dalekie odległości, szybkostrzelny i zadający duże obrażenia. Broń binarna to z kolei odpowiednik potężnej snajperki, potrafiąca dwoma celnym strzałami zdjąć największego nawet twardziela. Oczywiście cztery naboje w magazynku to dla tego cacka wręcz nadmiar, zatem trzeba liczyć się z permanentnym niedoborem amunicji. Potężnym środkiem zagłady jest też wielkie działo wypuszczające wiązkę granatów. Gdy taki ładunek trafi bezpośrednio w cel, to za bardzo nie ma co zbierać. Jeśli chybi, to nic straconego – po zderzeniu z ziemią lub ścianą pocisk wyrzuca na boki rozpryskową serię. Mamy również bardziej standardowe uzbrojenie, jak pistolet, karabin maszynowy i strzelba. Na bliski i średni dystans szczególnie przyjemny jest ten drugi, który zadaje naprawdę pokaźne ilości obrażeń i posiada dość dużo amunicji.