Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS3X360
Okładka Singularity (PC)

Singularity

Osadzona w realiach science-fiction pierwszoosobowa gra akcji, opracowana przez doświadczoną ekipę studia Raven Software, znanego m.in. z serii Hexen, Heretic, Soldier of Fortune oraz ostatnich odsłon Quake’a i Wolfensteina.

Akcji | FPP | science fiction | FPS | podróże w czasie | strzelanki | manipulacja czasem

Okładka Singularity (PC)

data premiery gry:

25cze2010

PC X360 PS3

Singularity to gra akcji ukazana z perspektywy pierwszej osoby. Produkt został stworzony przez studio Raven Software, autorów serii Soldier of Fortune, Star Wars Jedi Knight, czwartego Quake’a oraz Wolfensteina.

Wcielamy się w żołnierza amerykańskich sił specjalnych, który został wysłany na misję zbadania tajemniczej postsowieckiej wyspy. Po niefortunnym lądowaniu okazuje się, że miejscem targają dziwne siły, przerzucające je wciąż w czasie pomiędzy latami 60-tymi XX wieku i teraźniejszością. Naszym zadaniem jest rozwikłanie zagadki nieudanego eksperymentu, który miał zmienić oblicze Zimnej Wojny i zmierzenie się z konkurencją, pragnącą przejąć kontrolę nad potężnymi właściwościami pierwiastka E99.

Najważniejszym elementem Singularity jest urządzenie Time Device Machine, które otrzymujemy już na początku zabawy. Za jego pomocą możemy niejako odmładzać lub postarzać przedmioty oraz przeciwników. Zadziwiająca technologia potrafi przykładowo przywrócić skorodowany most lub beczkę do świetności w mgnieniu oka lub spowodować nagłe zestarzenie się przeciwnika. Time Device Machine pozwala rozwiązać mnóstwo ciekawych zagadek i łamigłówek oraz podejrzeć zapisane w wielu miejscach informacje. Cofając czas odczytujemy przykładowo kasety magnetofonowe lub zniszczone dokumenty.

Oprócz tego wielokrotnie podczas misji natrafiamy na portale czasowe, przenoszące nas do lat 60-tych XX wieku. Niejednokrotnie musimy więc dokonać czegoś w przeszłości, aby zmienić przyszłość i np. odblokować dalsze przejście lub znaleźć rozwiązanie danej sytuacji. Na wyspie znajduje się też wiele innych technologii, jak np. deadlock, zatrzymujący czas w pobliżu. Specyficzne podejście twórców do zabaw czasem reprezentują także dziwaczne kreatury i mutanty, jakie wiele razy napotykamy. Powstały one wskutek czasoprzestrzennych anomalii i przeważnie są bardzo groźne. Niektóre z nich, tak zwane zjawy i fantomy, są echami wydarzeń z przeszłości i czasem zdradzają pewne wskazówki.

Całość została opracowana przy użyciu wydajnego silnika graficznego Unreal Engine 3.0, który wykorzystuje wiele zaawansowanych efektów specjalnych. Warto zwrócić uwagę szczególnie na różne stylistyki układów rozgrywanych w odmiennych realiach czasowych i historycznych.

Zobacz pełny opis gry

Ocena czytelników: 8,7 / 10 na podstawie 1726 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,2 / 10 na podstawie 423 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 119,99 PLN

Gry podobne do Singularity

Klasyfikacja PEGI Singularity

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Singularity

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.8 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 8800 lub lepsza)
  • 8 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
Singularity - recenzja gry
Singularity - recenzja gry

Recenzja 5 lipca 2010, 12:12

Zdecydowanie najciekawszą z jego zdolności, jest tworzenie tzw. Impasu. Ta błękitna kula energii pozostawiona na ziemi przekształca się w sferyczną kopułę, wewnątrz której czas praktycznie staje w miejscu. Schwytani w nią przeciwnicy są zupełnie bezbronni, a nasz bohater chroniony jest przed wystrzeliwanymi w jego kierunku pociskami. Wielką frajdę sprawia uwięzienie Impasem oddziału przeciwników, wystrzelanie do nich całego magazynku z karabinu, a następnie podziwianie, jak po kilku sekundach wszyscy giną dokładnie w tym samym momencie. UMC umożliwia również podnoszenie obiektów w ten sam sposób jak Gravity Gun z Half-Life 2 oraz tworzenie fali energii, zadającej potężne obrażenia stojącym w pobliżu wrogom. Nie wszystkie te umiejętności są dostępne od początku zabawy. Odblokowujemy je wraz z postępami w grze, co jest świetnym rozwiązaniem, zapobiegającym monotonii pojedynków. Niestety twórcy nie ustrzegli się przed negatywnym efektem ubocznym zastosowania takiego zabiegu, polegającym na zmniejszaniu się poziomu trudności z upływem czasu. O ile na początku gracz może mieć pewne problemy, posiadając jedynie zwykły rewolwer czy karabin, o tyle dysponując wyżej wymienionymi zdolnościami, rozprawia się z całą armią przeciwników bez większego problemu.

PC
X360
PS3