Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiX360
Okładka Forza Motorsport 4 (X360)

Forza Motorsport 4 X360

Kolejna część znanego z konsol Microsoftu cyklu symulacyjnych gier wyścigowych, rozwijanego od 2005 roku we współpracy z ekipą Turn 10 Studios. Forza Motorsport 4 niesie ze sobą sporo nowości, zarówno w warstwie mechaniki, jak i w kwestiach technicznych.

Wyścigi | samochodowe | Kinect | tytuły ekskluzywne Xbox

Microsoft Xbox 360
Okładka Forza Motorsport 4 (X360)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji X360:

11października2011

14października2011

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Forza Motorsport 4 to już czwarta część ekskluzywnych dla konsoli Xbox 360 wyścigów. Gra została rozbudowana względem poprzedników o nowe tory i samochody, a ponadto znacznemu rozwinięciu uległy również wszelkie funkcje społecznościowe, z których seria słynęła już wcześniej. Ponadto gra umożliwia korzystanie z kontrolera ruchowego Kinect, zarówno w czasie jazdy, jak i w menu.

Jednym z nowych trybów kariery jest World Tour, czyli zawody rozgrywane w różnych częściach świata. Prezentacja kolejnych wyścigów ma miejsce na dużej mapie naszego globu, na której kamera wskazuje konkretny tor.

Po raz pierwszy w serii niektóre z wyścigów odbywać się będą o różnych porach dnia. Zmiana silnika graficznego i modelu oświetlenia umożliwiła przedstawienie zarówno świtu, jak i zmierzchu na każdym z torów. Pomimo tego obraz zachowuje odpowiednio duży kontrast, a lakier samochodów w końcu przypomina to, co możemy zaobserwować w realnym świecie.

Znacznemu rozszerzeniu uległy funkcje społecznościowe. Poza tymi, które znamy już z poprzednich części, teraz każdy z graczy może założyć własny klub samochodowy. Co ciekawe, wszystkie auta pozostające dotychczas w osobistych garażach członków zrzeszonych w takim klubie są dostępne dla pozostałych klubowiczów. Możliwość wypożyczenia wozu do trybu dla pojedynczego gracza sprawia, że staje się on znacznie bardziej nieliniowy.

Jedną z najważniejszych nowości w serii jest moduł o nazwie Autovista. Autorzy wybrali grupę wyjątkowych samochodów, które zostały wymodelowane nad wyraz pieczołowicie. Dotyczy to zarówno samej bryły pojazdu, jak i jego wnętrza, komory silnika, a także wszystkich pozostałych detali. Dzięki temu gracz ma możliwość zajrzenia w każdy zakamarek auta, może usiąść za kierownicą, uruchomić silnik i zobaczyć jak działają zegary rozmieszczone na desce rozdzielczej pojazdu. Dzięki wyjątkowo szczegółowej grafice i nowemu modelowi oświetlenia, wytwarza się złudzenie, że oto niemal obcujemy z prawdziwym samochodem wyścigowym. Niebagatelną rolę pełni w tym Kinect.

Przygotowano także nową wersję systemu matchmaking służącego do wyszukiwania konkurentów w trybie online. Działa on precyzyjniej, co powoduje, że w trakcie danego wyścigu ścigają się ze sobą kierowcy o bardzo zbliżonych umiejętnościach.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 1405 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.1 / 10 na podstawie 817 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 199,90 PLN

Gry podobne do Forza Motorsport 4

Klasyfikacja PEGI Forza Motorsport 4

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Forza Motorsport 4

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Kinect
Najlepsza gra samochodowa na rynku? - recenzja gry Forza Motorsport 4
Najlepsza gra samochodowa na rynku? - recenzja gry Forza Motorsport 4

Recenzja 6 października 2011, 08:58

Poza samym ściganiem się bierzemy również udział w innych konkurencjach. Na przykład w autocrossie, gdzie naszym zadaniem jest przejechać trasę w wyznaczonym czasie, meandrując pomiędzy rozstawionymi bramkami. Czy w serii Top Gear Challenge (oczywiście na torze na lotnisku w Dunsfold, na którym Stig testuje auta do programu), polegającej na zbijaniu kręgli. Tor ten dostępny jest także dla zwykłych wyścigów i prób czasowych. Kto zresztą odmówi sobie przetestowania go kią ceed, czyli samochodem za rozsądną kasę? Za co jest nawet stosowne Osiągnięcie. Oglądając powtórki własnych przejazdów, zobaczycie je w ujęciach identycznych jak w telewizji. Szał.