Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiX360
Okładka RACE Pro (X360)

RACE Pro X360

Racepro

Konsolowa edycja popularnych pecetowych wyścigów samochodowych. Producent duży nacisk położył na zapewnienie wysokiego realizmu rozgrywki. Bierzemy udział między innymi w zawodach WTCC oraz wyścigach Formuły 3000.

Wyścigi | samochodowe | tytuły ekskluzywne Xbox

Microsoft Xbox 360
Okładka RACE Pro (X360)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji X360:

13lutego2009

6marca2009

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

RACE Pro to konsolowa edycja popularnej serii gier wyścigowych, doskonale znanych posiadaczom komputerów osobistych. Cykl ten wyróżnia się między innymi za sprawą bardzo wysokiego realizmu rozgrywki. Wydania wersji na Xboksa 360 podjął się koncern Atari.

Jedną z głównych atrakcji RACE Pro jest możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w kilkunastu licencjonowanych seriach wyścigowych. Mowa tu między innymi o wyścigach pojazdów turystycznych (WTCC – World Touring Car Championship) czy zawodach Formuł 3000 i BMW.

Gracz w trakcie rozgrywki zasiada za kierownicami wielu interesujących pojazdów, takich jak Aston Martin DBR9, Audi R8, Dodge Viper SRT10, Chevrolet Lacetti, Seat Leon, BMW 320, BMW Z4 Coupe, Saleen S7 czy Mini Cooper. Każdy samochód opisany został szeregiem współczynników, a gracz dysponuje pełną dowolnością w kwestii modyfikacji ustawień maszyny, co bezpośrednio przekłada się na jej zachowanie na trasie.

Omawiany produkt cechuje się realistycznym modelem jazdy, choć z myślą o początkujących kierowcach przygotowano szereg ułatwień. Mowa tu między innymi o zwiększeniu siły hamulców, załączeniu kontroli trakcji, czy użyciu opcji pozwalających na wyłączenie uszkodzeń aut. Wszystkie zawody objęte są powszechnie obowiązującymi przepisami, których łamanie wiąże się z możliwością otrzymania surowych kar.

Do dyspozycji gracza oddano kilka różnych trybów zabawy. W przypadku singleplayera są to między innymi próby czasowe oraz pojedyncze wyścigi. Zdecydowanie najciekawiej wypada tu kariera, w której dąży się do osiągania kolejnych sukcesów, uzyskując dostęp do coraz to potężniejszych maszyn i stając do walki z bardziej doświadczonymi konkurentami. RACE Pro zawiera też pełnoprawny multiplayer. W rozgrywkach sieciowych maksymalnie może brać udział dwunastu kierowców. Na uwagę zasługuje też lokalna opcja Hot Seat, w której co jakiś czas gracze zmieniają się, prowadząc tę samą maszynę.

RACE Pro napędzany jest autorski silnik graficzny o nazwie Lizard. Zadbano zarówno o szczegółowe wykonane modele pojazdów, jak i bogate w detale otoczenie tras. Wyścigi rozgrywane są trzynastu prawdziwych torach wyścigowych. Do znanych z PeCetowych wersji programu tras dodano kilka nowych obiektów, między innymi amerykański tor Laguna Seca. Wyścigi mogą być obserwowane z wielu różnych kamer. Najlepsze efekty uzyskuje się z widoku ukazującego akcję z kabiny pojazdu, po której można się na dodatek do woli rozglądać. Na warstwę dźwiękową składają się w głównej mierze wiernie oddane odgłosy silników sportowych maszyn.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / wspólny ekran     Liczba graczy: 1-12  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,2 / 10 na podstawie 162 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7.7 / 10 na podstawie 30 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 229,90 PLN

Klasyfikacja PEGI RACE Pro

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe RACE Pro

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
RACE Pro - recenzja gry
RACE Pro - recenzja gry

Recenzja 6 marca 2009, 09:32

Na szczęście wyścigi to nie tylko owe dzwony i przepychanki na torze, ale również walka z ograniczeniami samochodu i przeciwnikami. Pomijając te nieszczęsne uszkodzenia, auta w grze zachowują się wyśmienicie, czyli tak jak w rzeczywistości. A przynajmniej takie sprawiają wrażenie, bowiem – bym mógł porównać ich zachowanie z zachowaniem prawdziwych wozów sportowych – musiałby ktoś wsadzić mnie do takiego potwora i dać wykonać choć parę kółek po Nordschleife. Niestety, wciąż szukam sponsora. Niemniej jednak nawet w porównaniu z Forzą 2 RACE Pro deklasuje w tym względzie konkurencję i z całą pewnością przejmuje pałeczkę najbardziej realistycznych wyścigów na konsolę Microsoftu. Każde auto zachowuje się zupełnie inaczej. Właściwie, żeby uzyskiwać znaczące wyniki nawet na średnim poziomie trudności, przy ustawieniu umiejętności i AI pozostałych zawodników na najwyższe, trzeba się nieźle napocić, aby zacząć wygrywać.