Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Gearbox Software

Firma producent wydawca

Amerykańskie studio deweloperskie z siedzibą w teksańskim mieście Frisco, dowodzone przez Randy’ego Pitchforda. Gearbox Software tworzy gry przeznaczone na komputery osobiste, konsole i urządzenia mobilne, a jego najsłynniejsze dzieła to serie Brothers in Arms oraz Borderlands, a także gra Aliens: Colonial Marines. Firma prowadzi również działalność wydawniczą jako Gearbox Publishing.

Od lutego 2021 roku do marca 2024 roku Gearbox Software należało do koncernu Embracer Group, zaś 28 marca 2024 roku przeszło pod skrzydła Take-Two Interactive.

Historia

Po tym, jak studio Rebel Boat Rocker przestało istnieć, pięciu jego byłych pracowników, czyli Randy Pitchford, Brian Martel, Landon Montgomery, Rob Heironimus oraz Stephen Bahl, postanowiło założyć własną firmę. W ten sposób w lutym 1999 roku w branży pojawił się nowy zespół, czyli Gearbox Software, a prezesem został pierwszy z wyżej wymienionych.

Początek z wysokiego C

Gearbox Software rozpoczęło działalność od współpracy z firmą Valve, dla której opracowało konsolowe porty gry Half-Life, a także tworzyło lub współtworzyło wszystkie dodatki do tej produkcji. W 2002 roku studio nawiązało również współpracę z Activision, dla którego przygotowało pecetową konwersję gry Tony Hawk’s Pro Skater 3, a także podpisało umowę z firmą Electronic Arts, która zaowocowała powstaniem pecetowej wersji gry James Bond 007: Nightfire. Na mocy umowy z Microsoftem z kolei rok później na komputerach osobistych pojawiło się Halo: Combat Evolved.

Pierwsze autorskie dzieła i wielkie sukcesy

Rok 2005 okazał się ważny dla Gearbox Software ze względu na sukces odniesiony przez pierwsze autorskie dzieło studia. Mowa o grze Brothers in Arms: Road to Hill 30, która spotkała się z ciepłym przyjęciem ze strony graczy i recenzentów. Pozycja dała początek serii, która w niedługim czasie doczekała się dwóch kolejnych odsłon, czyli Brothers in Arms: Earned in Blood oraz Brothers in Arms: Hell’s Highway, a także spin-offów w postaci wydanego na PlayStation Portable D-Day (stworzonego we współpracy ze studiem Ubisoft Shanghai), dostępnego na konsoli Nintendo DS Brothers in Arms: DS oraz Brothers in Arms: Double Time, opracowanego z myślą o konsoli Nintendo Wii.

W 2007 roku Gearbox Software zapowiedziało, że wraz z firmą SEGA stworzy grę opartą na licencji filmowego Obcego; poza tym studio miało opracować adaptację filmu Gorączka (co ostatecznie zakończyło się niepowodzeniem), a także kolejne autorskie dzieło, czyli strzelankę science fiction zatytułowaną Borderlands. Ostatnia z wymienionych produkcji zadebiutowała w 2009 roku, odnosząc spektakularny sukces. Nic zatem dziwnego, że w sierpniu 2011 roku świat po raz pierwszy usłyszał o Borderlands 2, które trafiło do sprzedaży nieco ponad rok później. Seria doczekała się również oryginalnego prequela, czyli Borderlands: The Pre-Sequel!, którego akcję osadzono pomiędzy wydarzeniami przedstawionymi w pierwszej i drugiej części serii (jego opracowaniem zajęło się jednak studio 2K Australia), a także spin-offów w postaci Borderlands Legends czy opracowanego przez studio Telltale Games Tales from the Borderlands.

Powrót marki Duke Nukem

W międzyczasie, bo we wrześniu 2010 roku, Gearbox Software ogłosiło, że weszło w posiadanie praw do marki Duke Nukem, dzięki czemu może dokończyć projekt Duke Nukem Forever, porzucony przez dotychczasowego producenta – firmę 3D Realms. Gra zadebiutowała w czerwcu 2011 roku i pomimo że spotkała się z negatywnymi opiniami recenzentów, jej sprzedaż okazała się satysfakcjonująca. Gearbox Software po raz kolejny zrobiło użytek z marki dopiero w 2016 roku, oddając w ręce graczy grę Duke Nukem 3D: 20th Anniversary World Tour, czyli zremasterowaną wersję kultowego Duke’a Nukema 3D, wzbogaconą o nowe kwestie wypowiadane przez bohatera, niewidziane wcześniej poziomy, a także świeże utwory muzyczne.

Obcy, czyli pierwszy zgrzyt

Wyżej wspomniana produkcja oparta na licencji filmowego Obcego zadebiutowała w 2013 roku, po niemal sześciu latach od jej zapowiedzi. Jej premierę poprzedziła zaś mobilna gra Aliens: Infestation, która w 2011 roku trafiła na konsolę Nintendo DS (opracowana we współpracy z zespołem WayForward Technologies). „Duża” produkcja zatytułowana Aliens: Colonial Marines nie spełniła pokładanych w niej nadziei – grę krytykowali zarówno gracze, jak i branżowe media.

Niedługo po jej premierze na światło dzienne zaczęły wychodzić informacje, wedle których przeznaczone na nią środki, a także pracujące nad nią osoby, były przesuwane do innych projektów. Ponadto większość gry miała zostać stworzona przez zewnętrzne studia deweloperskie – podczas gdy Demiurge Studios oraz Nerve Software miało odpowiadać za DLC, ekipa TimeGate Studios miała przygotować większość kampanii dla pojedynczego gracza. Ponadto po tym, jak wyszło na jaw, że gameplay prezentowany na branżowych eventach nie odpowiadał wyglądowi ostatecznego produktu, firmom Gearbox Software oraz Sega wytoczono proces sądowy. W rezultacie japoński wydawca postanowił wstrzymać prace nad wersją przeznaczoną na konsolę Nintendo Wii U, natomiast niedługo później zespół TimeGate Studios ogłosił bankructwo.

Powrót marki Homeworld

Kwiecień 2013 roku przyniósł również dobre wieści z obozu Gearbox Software. Firma poinformowała bowiem, że weszła w posiadanie praw do marki Homeworld. Dzięki temu w 2015 roku mogło zadebiutować Homeworld Remastered Collection, z kolei rok później – Deserts of Kharak, czyli prequel cyklu, opracowany przez zespół Blackbird Interactive, składający się przede wszystkim z byłych członków odpowiedzialnej wcześniej za rozwój serii ekipy Relic Entertainment.

Ponadto pod koniec 2015 roku firma Gearbox Software poinformowała, że rozpoczyna działalność wydawniczą pod szyldem Gearbox Publishing, a także otwiera nowy oddział w mieście Quebec. Studio tworzyli ludzie, którzy wcześniej pracowali między innymi nad takimi seriami, jak Assassin’s Creed, Skylanders oraz Call of Duty.

Battleborn

W maju 2016 roku do sprzedaży trafiło Battleborn, czyli multiplayerowa strzelanka z elementami MOBA. Choć nie zostało to potwierdzone przez deweloperów, można domniemywać, że w ów projekt przeobraziło się zapowiedziane w 2011 roku Brothers in Arms: Furious 4, które (zgodnie ze słowami Randy’ego Pitchforda) z czasem ewoluowało na tyle, że stało się zupełnie nową produkcją. Battleborn musiało stoczyć walkę między innymi z triumfującą grą Overwatch od firmy Blizzard Entertainment, którą ostatecznie przegrało; ostatniej aktualizacji tytuł doczekał się w październiku 2017 roku.

W Borderlands siła

W sierpniu 2017 roku w sieci pojawiły się nieoficjalne doniesienia o tajemniczym Project 1v1, czyli nowym sieciowym FPS-ie przygotowywanym przez Gearbox Software. Choć studio potwierdziło niedługo później, że w istocie pracuje nad takim tytułem, nie usłyszeliśmy o nim aż do lipca 2019 roku, kiedy to odbyły się jego zamknięte testy techniczne. Poza tym w grudniu 2018 roku zadebiutowało Borderlands 2 VR, czyli specjalna wersja gry Borderlands 2, stworzona z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej. Pozycja pojawiła się najpierw na PlayStation 4, a w 2019 roku trafiła również na komputery osobiste.

Marzec 2019 roku przyniósł natomiast oficjalną zapowiedź gry Borderlands: Game of the Year Edition, czyli odświeżonej i wzbogaconej o wszystkie dodatki wersji pierwszej odsłony cyklu, a także pierwszą prezentację Borderlands 3. Podczas gdy pierwsza z wymienionych pozycji zadebiutowała 3 kwietnia 2019 roku, druga pojawiła się na sklepowych półkach 13 września; obie produkcje trafiły na komputery osobiste, PlayStation 4 oraz Xboksa One. Co ciekawe, w czerwcu 2019 roku, a więc po siedmiu latach od premiery „podstawki”, Borderlands 2 doczekało się piątego dużego dodatku, czyli Commander Lilith & the Fight for Sanctuary.

Borderlands 3 zadebiutowało w towarzystwie wysokich ocen przyznawanych przez branżowe media. Produkcja odniosła także sukces finansowy – dość powiedzieć, że w listopadzie 2019 roku sprzedaż tej pozycji przekroczyła 7 milionów egzemplarzy, natomiast w lutym 2020 obwieszczono, że trafiła ona w ręce 8 milionów graczy. Niestety wysoka sprzedaż tego tytułu nie szła w parze z wysokimi premiami dla pracowników studia, które okazały się niższe, niż im obiecywano. Za powód takiego stanu rzeczy Randy Pitchford podawał wówczas duży koszt produkcji oraz nagły rozrost firmy. Na niekorzyść szefa firmy działał jednak fakt, że w poprzednich latach był on zamieszany w dwie afery finansowe; pierwsza z nich wyszła na jaw pod koniec 2016 roku, natomiast druga – nieco ponad dwa lata później.

Mimo spadku morale wśród pracowników Gearbox Software dbało o rozwój swojego najnowszego projektu. W grudniu 2019 roku światło dzienne ujrzało pierwsze DLC do Borderlands 3 (Moxxi's Heist of the Handsome Jackpot), drugie pojawiło się w marcu 2020 (Guns, Love and Tentacles), natomiast trzecie (Bounty of Blood - A Fistful of Redemption) udostępniono w czerwcu tego samego roku. Wrzesień 2020 roku przyniósł premierę czwartego DLC do Borderlands 3, zatytułowanego Psycho Krieg and the Fantastic Fustercluck, natomiast w listopadzie omawiany tytuł zadebiutował na PlayStation 5 oraz Xboksach Series X/S.

Przejście pod skrzydła Embracer Group

W lutym 2021 roku szwedzkie Embracer Group poinformowało, że nabyło Gearbox Software oraz firmę wydawniczą Gearbox Publishing. Za oba podmioty, które razem tworzyły grupę Gearbox Entertainment, zapłacono 363 miliony dolarów, z czego 175 milionów w akcjach Embracer B. Nowy właściciel podał również, że jeśli firma „spełni uzgodnione cele finansowe i operacyjne” w ciągu kolejnych sześciu lat, zostanie jej wypłacone dodatkowe wynagrodzenie w wysokości ponad miliarda dolarów, z czego 360 milionów we wspomnianych akcjach.

Pracownicy Gearbox Entertainment mieli zachować dotychczasowe stanowiska, a na czele firmy w dalszym ciągu miał stać Randy Pitchford. Poza tym Gearbox Entertainment zostało siódmą grupą operacyjną Embracer Group i otrzymało pełną niezależność.

W sierpniu 2021 roku Gearbox Entertainment utworzyło nowe studio deweloperskie – Gearbox Studio Montreal – które miało zatrudniać 250 osób. W grudniu 2021 roku grupa Gearbox Entertainment ogłosiła, że zamierza przejąć firmę Perfect World Entertainment oraz jej ramię wydawnicze – Cryptic Studios. Transakcja została sfinalizowana w kwietniu 2022 roku. Poza tym w kwietniu 2022 roku Gearbox Entertainment przejęło studio Lost Boys Interactive, natomiast w listopadzie 2022 w rękach Gearbox Entertainment znalazły się: marka Risk of Rain, studio Volition (przeniesione spod skrzydeł grupy operacyjnej Deep Silver), a także studio Eidos Shanghai, które przemianowano na Gearbox Studio Shanghai.

W międzyczasie, bo w marcu 2022 roku, na sklepowe półki trafiła gra Tiny Tina’s Wonderlands – looter shooter FPP, będący spin-offem serii Borderlands. Tytuł odniósł sukces artystyczny i komercyjny, dając początek nowej marce. W październiku natomiast do sprzedaży trafiło New Tales From the Borderlands, czyli narracyjna przygodówka, utrzymana w duchu wydanego w 2014 roku Tales from the Borderlands: A Telltale Games Series.

Przejęcie przez Take-Two Interactive

28 marca 2024 gruchnęła wiadomość o tym, że koncern Take-Two Interactive przejmie The Gearbox Entertainment Company. Transakcja opiewająca na kwotę 460 milionów dolarów obejmowała Gearbox Software (i jego studia satelitarne) oraz firmę Gearbox Publishing, a także marki Borderlands, Tiny Tina’s Wonderlands, Homeworld, Risk of Rain, Brothers in Arms i Duke Nukem. Od tej pory Gearbox Software miało działać pod banderą 2K Games.

W rękach Embracer Group miały natomiast pozostać firmy Gearbox Publishing San Francisco (która miała doczekać się nowej nazwy), Cryptic Studios, Captured Dimensions i Lost Boys Interactive, a także marki Remnant, Hyper Light Breaker, Neverwinter oraz Star Trek Online.

Co ciekawe, pierwszym owocem przejścia pod skrzydła nowego właściciela były... zwolnienia w Gearbox Software. Jak jednak tłumaczyła firma, z pracą musiały pożegnać się osoby, które nie były związane z tworzeniem gier w studiu.