Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Borderlands - seria gier

Osadzona w realiach science fiction seria pierwszoosobowych strzelanek (FPS) z elementami action RPG. Cykl wykreowany został przez studio Gearbox Software przy wsparciu zespołów deweloperskich Demiurge Studios, Shadows in Darkness oraz Darkside Games.

Pierwsza odsłona cyklu zapowiedziana została w 2007 roku, wzbudzając spore zainteresowanie wśród graczy. Tytuł trafił na sklepowe półki w październiku 2009 roku w wersjach na komputery PC oraz konsole Xbox 360 i PlayStation 3. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy od premiery sprzedaż Borderlands przekroczyła 2 mln egzemplarzy. Prace nad pełnoprawną kontynuacją trwały blisko trzy lata. Ostatecznie gra Borderlands 2 ukazała się we wrześniu 2012 roku i okrzyknięta została jednym z najważniejszych wydarzeń roku (średnia ocen w serwisie Metacritic oscylowała wokół 90/100). Niedługo potem na urządzenia mobilne trafiła również spin-offowa odsłona serii – Borderlands Legends. Dwa lata później (2014) na rynku ukazała się trzecia odsłona serii – Borderlands: The Pre-Sequel!, której fabuła osadzona jest pomiędzy wydarzeniami znanymi z pierwszych dwóch części. W tym samym roku zapowiedziana również została gra MMORPG, której akcja miałaby rozgrywać się w uniwersum znanym z serii Borderlands, jednak ze względu na niesatysfakcjonujące prognozy związane z niskim poziomem zwrotów kosztów procesu developerskiego w 2015 roku projekt ostatecznie został anulowany. Wydane natomiast zostało Borderlands: The Handsome Collection, czyli stworzony z myślą o PS4 i XONE pakiet odświeżonych wizualnie reedycji gier Borderlands 2 i Borderlands: The Pre-Sequel oraz wszystkich dodatków do obu tytułów. Kolejną odsłonę serii stanowi Borderlands 2 VR, konwersja gry z 2012 roku, przygotowana z myślą o goglach wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR.

Pod względem fabularnym gry z cyklu Borderlands łączą się niektórymi wątkami i postaciami, jednak przedstawiają odrębne historie. Wspólny mianownik stanowią przede wszystkim planeta Pandora, będąca miejscem akcji dla Borderlands i Borderlands 2, oraz steampunkowa konwencja stylistyczna. Akcja Borderlands: Pre-Sequel! toczy się na księżycu Pandory.

Rozgrywka łączy elementy pierwszoosobowej strzelanki (FPS) oraz action RPG, stąd też promowane przez twórców określenie „role-playing shooter”. Gracze mają możliwość wcielenia się w kilka postaci różniących się nie tylko zdolnościami specjalnymi, ale także cechami charakteru i motywacjami. Otwarta struktura świata gry pozwala na dużą swobodę działania, a zadaniom związanym z wątkami kampanii głównej towarzyszy spora liczba pobocznych, nieobligatoryjnych misji. W związku z tym, że akcja Borderlands: Pre-Sequel! toczy się na księżycu, twórcy mieli okazję wprowadzić nieco nowych mechanik do gry. Na przykład dzięki temu, że grawitacja jest niższa bohater może wyżej skakać i wolniej opadać. Kolejną kwestią jest zerowa wartość atmosfery, przez którą istotne stało się rozważne korzystanie z posiadanych przez postać zapasów tlenu. Do wyposażenia dołożony zostaje jetpack, a do broni typ cryo, pozwalający na zamrażanie przeciwników.

Swoistą wizytówka serii jest liczba i zróżnicowanie broni. Gearbox Software podaje, że w pierwszej odsłonie serii istnieje ponad 17 milionów różnych wariacji podpadających pod jeden z dziewięciu dostępnych w grze typów broni, natomiast w kolejnych częściach jest ich jeszcze więcej. Kolejny element, z którego znana jest seria to tryb kanapowej kooperacji pozwalający na wspólną zabawę dla maksymalnie czterech graczy. Nie można również zapominać o specyficznym humorze i dziesiątkach easter eggów. Seria Borderlands wyróżnia się również nietuzinkową oprawą wizualną wykonaną z zastosowaniem technologii cel-shading. Inspiracją dla deweloperów z Gearbox Software stała się krótkometrażowa animacja Codehunters autorstwa Bena Hibona. Od strony technicznej posłużono się natomiast zmodyfikowanym silnikiem Unreal Engine.

Marka doczekała się również własnej serii komiksów (wydawanych przez IDW Publishing), a także dwóch powieści pióra Johna Shirley'a - Borderlands: The Fallen i Borderlands: Unconquered. W 2015 roku ogłoszono również plany filmowej adaptacji, której produkcją zajmuje się wytwórnia Lionsgate Entertainment. Seria Borderlands stała się na tyle popularna, że w 2014 roku studio Telltale Games wydało Tales from Borderlands: A Telltale Games Series, składającą się z pięciu epizodów grę przygodową osadzoną w uniwersum stworzonym przez Gearbox Software. W grze wcielamy się w dwójkę postaci o wyjątkowo różniących się osobowościach, którą los zmusił do współpracy. Podobnie jak w innych grach studia Telltale Games najważniejsza jest fabuła, dialogi oraz wybory dokonywane przez gracza, które rzutują na dalszy przebieg historii. W Tales from Borderlands gracz ma okazję spotkać się tak ze znanymi z Borderlands postaciami, jak i zupełnie nowymi.

Według szacunków, gry z serii Borderlands sprzedały się w około 18 milionach kopii, przy czym Borderlands 2 w 2018 roku, pomimo upływu sześciu lat od premiery, było jedną z najchętniej kupowanych gier na letniej wyprzedaży na Steamie.

New Tales from the Borderlands
New Tales from the Borderlands

Przygodowe 21 października 2022

New Tales from The Borderlands to narracyjna przygodówka tocząca się w uniwersum Borderlands. Gra opowiada nową historię i wprowadza nieznanych wcześniej bohaterów. Tytuł opracowało studio Gearbox Software, a wydała firma 2K Games.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Tiny Tina's Wonderlands
Tiny Tina's Wonderlands

Akcji 25 marca 2022

Looter shooter FPP, będący spin-offem serii Borderlands. W Tiny Tina’s Wonderlands uczestniczymy w opowieści snutej przez tytułową narratorkę, a naszym głównym zadaniem jest pokonanie wielkiego smoka.

PCPS5XSXPS4XONE

Tiny Tina's Assault on Dragon Keep: A Wonderlands One-shot Adventure
Tiny Tina's Assault on Dragon Keep: A Wonderlands One-shot Adventure

Akcji 9 listopada 2021

Samodzielna wersja czwartego DLC do gry Borderlands 2. W Tiny Tina's Assault on Dragon Keep: A Wonderlands One-shot Adventure trafiamy do fantastycznej krainy i bierzemy udział w zwariowanej przygodzie, eliminując zastępy wrogów i zdobywając coraz lepsze wyposażenie.

PCPS4XONE

Borderlands Legendary Collection
Borderlands Legendary Collection

Akcji 28 maja 2020

Zestaw zawierający trzy części serii pierwszoosobowych looter shooterów Borderlands. Oprócz gier Borderlands, Borderlands 2 i Borderlands: The Pre-Sequel, kompilacja Legendary Collection zawiera dodatki do każdej z nich.

PS4XONESwitch

Borderlands 3
Borderlands 3

Akcji 13 września 2019

Trzecia główna odsłona słynnej serii Borderlands; pełna humoru i nastawiona na zabawę w kooperacji strzelanka FPP z silnym pierwiastkiem RPG. Akcja trójki toczy się kilka lat po wydarzeniach z Borderlands 2. Tytuł stworzyło studio Gearbox Software, odpowiedzialne też za poprzednie odsłony oraz m.in. serię Brothers in Arms.

PCPS5XSXPS4XONE

Borderlands: Game of the Year Edition
Borderlands: Game of the Year Edition

Akcji 3 kwietnia 2019

Zremasterowana i rozbudowana wersja Borderlands z 2009 roku, która zawiera podstawową wersję tej kooperacyjnej strzelanki FPP i wszystkie dodatki. Ponadto autorzy wzbogacili ją o szereg usprawnień (np. 4-osobowy co-op i lepszy interfejs), a także zmodernizowali oprawę graficzną.

PCPS4XONE

Borderlands 2 VR
Borderlands 2 VR

Akcji 14 grudnia 2018

Przygotowana z myślą o goglach rzeczywistości wirtualnej konwersja popularnego FPS-a z elementami RPG, wydanego na PC, PlayStation 3, Xboksie 360 i PlayStation Vicie. Za stworzenie zarówno oryginalnego tytułu, jak i portu VR odpowiada firma Gearbox Software.

PCPS4

Borderlands: The Handsome Collection
Borderlands: The Handsome Collection

Akcji 24 marca 2015

Borderlands: The Handsome Collection to reedycja dwóch strzelanek – Borderlands: The Pre-Sequel! oraz Borderlands 2 wraz ze wszystkimi oferowanymi do nich dodatkami. Za obie gry odpowiada studio Gearbox Software.

PCPS4XONESwitch

Tales from the Borderlands: A Telltale Games Series
Tales from the Borderlands: A Telltale Games Series

Przygodowe 25 listopada 2014

Epizodyczna gra przygodowa osadzona w uniwersum serii Borderlands. Za powstanie Tales from the Borderlands odpowiada studio Telltale Games. Fabuła gry kontynuuje wątki z Borderlands 2 i ukazuje losy oszustki Fiony i pracownika Hyperionu Rhysa. Rozgrywka toczy się w dość nietypowy sposób i polega na wyjaśnianiu nieścisłości, które pojawiają się w opowieściach dwójki bohaterów. Zabawa koncentruje się na dokonywaniu wyborów, mających wpływ na dalszy tok akcji. W grze nie zabrakło jednak właściwych serii Borderlands elementów strzelankowych oraz sytuacji, w których kontrolowane przez nas postaci będą wykorzystywać swe unikalne umiejętności manipulowania ludźmi oraz hackowania systemów.

PCPS4XONESwitchX360PS3ANDiOS

Borderlands: The Pre-Sequel!
Borderlands: The Pre-Sequel!

Akcji 14 października 2014

Trzecia odsłona serii Borderlands, stanowiąca pod względem fabularnym pomost pomiędzy wydarzeniami przedstawionymi w Borderlands i Borderlands 2. Produkcją Borderlands: The Pre-Sequel! zajęło się studio 2K Australia przy współpracy z Gearbox Software. Akcja gry toczy się na księżycu planety Pandora, a gracze kierują poczynaniami bohaterów pracujących na rzecz kierowanej przez Handsome Jacka korporacji Hyperion. Podobnie jak we wcześniejszych grach z cyklu, twórcy przygotowali cztery grywalne postaci (Athena the Gladiator, Wilhelm the Enforcer, Nisha the Lawbringer i Fragtrap), z których każda przynależy do innej klasy i posiada unikalne umiejętności. Deweloperzy pozostali wierni rozbudowanemu trybowi kooperacji dla maksymalnie czterech graczy oraz komiksowej stylistyce oprawy wizualnej. Zmiany objęły natomiast silnik fizyki, który uwzględnia zmniejszoną siłę grawitacji.

PCX360PS3

Borderlands Legends
Borderlands Legends

Akcji 31 października 2012

Poboczna odsłona bestsellerowej serii gier akcji z elementami RPG, rozwijanej przez studio Gearbox Software. Borderlands Legends został przygotowany wyłącznie z myślą o urządzeniach mobilnych. Wzorem poprzedniczek, akcję gry osadzono na utrzymanej w postapokaliptycznej stylistyce planecie Pandora. Podczas zabawy przejmujemy kontrolę nad czteroosobowym oddziałem, złożonym z bohaterów pierwszego Borderlands. Każda z postaci dysponuje indywidualnymi zdolnościami i specjalizuje się w innym rodzaju broni palnej, dzięki czemu wzajemnie się uzupełniają. W naszym arsenale znajdują się m.in. strzelby, karabiny szturmowe, karabiny maszynowe i snajperki. Sama rozgrywka stanowi połączenie gry akcji i RPG-a, z silnym akcentem na ten pierwszy element. Misje - zarówno główne, jak i poboczne - sprowadzają się do przemierzania poziomów i eliminowania przeważających sił wroga, w tym gangów i zmutowanych zwierząt, a od czasu do czasu - silniejszych bossów. Pomiędzy zadaniami zarządzamy drużyną: rozwijamy umiejętności postaci, kupujemy nową broń i ekwipunek itp. Ze względu na charakter rozgrywki oraz specyfikę platform mobilnych, akcję przedstawiono w rzucie izometrycznym.

iOS

Borderlands 2
Borderlands 2

Akcji 18 września 2012

Pierwszoosobowa strzelanina (FPS) z elementami cRPG, stanowiąca sequel hitu wydanego w 2009 roku. Dewelopingiem Borderlands 2 ponownie zajęło się studio Gearbox Software przy wsparciu wydawniczym firmy 2K Games. Akcja gry osadzona została niedługo po wydarzeniach przedstawionych w pierwszej części cyklu. Tym razem gracze muszą stawić czoła Handsome Jackowi, który ogłosił się dyktatorem planety Pandora. Twórcy Borderlands 2 przygotowali cztery grywalne postaci: Salvador, Maya, Zero i Axton, z których każda przynależy do innej klasy i reprezentuje odmienny styl walki. Rozgrywka w dalszym ciągu bazuje na emocjonujących sekwencjach strzeleckich, jednak gruntownym zmianom poddano system uzbrojenia. Wizytówką serii pozostał natomiast tryb kooperacji dla maksymalnie czterech graczy.

PCX360PS3PSV

Borderlands
Borderlands

Akcji 20 października 2009

Utrzymana w konwencji science-fiction pierwszoosobowa strzelanina (FPS) z elementami cRPG. Gra wyprodukowana została przez studio Gearbox Software, znane z takich tytułów jak James Bond 007: NightFire, Duke Nukem Forever czy seria Brothers in Arms. Akcja Borderlands toczy się na skolonizowanej przez ludzi planecie Pandora. Według legend, gdzieś pod jej powierzchnią znajduje się schron, skrywający olbrzymie bogactwa. Grupki łowców skarbów wyruszają na poszukiwania. Gracz wciela się w rolę członka jednej drużyn i próbuje odnaleźć wejście do schronu, a przy okazji pomóc mieszkańcom kolonii. Rozgrywka w Borderlands to unikalne połączenie sekwencji strzeleckich z mechaniką rozwoju postaci rodem z cRPG. Do atutów gry zaliczają się atrakcyjna oprawa wizualna w komiksowej stylistyce oraz tryb kooperacji dla maksymalnie czterech graczy.

PCX360PS3

Borderlands Online
Borderlands Online

Akcji prace wstrzymane

Opracowana głównie z myślą o rynku azjatyckim pierwszoosobowa strzelanina MMO, rozgrywająca się w uniwersum popularnej serii gier firmy Gearbox Software. Opracowana przez ekipę 2K China gra opiera się na sieciowej rywalizacji bohaterów, reprezentujących cztery typowe dla cyklu klasy postaci. Wśród nich znajdziemy specjalizującego się w broni palnej wojownika Mercenary, władającego tajemniczymi mocami maga Firecharming, nastawionego na walkę wręcz Dragona oraz snajpera i skrytobójcę Windhuntera. Podobnie jak w grze macierzystej, rozgrywkę wzbogacono licznymi elementami RPG, przejawiającymi się w rozlicznych zadaniach fabularnych oraz systemie rozwoju postaci, których statystyki możemy rozwijać w trakcie rozgrywki, ulepszając jednocześnie posiadane przez nich wyposażenie. Pod względem oprawy tytuł utrzymany jest w stylistyce całego cyklu, oferując wysokiej jakości grafikę, wykonaną w technologii cel-shading i okraszoną dawką specyficznego humoru.

PC